FFA
08.11.12,21:39
Dobrý deň.

Chcel by som sa len informatívne spýtať či sa nám (s maželkou) oplatí žiadať o hypotéku za nasledujúcich podmienok:

- obaja 20-ročný
- výška príjmu 750 - 800€ v čistom, maželka bude o chvílku na materskej čiže cca 200€
- mesačné výdavky nemáme takmer žiadne (cca 100€), kedže bývame u rodičov
- úver na 35, max. 40 rokov vo výške cca 150 000€, výška mesačnej splátky do 400€

Viem, že najlepšie by bolo ísť do banky, ale rád si prečítam aj Vaše rady.

Ďakujem vopred.
draik
10.11.12,13:31
Použite úverové kalkulačky bánk, aby ste boli v obraze. Pri splátke 400 eur na 40 rokov Vám vyjde cca polovičný úver. Navyše platiť takú splátku po takú dobu z daného príjmu je hazard.
bjuty smis
07.12.12,18:26
Použite úverové kalkulačky bánk, aby ste boli v obraze. Pri splátke 400 eur na 40 rokov Vám vyjde cca polovičný úver. Navyše platiť takú splátku po takú dobu z daného príjmu je hazard.

to si teda pekne mimo...

ja mám hypo 70 000.-, na 22 r. a splátka 401.-...a ako " bonus"mám 41r. a 2 deti.....
tictac7
07.12.12,19:31
to si teda pekne mimo...

ja mám hypo 70 000.-, na 22 r. a splátka 401.-...a ako " bonus"mám 41r. a 2 deti.....

prečo by bol mimo? Vieš ako sa počíta a platí hypoúver? 150000 na 40 rokov - vyrátaj si úroky a potom uvidíš.... to nie je jednoduché aritmetické porovnanie....tam to rastie geometrickým radom....
220870
07.12.12,19:42
Neberte hypotéku.v kríze.Prídete o peniaze aj nehnuteľnosť.
bjuty smis
07.12.12,19:52
Neberte hypotéku.v kríze.Prídete o peniaze aj nehnuteľnosť.

a môj názor je presne opačný...nedržte žiadne úspory v kríze ,vrhnite sa " do dlhov"...
bjuty smis
07.12.12,20:06
prečo by bol mimo? Vieš ako sa počíta a platí hypoúver? 150000 na 40 rokov - vyrátaj si úroky a potom uvidíš.... to nie je jednoduché aritmetické porovnanie....tam to rastie geometrickým radom....

lebo sa mi nechce veriť, že si niekto zoberie hypo: cca 75000 - 40 rokov- 400 mesačne

ked je normálné hypo - -tz. moje, normálne požiadané : 70 000-22 rokov - 401mesačne

ale samozrejme, na slovensku dnes nevylučujem nič...
vulxy
07.12.12,20:17
sak sa mate ako prasa v zite(nemyslim to ako urazku)..... naco to komplikovat uverom? sak pockajte par rokov az budete mudrejsi-skusenejsi...uver Vam daju radi aj za 5 rokov.
Ice dive
07.12.12,20:19
no otázka je, či sú aj dajaké vlastné úspory na danú nehnuteľnosť... ono 150 000 € je síce pekná čiastka, za ktorú sa dá kúpiť aj 4 izbový byt v BA kúpiť, avšak treba mať na zreteli nasledovné:

- pri tebou uvádzaných parametroch si vo VUB môžeš požičať pri príjme 750 € a manželkinom 200 € s dieťaťom ti výjde (traja členovia domácnosti) splátka na 390 € mesačne a môžeš si požičať 77 974,00 EUR... a celkovo zaplatíš 142 211 €.... za 30 rokov..

- pri kúpe nehnuteľnosti by si mal mať cca 10 - 15 % vlastných zdrojov....
- brať úver na 30 rokov je dosť veľký hazard... ono ak aj berieš na 30 rokov mal by si mať za cieľ do 15 tich to splatiť...
- myslieť aj na to, že potrebuješ cca 6 mesačnú rezervu na vyžitie, na nepredvýdateľné udalosti ako strata zamestnania...
- myslieť aj na to, že pri veku 20 rokov, ti manželstvo nemusí vydržať väčšnosť... (ak vydrží je to super:-) t.j. nehnuteľnosť by mala byť atratktívna na nejaký ďalší rýchli predaj, ono človek nikdy nevie... ... (napr. byt v pentagone v BA je nepredajným ležiakom...)
- dieťa ti bude rásť a bude potrebovať čoraz viac peňazí... nedajbože, môže mať alergiu, alebo nejakú inú pliagu... a to potom pôjdu všetky veci bokom... t.j. mysli aj na dajakú rezervu mať bočný príjem... o ktorom banka nebude vedieť... to preto, aby ťa nelákalo žiadať o vyšší úver a ísť na doraz so svojimi možnosťami... proste rezerva pre rodinu..
- ísť do hypotéky ak máš istotu, že najbližších cca 5 rokov budeš mať zamestnanie.. napr. ak máš pracovnú zmluvu na dobu určitú, alebo ak si živnostník s jedným odberateľom, čo ťa môže poslať do preč z hodiny na hodinu, tak silno o hypotéke uvažuj...

ono zase sociálne istoty nie sú momentálne žiadne... takže bývanie by si zabezpečiť mal, ale zas nie za každú cenu...
veľa štastia a dúfam, že budete v novom bývaní štastní:-)
Ice dive
07.12.12,20:22
lebo sa mi nechce veriť, že si niekto zoberie hypo: cca 75000 - 40 rokov- 400 mesačne

ked je normálné hypo - -tz. moje, normálne požiadané : 70 000-22 rokov - 401mesačne

ale samozrejme, na slovensku dnes nevylučujem nič...

no záleží od toho akú máš fixáciu, ak ju máš len na rok tak to môže byť... ďalšia vec je aký máš príjem, či vlastníš aj iné nehnuteľnosti..... napr. majiteľ Facebooku dostal hypotéku s 1,5 % úrokom, keďže je brutálne solventný... bežný smrteľník resp. zadávateľ pri jeho parametroch dostane pri hypo pre mladých 3,9 % úrok.. pri fixe na 5 rokov...

takže podľa seba to neposudzuj... on má jedno dieťa na ceste ty máš dve... on má 20 rokov, čo je riziko nesplatenia vyššie ako ty čo máš 41 rokov a dve deti... ďalší faktor či máš alebo nemáš VŠ pri 20 rokoch ju asi nebude mať... t.j. zase je pre banku riziko... ono paradoxom je, že ak si solventný a máš veľa peňazí, banka ti požičia takmer zdarma... ak peniaze nemáš tak dostaneš, veľmi nevýhodné podmienky lebo si rizikový klient...
bjuty smis
07.12.12,20:39
no záleží od toho akú máš fixáciu, ak ju máš len na rok tak to môže byť... ďalšia vec je aký máš príjem, či vlastníš aj iné nehnuteľnosti..... napr. majiteľ Facebooku dostal hypotéku s 1,5 % úrokom, keďže je brutálne solventný... bežný smrteľník resp. zadávateľ pri jeho parametroch dostane pri hypo pre mladých 3,9 % úrok.. pri fixe na 5 rokov...

takže podľa seba to neposudzuj... on má jedno dieťa na ceste ty máš dve... on má 20 rokov, čo je riziko nesplatenia vyššie ako ty čo máš 41 rokov a dve deti... ďalší faktor či máš alebo nemáš VŠ pri 20 rokoch ju asi nebude mať... t.j. zase je pre banku riziko... ono paradoxom je, že ak si solventný a máš veľa peňazí, banka ti požičia takmer zdarma... ak peniaze nemáš tak dostaneš, veľmi nevýhodné podmienky lebo si rizikový klient...

nie, mám ju na 3 roky..
taiko
07.12.12,20:39
a môj názor je presne opačný...nedržte žiadne úspory v kríze ,vrhnite sa " do dlhov"...
Ja by som suhlasil s 220870.
- V/po krize mozno klesne klesne cena nehnutelnosti
- V/po krize mozno platca hypoteky pride o pracu
http://www.ezonomics.com/blogs/it_is_a_good_time_to_hold_cash/
bjuty smis
07.12.12,20:40
- brať úver na 30 rokov je dosť veľký hazard..

no t mi teda povedz prečo ???
čo je lepšia varianta pre mladú rodinu ??
taiko
07.12.12,20:48
- brať úver na 30 rokov je dosť veľký hazard..

no t mi teda povedz prečo ???
čo je lepšia varianta pre mladú rodinu ??

