nina12
14.11.12,18:49
Dobrý deň! Nedávno som prišla na chatu, kde ma niečo nemilo prekvapilo. Prázdna studňa. V kopaniciach sa vyskytol problém. Vzdialená suseda nemala vodu, preto si dala vyvŕtať studňu, čím "stiahla" (zobrala) vodu mojej bližšej susede.Tá bola veľmi nahnevaná, zo začiatku to chcela riešiť súdne, no neskôr si dala vyvŕtať studňu i ona, a keďže je od nás vzdialená asi len do 100 metrov, zobrala vodu aj nám. Hľadala som zákony na internete, no prišla som len na jedno. "V rámci vodného zákona Slovenskej republiky nová studňa nemôže ovplyvniť výdatnosť susednej. Ako postupovať v takomto prípade? Treba sa obrátiť na súd a žiadať náhradu škody od susedy? Ospravedlňujem sa za nesprávne zaradenie témy. Za všetky odpovede vopred ďakujem. :)
studniar
23.01.13,18:20
Za poklesom hladiny vody v studni je velmi dlhe suche obdobie............
Minuly rok bol velmi suchy.....
majkii
23.01.13,19:26
vzdialenosť 100m je pomerne značná, nemyslím si, že by vŕtanou studňou tvojej susedy a odberom vody, bola spôsobená úplná strata vody alebo také zníženie vodného stĺpca či zníženie výdatnosti, že by bolo znemožnené užívanie vody. Vylúčiť sa takýto vplyv nedá, ale záleží to od konkrétnych hydrogeologických pomerov.V prípade ak si chceš uplatniť náhradu škody za stratu podzemnej vody, či vymáhať náhradu na zvýšené náklady na obstaranie náhradného zdroja vody , môžeš sa obrátiť na súd. Avšak v konaní budeš musieť uniesť dôkazné bremeno v podobe preukázania príčinnej súvislosti s vŕtaním susedovej studne a stratou vody v tvojej studni. Druhá vec je, že základným predpokladom úspešnosti v konaní je existencia povolenia na odber podzemnej vody t.j. či si aktívne legitimovaná na podanie žaloby. Pokiaľ vodu odoberáš načretím alebo ručnou pumpou takéto povolenie nie je potrebné a teda by malo byť splnená podmienka aktívnej legitimácie.Za podstatné zníženie výdatosti zdroja sa považuje stav, kedy podzemnú vodu nemožno odoberať a nemôže naďalej uspokojovať tvoje potreby v nezmenej podobe ako oprávnenej osoby. Tu ti skôr odporúčam sa skor ako podáš žalobu, obráť sa na hydrogeóloga a nechaj si vypracovať hydrogeologický posudok, ktorý bude spĺňať podmienky znaleckého posudku.