jammii
16.11.12,16:37
Dobrý deň.
Prerobili sme starsi rodinny dom v ktorom sme si dali podlahove kurenie. V dome sa nekurilo niekolko rokov. Po spusteni kurenia sme dosiahli max. teplotu v izbach 19°c pri teplote vody v kureni 40°c.Za 2 tyzdne nam zozralo 150 m3 plynu.Viete mi niekto poradit ako dosiahnem vysiu teplotu v izbach tak aby mi to nezozralo aj hlavu?
werth2d
16.11.12,15:56
Napíš skladbu podlahy, stien, stropu.
jammii
16.11.12,16:46
strop: povodna vyska bola 320 takze sme to znizili na 270 so sadrokartonom a nad ním je len povodna omietka a drevenohlinena povala
steny: klasicke plne tehly,stara omietka,lepidlo, sietka a nova omietka, celkova hrubka stien 30-40 cm
podlaha: betonova platna cca 10- 15cm, polystiren s foliou 3cm, rurky, zaliate poterom na kurenie 5-8 cm,plavajuca podlaha 7mm
Xanti
16.11.12,17:28
Trošku málo polystyrenu sa mi zdá 3 cm, to ti robil niekto projekt na to kúrenie? Bolo vypočítané nadimenzované? Alebo robené z brucha? A cez strop Ti neuniká teplo? Skús hodiť na povalu nobasil či to nepomôže.
jammii
16.11.12,17:48
davali sme robit projekt na kurenie, ale ci bol dodrzany tak za to ruku do ohna nedam. v projekte bol 3cm polystyren. projekt bol pocitany na teplotu 21 °c. plynár co to robil tvrdi ze len treba kurit , ze sa tam roky nekurilo, ze mame velmi vlhko (55%).Tak neviem. vobec sa do toho nevyznam
marko182
16.11.12,17:51
Bud zle citam, alebo ide o stary dom bez akejkolvek izolacie v ktoromkolvek smere (3cm nie je relevantna hrubka).
Ak je to tak, tak dat podlahove kurenie do takehoto domu je uplna hovina. Prekurite aj gate.
alltracboy
16.11.12,17:56
55% nieje vobec velmi vlhko. Mas nezatepleny dom, podla toho co pises dost velke tepelne straty. Odfot ten projekt kurenia.. pokial to robil odbornik tak by to malo sediet, pokial nejaky ferko natocil x metrov hadice, asi mas poddimenzovane kurenie. Po dvoch tyzdnoch by si mal mat uz v pohode teplo.. aj po 3 dnoch. A to este nemzne. Ja mam podlahovku nastavenu na 19 stupnov a v systeme toci vodu 19-20 stupnov. Pri 40 by som sa uvaril pri terajsom pocasi okolo 5 stupnov.
matko291
16.11.12,19:18
strop: povodna vyska bola 320 takze sme to znizili na 270 so sadrokartonom a nad ním je len povodna omietka a drevenohlinena povala
steny: klasicke plne tehly,stara omietka,lepidlo, sietka a nova omietka, celkova hrubka stien 30-40 cm
podlaha: betonova platna cca 10- 15cm, polystiren s foliou 3cm, rurky, zaliate poterom na kurenie 5-8 cm,plavajuca podlaha 7mm

Nestaš...
Jammii budem sledovať lebo do niečoho podobného sa chcem aj ja pusťiť domček mám aj ja taký, kurenie tiež chcem dať podlahové.Píš všetko čo vylepšíš alebo zdokonalíš aby som vedel aj ja čomu sa vyhnúť.Nie si náhodou z Detvy?:D
Aký máš kotol?
fortunka
16.11.12,19:31
no my teraz mame prestaveny stary dom na novy.. a mame tam podstatne hrubsie izolacie, a kurime krbom v obyvacko-kuchyni + podlahove sa pusta ked je velka zima alebo mi tam beha mala po dlazke... mne sa aj 21°zda malo, ked mi mame doma tych 22-23°C... no nechcem sa starat, ale podla mna to bude treba trochu zateplit este :(
55% vlhkost je uplne normalna...
katka 23
16.11.12,19:35
ja nie som toho názoru že dom musí byť zateplený, koľko domov je nezateplených a majú teplo... my sme stavali v čase keď zatepľovanie nebolo tak populárne ako dnes, tiež máme podlahovku a máme teplo, t.j. veľa záleží od projektu kúrenia, ako píše altracboy asi poddimenzované kúrenie, kontaktovať odborníkov.
fordy
16.11.12,19:50
Čo ja pamätám, tak ku podlahovému kúreniu sa vždy dáva na kúrenie aj normálny radiátor UK a radiátorom sa kúri a podlahovým len dokuruje.
Za prvé, lebo má podlahové veľkú zotrvačnosť
a za druhé, pri až 40 °C v podlahe sa zdvihne všetok prach do luftu a vy všetci po čase skončíte na pľúcnom.
Xanti
16.11.12,20:21
Čo ja pamätám, tak ku podlahovému kúreniu sa vždy dáva na kúrenie aj normálny radiátor UK a radiátorom sa kúri a podlahovým len dokuruje.
Za prvé, lebo má podlahové veľkú zotrvačnosť
a za druhé, pri až 40 °C v podlahe sa zdvihne všetok prach do luftu a vy všetci po čase skončíte na pľúcnom.