Najom? Nemusis investovat do bytu, nestaras sa o opravy, ked stratis pracu, sadnesh do autobusu a ides do ineho mesta.
fortunka
07.12.12,20:53
Nie neoplati sa Vam o to ziadat, pretoze z nevyzijete.... rataj 400EUR splatku, napr. 100EUR energie/sluzby s bytom - aj to ked budete velmi setrit + bezna spotreba RODINY + babatko :)))
Nie nie...
A pockala by som kym minimalne obaja budete robit, pretoze radsej by som si vzala uver na mensiu dobu = mensie uroky... :)) Ja som tiez spekulovala, nakoniec sme sa na to vykaslali, po par rokoch sme kupili byt s pomocou rodicou, splatili za 5 rokov a bolo... (samozrejme nebola to taka horibilna suma). Ja mam teraz babatko, neplatime hypoteku, naklady na 2izbovy mali byt mame 220+40 (+telka, internet 40)... mesacne miniem ovela viac... :)) radsej chvilu vydzte aby ste neostali "na ulici a bez peniazkov a bez bytu"
vulxy
07.12.12,20:57
- brať úver na 30 rokov je dosť veľký hazard..

no t mi teda povedz prečo ???
čo je lepšia varianta pre mladú rodinu ??

to je teda idealna varianta-zadlzit sa na cely zivot uz v 20-ke.....to si daj patentovat:eek:
Vlado.s
07.12.12,20:59
Zdravím, nechcem zakladať novú tému, keďže moja otázka sa týka úveru.

Potreboval by som úver na cca 60.000,-€. Splatnosť by som dal na čo najdlhšie, kvôli čo najnižším splátkam. Po nasťahovaní sa do domu by som to vedel vyplatiť hneď, lebo peniaze mám, ale investované v byte ktorý prenajímam, pozemku a byte, v ktorom bývam.

Moja otázka sa týka toho ako to funguje pri predčasnom splatení úveru. Teda ak si požičiam 60000, vypočítaju mi, že po dajme tomu 30 rokoch by som mal vrátiť 120000, ale ja to splatím po 3 rokoch. Stále budem musieť splatiť tých celých 120000 alebo len pomernú časť dajme tomu 70000?
fortunka
07.12.12,21:12
Zdravím, nechcem zakladať novú tému, keďže moja otázka sa týka úveru.

Potreboval by som úver na cca 60.000,-€. Splatnosť by som dal na čo najdlhšie, kvôli čo najnižším splátkam. Po nasťahovaní sa do domu by som to vedel vyplatiť hneď, lebo peniaze mám, ale investované v byte ktorý prenajímam, pozemku a byte, v ktorom bývam.

Moja otázka sa týka toho ako to funguje pri predčasnom splatení úveru. Teda ak si požičiam 60000, vypočítaju mi, že po dajme tomu 30 rokoch by som mal vrátiť 120000, ale ja to splatím po 3 rokoch. Stále budem musieť splatiť tých celých 120000 alebo len pomernú časť dajme tomu 70000?

Nie nezaplatis plnu sumu, vypocita sa to podla toho kedy to doplatis. Tych 12000 je urok za 30rokov teda ak zaplatis po 3 bude to nizsie. ALE zaplatis % za skorsie splatenie + napr. my sme mali obmedzenie, ze sme mohli rocne splatit max. 1/5 uveru (mali sme hypo ale uz davnejsie), takze sa treba popytat priamo v banke ake maju podmienky ci uz pre uver alebo hypoteku a budu ti to vediet aj prepocitat presne.
Ice dive
07.12.12,21:40
Zdravím, nechcem zakladať novú tému, keďže moja otázka sa týka úveru.

Potreboval by som úver na cca 60.000,-€. Splatnosť by som dal na čo najdlhšie, kvôli čo najnižším splátkam. Po nasťahovaní sa do domu by som to vedel vyplatiť hneď, lebo peniaze mám, ale investované v byte ktorý prenajímam, pozemku a byte, v ktorom bývam.

Moja otázka sa týka toho ako to funguje pri predčasnom splatení úveru. Teda ak si požičiam 60000, vypočítaju mi, že po dajme tomu 30 rokoch by som mal vrátiť 120000, ale ja to splatím po 3 rokoch. Stále budem musieť splatiť tých celých 120000 alebo len pomernú časť dajme tomu 70000?


v tvojom prípade sa oplatí mať fixáciu na čo najkratšie obdobie t.j. jeden rok, nakoľko pri skončení fixácie môžeš splatiť úver predčasne a bez poplatku... t.j. po roku môžeš byť aj bez úverov ak investované peniaze pretavíš na hotovosť a splatíš úver...
Ice dive
07.12.12,21:44
- brať úver na 30 rokov je dosť veľký hazard..

no t mi teda povedz prečo ???
čo je lepšia varianta pre mladú rodinu ??


nikde nie je napísané, že ak berieš úver na 30 rokov, že aj 30 rokov ten úver potrvá... podľa mňa je lepšia varianta ten úver zobrať a zabezpečiť, sa, lebo aj keď nesplácaš, nehnuteľnosť sa môže predať a určité % so zaplatených peňazí máš aj možnosť vidieť späť, kdežto pri nájme ak prestaneš platiť, tak zo dňa na deň si na ulici, a peniaze sú spotrebované momentom zaplatenia...

ono áno na západe sa hovorí, že byť v nájme je moderné, avšak nájom je 10x lacnejší ako kúpa... kdežto u nás v SR je to tak, že splátka hypotéky je spravidla porovnateľná ako mesačné nájomné, t.j. veľmi sa neoplatí riešiť nájom lebo tú údržbu o dosť preplatíš...
draik
07.12.12,21:56
lebo sa mi nechce veriť, že si niekto zoberie hypo: cca 75000 - 40 rokov- 400 mesačne

ked je normálné hypo - -tz. moje, normálne požiadané : 70 000-22 rokov - 401mesačne

ale samozrejme, na slovensku dnes nevylučujem nič...

