misin
04.11.12,20:52
Dobry den,
susedia rekonstruujuci strechu zhodili eternit bez nejakeho zabezpecenia.
Medi miestnymi sa hovori, ze v 60tych rokoch, ked sa budovali domy, pouzival sa eternit este bez pridavku azbestu.
Osobne som sa s takou informaciou nikde nestretol, aj ked som prehladaval net.
Mate teda nejaku vedomost o tom bezazbestovom eternite?

Dakujem,
p.
lujza.j
04.11.12,19:57
wagner
04.11.12,20:03
Dobry den,
susedia rekonstruujuci strechu zhodili eternit bez nejakeho zabezpecenia.
Medi miestnymi sa hovori, ze v 60tych rokoch, ked sa budovali domy, pouzival sa eternit este bez pridavku azbestu.
Osobne som sa s takou informaciou nikde nestretol, aj ked som prehladaval net.
Mate teda nejaku vedomost o tom bezazbestovom eternite?

Dakujem,
p.
Iba dúfam že na sprostosti neveríš. Pretože azbest je rakovino tvorný. Inak aj môj sused vymieňal krytinu a azbest zhadzovali len tak, na auto a viezli to na skládku. Viem že tam zasypávali nejakú jamu, tak ho hneď zasypali. Ešte sú tu dvaja susedia, čo majú azbestovú krytinu a vôbec ich to neštve. Nevedia aké svinstvo majú na streche.
lujza.j
04.11.12,20:14
Iba dúfam že na sprostosti neveríš. Pretože azbest je rakovino tvorný. Inak aj môj sused vymieňal krytinu a azbest zhadzovali len tak, na auto a viezli to na skládku. Viem že tam zasypávali nejakú jamu, tak ho hneď zasypali. Ešte sú tu dvaja susedia, čo majú azbestovú krytinu a vôbec ich to neštve. Nevedia aké svinstvo majú na streche.
aj ja dúfam.....http://zpravy.idnes.cz/padl-prulomovy-verdikt-nad-sefy-eternitu-jeho-vyroba-zabila-tisice-lidi-1a8-/zahranicni.aspx?c=A120213_191542_zahranicni_hro
220870
04.11.12,20:39
Nechcem to zľahčovať ale azbest nieje také svinstvo ako sa nám snažia nahovoriť.Oveľa väčšie svinstvo je na poliach vo vzduchu a v Tescu.
lujza.j
04.11.12,20:45
Erzebeth
05.11.12,03:37
Eternit sa vyrábal s azbestom aj v 60-tych rokoch napr v ACZ Púchov ( ACZ = Azbestocementové závody)
bašo
05.01.13,19:28
Oficiálna likvidácia je náročná. Povolenie, pri likvidácii odev s maskou na tvár, striekanie povrchu určenou látkou, zabalenie do Big vakov, odvoz na určenú skládku... Pokiaľ sú práce vo vonkajšom prostredí,tak pre Vás je koncentrácia vlákien vo vzduchu nulová. Nebezpečné je to iba pre pracovníkov, ktorí s tým robia, alebo ak materiál z azbestom je vo vnútornom prostredí budov.
misoft
05.01.13,19:30
...a vykonávať to môžu (demontáž) len niektoré firmy - majú mať na to lajstro.
korela
06.01.13,00:21
Oficiálna likvidácia je náročná. Povolenie, pri likvidácii odev s maskou na tvár, striekanie povrchu určenou látkou, zabalenie do Big vakov, odvoz na určenú skládku... Pokiaľ sú práce vo vonkajšom prostredí,tak pre Vás je koncentrácia vlákien vo vzduchu nulová. Nebezpečné je to iba pre pracovníkov, ktorí s tým robia, alebo ak materiál z azbestom je vo vnútornom prostredí budov.
"Prospieva k tomu i názor viacerých odborníkov, že v dôsledku
poveternostných zmien dochádza k ich poškodzovaniu a následne uvoľňovaniu azbestu do
ovzdušia.

Podľa posledných prieskumov je na Slovensku pokrytých azbestocementovou
krytinou približne 200 000 rodinných domov, čo predstavuje takmer 30 miliónov m
2 striech.


Vysoké náklady – neodborná likvidácia
Náklady na likvidáciu azbestocementových výrobkov v súlade s platnou legislatívou
predstavujú v priemere na jeden rodinný dom približne 2 740,- €.
Existujú opodstatnené obavy, že zákon sa nebude dodržiavať a svojpomocne demontovaná
krytina skončí na čiernych skládkach. Predpokladáme, že časť z 200 000 striech je už dnes
zložená voľne v prírode.



Neodborný postup pri demontáži a manipulácii s nebezpečným odpadom škodí nielen
občanom túto činnosť vykonávajúcim a obyvateľom nehnuteľnosti, ale aj širšiemu okoliu, do
ktorého sa čiastočky azbestu rozptýlia."

http://www.cechstrecharov.sk/doc/tlacove/AZBEST.pdf
bodliak
06.01.13,05:28
Ešte sú tu dvaja susedia, čo majú azbestovú krytinu a vôbec ich to neštve. Nevedia aké svinstvo majú na streche.

