gahanka
13.11.12,11:52
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu. Mám dom starý 6rokov, z ipeľskej dierovanej tehly, nezateplený,(základy sú 90cm betónové pásy na tom 1mDT, medzi nimi vnútri drvený betón miešaný s makadamom a samozrejme ako na každej novostavbe sú praskliny.Trápia ma ale tie väčšie, ktoré sa objavujú na stenách okolo schodišťa tie sa zväčšujú, dal som tam sadrový pásik aby som vedel, či sa to hýbe a tá sadra praskla. Na druhej strane steny v kúpeľni mi popraskala celá šára spodných obkladačiek.vonku na fasáde žiadne také praskliny nie sú. Prikladám aj dáke foto. Dík za radu ak viete, kde by mohla byť chyba a čo s tým.
gahanka
13.11.12,10:53
Ešte som sabudol napísať, že tie fotky sú všetky zle otočené, správne idú tie praskliny vodorovne, nie zvisle.
alltracboy
13.11.12,11:34
neviem ako na kazdej novostavbe, ale ja praskliny nemam, ani som nemal. Iba na SKD take vlasocnice kde je vacsia vrstva farby v rohu
alltracboy
13.11.12,11:35
take praskliny mam na dome po dedovy ale ten ma svoje roky. Tiez to ma nieco spolocne so zakladmi.
220870
13.11.12,16:04
To sú priečky alebo nosné múry.
wagner
13.11.12,21:13
To sú priečky alebo nosné múry.

Nemôže sadať podložie? Pretože my sme kedysi mali tiež také praskliny - dom bol blízko cesty, chodili ťažké autá. A statik povedal, že sadajú základy. Tak rodičia dali podkopať základy - jeden roh z oboch strán a tam sa lial betón. Neviem koľko, ale viem že dostali na to niečo aj od poisťovne. Odvtedy je pokoj. Prikúpili k tej časti kúsok z obecného pozemku - asi meter a tým prestali otrasy domu z cesty.
220870
14.11.12,04:33
Nemôže sadať podložie? Pretože my sme kedysi mali tiež také praskliny - dom bol blízko cesty, chodili ťažké autá. A statik povedal, že sadajú základy. Tak rodičia dali podkopať základy - jeden roh z oboch strán a tam sa lial betón. Neviem koľko, ale viem že dostali na to niečo aj od poisťovne. Odvtedy je pokoj. Prikúpili k tej časti kúsok z obecného pozemku - asi meter a tým prestali otrasy domu z cesty.

Je rozdiel keď praskne priečka a nosná stena.Staré domy sa zakladali na pásoch z betónu a kameňa .Novostavby na armovanej platni ktorá je na základových pásoch.
wagner
14.11.12,20:38
Môj dom má tiež pomaly 70 rokova to robili rodičia asi pred 34 rokmi
gahanka
21.11.12,18:34
praskliny sú aj na nosných múroch aj priečkach. Ale len na jednej strane stavby. Dom je pri kruhovom objazde asi 20m a chodia tam aj ťažké autá a traktory.
lapejko
21.11.12,20:32
tá platňa ešte stále nie je samozrejmosť...
Ferdosondo
22.11.12,05:12
samozrejme ako na každej novostavbe sú praskliny.objavujú na stenách okolo schodišťa tie sa zväčšujú, dal som tam sadrový pásik aby som vedel, či sa to hýbe a tá sadra praskla.
Praskliny u novostavieb vôbec nie sú samozrejmosťou. Pod schodami máš základ? sú schody dobre ukotvené v murive?
oondrejj
16.12.12,17:55
no najprv by bolo asi vhodné zistiť či sa Vám tie praskliny stále nezväčšujú. Na to je dobrý ten spôsob s tou sádrou ako tu vyššie písali. V prípade že sa neustále zväčšuje tak nestači opraviť ale nájsť pôvod. Je to všetko presieťkovane? Schody su dobre ukotvene alebo zaliaté spolu s dekou?
bluehen
17.12.12,07:05
to chce vacsie foto celeho muru, ak su praskliny vodorovne nema to nic spolocne so sadanim zakladov, skor s celkovou pevnostou muru, kvalitou malty
oondrejj
03.01.13,14:21
ale aj s kvalitou použitých materiálov. Ak to boli tie najlacnejšie vo výpredaji nebude ich kvalita taka dobrá. Tiež môže byť zle použitie nevhodných materiálov. Ale to len hádať môžeme, keďže nemáme ani šajnu čo všetko sa tam nachádza.
lapejko
03.01.13,20:21
ak sú praskliny vodorovné, znamená to, že sa znížila pôvodná vlhkosť stavby, 2 po sebe suché roky, nová kanalizácia alebo stavba v susedstve...