skplan
06.11.12,16:53
Rodinny znamy ma od 11.8.2010 doteraz zivnost ako opatrovatel v Rakusku. Pocas tohto obdobia platil: zdravotne poistenie v Rakusku ako zivnostnik a zaroven zdravotne poistenie v SR (zivnost od 11.8.2010 do 1.7.2012 v SR). Teraz poziadal o vratenie zdravotneho plateneho v SR od 11.8.2010 do 1.7.2012, kedze sucasne platil zdravotne poistenie v Rakusku. Pocas tohto obdobia, za ktore ziada vratit zdravotne od Vseobecnej zdravotnej poistovne bol chory. Je evidentne, ze lekarom platila hospitalizaciu Vseobecna zdravotna poistovna.


Nasa otazka: Kto ma teraz vratit Vseobecnej zdravotnej platbu lekarom? Rodinny znamy, alebo si to ma Vseobecna refundovat od rakuskej poistovne? Vdaka za odpovede.
skplan
06.11.12,18:39
Nikto? Suri to. Totizto Vseobecna ZP od neho ziada sumu/platby, ktore uhradila lekarom v SR.
ivka70
07.11.12,06:41
Ja si myslim, ze si to musi on uplatnit u rakuskej zdravotnej poistovne, kedze v tom case bola jeho jedinym platcom poistneho (po zrusenie SK poistenia).
VsZP s tym nema nic spolocne, ona len uhradila nieco, co uhradit nemala, takze ziada vratit peniaze (od toho, za koho to - po odhlasenie bez pravneho naroku - uhradila.
BXLmiami
07.11.12,06:46
Je to jeho maslo na hlave,všeobecná peniaze bude žiadať od neho.
skplan
07.11.12,10:42
On si subezne totizto platil zdravotne aj do Všeobecnej, kedze predtym este dostal prispevok na podnikanie, tak kvoli tomu musel mat aktivnu zivnost aj v SR.
skplan
07.11.12,10:49
...takze mam to chapat tak, ze spolupraca poistovni v EU nefunguje a ma si to on vybehat teda vsetko sam?Tak? Problem je v tom, ze rakuska zdravotna poistovna ziada od neho papier/naklady -sumu, ktoru uhradila Vseobecna lekarom. A Vseobecna mu tento papier nechce vystavit, teda on nic nemoze zaslat do Rakuska. Vyrubili mu istu sumu, nevie odkial, nedali mu ziadne rozhodnutie a ziadaju tuto sumu od neho co najskor uhradit.
???
BXLmiami
07.11.12,11:00
On si subezne totizto platil zdravotne aj do Všeobecnej, kedze predtym este dostal prispevok na podnikanie, tak kvoli tomu musel mat aktivnu zivnost aj v SR.
Nejako to prešpekuloval.Chcel príliš veľa-príspevok,budem si platiť,nikto na to nepríde,no a teraz sa prerátal.Všeobecná má presne čo platila komu a nie je jej vec,že príbuzný si nesplnil ohlasovaciu povinnosť.Je jeho povinnosť aby vyrovnal svoj dlh všeobecke a je jeho vec aby sa potom dohodol s rakušanmi.Príspevok na podnikane nekomentujem,ale šiel z našich daní.Zbytočne.
tictac7
07.11.12,11:20
...takze mam to chapat tak, ze spolupraca poistovni v EU nefunguje a ma si to on vybehat teda vsetko sam?Tak? Problem je v tom, ze rakuska zdravotna poistovna ziada od neho papier/naklady -sumu, ktoru uhradila Vseobecna lekarom. A Vseobecna mu tento papier nechce vystavit, teda on nic nemoze zaslat do Rakuska. Vyrubili mu istu sumu, nevie odkial, nedali mu ziadne rozhodnutie a ziadaju tuto sumu od neho co najskor uhradit.
???

spolupráca medzi poisťovňami v normálnych prípadoch funguje. Avšak v normálnom prípade by bol poistený len v AT a pri ošetrení na SK by sa preukázal preukazom z AT. On sa však preukazoval preukazom SK - takže problém je na jeho strane. On porušil svoje povinnosti, opinkal nás, tak nech si to rieši...
zamborskyjan
07.11.12,11:31
Dobrý deň, nie je možné, aby bol človek poistený súčasne vo viacerých poisťovniach v rámci EU. Mal platiť v tom štáte, odkiaľ mal príjem.
skplan
07.11.12,12:10
Naozaj vďaka za odpovede. Všetky majú niečo do seba, takže chválime všetkých. Pekný deň!
arizona
07.11.12,13:21
trochu ta poopravim. S rakuskou e Card by ho na SK neosetrili. Tu pouziva iba v AT. Na SK pouziva tiez slov. karticku,ale s oznacenim EU. Tu vystavuje slov.ZP po zdokladovani, ze si platis ZP niekde v EU, nie na SK