ldi
06.11.12,15:32
Zdravím priatelia,
poprosil by som kdo ma skusenosti s vyrobou, solenim a údenímdobrej slaninka a meska.
Zať postavil udiareň a chceme experimentovať a vyrobiť si vlastne výrobky.
Ďakujem
vulxy
07.11.12,18:47
po zabijacke treba silno nasolit maso aj slaninu ale poriadne nahrubo,najlepsie v koryte a ked pusti stavu tak nou polievat aby nevyschlo....samozrejme ze by to malo lezat v chlade....ked sa vypari-vpije vsetka stava tak je cas to povesit do udiarne....cca 2-3 tyzdne....a udit pomaly najlepsie studenym dymom........my sme pouzivaly piliny z agatu....ale kazdy prisaha na nieco ine....
ach kedy som naposledy jedol pravu domacu sunku???.....uz sa ani nepametam:(
buchač
07.11.12,19:17
Zdravím priatelia,
poprosil by som kdo ma skusenosti s vyrobou, solenim a údenímdobrej slaninka a meska.
Zať postavil udiareň a chceme experimentovať a vyrobiť si vlastne výrobky.
Ďakujem

http://www.ulozto.sk/xRMmZkd/domaci-udenar-pdf
Stefan2005
07.11.12,19:29
... dúfam, že aj mäsko bude domáce, lebo experimentovať s mäsom nakúpeným v hypermarkete je zaručený neúspech...
vulxy
07.11.12,21:01
ja som v lete dostal napad-chut ze si vyudim par kurcat,kupil som ich 4ks v Tescu ale ked som ich nasolil zacaly miznut.....na druhy den vyzeraly ako netopiere a radsej som ich hodil na gril.....zachranoval som co sa dalo:)
Slayer666
07.11.12,22:09
... dúfam, že aj mäsko bude domáce, lebo experimentovať s mäsom nakúpeným v hypermarkete je zaručený neúspech...

Mozem potvrdit. Ten tuk bude chutit priserne. Prisiel som, videl som, chutnal som, prehral som.
mbclo
08.11.12,08:02
Veľa užitočných informácií sa dozviete na tomto odkaze: http://jaknato.webpark.cz/uzeni/html/index.html
ldi
08.11.12,13:46
Ďakujem ti a ani ja som nejedol davno domacu zabijačku ale rozhodol som sa vyrabať si sam pre seba a deti trocha slaninky, udeneho meska a klobas.Kupim kvalitne mesko a skusim.Niekdo tvrdí že pred udenim slaninku chvilu povariť aby bola mekšia...
ldi
08.11.12,13:50
Z hypermarketu určite nie ale kupene z dobrých zdrojov.....snad bude chuťiť
ldi
08.11.12,13:51
Tak tvoj recept sa mi pači..vyskušam...robil som prvý krat minulý týžden klobasky a vydarili sa...že vraj mnam
kopretinka
08.11.12,14:35
mimotemy mesko,nepametám,mekšia........:eek::eek::eek: to čo má byť????
ilona
08.11.12,15:52
Idi píšeš, že niekto tvrdí, že pred údením treba slaninku trocha povariť. Ale ak ju povaríš už to nie je klasická údená slaninka, ale chuťove sa skôr podobá oravskej,alebo anglickej. Takže ak dobrú údenú tak nevariť ,len močiť ako Ti radia ostatní.
ldi
08.11.12,17:44
Ďakujem a dám na Vaše rady...potom sa pochvalim:)
ivka70
24.12.18,10:19
Vyhodit
buchač
24.12.18,10:25
ivka70 (Dnes 11:19) Vyhodit
===================
.....eeeeee...

Poslať do EU, príslušnej komisii...nech sa nažerú, hajzli.
Aspoň ich prejdú blbé nápady...
https://plus7dni.pluska.sk/domov/brusel-nam-chce-zakazat-poctive-domace-udeniny-prichadza-umely-dym
Terezia13
25.12.18,19:16
ja by som sa pýtala skúseného mäsiara - ale nie obchodníkov mäsiarov, v obci sa bežne robia zabíjačky a tie väčšinou robia tí "skutoční mäsiari", ktorí chodia robiť zabíjačky aj po domácnostiach a tam sú už úplne iné postupy nasálania, údenia, veľa záleží aj od dreva, neúdi sa každý deň, to všetko by som si zistila u mäsiara odborníka
buchač
25.12.18,20:39
tie väčšinou robia tí "skutoční mäsiari", ktorí chodia robiť zabíjačky aj po domácnostiach a tam sú už úplne iné postupy nasálania, údenia, veľa záleží aj od dreva, neúdi sa každý deň
====================

Hm...

Mäsiar príde...trafí kus...rozoberie, naporcuje.
Je len na zákazníkovi, či sa rozhodne aj pre tie výrobky.
No jedno je jednoznačné a na tom budem trvať.
NEEXISTUJE, aby mäsiar údil v cudzej udiarni...
besttracker
25.12.18,21:08
Mozno ma niekto odsudi ze to neni prava slanina/ maso,ale mne to takto chuti.... ,ale ja robievam slaninu prave tak ze ju pred udenim povarim ......a je to lahodka...mekucka koza,slanina sa da jest aj samotna ako dezert :-D ... proste treba vyskusat....

postup
hrubka bocika do 5 cm povarit teda namocene vo vriacej vode minimalne 10 min,ked su hrubsie kusky tak aj 20-25 min... vodu nesol,lebo slanina bude slana...

udene na hrubsom smrekovom dreve .... (niektory udici my radili rozne,ale z praxe som vyskusal ze zo smrekoveho dreva to neuveritelne pekne vonia a pri vybrati sa tomu neda odolat....) udene na ceresni to bolo take bez vone ,buk a dub ma nijak neoslnil..,a ,,mokra slivka,, tomu masu doda taku prirodnu stiplavkastu chut :-)

dlzka udenia zalezi od teploty dymu ... od 3 hodin :-) az 48 hod .proste musi byt taka pekna tmavo cervena az hneda :-) udim to bez kosti a rebier,s rebrami a kostami to ma tendeciu nebyt pekne preudene ....a preto kosti treba riesit zvlast alebo dlho to udit...


robievam to hlavne v lete na grilovacku a taky bezny prerasteny bocik hrubka +- 5 cm sa v chladnicke presoli uz za 7 dni.... pri nizsich teplotach hrubke to trva dlksie ,odporucam odrezat kosti lebo pod kostami to ma tendeciu sa potom kazit lebo sol tam nepride ... hrubsie kusky mesa su po nasoleny a vyudeny vo vnutry cervene,vyzera to ako surove meso :) na udenie treba pouzivat masnejsie mesa,lebo take stehno/kare po vyudeni su take suche.... ale ku vinu dobre :)

pre upozornenie takuto prevarenu slaninu treba skladovat v chlade a neni vhodna na dlhodobe skladovanie....
Mária27
25.12.18,21:44
Dobrá rada, ale po 6 rokoch (posledná návšteva pred 3 rokmi) :)