marekmasarovic
08.11.12,23:34
Ahojte poradaci,

mam na vas taku otazku, na ktoru pocuvam odlisne odpovede. Je podla vasho nazoru dobry napad resp hlupost ked by som chcel obvodove mury rodinneho domu postavit takym sposobom, ze by sa vymurovali 2 rady stien z tehiel, a stred by sa vylial s betonom? takato stena by mohla niest kludne aj 2 poschodia vratane strechy, a co viac, nemusela by sa zateplovat kadejakym umelym bordelom. (to dnesne zateplovanie sa mi nepaci... Povodne som planoval cely dom odliat z betonu, no nato treba jednak zateplenie, a nutnost pozicat debnenie, ktore nieje tiez zrovna lacne (plus ho treba vratit) co sa mi nepacilo moc. Takto ked sa vyleju 2 steny z tehly, je po probleme... aaaale je to dobry napad? chcem pocut kazdy nazor, len nie take, ze to je babracka apod...
alltracboy
09.11.12,04:07
ak by si taku skladbu nezateplil kadejakym bordelom tak to by si sa nedoplatil na kureni. pokial chces stavat takym stylom tam skus moj system 7,5ytong, 15-20 beton a min 10cm eps. Ytong a EPS by sluzili ako debnenie- samozrejme este s pomocnym debenenim s dosiek..
220870
09.11.12,04:34
Nevýhoda je obrovské množstvo zabudovanej vlhkosti.Beton ako taký má význam len v malých hrúbkach 15cm armovaný a liaty .Ak by ste to obostavali tehlami tak vlhkosť zabijete vo vnútri steny a navyše by to bolo zbytočne drahé.
andiablo
09.11.12,05:18
Ferdosondo
09.11.12,08:26
Takto ked sa vyleju 2 steny z tehly, je po probleme... aaaale je to dobry napad?
Ako vtip je to super. Ale veď nič, urob to a daj vedieť:D
vratnik
09.11.12,08:27
Teraz sú akcie na tehly, fakt mimoriadne zľavy, nevidím dôvod to takto prácne komplikovať. Vami navrhnutá stena bez zateplenia bude mať tepelný odpor menší ako dom postavený pred 60timi rokmi. Drahé, prácne, neefektívne.
marekmasarovic
09.11.12,17:46
ok, tak vam budem doverovat. A odliata stena z betonu+zateplenie je tiez nezmysel? ziadne tvarnice. To ma zaujima uz len tak pre zaujimavost. Lebo cenovo to vychadza celkom lacno. Teda myslim beton. Da sa zohnat v priemere za 60Eur kubik.
vratnik
09.11.12,18:45
Tehla vychádza 42 eur/m3 + lacná malta (kopaný piesok, cement, vápno) bez debnenia
ciners
10.11.12,11:37
Aj ta murovana stena ponesie 2 podlazia, aj 4 bez problemov. Ten koncept su vyhodene peniaze a technicky nezmysel.
Indeed
10.11.12,12:25
Moj svokor, má tým sposobom vybudovaný poschodový rod.dom "KOCKU" /dokončil ho v r. 1983/ tým sposobom,že pivnice teda podzemné podlažie má odliate zo ŽB komplet,previazané z prvou "dekou", 1 a 2 poschodie je vymurovné z tehál.

V tomto období sa dalo tak robiť, svokor pracoval v Inžinierských stavbách a všetky mechanizmy a ľudia boli vtedy pre takéto účely k dispozícii...

Dnes by takéto stavanie vyšlo 3x drahšie ako klasické murovanie pričom nepočítame cenu zateplenia tekejto stavby.
Indeed
10.11.12,12:29
Aj ta murovana stena ponesie 2 podlazia, aj 4 bez problemov. Ten koncept su vyhodene peniaze a technicky nezmysel.

V krajinách na Balkáne stavajú také domy, konštrukčne riešené ako u nás kedysi "AB"

tieto domy majú 5-6 podlaží a sú mimoriadne stabilné...

Ja keby som staval dom ,tak rozhodne dám prednosť klasickej "ŽB deke" pred stropom z "hurdisiek".
Stefan2005
10.11.12,15:52
... odliata stena z betonu+zateplenie je tiez nezmysel?...

... nemusí to byť nezmysel !

Existuje systém (http://www.quadlock.sk/), ktorý umožňuje stavať z betónu veľmi rýchle, jednoducho, presne a variabilne - je to proste LEGO pre dospelých. Debnenie zároveň poslúži ako budúca izolácia.... Možno niekto s tým má u nás už aj praktické skúsenosti (t.j. odskúšané-postavené-býva-v-tom)...
marekmasarovic
10.11.12,21:17
Stefan 2005, vyzera to zaujimavo!!! thumb up!