Prosím ťa a to kde si počul? To by podlahovka nemala zmysel ak by mali radiatori špatiť na stene. To je riadna hlúposť. Lebo bud mám podlahovku v izbe alebo mám radiátor ale je totálna kravina mať obe systémy.
alltracboy
16.11.12,21:13
ja mam tiez oba, ale radiator iba na vodu z podlahovky teda 20-40 stupnov. Daval som do vchodu na susenie veci od snehu napriklad a podporu podlahovky, lebo tam sa casto meni vzduch za studeny z vonku, a do kupelne rebrik na uteraky.
Xanti
16.11.12,21:23
Alltracboy
ale určite radiator nemáš v obývačke alebo spálni ak tam máš podlahovku.
To čo si napísal ty je úplne logické a v pohode . Ale dávať radiatory do obytných miestností ak tam mám podlahovku tak to je za vlasy pritiahnuté.
TomasHC
17.11.12,07:33
Toľko blbostí pokope som už dlho nevidel!

-55% vlhkosť je absolútne OK
- "ja nie som toho názoru že dom musí byť zateplený, koľko domov je nezateplených a majú teplo" - ale kúria s radiátormi a 70°C vodou a nie poddimenzovanou podlahovkou
- "Čo ja pamätám, tak ku podlahovému kúreniu sa vždy dáva na kúrenie aj normálny radiátor UK" - tak to je neskutočný blud
- 3cm polystyrénu je na ozdobu a nie na izolovanie

strop: povodna vyska bola 320 takze sme to znizili na 270 so sadrokartonom a nad ním je len povodna omietka a drevenohlinena povala
steny: klasicke plne tehly,stara omietka,lepidlo, sietka a nova omietka, celkova hrubka stien 30-40 cm
podlaha: betonova platna cca 10- 15cm, polystiren s foliou 3cm, rurky, zaliate poterom na kurenie 5-8 cm,plavajuca podlaha 7mm

No tak totálne nezateplený strop, tade uletí pri -15°C asi 8kW, klasické tehlové nezateplené steny ďalších 5kW a cez podlahu povedzme 2kW. Toto keď chcete vykúriť podlahovkou na komfortnú teplotu, tak budete nosiť hrubé papuče aby vám nezhoreli nohy :D Celé zle. Túto tému navrhujem dať ako "Dôležité" nech je vždy prvá, ako odstrašujúci prípad... Držím palce nech to nejako vyriešite. Odporúčam zatepliť strop aspoň 20cm a steny aspoň 8cm.

PS: 40cm stena z plnej tehly murovanej maltou izoluje asi tak "dobre" ako ten 3cm polystyrén, čiže celé zle.
katka 23
17.11.12,11:02
Toľko blbostí pokope som už dlho nevidel!

-55% vlhkosť je absolútne OK
- "ja nie som toho názoru že dom musí byť zateplený, koľko domov je nezateplených a majú teplo" - ale kúria s radiátormi a 70°C vodou a nie poddimenzovanou podlahovkou



nemyslím si , že to čo som napísala je blbosť, je to moja osobná 18 ročná skúsenosť, dom nemáme ešte zateplený ani okná nemáme s izolačným sklom a v zime nemrzneme , vykurujeme len podlahovým kúrením , mesačná splátka za plyn 100,00 €, čo si myslím je taký priemer na kraj pod Tatrami, zateplením domu a výmenou okien sa znižujú tepelné straty . S ostatným s TomasHC súhlasím.