Pokiaľ ho neoškrabujú, nepília, nelámu,
pokiaľ len leží na streche, tak je pre nich aj pre vás neškodný.

A keď vás už toto trápi, pýtam sa, konzumujete potraviny kúpené v hypermarketoch ?
deane7
06.01.13,06:21
Pokiaľ ho neoškrabujú, nepília, nelámu,
pokiaľ len leží na streche,
Zadávateľ práve riešil to, že ho susedia zhodili bez zabezpečenia. Keď už je dolu a odvezený tak čo s ním? Hlavne že je preč. Na skládku nebezpečného odpadu asi eternit netreba odvážať, tam idú chemicky znečistené odpady a rôzne chemikálie a je to drahá záležitosť. Eternit postačí zasypať na bežnej skládke, no bolo by dobré ho hneď zasypať, teda nevysypať ho na samý vrch. Tak aby ho vietor nemohol rozfúkať, teda vlákna uvoľnené pri manipulácii.
betak
06.01.13,06:48
Keď si predstavím , že ja alebo moji predkovia kúpili eternit v dobrej viere ako kvalitnú krytinu vtedy od štátnej firmy a teraz zas niekto bude chcieť aby kryli náklady na likvidáciu , ktoré sú vyššie ako pôvodná cena , tak sa nedivím , že všetko sa likviduje na čierno.
paloo
06.01.13,08:19
Myslím,že ten čo znovuotvoril túto debatu vlastní alebo pracuje v spoločnosti zaoberajúcou sa likvidáciou tejto krytiny :eek: A vy ste mu tu skočili na lep :D
korela
07.01.13,22:04
Pokiaľ ho neoškrabujú, nepília, nelámu,
pokiaľ len leží na streche, tak je pre nich aj pre vás neškodný.

A keď vás už toto trápi, pýtam sa, konzumujete potraviny kúpené v hypermarketoch ?

Asi sa nedá vyvrátiť, že 50-ročná strecha ešte nebude poriadne zvetraná. A ak sa nanešťastie o ňu opierajú nejaké konáre, tak zbohom.
http://www.aaservice.sk/co-je-azbest.html
Porovnávaš neporovnateľné. Ak ti tak veľmi nezáleží na tvojom zdraví a svojich potomkov, urobte si na záhrade jazierko s ropnými škvrnami. Budú sa pekne vynímať.
Ferdosondo
08.01.13,04:30
V dedine, kde žili moji starí rodičia mal eternitovú strechu skoro každý. Priemerný vek dožitia tých ľudí odhadujem 80-85 rokov. Čo si pamätám, tak pomreli na kadečo, ale s pľúcami nikto problémy nemal.
Osobne si myslím, že dosah na susedov pri likvidácii eternitu je rovnaký, či ho dáva dole sám majiteľ domu, alebo pri tom šaškuje v igelitovom obleku pracovník certifikovanej firmy.
korela
08.01.13,07:20
V dedine, kde žili moji starí rodičia mal eternitovú strechu skoro každý. Priemerný vek dožitia tých ľudí odhadujem 80-85 rokov. Čo si pamätám, tak pomreli na kadečo, ale s pľúcami nikto problémy nemal.
Osobne si myslím, že dosah na susedov pri likvidácii eternitu je rovnaký, či ho dáva dole sám majiteľ domu, alebo pri tom šaškuje v igelitovom obleku pracovník certifikovanej firmy.
Čo bolo, bolo. Postreky, doprava, prašnosť, hluk, stres, menej pohybu, preinformovanosť, žiarenie, ozónová diera, vplyv liekov, jednoducho sa dnes má čo v organizme skôr načítať.
Treba eliminovať aspoň čo sa dá.
Neviem, ktoré roky máš na mysli, ale ak spomínaš práve pľúca, tak TBC bolo oveľa rozšírenejšie.
deane7
08.01.13,08:06
Pravdu máte asi obaja. O škodlivosti azbestu som sa dočítal že je škodlivý hlavne pre robotníkov v jeho výrobe, že už po spojení cementom je neškodný, teda aj na strechách. Ale je pravda aj to, že dnes je také svinstvo okolo nás že treba brať do úvahy každý činiteľ ktorý môže škodiť.
Kdesi sa písalo že 2tisíc ľudí dostalo rakovinu, ale nikde nepíšu koľkí z nnich boli súčastne fajčiari buď aktívni alebo pasívni. Možno u väčšiny z nich ani azbest nebol príčinou alebo iba dopomohol ako druhotná príčina choroby.
korela
15.01.13,09:57
Dnes na Dvojke o 20.00 Azbest - biela smrť - Investigatívny dokument