Ste si istá, že budete mať donekonečna úrokovú sadzbu len 4% p.a.? ;-)
Prepočet som robil na 6% p.a. Inak povedané, pri 75.000 eur úvere a splatnosti 40 rokov bude mesačná splátka pri 6% úroku 413 eur, pri 5% úroku 362 eur a pri 4% úroku 313 eur. Časová hodnota peňazí sa oklamať nedá.
Pri terajších úrokových sadzbách sa oplatí zadlžiť, ale v rozumnej miere. Dokonca niektorí skorší poberatelia úverov majú sadzbu okolo 1,5%, keďže majú úrokovú sadzbu EURIBOR+pevná marža. Keďže trhové sadzby kvôli pumpovaniu peňazí ECB neskutočne padli, môžu byť vysmiati (ak teda nekúpili predražené byty v čase boomu). Investícia do bývania však nie je klasickou investíciou, preto prípadný pokles ceny nehnuteľnosti je potrebné upraviť o ťažko oceniteľný efekt napr. vyššej kvality bývania a pod.
draik
07.12.12,22:07
v tvojom prípade sa oplatí mať fixáciu na čo najkratšie obdobie t.j. jeden rok, nakoľko pri skončení fixácie môžeš splatiť úver predčasne a bez poplatku... t.j. po roku môžeš byť aj bez úverov ak investované peniaze pretavíš na hotovosť a splatíš úver...
Akurát musí ísť o klasickú hypotéku nie spotrebák založený nehnuteľnosťou, ako je obvyklé.
bjuty smis
08.12.12,00:42
Ste si istá, že budete mať donekonečna úrokovú sadzbu len 4% p.a.? ;-)
Prepočet som robil na 6% p.a. Inak povedané, pri 75.000 eur úvere a splatnosti 40 rokov bude mesačná splátka pri 6% úroku 413 eur, pri 5% úroku 362 eur a pri 4% úroku 313 eur. Časová hodnota peňazí sa oklamať nedá.
Pri terajších úrokových sadzbách sa oplatí zadlžiť, ale v rozumnej miere. Dokonca niektorí skorší poberatelia úverov majú sadzbu okolo 1,5%, keďže majú úrokovú sadzbu EURIBOR+pevná marža. Keďže trhové sadzby kvôli pumpovaniu peňazí ECB neskutočne padli, môžu byť vysmiati (ak teda nekúpili predražené byty v čase boomu). Investícia do bývania však nie je klasickou investíciou, preto prípadný pokles ceny nehnuteľnosti je potrebné upraviť o ťažko oceniteľný efekt napr. vyššej kvality bývania a pod.

nič v zlom, ale nemyslím, že toto je schôdzka miliardárov a bavíme sa o klasickej investícii, dokonca o tom, či sa oplatí zadlžiť...a za 40 rokov budeme robiť súčet.....
bavíme sa o tom, že žijeme na slovensku...
bjuty smis
08.12.12,00:47
to je teda idealna varianta-zadlzit sa na cely zivot uz v 20-ke.....to si daj patentovat:eek:

no daj mi teda tú tvoju idealnú variantu...
a zaroven to porovnaj-podla tvojej idealnej varianty - kde a ako budeš -majetkovo - za 30 rokov...

možno neuveríš, ale na slovensku žijú aj mladí ludia bez hotovosti na byt...

a povedz mi, aký budeš mať v tej dobe príjem.......
Indeed
08.12.12,00:47
Všeobecne povedané,

banky majú uplne CHORÉ pravidla hodnotenia bonity klienta....

Nikto nemá ISTOTU ,že bude zamestnaný nie že na 5 rokov ale ani na 5 mesiacov, hovorím ja.

Ďalšia vec , ak je niekto živnostník a z daňového priznania mu žiadna požička "nevychádza" ,
ale može zatlačiť 400 eur splátku v pohode...

Ešteže banky začali hodnotiť klientov aj podľa historie na učte,

to su prvé lastovičky normálneho posudzovania skutočnej bonity klienta.
bjuty smis
08.12.12,01:14
Najom? Nemusis investovat do bytu, nestaras sa o opravy, ked stratis pracu, sadnesh do autobusu a ides do ineho mesta.

....a dosiahnem vek 65 rokov.....viem som optimista, pri dnešnom strese.....
a porad mi, milý taiko, ako z toho cca 350 .-€ dôchodku budem platiť dalej ten nájom...
( čo je momentálne u nás v Senci cca 500),kto mi zaplatí ten autobus....vieš ktorý, ten čo ide do ineho mesta...

a ešte v mi v nom vodič dá stravu, ošatenie, lieky a atd....
bjuty smis
08.12.12,01:28
Nie nezaplatis plnu sumu, vypocita sa to podla toho kedy to doplatis. Tych 12000 je urok za 30rokov teda ak zaplatis po 3 bude to nizsie. ALE zaplatis % za skorsie splatenie + napr. my sme mali obmedzenie, ze sme mohli rocne splatit max. 1/5 uveru (mali sme hypo ale uz davnejsie), takze sa treba popytat priamo v banke ake maju podmienky ci uz pre uver alebo hypoteku a budu ti to vediet aj prepocitat presne.

to nie je pravda...

Archiv noviniek Novela zákona o bankách platná od 1.1.2012 V súvislosti s nadobudnutím účinnosti novely zákona o bankáchod 1.1.2012 si Vás dovoľujeme informovať o legislatívnych zmenách......
Predčasné splatenie bez poplatku pri výročí fixácie Banka musí umožniť klientovi pri výročí doby fixácie predčasne splatenie úveru bez sankčných poplatkov........
expeeert
08.12.12,07:00
no otázka je, či sú aj dajaké vlastné úspory na danú nehnuteľnosť... ono 150 000 € je síce pekná čiastka, za ktorú sa dá kúpiť aj 4 izbový byt v BA kúpiť, avšak treba mať na zreteli nasledovné:

- pri tebou uvádzaných parametroch si vo VUB môžeš požičať pri príjme 750 € a manželkinom 200 € s dieťaťom ti výjde (traja členovia domácnosti) splátka na 390 € mesačne a môžeš si požičať 77 974,00 EUR... a celkovo zaplatíš 142 211 €.... za 30 rokov..

- pri kúpe nehnuteľnosti by si mal mať cca 10 - 15 % vlastných zdrojov....
- brať úver na 30 rokov je dosť veľký hazard... ono ak aj berieš na 30 rokov mal by si mať za cieľ do 15 tich to splatiť...
- myslieť aj na to, že potrebuješ cca 6 mesačnú rezervu na vyžitie, na nepredvýdateľné udalosti ako strata zamestnania...
- myslieť aj na to, že pri veku 20 rokov, ti manželstvo nemusí vydržať väčšnosť... (ak vydrží je to super:-) t.j. nehnuteľnosť by mala byť atratktívna na nejaký ďalší rýchli predaj, ono človek nikdy nevie... ... (napr. byt v pentagone v BA je nepredajným ležiakom...)
- dieťa ti bude rásť a bude potrebovať čoraz viac peňazí... nedajbože, môže mať alergiu, alebo nejakú inú pliagu... a to potom pôjdu všetky veci bokom... t.j. mysli aj na dajakú rezervu mať bočný príjem... o ktorom banka nebude vedieť... to preto, aby ťa nelákalo žiadať o vyšší úver a ísť na doraz so svojimi možnosťami... proste rezerva pre rodinu..
- ísť do hypotéky ak máš istotu, že najbližších cca 5 rokov budeš mať zamestnanie.. napr. ak máš pracovnú zmluvu na dobu určitú, alebo ak si živnostník s jedným odberateľom, čo ťa môže poslať do preč z hodiny na hodinu, tak silno o hypotéke uvažuj...

ono zase sociálne istoty nie sú momentálne žiadne... takže bývanie by si zabezpečiť mal, ale zas nie za každú cenu...
veľa štastia a dúfam, že budete v novom bývaní štastní:-)

S týmto len plne súhlasiť. Ešte by som doplnil že uvádza mesačné výdavky 100€ - ale s tým že býva pri rodičoch - Akonáhle sa presťahuješ do vlastného, tie mesačné výdavky stúpnu, ak Vás teda nebudú podporovať rodičia...
Ice dive
08.12.12,07:20
S týmto len plne súhlasiť. Ešte by som doplnil že uvádza mesačné výdavky 100€ - ale s tým že býva pri rodičoch - Akonáhle sa presťahuješ do vlastného, tie mesačné výdavky stúpnu, ak Vás teda nebudú podporovať rodičia...

banka s týmto ráta, prevažne sa do výdavkov zarátavajú tie "zmluvné" výdavky, ako faktúry, kreditky a pod... banka nehľadí napríklad na to, že ten alebo onen prefajčí 100 € mesačne, alebo venuje do svojho hobby celú výplatu... spravidla býva splátka hypotéky nastavená ako 30 % z celkových čístých príjmov žiadateľov očistených o iné úvery, prípadne splátky...
taiko
08.12.12,07:23
nikde nie je napísané, že ak berieš úver na 30 rokov, že aj 30 rokov ten úver potrvá... podľa mňa je lepšia varianta ten úver zobrať a zabezpečiť, sa, lebo aj keď nesplácaš, nehnuteľnosť sa môže predať a určité % so zaplatených peňazí máš aj možnosť vidieť späť, kdežto pri nájme ak prestaneš platiť, tak zo dňa na deň si na ulici, a peniaze sú spotrebované momentom zaplatenia...

