ttmarek
08.11.12,06:41
Zdravím, Potreboval by som poradiť s pozemkom. Ja mám pozemok ktorý je v intraviláne a v územnom pláne obce určený na výstavbu RD. Zatiaľ ho mám v liste vlastníctva vedený ako orná pôda. Pozemok sa skladá z dvoch parciel. Najprv treba urobiť geometrický plán a potom podať žiadosť o vyňatie alebo čo treba najprv urobiť aby som z neho urobil stavebný pozemok? aby som mohol začať riešiť projekt a vyjadrenia inštitúcií potrebné k získaniu stavebného povolenia? Ďakujem za pomoc.
deli.
08.11.12,06:48
Najprv projekt. Potom všetko ostatné, môže byť riešené aj spolu so stavebným povolením. Hlavné je, že v územnom pláne je pozemok určený na výstavbu RD.
ttmarek
08.11.12,10:37
Áno pozemok je v územnom pláne ale je to pozemok ktorý mám zatiaľ ako ornú pôdu v stave E. Nemusím ju pred projektom dostať do stavu C?
deli.
08.11.12,11:12
Nie, stačí všetko vybavovať naraz. Projekt s tým vlastne vôbec nesúvisí, projekt je len medzi projektantom a Vami. Dôležité je, že tam možno stavť RD.
Pozri aj
http://www.porada.sk/t146118-orna-poda-stavebny-pozemok.html
olybaba
08.11.12,11:33
- na nepoľnohospodárske účely možno použiť poľnohospodársku pôdu len na základe rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy (rozhodnutie o odňatí vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy, v ktorého obvode sa poľnohospodárska pôda navrhovaná na odňatie nachádza - príslušný Obvodný pozemkový úrad
- rozhodnutie o odňatí sa nevydáva, ak ide o výmeru odnímanej plochy do 500 m2 v hraniciach zastavaného územia obce (intravilán so stavom k 1.1.1990) - príslušný Obvodný pozemkový úrad vydáva stanovisko k pripravovanému investičnému zámeru na poľnohospodárskej pôde na základe kópie katastrálnej mapy
- stanovisko sa vydáva na druh pozemku C KN parcely a nie druh pozemku E KN parcely
- prílohou žiadosti o stanovisko k plánovanej stavebnej činnosti je: kópia z katastrálnej mapy, list vlastníctva, situácia osadenia stavby z projektovej dokumentácie (ak je vyhotovená) a kolková známka v hodnote 3 €
- doporučujem skontaktovať sa s príslušným správnym orgánom, ktorý vás v danej veci odborne usmerní

- uvedené stanovisko sa predkladá stavebnému úradu ako príloha žiadosti o začatie územného a stavebného konania
- po porealizačnom zameraní zrealizovanej stavby sa vyhotoví geometrický plán, zápisom ktorého zmenu druhu pozemku z poľnohospodárskej pôdy na zastavanú plochu vykoná správa katastra
- v prípade, že nepožiadate o zmenu druhu pozemku pred začatím výstavby a zrealizujete stavbu na poľnohospodárskej pôde, správa katastra vám geometrický plán nezapíše, pozastaví konanie a pošle vás na Obvodný pozemkový úrad, kde žiadosťou o usporiadanie nezákonného stavu na poľnohospodárskej pôde sa zmení druh pozemku - tu je kolková známka už 33 € + rôzne prílohy
- nakoľko ste sa dopustili priestupku, že ste zabrali poľnohospodársku pôdu na nepoľnohospodársky účel vám bude v priestupkovom konaní uložená pokuta
Zita5
08.11.12,11:42
Zdravím, Potreboval by som poradiť s pozemkom. Ja mám pozemok ktorý je v intraviláne a v územnom pláne obce určený na výstavbu RD. Zatiaľ ho mám v liste vlastníctva vedený ako orná pôda. Pozemok sa skladá z dvoch parciel. Najprv treba urobiť geometrický plán a potom podať žiadosť o vyňatie alebo čo treba najprv urobiť aby som z neho urobil stavebný pozemok? aby som mohol začať riešiť projekt a vyjadrenia inštitúcií potrebné k získaniu stavebného povolenia? Ďakujem za pomoc.

Tento pozemok máte len Vy , alebo je Vás viac?
Pýtam sa preto, lebo aj my máme pozemok , ktorý je orná pôda, nachádza sa v intraviláne a v územnom pláne je určený na výstavbu RD .Je tam už aj urbanistická štúdia vypracovaná .Čakáme už 4 roky , že sa s tým niečo bude robiť , toho času prebieha parcelovanie a viem, že keby sme tam chceli stavať , tak nám nedajú stavebné povolenie , nakoľko nie sú tam vybudované siete a tie má budovať obec .

Ale ako to potom bude, či každý vlastník musí požiadať o vyňatie pôdy , to netuším.
ttmarek
08.11.12,12:42
Obidve parcely z ktorých sa skladá môj pozemok už vlastním iba ja a spolu to je 630 m2. Pred pozemkom vedú všetky inžinierske siete a na konci cesty ktorú mám pred týmto pozemkom dokonca už sú postavené 3 rodinné domy. Ja by som chcel na jar začať stavať len neviem čo mám začať vybavovať ako prvé? V tejto oblasti sa vôbec nevyznám. Vedeli by ste mi heslovite poradiť čo začať vybavovať?
olybaba
08.11.12,17:13
1.navstivit stavebny urad - obecny urad
2.navstivit obvodny pozemkovy urad
kezeso
12.11.12,14:02
S týmito otázkami zájdi na stavebný úrad tvojej obce, tam ťa usmernia, dajú tlačivá a informácie. Ak si vedený v registri E, musíš to dať zamerať novým geometrickým plánom, pretože tvoja parcela môže byť trocha posunutá, až geodet ti presne povie, čo je tvoje a označí to vytyčovacími znakmi. Potom si to dáš na katastri zapísať ako parcelu evid. v reg. C.
ttmarek
12.11.12,19:23
Ďakujem za informácie a ako dlho asi trvá to zapísanie parcely do reg. C?
kezeso
16.11.12,10:43
Pozri si to na katastrálnom portáli , Lehota na vykonanie záznamu je 60 dní od doručenia listiny.

http://www.skgeodesy.sk/index.php?www=sp_detail&id=167&navigation_id=167
ttmarek
12.12.12,06:00
Zdravím
Vcera som dostal do ruky od geodeta geometrický plán overený katastrálnym úradom. Neviete mi poradiť ako ďalej postupovať aby som parcelu stavu E dostla do stavu C?