Pre zadávateľa témy - tu na Porade dostaneš len tipy, rady čo by to mohlo byť , ale tvoj problém tu nevyriešime, ty sa musíš skontaktovať osobne s niekým kto tomu fakt rozumie, napr.aj s projektantom, ktorý ti vypracoval projekt, s kúrenármi , s plynármi , s tými čo ti spúšťali kotol... Problémov prečo to nefunguje tak ako to má je X. Niekto to proste musí vidieť, a to tu cez PC nie je možné iba doma u teba v kotolni. Prajem ti úspešné vyriešenie tvojho problému aby si už čím skôr mal teplúčko.
jammii
18.11.12,15:26
kurenár co nám to robil tvrdi ze dom je este vlhky, ze vsetky steny obsahuju este vela vody a bude to dlhsie trvat kym to preschne a vykuri sa. co vy na to?
TomasHC
18.11.12,16:19
kurenár co nám to robil tvrdi ze dom je este vlhky, ze vsetky steny obsahuju este vela vody a bude to dlhsie trvat kym to preschne a vykuri sa. co vy na to?

Podľa akého fyzikálneho zákona vlhkosť stien znižuje schopnosť kúrenia vykúriť dom na požadovanú teplotu? Vyhovára sa...
alltracboy
18.11.12,21:19
co si mal dom zatopeny ked obsahuje vela vody? v lete sa ti mal prave vysusit. Pokial mas teraz pred zimou vlhke mury a nieje to novostavba, treba hladat pricinu inde. Co ked pridu mrazy a budes mat v izbach 15 stupnov? no ved uvidis neskor.. aj ak nemas moc na vyber.
alltracboy
18.11.12,21:21
vlhka stena neizoluje tak dobre ako sucha.
Ferdosondo
19.11.12,04:48
Pre zadávateľa témy - tu na Porade dostaneš len tipy, rady čo by to mohlo byť , ale tvoj problém tu nevyriešime, ty sa musíš skontaktovať osobne s niekým kto tomu fakt rozumie, napr.aj s projektantom, ktorý ti vypracoval projekt, s kúrenármi , s plynármi , s tými čo ti spúšťali kotol... Problémov prečo to nefunguje tak ako to má je X. Niekto to proste musí vidieť, a to tu cez PC nie je možné iba doma u teba v kotolni. Prajem ti úspešné vyriešenie tvojho problému aby si už čím skôr mal teplúčko.

Rozhodne by som sa už nekontaktoval s tými, čo si tu popísal. Každý z nich sa len bude vyhovárať a tárať ďalšie nezmysly, ktoré problém nevyriešia a v konečnom dôsledku proces predražia.
Tak ako písal TomasHC všetko zle a keď mám byť úprimný tak strašne zle.
katka 23
19.11.12,05:24
Jamii, a kto ti robil projekt na kúrenie? Píšeš, že ti bol robený projekt na 21 stupňov. Na základe akých podkladov ti bol robený projekt ? A v budúcnosti plánuješ dom zatepliť ? A nebol náhodou ten projekt kúrenia robený na zateplený dom ?
jammii
19.11.12,14:37
projektantka kurenia sa bola v dome pozriet este pred rekonstrukciou a na zaklade toho robila projekt.ano bol robeny na zatepleny dom. no nic neostava mi nic ine asi len setrit na zateplovanie.
lapejko
19.11.12,20:15
to je len začiatok...
Ferdosondo
20.11.12,04:41
projektantka kurenia sa bola v dome pozriet este pred rekonstrukciou a na zaklade toho robila projekt.ano bol robeny na zatepleny dom. no nic neostava mi nic ine asi len setrit na zateplovanie.
Tak potom je to dobre vypočítané, akurát si nespravil to, čo si mal urobiť -zatepliť.
A už si rozmýšlal, čím ideš kúriť keď bude -20C keď systém nestíha ani pri teplotách okolo +5C?
marko182
20.11.12,07:23
Prepac, ale das si navrhnut kurenie pre zatepleny dom a potom sa divit, preco to nekuri, ked nie je zatepleny, to je uz trochu moc aj na mna. :eek:

Ako pise Ferdosondo, najvyssi cas zacat uvazovat nad tym, ako budete v dome fungovat v zime, kedze bez zateplenia to kurenie bude tazko poddimenzovane a o trenkovej teplote v dome budete moct len snivat.
alltracboy
20.11.12,08:03
treba ist kupit kachle a tatru dreva :D to bol for.. elektricke ohrievace to v pohode dokuria.
katka 23
20.11.12,11:41
Chlapci, dúfam že naozaj len srandujete...Ináč nezávideniahodná situácia keď si predstavím, že po dome možno pobehuje malé batoľa, ktoré treba kúpať atď.
Martin1310
20.11.12,20:17
Trochu mimo ale ked už sa bavite o tom zateplení....
Zaujímalo by ma či tu je niekto kto môže z vlastnej skúsenosti potvrdiť že zateplenie mu meratelne znížilo náklady na vykurovanie.Ide mi o to že ked som sa pokúšal vyzvedať ludí (chodím po stavbách a rekonštrukciách stále) na tuto otazku,tak u všetkých zároven s zateplením prebehli aj iné upravi,často celeho kurenia,okná atd.
Jediní prípad ked tomu tak nebolo boli moji rodičia a tam sa uspora nejak neprejavila.Fakt je že kuria drevom takže to sa nedá presne zmerať.
Je mi jasné že sa to nejak musí prejaviť ale rád by som keby mal niekto možnosť nejakého relevantného porovnania keby napísal výsledok.Trebars spotreba plynu,pred a po.Dakujem.
Ferdosondo
21.11.12,05:13
Napr. u mňa. Novostavba so zateplenou strechou a podlahou. Kúril som drevom + elektrinou.
Prvý a druhý rok bez zateplenia múrov som spálil 10m3 dreva +v marci prišli na rad aj dosky zo stavby. Faktúra za elektrinu 1100Eur( v tom je aj ostatná spotreba)
Tretí rok bolo už aj zateplenie múrov. Spálil som 7m3 dreva a faktúra za elektrinu 960Eur(ceny išli o niekoľko percent hore).
U starších stavieb by boli rozdiely ešte výraznejšie. Ale pozor, častou chybou je, že sa zatepľujú iba obvodové múry bez zateplenia strechy, alebo stropu. Potom nastáva sklamanie z nízkych úspor.
katka 23
21.11.12,05:15
Trochu mimo ale ked už sa bavite o tom zateplení....
Zaujímalo by ma či tu je niekto kto môže z vlastnej skúsenosti potvrdiť že zateplenie mu meratelne znížilo náklady na vykurovanie.Ide mi o to že ked som sa pokúšal vyzvedať ludí (chodím po stavbách a rekonštrukciách stále) na tuto otazku,tak u všetkých zároven s zateplením prebehli aj iné upravi,často celeho kurenia,okná atd.
Jediní prípad ked tomu tak nebolo boli moji rodičia a tam sa uspora nejak neprejavila.Fakt je že kuria drevom takže to sa nedá presne zmerať.
Je mi jasné že sa to nejak musí prejaviť ale rád by som keby mal niekto možnosť nejakého relevantného porovnania keby napísal výsledok.Trebars spotreba plynu,pred a po.Dakujem.
tak toto zaujíma aj mňa, my plánujeme zatepľovanie v budúcom roku.
TomasHC
21.11.12,07:28
Trochu mimo ale ked už sa bavite o tom zateplení....
Zaujímalo by ma či tu je niekto kto môže z vlastnej skúsenosti potvrdiť že zateplenie mu meratelne znížilo náklady na vykurovanie.Ide mi o to že ked som sa pokúšal vyzvedať ludí (chodím po stavbách a rekonštrukciách stále) na tuto otazku,tak u všetkých zároven s zateplením prebehli aj iné upravi,často celeho kurenia,okná atd.
Jediní prípad ked tomu tak nebolo boli moji rodičia a tam sa uspora nejak neprejavila.Fakt je že kuria drevom takže to sa nedá presne zmerať.
Je mi jasné že sa to nejak musí prejaviť ale rád by som keby mal niekto možnosť nejakého relevantného porovnania keby napísal výsledok.Trebars spotreba plynu,pred a po.Dakujem.

To sa dá úplne exaktne zmerať... Zateplením sa znížia tepelné straty objektu, takže logicky musí klesnúť spotreba energie na vykurovanie. O koľko, tam už treba počítať. Samozrejme, ak zateplíš múry a nemáš žiadne okná, nejako výrazne to nepomôže :D
robov
21.11.12,09:58
Vplyv zateplenia: prvý rok,TC 8kW ako zdroj tepla, plne elektrifikovaný byt 80m2, zateplená jedna vonkajšia stena 12cm EPS + položenie 12cm na strop, spotreba 9500kWh za rok. Druhý rok ten istý zdroj, doplnený druhý byt 100m2, zateplené steny 24cm + položený 24cm EPS na strop, spotreba 11200kW. Teraz chalupa dokončená, pripojený tretí byt 120m2 a technická časť 200m2, v tomto počasí spotreba 32kW denne. Odhadujem, že sa udržíme na cca 12000 kWh ročne.
alltracboy
21.11.12,10:11
no ked nemas okna malo by to pomoct dost :D za predpokladu ze nemas v mure iba dieru :D.. iba pokus o zart..