LadislavBozo
12.11.12,06:55
Od 1.1.2012 som dobrovolne pripoisteny na dochodok v sociálnej poistovni.
Mam 57 rokov, jednu dceru, pravdepodobne 1.1.2013 budem dostat vypoved(pracujem u jednej firmy uz 35 rokov) , ja mam cisty prijem 700-750, manzelka 600-650 eur.

- od 1.1.2013 ake soc. davky mozem dostat, ked som na PN ake zmeny budu ?

- mam uz len par rokov do dochodku, ja tak viem, ze ked som dobrovolne pripoisteny na dochodok budem dostat dochodok z priemernej mesacnej mzdy.
Je to pravda?

- to iste plati keby som isiel na predcasny dochodok (samozrejme menej o 0,5%/mesiac) ?
Mila123
12.11.12,06:10
si aj nemocensky dobrovoľne poistený?
LadislavBozo
12.11.12,07:28
Nie.
Mila123
12.11.12,07:38
soc. dávky ? záleží od počtu posudzovaných osôb, ak ste dvaja manžel. príjem je dostatočný...tak sa obávam, že nič nedostaneš......

a dôchodok? príjem sa ti bude započítavať od r. 1984 ...
LadislavBozo
12.11.12,08:28
Tak presnejsie

Ked dostanem vypoved, do dochodku esta mam 5 rokov, MOZNOSTI:

-12 mesiacov mozem byt na PN, tu mozem dostat 50-60% vymeriavacieho zakladu(?)
- 6 mesiacov PODPORA, tiez okolo 50-60% vymeriavacieho zakladu(?)
- 18 mesiacov soc. davky =0 eur
- predcasny dochodok...

Pripoistenie dochodku znamena, ze ked som nezamestnany aj tie roky sa zapocitavaju do odpracovane roky s priemernym platom ?

Ake vychody ma este Pripoistenie dochodku ?
Mila123
12.11.12,08:44
1/ vedˇ si na PN, nie?
2/ áno, ale iba 50% z VZ a najviac do výšky priem. zárobku v NH, t.j. 786 €
3/ áno
4/áno

pokiaľ viem, neznamená to, ak si nezamestnaný máš priemerný zárobok v dôchodku...pokiaľ viem, ak si nezamestnaný , (bez poistenia) nezapočitáva sa ti nič....nikto za teba neplatí do poistenia, iba štát, ale iba do ZP.....

východy? započítava sa ti to predsa do odpracovaných rokov do dôchodku s takým VZ, aký si si zadal v SP.....
Katy a R
12.11.12,09:00
Od 1.1.2012 som dobrovolne pripoisteny na dochodok v sociálnej poistovni.
Mam 57 rokov, jednu dceru, pravdepodobne 1.1.2013 budem dostat vypoved(pracujem u jednej firmy uz 35 rokov) , ja mam cisty prijem 700-750, manzelka 600-650 eur.

- od 1.1.2013 ake soc. davky mozem dostat, ked som na PN ake zmeny budu ?

- mam uz len par rokov do dochodku, ja tak viem, ze ked som dobrovolne pripoisteny na dochodok budem dostat dochodok z priemernej mesacnej mzdy.
Je to pravda?

- to iste plati keby som isiel na predcasny dochodok (samozrejme menej o 0,5%/mesiac) ?
Čo sa dôchodku týka - vypočítajú ti ho s tých vymeriavacích základov, z ktorých si skutočne platil poistné (žiadna priemerná mzda). Čiže ak máš aj zamestnanie aj dobrovoľné dôchodkové poistenie - tak sa VZ v tomto období spočítajú . Záleží - že z akého VZ si platíš to poistné ;):confused:
No a čo sa týka nemocenskej dávky - z poistenia zamestnanca máš nárok počas trvania PP a potom ešte do 7-mich dní od skončenia PP (v ochrannej lehote). Potom už nie.
Ak by si bol nezamestnaný - tak by si sa mohol prihlásiť na celý balík poistenia - tam je aj nemocenské - potom by si mohol v prípade choroby poberať nemocenskú dávku z tohto poistenia.

Ale ešte mi nedá - že ako si myslel "som dobrovoľne pripoistený na dôchodok" - nemáš náhodou na mysli doplnkové dôchodkové poistenie v niektorej DSSke??? lebo ja som predpokladala že si dobrovoľne dôchodkovo poistení v SP!
veronikasad
12.11.12,09:09
Tak presnejsie

Ked dostanem vypoved, do dochodku esta mam 5 rokov, MOZNOSTI:

-12 mesiacov mozem byt na PN, tu mozem dostat 50-60% vymeriavacieho zakladu(?)
- 6 mesiacov PODPORA, tiez okolo 50-60% vymeriavacieho zakladu(?)
- 18 mesiacov soc. davky =0 eur
- predcasny dochodok...

Pripoistenie dochodku znamena, ze ked som nezamestnany aj tie roky sa zapocitavaju do odpracovane roky s priemernym platom ?

Ake vychody ma este Pripoistenie dochodku ?
Čo rozumieš pod dobrovolným pripoistením dôchodku ? Kolko platíš mesačne ? Aký je tvoj príjem zo zamestnania ?
LadislavBozo
12.11.12,11:59
Dakujem za odpovede ....

-Som v dobrovolnom dochodkovom poisteni v SP.
-Platim 198 eur mesacne.
-Cisty prijem zo zamestnania je okolo 700-750 eur.