ono áno na západe sa hovorí, že byť v nájme je moderné, avšak nájom je 10x lacnejší ako kúpa... kdežto u nás v SR je to tak, že splátka hypotéky je spravidla porovnateľná ako mesačné nájomné, t.j. veľmi sa neoplatí riešiť nájom lebo tú údržbu o dosť preplatíš...
Par pripomienok:
- Na zapade je najom zhruba taky velky ako hypoteka (neviem, kde si zobral info, ze je 10x lacnejsi ako kupa)
- Kamarat na zapade mal hypoteku 10 rokov a teraz ma problem svoj do predat. Pritom ho uz ponuka za cenu, ktora je nizsia ako suma, ktoru uz za dom zaplatil (nadobudacia cena + uroky + investicie do domu)
- Dom je na predaj uz niekolko mesiacov (dobry dom, v dobrej stvrti). Takze ak by prestal splacat, tak mu to banka preda za ovela nizsiu cenu, lebo banka cakat nebude

Takze ak prestanes splacat a situacia na trhu bude zla, tak si skoncil bez domu a bez penazi.
To len tak na upresnenie, aby sme nezavadzali verejnost :).
Indeed
08.12.12,07:26
Každy nie je tak uvedomelý ako Ty,že dokáže žiť bez 1 € dlhu,či požičky...
expeeert
08.12.12,07:33
banka s týmto ráta, prevažne sa do výdavkov zarátavajú tie "zmluvné" výdavky, ako faktúry, kreditky a pod... banka nehľadí napríklad na to, že ten alebo onen prefajčí 100 € mesačne, alebo venuje do svojho hobby celú výplatu... spravidla býva splátka hypotéky nastavená ako 30 % z celkových čístých príjmov žiadateľov očistených o iné úvery, prípadne splátky...

To áno, banka s tým ráta, len či s tým rátal aj zadávateľ témy...
bjuty smis
08.12.12,07:40
Par pripomienok:
- Na zapade je najom zhruba taky velky ako hypoteka (neviem, kde si zobral info, ze je 10x lacnejsi ako kupa)
- Kamarat na zapade mal hypoteku 10 rokov a teraz ma problem svoj do predat. Pritom ho uz ponuka za cenu, ktora je nizsia ako suma, ktoru uz za dom zaplatil (nadobudacia cena + uroky + investicie do domu)
- Dom je na predaj uz niekolko mesiacov (dobry dom, v dobrej stvrti). Takze ak by prestal splacat, tak mu to banka preda za ovela nizsiu cenu, lebo banka cakat nebude

Takze ak prestanes splacat a situacia na trhu bude zla, tak si skoncil bez domu a bez penazi.
To len tak na upresnenie, aby sme nezavadzali verejnost :).

píšeš, že nájom je zhruba rovnaký, ako hypo....to platí aj u nás...

tak mi vysvetli, ako by bol na tom tvoj kamarát, keby nemal hypo, ale platil by si nájom ??
o čo by bol na tom lepšie ??

že by nemal starosti s predajom domu ?? :)
lebo by nemal vôbec nič ??

mal by niečo našetrené?? asi nie, ked splátka nájomného je rovnaká , ako hypo....
poprosím ťa upresnit to....aby sme nezavádzali verejnosť :))
Ice dive
08.12.12,07:45
Par pripomienok:
- Na zapade je najom zhruba taky velky ako hypoteka (neviem, kde si zobral info, ze je 10x lacnejsi ako kupa)
- Kamarat na zapade mal hypoteku 10 rokov a teraz ma problem svoj do predat. Pritom ho uz ponuka za cenu, ktora je nizsia ako suma, ktoru uz za dom zaplatil (nadobudacia cena + uroky + investicie do domu)
- Dom je na predaj uz niekolko mesiacov (dobry dom, v dobrej stvrti). Takze ak by prestal splacat, tak mu to banka preda za ovela nizsiu cenu, lebo banka cakat nebude

Takze ak prestanes splacat a situacia na trhu bude zla, tak si skoncil bez domu a bez penazi.
To len tak na upresnenie, aby sme nezavadzali verejnost :).

porzi študoval som VŠ vo Viedni, mám x spolužiakov slovákov aj rakúšanov... podaktorí čo tam zostali žiť resp. keď aj ja som zvažoval možnosť zostať tam tak sme riešili aj bytovú otázku a cena za meter štvorcový bytu stojí cca 4000 € (porovnateľného v BA 2000 €) cena nájmu na dvojizbový byt sa pohybuje okolo 400 € (plus spotreba energií) samozrejme sa jedná o mestský nájomný byt nie prenájom od súkromníka...(pri plate 2000 € nie tak strašné) keď vieš že je to na dlhšie, tak chceš čo najlepšie, a keď ideš do mestského nájomného tak si vôbec rád že došiel na teba rad..) takže nemusíš ani ďaleko chodiť, aby si vedel ako to na "západe" chodí... pravdou, je že vlastniť nehnuteľnosť je luxus na západe tiež... na Slovensku je ten problém, že mestá nemajú svoje nájomné byty, lebo ich popredali, a súkromníci čo byty prenajímajú tak zvýšili nájomné tak neúmerne, takže sa ti oplatí kúpiť skôr nehnuteľnosť svoju a splácať tú ako platiť podnájom...
Ak by mali mestá byty a prenajímali tieto za 100 € mesačne + energie, tak sa ľuďom pri priemernej mzde 790 € oplatí skôr uvažovať nad podnájmom ako keď zarobí 790 € a musí zaplatiť 500 € za dvojizbový byt...
celkovo ľudia v SR sa tak často nesťahujú ako v iných štátoch ani len v rámci mesta...
Ice dive
08.12.12,07:47
to je už jedno, keďže dostane výšku úveru obmedzenú splátkou...
trevize
08.12.12,07:52
Mozno by stacilo oslobodit prijem z prenajmu od dani a ceny prenajmov by sli dole. Zaroven by sa vyriesil problem najomnych bytov.

FO prenajima byt za 500,-€. Cisteho po zdaneni a zaplateni najmu ostane mozno 250,-€. Staci aby najomnik mesiac, dva nezaplati najom a ujde...popripade este necha nejaku skodu a prenajimatel ma z rocneho prenajmu nulu + kopec nervov.
Ice dive
08.12.12,07:56
Mozno by stacilo oslobodit prijem z prenajmu od dani a ceny prenajmov by sli dole. Zaroven by sa vyriesil problem najomnych bytov.

FO prenajima byt za 500,-€. Cisteho po zdaneni a zaplateni najmu ostane mozno 250,-€. Staci aby najomnik mesiac, dva nezaplati najom a ujde...popripade este necha nejaku skodu a prenajimatel ma z rocneho prenajmu nulu + kopec nervov.

no ak by prenájmy neboli zaujímavým príjmom, tak by to vláda až tak neriešila... napríklad zrušením paušálnych výdavkov pri prenájmoch... ďalej zober si ako je to pri spotrebnej dani a cenách benzínu... tiež vláda ak zníži sadzbu dane, tak benzín ani nafta nejak závratne nelacnejú... pričom myslím, že viac ako 50 % z koncovej ceny robí práve DPH a spotrebná daň...
taiko
08.12.12,08:05
Uz sme sa o tom bavili v inej teme. Neda sa zovseobecnovat. Je v tom velmi vela faktorov. Uz sme sa dohodli, ze to zavisi od prijmu rodiny, vysky dochodku, ceny nehnutelnosti v regione a hlavne od zivotneho pristupu zainteresovanych. Ja som len pisal, ze je aj ina moznost, ako preplatit nehnutelnost o 80-100% a zit svoj zivot s gulou na nohe, nemoct sa stahovat za pracou atd.

