peter1234567890
07.11.12,19:36
Ahojte dali sme si plastove okno zo Slovaktualu 1500x1500 v strede delene stlpikom. V pondelok co prsalo tak sme mali v prvej casti ramu co su aj odtokove alebovetracie?? drazky alebo naco to tam su trochu vody v oboch castiach. Neviete ci to je normalne? Su tam sice tie drazky ale neviem ci to je normalne aby tam bola voda po 3 dnoch od zalozenia okna?
Bol som za obchodnym zastupcom tak vrvael ze to nic bo tam su este dalsie 2 tesnenia ze to nevadi ale nejak neviem ci mu verit lebo v obyvacke mame okna tiez ten isty profil a nemame tam vodu.
ten zastupca vravel ze sa da okno dostelovat a sa da nastavit viac pritlak ale ked pozriem na oknbo zvonku tak sa mi zda ze ten vonkajsi ram je trochu prehnuty a preto tesnnei nedolieha. Neviete poradit ako to vlastne je?
Dakujem
wagner
07.11.12,19:26
Keď je prehnuté a tesnenie nedolieha tak hneď reklamuj a žiadaj vymeniť. Dnes voda, zajtra sneh, potom mráz a potom?
peter1234567890
07.11.12,20:36
No mne sa zda ze je prehnute ale ci naozaj neviem. A naco tam su tie drazky?
wagner
08.11.12,01:36
No mne sa zda ze je prehnute ale ci naozaj neviem. A naco tam su tie drazky?
Myslím si, že na vetranie. Ja nemám plastové okná, ale drevené euro okná. Tam drážky nemám. Aj u mňa lialo a žiadnu vodu som nemala, tesnenie drží a vodu nepúšťa. A okno reklamuj. Nech Ti dokážu že nie je prehnuté. Ty to tvrdiť môžeš.
Julian
08.11.12,07:58
No mne sa zda ze je prehnute ale ci naozaj neviem. A naco tam su tie drazky?

To či je rám prehnutý na vertikále môžeš zistiť závažím (na niť priviaž nejaké závažie napr. maticu, skrutku a.p.). Ak vodorovne tak napr. dlhšou libelou-vodováhou.
Tá drážka je tam na to, že ak máš okno na vetračku, alebo štrbinu zatvorené a naprší, tak voda by mala odtiecť tou drážkou a tými otvormi.
2weird2die
08.11.12,08:43
ak to niekde nie je v rovine, tak to reklamuj.. a hlavne, rieš to kým to je v záruke!
peter1234567890
08.11.12,17:46
ram som premeral dlhym pravitkom. Zda sa ze je rovny ram. Obchodny zastupca pride do nas na druhy tyzden tak uviidm co bude robit a povie
Martin1310
12.11.12,17:38
Myslím si, že na vetranie. Ja nemám plastové okná, ale drevené euro okná. Tam drážky nemám. Aj u mňa lialo a žiadnu vodu som nemala, tesnenie drží a vodu nepúšťa. A okno reklamuj. Nech Ti dokážu že nie je prehnuté. Ty to tvrdiť môžeš.


