MTV75
08.11.12,19:24
Prosím o rady, ako na elektroinštaláciu v montovanom dome. Steny sú z OSB-vata-parozábrana-OSB (difúzne uzatvorená stavba).
1) môže sa pri prechode káblov z izby do izby prevŕtavať hranol, ktorý je v spodnej časti steny, alebo sa káble ťahajú ponad tento hranol?
2) ako dostať krabičky do OSB bez poškodenia parozábrany resp. ako na to, keď sa poškodí parozábrana pri montáži elektroinštalácie?
juraj:-)
09.11.12,11:06
mozete rozmontovat OSB? takto by ste isto nemali poškodit tu parozabranu. Osobne by som radšej išiel ponad tento hranol, samozrejme v ohnuvzornej chráničke. Ale to je len z mojej hlavy.
MTV75
09.11.12,11:26
Žiaľ, OSB sa nedajú odskrutkovať. Káble budú samozrejme červené-ohňovzdorné.
juraj:-)
10.11.12,22:10
červene? Je potrebne dodržovať normou stanovené farby. červenou sa označuje krajny vodič + v jednosmernych sustavach. CYKY sú tiež samozhášacie, len by som ich umiestnil do chaničiek.
neviem ako chcete preťahovať kábel cez priestor vyplnený izoláciou. máte veľkú pravdepodobnost poškodiť tu parozabranu. skúste si zohnať kotúčovú pílu, na nej sa dá nastaviť hlbka rezu. Teda aj diery pre krabice môžete spraviť s tymto, len potom budete musieť použit obdlžníkové krabice vyrába ich aj KOPOS. A na kabel by som si vyrezal každého 0,5m dierku, aby som ho vedel potiahnut, inač sa môžete stratiť. To chcete asi dotiahnuť niekde kabel. Teda jeden si viem predstaviť, ale celu instalaciu, to by bola samovražda :) Držím palce.