Ak sa mam ale vyjadrit k tomu co si pisal. Hovoris, ze dochodok budes mat 350EUR. To mi pride velmi malo. Potom hovoris, ze cena 500EUR je najom teraz. Takze porovnavas terajsi najom s dochodkom v buducnosti.
Ak aj ale pominiem tuto casovu nezrovnalost. Ak ma niekto dochodok 350EUR, tak byvat v 3-izbovom byte je luxus tak ci tak. Tak isto je podla mna luxus, ak rodina s 1000EUR prijmu, kde 800 tvori prijem jedneho rodica a druhy rodic ma len matersku si chce vziat hypoteku 500EUR na milion rokov. Co bude tato rodina robit, ak platca hypoteky strati pracu?
Niekto, kto ma maly prijem, nemoze predsa chciet byvat vo velkom byte. Kvoli tomu tu mame krizu, ze ludia sa chcu zakryt vacsou perinou nez na aku maju. Je nenormalne, ake niekto chce byvat v dome, ci byte, ktoreho cena je viac ako 12 rocny prijem. ( podla specifikacie zadavatela) ( v nl Ti daju hypoteku vo vyske max 4.5 - 6 nasobku rocneho prijmu rodiny)

Nuz ked teda vezmene do uvahy, ze niekto neche byvat v najme, lebo je presvedceny ako Ty, ze je to lepsie, pre jeho buducnost, mal by si najprv vziat malu hypoteku, ktora ho pri problemoch nepolozi a nevyzenie rodinu na ulicu. Postupom casu, ak sa mu bude darit lepsie, alebo ak bude mat rodina 2 prijmy, si nasetrit, potom si vziat vacsiu hypoteku a tak postupne. Nie som odbornik, ale aj banka sa podla mna s Tebou bude inac rozpravat, ked do nehnutelnosti vies prilozit aj svoje peniaze.
bjuty smis
08.12.12,08:17
hovorím, že dôchodok 350.- je v súčasnosti, nájom 500,- je v súčasnosti.....žiadna časová nezrovnalosť....
ak mám 350.- dôchodok, tak je práveže obrovský rozdiel, či si platím iba inkaso, alebo ešte k tomu aj podnájom.....
ja nie som propagátor hypo, kvôli ich lahkej dostupnosti bol práve velký cenový skok nehnutelností, ale momentálne nič lepšie nepoznám.....
Indeed
08.12.12,08:21
Ja by som nepovedal,že hypoteky su ľahko dostupné a rozumne uvery tiež nie,

ved hypoteku si može zobrať len osoba do max. veku 35 rokov

starším nad 35 nedaju žiadnú hypotéku
draik
08.12.12,08:22
to nie je pravda...

Archiv noviniek

Novela zákona o bankách platná od 1.1.2012

V súvislosti s nadobudnutím účinnosti novely zákona o bankáchod 1.1.2012 si Vás dovoľujeme informovať o legislatívnych zmenách

......
Predčasné splatenie bez poplatku pri výročí fixácie

Banka musí umožniť klientovi pri výročí doby fixácie predčasne splatenie úveru bez sankčných poplatkov........

V texte Vám vypadlo jedno podstatné slovíčko - "hypotekárnych". Zďaleka nie každý úver založený nehnuteľnosťou je hypotekárnym úverom.
Ice dive
08.12.12,08:29
Ja by som nepovedal,že hypoteky su ľahko dostupné a rozumne uvery tiež nie,

ved hypoteku si može zobrať len osoba do max. veku 35 rokov

starším nad 35 nedaju žiadnú hypotéku

no dajú aj starším, len nie na 30 rokov ale max do veku kedy budú odchádzať do dôchodku... avšak stále a dookola nepoznám ešte nikoho kto by splácal hypotéku tých 30 rokov.. nakoľko príjmy stúpajú, niečo sa aj podediii... na tých 30 rokov sa to oplatí natiahnuť preto, aby splátka bola čo najnižšia a aby z príjmu vyšla čo najvyššia možná istina...
taiko
08.12.12,08:31
Teraz si trafil klinec po hlavicke. Presne o to ide. Nie je to ani tak o uvedomelosti ako o nutnosti
taiko
08.12.12,08:46
píšeš, že nájom je zhruba rovnaký, ako hypo....to platí aj u nás...

tak mi vysvetli, ako by bol na tom tvoj kamarát, keby nemal hypo, ale platil by si nájom ??
o čo by bol na tom lepšie ??
- moj kamarat na tej hypoteke s najvacsou pravdepodobnostou prerobi + mal gulu na nohe

že by nemal starosti s predajom domu ?? :)
lebo by nemal vôbec nič ??
- ak sa mu ten dom aj podari predat, tak bude mat menej, nez do toho dal

mal by niečo našetrené?? asi nie, ked splátka nájomného je rovnaká , ako hypo....
poprosím ťa upresnit to....aby sme nezavádzali verejnosť :))
- hovorit mozem len o stave, ktory je, takze neviem, ci by mal nasetrene, ale mozeme povedat, ze jemu sa hypo neoplatila.
- nevies prosim upresnit, co mam upresnit? Ja som len reagoval na prispevok "ice dive", kde pisal, ze najom je 10x lacnejsi nez hypo a ze v pripade problemov, sa nehutelnost preda a ostanu nejake percenta navys


este raz poviem. Najom bytu/domu je tiez alternativa o ktorej je mozne uvazovat. Dovody som uviedol.
taiko
08.12.12,08:58
porzi študoval som VŠ vo Viedni, mám x spolužiakov slovákov aj rakúšanov... podaktorí čo tam zostali žiť resp. keď aj ja som zvažoval možnosť zostať tam tak sme riešili aj bytovú otázku a cena za meter štvorcový bytu stojí cca 4000 € (porovnateľného v BA 2000 €) cena nájmu na dvojizbový byt sa pohybuje okolo 400 € (plus spotreba energií) samozrejme sa jedná o mestský nájomný byt nie prenájom od súkromníka...(pri plate 2000 € nie tak strašné) keď vieš že je to na dlhšie, tak chceš čo najlepšie, a keď ideš do mestského nájomného tak si vôbec rád že došiel na teba rad..) takže nemusíš ani ďaleko chodiť, aby si vedel ako to na "západe" chodí... pravdou, je že vlastniť nehnuteľnosť je luxus na západe tiež... na Slovensku je ten problém, že mestá nemajú svoje nájomné byty, lebo ich popredali, a súkromníci čo byty prenajímajú tak zvýšili nájomné tak neúmerne, takže sa ti oplatí kúpiť skôr nehnuteľnosť svoju a splácať tú ako platiť podnájom...
Ak by mali mestá byty a prenajímali tieto za 100 € mesačne + energie, tak sa ľuďom pri priemernej mzde 790 € oplatí skôr uvažovať nad podnájmom ako keď zarobí 790 € a musí zaplatiť 500 € za dvojizbový byt...
celkovo ľudia v SR sa tak často nesťahujú ako v iných štátoch ani len v rámci mesta...
Porovnal si cenu za meter stvorcovy pri kupe s cenou najmu. So vsetkym respektom k Tebe si myslim, ze si porovnal hrusky s jablkami. Podla mna by vzhladom k teme bolo na mieste, keby si porovnal mesacnu splatku hypoteky na ten byt (4000m2) s cenou mesacneho najmu takehoto bytu, ci?
Uplne s Tebou suhlasim, ze by mesta mali mat "mestske" byty, ktore by pomohli zacinajucim rodinam. Aj tu v NL su take byty k dispoziici a aj sa tak volaju, ze "starters". Tam mozu ist ti co zacinaju a maju maly prijem v rodine. Ked im prijem presiahne nejaku sumu, tak si musia najst nieco ine na vlastnu past. Ale aj pre lepsie zarabajucich su k dispoziicii byty domy na prenajom.
Tiez suhlasim, s tym, ze situacia s najmami na SK je absurdna, len si proste myslim, ze aj tuto alternativu treba zvazovat a nie za kazdu cenu brat hypoteku a zadlizit sa nezmyselne a riskantne na cely zivot.
PS: nemusim nikam chodit, zijem tu, ako Ty hovoris na zapade, a platim najom :).
buchač
08.12.12,09:14
Ja by som nepovedal,že hypoteky su ľahko dostupné a rozumne uvery tiež nie,
ved hypoteku si može zobrať len osoba do max. veku 35 rokov
starším nad 35 nedaju žiadnú hypotéku
...že aká novinka pre moje staré kolená....