Každé okno by malo mať odtokové drážky a zvlášť u drevenných je to dôležité.
Voda sa tam totiž skôr či neskôr dostane,môže tam aj skondenzovať ked už inak nie.
wagner
12.11.12,19:20
Každé okno by malo mať odtokové drážky a zvlášť u drevenných je to dôležité.
Voda sa tam totiž skôr či neskôr dostane,môže tam aj skondenzovať ked už inak nie.
Také odtokové drážky drevené euro okná nemajú, ako plastové. Mám ich už šesť rokov a ešte som našťastie nikde nikdy žiadnu vodu ani paru nemala. Tak neviem kde by tie odtokové drážky mali byť. Museli by sa spraviť diery do okna, pretože drevené euro okná nemajú vnútornú výstuž v ráme ako plastové. Tá drážka na plastových oknách sa robí z vonkajšej strany iba po výstuž a nie až cez výstuž dovnútra. Tak toto viem, robila som pár rokov na výrobe plastových okien.
peter1234567890
14.11.12,16:27
Ahojte obch. zastupca Slovaktual dotiahol okno ale on tvrdi ze dolezite su dalsie 2 vnutorne tesnenia to vonkajsie vraj moze prepustat vodu.
Martin1310
14.11.12,19:53
Ja som tie drážky alebo skôr by som to nazval dierky v spodku rámu videl aj na drevenných e.oknách. Mali by byť za prvím vonkovým tesnením.
Ale samozrejme ta nebudem presviedčať že ich tam máš ked vidíš že nemáš.
Ono ide o to že bez akýchkolvek znalostí aj ked ja som pôvodným povolaním stolár, je jasné že voda sa tam minimálne pri otvorenej vetračke môže dostať a mohla by tam stáť a ničiť rám okna.
Možno je to u teba riešené inak,napríklad spádovaním do interieru a voda by proste pri otvorenej vetračke odtiekla na vnútornú parapetu a neostala by v ráme.
Ja mám ešte stále staré 70ročné kasnové okná kde nieje žiadne tesnenie a tiež som tam vodu nikdy nemal.
Martin1310
14.11.12,19:57
To,Petra Nová --v čom bol prosím môj príspevok neužitočný?Vieš my vysvetliť kam odťečie voda uzavretá v vzduchotesnom ráme?
wagner
14.11.12,20:21
Ja som tie drážky alebo skôr by som to nazval dierky v spodku rámu videl aj na drevenných e.oknách. Mali by byť za prvím vonkovým tesnením.
Ale samozrejme ta nebudem presviedčať že ich tam máš ked vidíš že nemáš.
Ono ide o to že bez akýchkolvek znalostí aj ked ja som pôvodným povolaním stolár, je jasné že voda sa tam minimálne pri otvorenej vetračke môže dostať a mohla by tam stáť a ničiť rám okna.
Možno je to u teba riešené inak,napríklad spádovaním do interieru a voda by proste pri otvorenej vetračke odtiekla na vnútornú parapetu a neostala by v ráme.
Ja mám ešte stále staré 70ročné kasnové okná kde nieje žiadne tesnenie a tiež som tam vodu nikdy nemal.

Pokiaľ pravidelne vetrám - otvorením okna, tak voda nie je nikde. Ale keby som nevetrala otvorením okna, tak sa tam voda(para) ukáže. Skôr som myslela tým, že keď prší, tak nikde vodu nemám, vtedy sa mi nevytvorí. Iba para, pokiaľ by som okno v zime, keď mrzne neotvárala, tak sa para objaví. Ja vetračky nepoužívam. Vetrám tak, ako mi poradili elektrikári, aby mi v zime nevychladli múry. Otvorím okná a samozrejme, že z chladného vzduchu zájdu vnútorné okná. A keď táto para na oknách uschne - cca 15 minút, tak je miestnosť vyvetraná. Zatvorím okná a mám pokoj. Pokiaľ potrebujem vyvetrať častejšie - napr.kuchyňu, vždy použijem tento systém. Vetračku ani nepoužívam- nie je dôvod. Možno raz za rok v lete, keď náhodou prší a nechcem aby mi napršalo do okna.Z toho usudzujem, že sú tam neni žiadne dierky naspodu. Aj ja som mala kasňové okná, len už boli veľmi staré,(70 ročné-už mali pár rokov, keď ich naši dávali na dom) krivé, drevo pomaly odchádzalo, preto som ich musela vymeniť. Inak nie je nad kasňové okná, pokiaľ sú dobré.
Martin1310
14.11.12,20:50
No... Teraz neviem či sme sa dobre pochopili.To čo píšeš z vetraním a tak,zo všetkým suhlasím ale mám pocit že ty myslíš na vodu niekde medzi sklami ale ja hovorím o vode čo sa môže dostať do rámu ktorý je zabudovaný v stene nie do rámu krídla okna.Na plastákoch tam býva zvonka ked sa vykloníš taká krytka a pod nou je dierka kade vyteká voda ktorá by sa dostala medzi rám ktorý je zabudovaný v stene a krídlo okna.Na drevenných oknách to býva tak že ten výtok nieje vyditelný pretože je schovaný uplne dolu v drážke kde je zapichnutá vonkajšia parapeta.takže možno ho naozaj neuvidíš aj ked tam je.
Hm,je to tažko takto vysvetliť. Ale dôležité je,že tam vodu nemáš a si s oknami spokojná.
wagner
14.11.12,21:00
No... Teraz neviem či sme sa dobre pochopili.To čo píšeš z vetraním a tak,zo všetkým suhlasím ale mám pocit že ty myslíš na vodu niekde medzi sklami ale ja hovorím o vode čo sa môže dostať do rámu ktorý je zabudovaný v stene nie do rámu krídla okna.Na plastákoch tam býva zvonka ked sa vykloníš taká krytka a pod nou je dierka kade vyteká voda ktorá by sa dostala medzi rám ktorý je zabudovaný v stene a krídlo okna.Na drevenných oknách to býva tak že ten výtok nieje vyditelný pretože je schovaný uplne dolu v drážke kde je zapichnutá vonkajšia parapeta.takže možno ho naozaj neuvidíš aj ked tam je.
Hm,je to tažko takto vysvetliť. Ale dôležité je,že tam vodu nemáš a si s oknami spokojná.

