miso555
15.11.12,17:16
čaute. keď si chcem na vlastnom pozemku vypíliť asi 100 stromov, tak mi prikazuje nejaká zákon mať pilčícky kurz???
buchač
15.11.12,16:26
čaute. keď si chcem na vlastnom pozemku vypíliť asi 100 stromov, tak mi prikazuje nejaká zákon mať pilčícky kurz???

...nie ...nemusíš ....ideš na vlastné triko ...;)

Ale najprv by som zbehol do dobrej poisťovne .....:rolleyes: :--- :D :D

RADA ???
add. 1. - Neviem síce , o aké stromy ide ( výška , hrúbka ...) ...
NO NERISKUJ !!!...

add. 2. - Pilčík predsa len vie , čo a ako a aj rýchlejšie to bude ...
Rezanie , odvetvenie , brúsenie reťaze , prípadné rezanie na siahovicu ...atď...


Osobne som si spílil na vlastnom pozemku tých pár ( 20 - 30 ) stromov , najhrubší mal v reze tých 30 cm...
Celkom solídna makačka , pokiaľ skončili na tej kope poukladané na kláty a polienka...
vulxy
15.11.12,16:45
neviem, ale ked som si kupoval motorovu pilu predavac nechcel vidiet ziadne papiere.......keby som chcel pusku asi nepochodim....
misoft
15.11.12,16:47
No s flintou asi ťažko, ale aj taká reťazovka je sviňa-zbraň :D
Ice dive
15.11.12,16:50
čaute. keď si chcem na vlastnom pozemku vypíliť asi 100 stromov, tak mi prikazuje nejaká zákon mať pilčícky kurz???

nie kurz nepotrebuješ... avšak ak má strom vo výške 130 cm viac ako 80 cm obvod potrebuješ povolenie od miestneho úradu, ak nie je suchý... ak je suchý tak môžeš píliť hlava nehlava:D:D:D orezávať len počas vegetačného obdobia od 1.4 do 30.9. ale inak môžeš píliť koľko chceš a ako chceš, ale hlavne pozor si daj...
vulxy
15.11.12,17:03
nie kurz nepotrebuješ... avšak ak má strom vo výške 130 cm viac ako 80 cm obvod potrebuješ povolenie od miestneho úradu, ak nie je suchý... ak je suchý tak môžeš píliť hlava nehlava:D:D:D orezávať len počas vegetačného obdobia od 1.4 do 30.9. ale inak môžeš píliť koľko chceš a ako chceš, ale hlavne pozor si daj...
ten obvod si myslel ako ze obvod kmena alebo ako?tiez mam na spilenie pred domom vysoky smrek cca 4m ale obvod kmena nebude tych 80cm ,takze musim hlasit na OU ci nie?
Martin1310
15.11.12,17:11
Pokial ja viem tak na ovocné stromi povolenie netreba ale na stromi ako smrek,lipa,breza a podobné je treba povolenie obecného uradu.Takto to bolo mne vysvetlené ked som sa pýtal na OU.
buchač
15.11.12,17:39
Pokial ja viem tak na ovocné stromi povolenie netreba ale na stromi ako smrek,lipa,breza a podobné je treba povolenie obecného uradu.Takto to bolo mne vysvetlené ked som sa pýtal na OU.

miso555 sa síce pýtal na pilčícky kurz ...ale budiž ...

Martin ....a nasledujúce odnes na OU , nech študujú , nakoľko špecifikácia stromov nie je presne určená...

Zákon vraví :



OCHRANA DREVÍN
Práva a povinnosti pri ochrane drevín

§ 47

(1) Zakazuje sa poškodzovať a ničiť dreviny.

(2) Vlastník (správca, nájomca) pozemku, na ktorom sa nachádza drevina, je povinný sa o ňu starať, najmä ju ošetrovať a udržiavať. Pri poškodení alebo výskyte nákazy dreviny chorobami môže orgán ochrany prírody uložiť vlastníkovi (správcovi, nájomcovi) pozemku vykonať nevyhnutné opatrenia na jej ozdravenie alebo rozhodnúť o jej vyrúbaní.

(3) Na výrub dreviny sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody, ak tento zákon neustanovuje inak. Súhlas na výrub dreviny sa môže v odôvodnených prípadoch vydať len po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka a so súhlasom vlastníka alebo správcu, prípadne nájomcu, ak mu takéto oprávnenie vyplýva z nájomnej zmluvy, pozemku, na ktorom drevina rastie, ak žiadateľom nie je jeho vlastník (správca, nájomca) a po vyznačení dreviny určenej na výrub.

(4) Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje

a) na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a krovité porasty s výmerou do 10 m2 alebo

b) pri obnove produkčných ovocných drevín, ak sa výsadba nových ovocných drevín uskutoční do šiestich mesiacov odo dňa výrubu, alebo

c) pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka, alebo značnej škody77) na majetku, alebo

d) ak oprávnenie alebo povinnosť výrubu vyplýva z osobitných predpisov,78) alebo

e) na územiach so štvrtým alebo piatym stupňom ochrany, kde je výrub drevín zakázaný [§ 15 ods. 1 písm. e) a § 16 ods. 1 písm. a)], alebo

f) ak je výrub preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny a ak výrub vykonáva alebo obstaráva organizácia ochrany prírody, alebo

g) na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak rastú v súkromných záhradách a záhradkárskych osadách.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-543




...a ozaj ...len tak , mimochodom ...breza je považovaná za tzv. škodný strom , hlavne na tých súkromných pozemkoch - záhradkách a podobne ...
Sám starosta - sused môj mi to povedal , keď som mu spomenul to povolenie - no nepíl ...;) :---
Martin1310
15.11.12,17:55
No vidiš,hned mu idem vynadať.Ale aj podla tohoto čo čítam mi v mojom prípade vlastne dobre povedal,pretože žiadny s tých ovocných nemal taký velký pen a lipa už opretá o stodolu áno takže aj s špatnou informáciou to bola u mna náhodou pravda.
safty
10.09.15,14:17
Áno, každý kto obsluhuje pílu by mal mať na to oprávnenie ..
/vymazanie reklamy/.
misoft
10.09.15,14:20
Za tie tri roky tie stromy hádam aj spílili....
buchač
10.09.15,14:23
safty
Áno, každý kto obsluhuje pílu by mal mať na to oprávnenie...
===================================

Ale ...no nepovedz ...
safty
10.09.15,14:27
ja len ak by mal niekto podobný problém / otázku :)
marleau
10.09.15,18:30
asi aj spÁlili
misoft
10.09.15,20:09
To, to, to....:D ... a dokonca i popol vyniesli.....
bodliak
10.09.15,20:15
Ja pílim každú noc, teda, to tvrdí manželka...
vulxy
29.09.15,12:23
samozrejme....ja si to uz idem rozsirovat na dekupirku aj cirkular :) dufam ze ho dostanem inac zmrzneme...
misoft
29.09.15,15:11
....ktorá potom to napílené oknom vyhadzuje....:D:D:D