Bratu ....vyše 50 mám , manželka detto...a hypotéku som dostali .........a k tomu som už na dôchodku ...
trevize
08.12.12,09:30
HU su dnes celkom dostupne. Ako hovori ice dive...nie je problem aj ked mas 50 rokov. Len potom je to na 15 rokov...do 65.
bjuty smis
08.12.12,10:03
Ja by som nepovedal,že hypoteky su ľahko dostupné a rozumne uvery tiež nie,

ved hypoteku si može zobrať len osoba do max. veku 35 rokov

starším nad 35 nedaju žiadnú hypotéku


a na to si ako došiel...ja mám 41 a dostal som......
bjuty smis
08.12.12,10:05
V texte Vám vypadlo jedno podstatné slovíčko - "hypotekárnych". Zďaleka nie každý úver založený nehnuteľnosťou je hypotekárnym úverom.

no nevypaddlo mi nič, lebo som to skopíroval....a okrem toho, nie je táto téma náhodou o hypotékach ? :)
draik
08.12.12,10:11
no nevypaddlo mi nič, lebo som to skopíroval....a okrem toho, nie je táto téma náhodou o hypotékach ? :)

To je úplne jedno, či je to kopírované alebo nie, v tomto prípade je potrebné upozorniť na to, že že nie je hypotéka ako hypotéka a že daná možnosť neplatí pre všetky úvery. Aby sa druhý zadávateľ v tejto téme náhodou nepopálil. Bankám sa totiž klasické hypotéky poskytovať neoplatí a ani sa do toho nehrnú, keďže štátna bonifikácia pre nových klientov okrem istej skupiny je 0.
bjuty smis
08.12.12,10:14
este raz poviem. Najom bytu/domu je tiez alternativa o ktorej je mozne uvazovat. Dovody som uviedol.


ty si teraz robíš zo mňa srandu, však ?? :))
..hypotéka predsa nie je sporenie, ako že prerobil ?

to mi chceš vážne tvrdiť, že by bol lepšie na tom, keby 10 rokov tú istú sumu dával na prenájom ??
teraz má sice problém predať ten dom, možno ho aj predá lacnejšie ale určite zaň niečo dostane ..
keby platil 10 rokov nájom, tak dostane čo ??

je možné , že dostane menej, ako dal....ale dostane....
pri nájme by po 10 rokoch dostal čo ???

môj prípad : v 2004 som kúpil 3.- izbový byt v centre senca za 1 400 000.-..
teraz má láme nájomník, aby som mu ho predal za 90 000.-......
takže máš pravdu - že to nemôžeme zovšeobecňovať....
bjuty smis
08.12.12,10:24
To je úplne jedno, či je to kopírované alebo nie, v tomto prípade je potrebné upozorniť na to, že že nie je hypotéka ako hypotéka a že daná možnosť neplatí pre všetky úvery. Aby sa druhý zadávateľ v tejto téme náhodou nepopálil. Bankám sa totiž klasické hypotéky poskytovať neoplatí a ani sa do toho nehrnú, keďže štátna bonifikácia pre nových klientov okrem istej skupiny je 0.

bankám sa neoplatí poskytovať klasickém hypotéky ??? a to máš zas odkial ??
prečo mali teraz na jesen všetky také velké kampane na hypo ?? a prečo ich aj predlžovali ??
a čo má banka zo štátnej bonifikácie ?? však tú dostavá klient, nie banka ..či ?
kajo0407
08.12.12,10:36
byvaj u rodičov maš to lacnejšie pri dnešnej robote bi si mohol prist o vela
buchač
08.12.12,10:57
mimotemy

byvaj u rodičov maš to lacnejšie pri dnešnej robote bi si mohol prist o vela
Neviem síce , koľko máš rokov ...že máš takýto názor ...
Buď si už rodič , alebo len mlaďas ...skôr ale tipujem to druhé ...

Nie všetko sú tie peniaze ... zvyšok je už o niečom inom...
Aj keď sú tie vzťahy medzi rodičmi a ich potomkami vynikajúce , vždy sa niečo nájde ...a potom sa občas stane , že nie jeden už prišiel aj o všetko ...
vulxy
08.12.12,11:49
no daj mi teda tú tvoju idealnú variantu...vyhybat sa dlhom zubami nechtami...
a zaroven to porovnaj-podla tvojej idealnej varianty - kde a ako budeš -majetkovo - za 30 rokov...v lepsom pripade budem vonat fialky od spodu,v horsom budem dozivat v domove dochodcov v nejakom zapadakove...

možno neuveríš, ale na slovensku žijú aj mladí ludia bez hotovosti na byt...ja tomu verim,otazka je ci ten byt naozaj potrebuju,ci nemaju mozgy vymyte reklamou ake to je skvele mat hypoteku,...ci nemaju nahodou inu variantu,napr :rodicia,najom,atd...

a povedz mi, aký budeš mať v tej dobe príjem.......toto nechapem asi mas na mysli za 30 rokov....to je prave problem ....vie tu niekto aky bude mat prijem za 3 roky???ci neochorie,ci ho nezrazi kamion?ci sa nezmeni system....mimochodom ked uz politici priznaju ze prichadza kriza tak tu kriza nebude ....tu bude megakriza...

dam tu link na video o tom co je spotrebna ekonomika ktoru tak vsetky vlady podporuju...komu sa chce nech si to pozrie...je to poucne http://youtu.be/PpcIehWmrfU
bjuty smis
08.12.12,12:15
aha, tak tu je ten problém...ty riešiš, ako sa vyhnuť dlhu zubami - nechtami a ja riešim
bývanie pre mňa a moju rodinu predpokladám, že si slobodný, ked dáš taký perfektný variant, že bývať s rodičmi.......a nemyslím, si, že mám kvôli tomu vymytý mozog reklamou :) ten nájom sme riešili v X príspevkoch vyššie...
Ice dive
08.12.12,12:21
bankám sa neoplatí poskytovať klasickém hypotéky ??? a to máš zas odkial ??
prečo mali teraz na jesen všetky také velké kampane na hypo ?? a prečo ich aj predlžovali ??
a čo má banka zo štátnej bonifikácie ?? však tú dostavá klient, nie banka ..či ?

bankám sa neoplatí poskytovať hypotéky, lebo na každú hypotéku musia emitovať hypotekárne záložné listy a vytvárať rezervy, že čo ak by sa prestala splácať... proste musia viazať prostriedky, ďalej podliehajú tieto úvery kontrole NBS, banka musí splňať určité kritéria aby mohla poskytovať hypotéky... licenciu má tušim len 10 bánk..... takže je pre nich lepšie vyrábať tzv. spotrebné úvery založené nehnuteľnosťou... a volať ich "úver na bývanie" a pod... napr. MBank, nemá hypotéku vôbec... jej produkt je obyčajný spotrebný úver...
ďalšia vec, že ľudia v čase krízi nemajú záujem investovať do hypotekárnych záložných listov svoje peniaze na 5-10 rokov... keď už splácajú 30 rokov hypotéku...
bjuty smis
08.12.12,13:01
bankám sa neoplatí poskytovať hypotéky, lebo na každú hypotéku musia emitovať hypotekárne záložné listy a vytvárať rezervy, že čo ak by sa prestala splácať... proste musia viazať prostriedky, ďalej podliehajú tieto úvery kontrole NBS, banka musí splňať určité kritéria aby mohla poskytovať hypotéky... licenciu má tušim len 10 bánk..... takže je pre nich lepšie vyrábať tzv. spotrebné úvery založené nehnuteľnosťou... a volať ich "úver na bývanie" a pod... napr. MBank, nemá hypotéku vôbec... jej produkt je obyčajný spotrebný úver...
ďalšia vec, že ľudia v čase krízi nemajú záujem investovať do hypotekárnych záložných listov svoje peniaze na 5-10 rokov... keď už splácajú 30 rokov hypotéku...