Myslím že sme sa pochopili. Mne sa občas objaví para v ráme okna keď je veľká zima a neotvorím okno - asi sa tam tá para zráža. Ale keď vetrám otvorením okna, tak tá para tam nie je. Ani v lete. Iba v zime. Možno ako tvrdíš,otvor nevidím, pokiaľ je tam zapichnutá vonkajšia parapeta. Musím to v lete poriadne popozerať - lebo ja som bola v tom, že tam nemám žiadne otvory. Inak tí čo mi montovali okná, tak mi ukázali že okná umožňujú aj štrbinové vetranie. Ale ja to nepoužívam. to je výhodné vtedy, keď sa nedá dlhšie vyvetrať.
220870
14.11.12,21:06
Ahojte dali sme si plastove okno zo Slovaktualu 1500x1500 v strede delene stlpikom. V pondelok co prsalo tak sme mali v prvej casti ramu co su aj odtokove alebovetracie?? drazky alebo naco to tam su trochu vody v oboch castiach. Neviete ci to je normalne? Su tam sice tie drazky ale neviem ci to je normalne aby tam bola voda po 3 dnoch od zalozenia okna?
Bol som za obchodnym zastupcom tak vrvael ze to nic bo tam su este dalsie 2 tesnenia ze to nevadi ale nejak neviem ci mu verit lebo v obyvacke mame okna tiez ten isty profil a nemame tam vodu.
ten zastupca vravel ze sa da okno dostelovat a sa da nastavit viac pritlak ale ked pozriem na oknbo zvonku tak sa mi zda ze ten vonkajsi ram je trochu prehnuty a preto tesnnei nedolieha. Neviete poradit ako to vlastne je?
Dakujem
Obchodný zástupca má pravdu.V ráme sa zráža kondenzuje vodná para .Táto sa odvádza odvodňovacímí otvormi z rámu do exteriéru.Je to normálny fyzikálny jav.Ak sa dobre pamätám tak rám môže byť podľa noriem prehnutý 2,3 mm na mb,.Prítlak krídla okna to v pohode eliminuje.
Martasch
15.11.12,06:07
wagnerhttp://www.drevital.sk/pcdata/images/eurookno%20vzor.jpg
na ráme spodnej časti rámu okna je máš asi namontovanú okapovú lištu a v nej sú otvory, ktorými voda odteká.
Jurino
15.11.12,09:42
Ahojte

Nerád zasahujem do debaty s iným problémom, ale ak môžem, pridružím ho k tejto téme. Je taktiež je veľmi podobný. Jedná sa o nedostatočné zakotvenie rámu okna k vonkajšej parapete. Parapety boli pôvodné na zateplenej fasáde. Okná sa menili až po zateplení, technik pri obhliadke zhodnotil, že tam môžu ostať pôvodné vonkajšie parapety. Po osadení plastových okien máme obavy, či sa voda nedostane k múru a stena pod oknom začne časom plesnivieť alebo pod samotný zatepľovací materiál a pretečie nižšie.
Boli nám dodané sieťky na okná, ktoré sa po troch dňoch vyslovene polámali. Jedna sieťka na okno nejde osadiť vôbec, pretože montážnici nešetrili a urobili špaletu na bočný okenný rám tak, že je murivo príliš blízko k okennému rámu a sieťka sa nedá vôbec osadiť.

Aký máte názor na danú situáciu?

Foto prikladám.
wagner
15.11.12,10:40
wagnerhttp://www.drevital.sk/pcdata/images/eurookno%20vzor.jpg
na ráme spodnej časti rámu okna je máš asi namontovanú okapovú lištu a v nej sú otvory, ktorými voda odteká.

Máš pravdu. Dnes som to pozerala a v ráme nie je vrtané, ale je tam osadená tá okapová plastová lišta a tam sú otvory, ktorými odteká voda. Pamätala som si, keď osádzali okná, že v nich otvory neboli, preto som to aj tvrdila. To vieš, niekdy sa človek musí poriadne pozrieť, aby si uvedomil, že otvory sú inak vymyslené ako u platových okien.:)
220870
15.11.12,16:15
Jurino je to reklamovateľné.V každom prípade to treba aspoň pritrieť silikonom.Sieť sa dá vymeniť ,nieje to nič zložité.