keby sa ro bánkám neoplatilo, nikdy by to nerobili....ani keby im preceda prikázal...

a podla teba obyčajný spotrebný úver od m bank má nižšie úroky, ako hypo od ostatných...
Ice dive
08.12.12,13:10
keby sa ro bánkám neoplatilo, nikdy by to nerobili....ani keby im preceda prikázal...

a podla teba obyčajný spotrebný úver od m bank má nižšie úroky, ako hypo od ostatných...

nie nerozumieme sa..!!! banka je podnikateľský subjekt, ktorý chce vytvárať zisk.... avšak ako každý subjekt optimalizuje náklady a chce zvyšovať zisk... pre klienta je to v podstate jedno z pohľadu úrokov či má hypotéku alebo spotrebák zabezpečený nehnuteľnosťou úroky sú porovnateľné až na pár desatín %... podstata je však v tom, že banka nemusí emitovať hypotekárne záložné listy, nemusí požiadať NBS na licenciu pre hypotéky, môžu si nastaviť podmienky aké chcú... nemusia napr. dodržať to, že pri konci fixácie môžeš celú istinu splatiť... platí to pri hypotéke, pri spotrebáku nemusí a pod..
takže áno požičiavať ľudom sa bankám oplatí... avšak tiež hľadajú cestu menšieho odporu...
taiko
08.12.12,14:56
ty si teraz robíš zo mňa srandu, však ?? :))
..hypotéka predsa nie je sporenie, ako že prerobil ?

to mi chceš vážne tvrdiť, že by bol lepšie na tom, keby 10 rokov tú istú sumu dával na prenájom ??
teraz má sice problém predať ten dom, možno ho aj predá lacnejšie ale určite zaň niečo dostane ..
keby platil 10 rokov nájom, tak dostane čo ??

je možné , že dostane menej, ako dal....ale dostane....
pri nájme by po 10 rokoch dostal čo ???

môj prípad : v 2004 som kúpil 3.- izbový byt v centre senca za 1 400 000.-..
teraz má láme nájomník, aby som mu ho predal za 90 000.-......
takže máš pravdu - že to nemôžeme zovšeobecňovať....
Asi sa nerozumieme.
1. Osoba 1: pred 10 rokmi kupila dom za 200000 EUR na hypoteku. Platila povedzme 700EUR. Po desiatich rokoch je problem ten dom predat za 190000EUR. Do do u investoval asi 15000-20000EUR. Ak ho aj preda za 200000., jeho bilancia je nulova alebo zlahka minusova. Dom neziskal na trhu na cene ani EUR.
2. Osoba 2: pred 10 rokmi sa nastahovala do domu (zhruba takeho isteho) a zacala platit 690EUR . Teraz ma najim 720EUR. Jej bilancia je nulova.

nejako tusim, ze sa rozpravame o roznych druhoch hypotek. Splacas ty svojou hypotekou aj istinu, alebo len uroky? Mnou spominany pripad je ten, ze sa splaca iba urok a istina bude splatena "sporiaco/investicnou castou hypoteky" v case jej ukoncenia. V kazdom pripade, on mal dom na hypo a po 10 rokoch je tam kde ja a este mal starosti a dodatocne naklady.
Ice dive
08.12.12,15:04
Asi sa nerozumieme.
1. Osoba 1: pred 10 rokmi kupila dom za 200000 EUR na hypoteku. Platila povedzme 700EUR. Po desiatich rokoch je problem ten dom predat za 190000EUR. Do do u investoval asi 15000-20000EUR. Ak ho aj preda za 200000., jeho bilancia je nulova alebo zlahka minusova. Dom neziskal na trhu na cene ani EUR.
2. Osoba 2: pred 10 rokmi sa nastahovala do domu (zhruba takeho isteho) a zacala platit 690EUR . Teraz ma najim 720EUR. Jej bilancia je nulova.

nejako tusim, ze sa rozpravame o roznych druhoch hypotek. Splacas ty svojou hypotekou aj istinu, alebo len uroky? Mnou spominany pripad je ten, ze sa splaca iba urok a istina bude splatena "sporiaco/investicnou castou hypoteky" v case jej ukoncenia. V kazdom pripade, on mal dom na hypo a po 10 rokoch je tam kde ja a este mal starosti a dodatocne naklady.


no z pohľadu investície máš pravdu bilancie sú nulové..., avšak ak osoba 1 teraz ten dom predá i keď so stratou 50 000 štartuje so 150 000 vo vrecku... t.j. tie peniaze čo splácal hypo "neprejedol" len zmenil ich formu... osoba 2 má nulovú bilanciu aj nulový štart lebo 150 000 "prejedol" jedno aký druh hypotéky máš...

ono z pohľadu veku zabudnime na to, že kúpim byt podržím 5 rokov a predávam so ziskom... trendy sa menia, ľudia chcú bývať a chcú bývať lepšie... t.j. aj nehnuteľnosť podlieha trendom, hitom a výstrelkom to čo malo cenu a bolo moderné pred 10 rokmi je dnes out... a zase naopak...
taiko
08.12.12,15:08
no z pohľadu investície máš pravdu bilancie sú nulové..., avšak ak osoba 1 teraz ten dom predá i keď so stratou 50 000 štartuje so 150 000 vo vrecku... t.j. tie peniaze čo splácal hypo "neprejedol" len zmenil ich formu... osoba 2 má nulovú bilanciu aj nulový štart lebo 150 000 "prejedol" jedno aký druh hypotéky máš...

ono z pohľadu veku zabudnime na to, že kúpim byt podržím 5 rokov a predávam so ziskom... trendy sa menia, ľudia chcú bývať a chcú bývať lepšie... t.j. aj nehnuteľnosť podlieha trendom, hitom a výstrelkom to čo malo cenu a bolo moderné pred 10 rokmi je dnes out... a zase naopak...
Nepostrehol si, ze ten clovek plati iba urok, nie istinu, takze vsetky peniaze co za dom dostane odovzda banke
Ice dive
08.12.12,15:13
Nepostrehol si, ze ten clovek plati iba urok, nie istinu, takze vsetky peniaze co za dom dostane odovzda banke


to hej... ak spláca len úroky tak je to to isté ako keby mal podnájom... s vidinou možného odkúpenia...
taiko
08.12.12,15:28
to hej... ak spláca len úroky tak je to to isté ako keby mal podnájom... s vidinou možného odkúpenia...
Som rad ze sa rozumieme. Inac tu som nasiel, ze s hypotekami na SK to tiez nie je ruzove. http://ekonomika.sme.sk/c/6073461/ze-z-hypouveru-ubuda-pomaly-ludi-prekvapi.html
Vyzera to tak, ze aj tu sa splaca hlavne urok, az neskor istina, takze na dokonale porovnanie by sme museli porovnat stav ked je ukoncena hypoteka. No a prave o to ide, ze medzi tym sa moze udiat milion veci, ktore mozu urobit hypoteku nevyhodnejsou nez najom.
Ale myslim, ze sme uz popisali dost a zadavatel mohol ziskat info o oboch eventualitach.
jahoszmsk
03.03.13,07:49
Čaute, mám otázku.:confused:

Potreboval by som nejaký výhodný úver na rekonštrukciu RD, stačilo by mi cca do 10000€. Problém je v tom, že mám vo vlastníctve len 2/3 domu, tak teraz neviem, či má význam chodiť do banky, pár z nich som mailom oslovil no ale reakcia žiadna.:eek:

Zároveň vlastním pôdu, na ktorej sa dá stavať, mám k tomu aj podiel na budúcej prístupovej ceste, a hodnotu má rádovo väčšiu ako spomínaných 10000€.

No a ja by som potreboval nejaký názor, ak by banka chcela založiť nehnuteľnosť, teda niečo do záruky, je pre mňa výhodnejšie im predložiť spomínaný podiel v RD, alebo uvedenú parcelu?

Podľa mňa nejaký pozemok v KE, ktorý má hodnotu každým rokom vyššiu, nie je vhodné dávať do zálohy niekomu...
buchač
03.03.13,07:58
Čaute, mám otázku.:confused:
Potreboval by som nejaký výhodný úver na rekonštrukciu RD, stačilo by mi cca do 10000€. Problém je v tom, že mám vo vlastníctve len 2/3 domu, tak teraz neviem, či má význam chodiť do banky, pár z nich som mailom oslovil no ale reakcia žiadna.:eek:
Zároveň vlastním pôdu, na ktorej sa dá stavať, mám k tomu aj podiel na budúcej prístupovej ceste, a hodnotu má rádovo väčšiu ako spomínaných 10000€.
No a ja by som potreboval nejaký názor, ak by banka chcela založiť nehnuteľnosť, teda niečo do záruky, je pre mňa výhodnejšie im predložiť spomínaný podiel v RD, alebo uvedenú parcelu?
Podľa mňa nejaký pozemok v KE, ktorý má hodnotu každým rokom vyššiu, nie je vhodné dávať do zálohy niekomu...

Čo má pre Teba vyššiu hodnotu ???
Dom , v ktorom bývaš a či ladom ležiaci pozemok ???

Čo by si viac oplakal v prípade hrozby exekúcie ( čierny scénar ) ....???
Dom alebo pozemok ???
Myslím si , že ani odpoveď nemusím tipovať ....:rolleyes:
pavol54
03.03.13,08:39
Čaute, mám otázku.:confused:

Potreboval by som nejaký výhodný úver na rekonštrukciu RD, stačilo by mi cca do 10000€. Problém je v tom, že mám vo vlastníctve len 2/3 domu, tak teraz neviem, či má význam chodiť do banky, pár z nich som mailom oslovil no ale reakcia žiadna.:eek:

Zároveň vlastním pôdu, na ktorej sa dá stavať, mám k tomu aj podiel na budúcej prístupovej ceste, a hodnotu má rádovo väčšiu ako spomínaných 10000€.

No a ja by som potreboval nejaký názor, ak by banka chcela založiť nehnuteľnosť, teda niečo do záruky, je pre mňa výhodnejšie im predložiť spomínaný podiel v RD, alebo uvedenú parcelu?

Podľa mňa nejaký pozemok v KE, ktorý má hodnotu každým rokom vyššiu, nie je vhodné dávať do zálohy niekomu...A bude akceptovať banka tie 2/3 domu? najmä ak to nie je rozdeliteľné, ako ti to exekútor zoberie? Pôda je to aká v extraviláne alebo v intraviláne. okrem hodnoty banka vždy skúma čo so zábezpekou ak si dlžník prestane plniť povinnosti.
Braňo
03.03.13,08:41
sak sa mate ako prasa v zite(nemyslim to ako urazku)..... naco to komplikovat uverom? sak pockajte par rokov az budete mudrejsi-skusenejsi...uver Vam daju radi aj za 5 rokov.
Rozhodne neodporúčam bývanie 5 rokov u svokrovcov. Zároveň odporúčam vyberať čo najvýhodnejšiu ponuku (nie z prvej banky).
Skutočne nerozumiem aké prasa v žite, keď na bývanie je nevyhnutné rátať 400-500 EUR mesačne a žena ide na materskú - to je aké prasa v žite...
deniel90101ma
04.03.13,12:52
Caute ja si tiez teraz vybavujem hypoteku mam 24r prijem cca900eur. v cistom,som slobodny no mam priatelku,vlastnim nehnutelnost ohodnotenu na 70000eur dostanem od banky uver vo vyske 60000eur?na dom nieje ziadna tarcha je to 40r.dom v povodnom stave na 4a. pozemku,
buchač
04.03.13,13:17
Caute ja si tiez teraz vybavujem hypoteku mam 24r prijem cca900eur. v cistom,som slobodny no mam priatelku,vlastnim nehnutelnost ohodnotenu na 70000eur dostanem od banky uver vo vyske 60000eur?na dom nieje ziadna tarcha je to 40r.dom v povodnom stave na 4a. pozemku,
Daniel .....si sa pomýlil .....tu je www.porada.sk ....

Na otázku Ti dajú fundovanú odpoveď na http://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_bánk_na_Slovensku ....:rolleyes:
jahoszmsk
05.03.13,15:04
Čo má pre Teba vyššiu hodnotu ???
Dom , v ktorom bývaš a či ladom ležiaci pozemok ???

Čo by si viac oplakal v prípade hrozby exekúcie ( čierny scénar ) ....???
Dom alebo pozemok ???
Myslím si , že ani odpoveď nemusím tipovať ....:rolleyes:


akože v banke mám takú sumu, akú by som si chcel požičať, čiže čierny scenár určite by nehrozil... totiž spokojne spávam, ak mám uloženú nejakú rezervu, lebo doba je zlá...:mee:

len som chcel vedieť čo a či je pre mňa výhodnejšie, kedže zatiaľ sú nízke úroky.
majo-majo
06.03.13,11:36
Zdravim Vas, nechcem zakladat novu temu, tak pridam sem svoju otazku. Neviete mi nahodou povedat, ci sa pri ziadosti o hypoteku / uver pocita rodicovsky prispevok ako prijem? Proste keby bola manzelka na materskej, ked budem ziadat o hypo, ci by za nu ratali prijem 0 mesacne, alebo 190 mesacne. Vdaka
expeeert
06.03.13,12:04
akože v banke mám takú sumu, akú by som si chcel požičať, čiže čierny scenár určite by nehrozil... totiž spokojne spávam, ak mám uloženú nejakú rezervu, lebo doba je zlá...:mee:

len som chcel vedieť čo a či je pre mňa výhodnejšie, kedže zatiaľ sú nízke úroky.

Tak tomuto nerozumiem - ty máš v banke sumu 10 000€, ktorou môžeš disponovať ale ktoré tam necháš ležať za nízky úrok a radšej si požičiaš túto istú sumu za vyšší úrok?
Braňo
07.03.13,13:55
expert, nevieš či ležia ľadom, alebo má zhodnotenie vyššie ako úrok
jahoszmsk
08.03.13,14:31
No hej, ležia ladom :), keď ja som šťastný aj bez peňazí... eurá kazia charakter. :)
No ale budem musieť aj "odkúpiť" ostatný podiel na dome, so strechou bude treba možno o rok niečo robiť, možno sa ešte na staré kolená ožením... takže či vezmem pôžičku teraz alebo rok, to je teoreticky aj jedno.
majo-majo
11.03.13,08:23
Zdravim Vas, nechcem zakladat novu temu, tak pridam sem svoju otazku. Neviete mi nahodou povedat, ci sa pri ziadosti o hypoteku / uver pocita rodicovsky prispevok ako prijem? Proste keby bola manzelka na materskej, ked budem ziadat o hypo, ci by za nu ratali prijem 0 mesacne, alebo 190 mesacne. Vdaka

Viete niekto poradit?
Ivenka
11.03.13,08:25
Počítajú ako príjem. Aspoň v SLSP počítali.
majo-majo
11.03.13,08:29
Počítajú ako príjem. Aspoň v SLSP počítali.

Dakujem za odpoved.