Henrieta1
16.11.12,21:43
Dobrý večer,

naozaj som sa snažila prečítať všetko, čo sa v tejto diskusii popísalo, ale k odpovedi na môj problém, ktorý určite ešte nikto nezažil som sa nedopracovala. V lete tohto roku náš sused začal podľa jeho slov s „ drobnými a bežnými udržiavacími prácami „ na svojej nehnuteľnosti, stojacej v radovej zástavbe oddelených tehlovým fajermúrom cca 20 m vysokým, v zadnej časti dvora a časti spojených s humnom tehly nahrádzali dosky. Za drobné a bežné udržiavacie práce považoval výmenu dosiek, ktoré boli rokmi spráchnivené. Na základe tohto oznámenia sme mu povolili v rámci dobrých susedských vzťahov vstup na náš pozemok a náš milý sused zo strany nášho pozemku rozobral nielen dosky, ale aj celú pôvodnú strechu nehnuteľnosti stojacej na jeho pozemku / dielňa/ . Po niekoľkých dňoch sme zistili, že namiesto pôvodných dosiek, ktoré rozobral, postavil / v priebehu niekoľkých hodín/ múr z tvárnic, oproti pôvodnému múru však v zníženej výške cca o 1,5 m nižší. Aj túto skutočnosť by sme boli akceptovali, nebyť toho, že do predmetného múru vzdialeného od našich obytných miestností cca 6m vsadil priehľadné, otvárateľné okná. Tu však jeho drzosť nekončila a nad našim pozemkom asi 30-50 cm sa jedného dňa objavili drevené trámy novej, zníženej strechy. To sme už samozrejme nezvládli a zatelefonovala som mu, či je si vedomý toho, že začína so stavbou na cudzom pozemku. Napriek tomu, že som ho na túto skutočnosť upozornila, pokračoval v stavbe. Opakovane sme ho na druhý deň na túto skutočnosť upozornili a zároveň sme mu pohrozili stavebnou komisiou, čo evidentne zabralo a trámy trčiace nad náš pozemok skrátil. Najväčší problém však nastal až týmto okamihom. Nárožie nášho humna, ktoré odkryl znížením pôvodnej strechy jeho nehnuteľnosti ostalo otvorené, plechy strechy dovtedy priľahlé k fajermúru, boli poškodené. Opakovane, ale už v „ rámci dobrých susedských vzťahov“ sme ho vyzvali doporučeným listom k náprave ním spôsobeného protiprávneho stavu. Napriek výzve na ktorú nereagoval, sme sa rozhodli s prepáčením sa naňho vykašľať a zavolali sme známeho klampiara, aby mi zistil, za akých podmienok a za akú cenu môžeme susedom spôsobené škody na vlastné náklady uviesť do pôvodného stavu. A tu nastal najväčší šok, keď nám oznámil, že náš „dobrý sused“ síce okom voľne viditeľnú časť strechy presahujúcej na náš pozemok odstránil, ale časť strechy jeho nehnuteľnosti je medzi humnom a strechou humna, ktoré je v mojom vlastníctve. Teda nielenže zasiahol stavbou na môj pozemok, ale ani pri najlepšej vôli nie sme schopní zabezpečiť náš majetok, ktorý je ohrozený nielen bežnými atmosferickými zrážkami / pri daždi zatekajú priestory humna, kde je umiestnené nielen drevo, stroje, ale v humne parkuje aj MV/. Tým, že odkryl nárožie strechy humna môže pri silnejšom vetre dôjsť k jej odtrhnutiu. Nakoľko je jeho majetok, sprosto povedané v mojom, na ktorý ja nemôžem siahnuť, nevieme si naozaj pomôcť a nevieme to normálne vyriešiť, keďže náš dobrý sused od doby kedy prestal využívať náš pozemok pre jeho „ drobné bežné udržiavacie práce“ využívať, nekomunikuje.
Ospravedlňujem sa za tak dlhý text, ale skrátiť sa mi to nijakým spôsobom nepodarilo.
Za každú odpoveď, vopred ďakujem
andiablo
17.11.12,07:30
zájdi na stavebný úrad nech vykonajú stavebný dohľad. Ak nebudú mať vôľu tak medzi rečou spomeň že navštíviš krajský stavebný úrad.
Henrieta1
17.11.12,09:12
V prvom rade ďakujem za odpoveď. Nad takým riešením som už uvažovala, ale čo v takom prípade, že ten "dobrý sused" je členom stavebnej komisie, členom komisie na ochranu verejného poriadku a poslancom obecného zastupiteľstva? Nemám ísť rovno na ten krajský úrad? Podľa mňa vedel čo robí a rovnako vedel aj to, že v podstate stavbou strechy nad mojím pozemkom, stavia na cudzom pozemku a jeho drzosť a arogancia nepozná hranicu.
andiablo
17.11.12,10:34
členom stavebnej komisie Si robíte srandu, Ešte lepšie pre Vás. keď nebude konať má zneužitie právomoci verejného činiteľa. Len pekne na neho zatlačiť. Neznášam keď si niekto uzurpuje moc.
Henrieta1
17.11.12,10:45
Uisťujem Vás, že srandu si fakt nerobím. Som už taká nasr....dená a vytočená, že si to nikto nevie ani predstaviť. Naozaj Vám za pomocné rady ešte raz ďakujem. Hneď v pondelok idem na to.
draik
17.11.12,11:19
Máte dve možnosti - ísť na to klasicky, teda žiadosťami, návrhmi, žalobou. Alebo sa skontaktovať s niektorou z "firiem", ktorá za príslušnú taxu pošle k susedovi na návštevu dvoch slušne oblečených urastených pánov, ktorí úctivo susedovi v skratke vysvetlia daný problém a požiadajú ho o láskavosť, aby daný problém odstránil, pretože by veľmi neradi strácali svoj drahocenný čas opakovanou návštevou.
andiablo
17.11.12,11:26
tak to by bolo drastické riešenie Ale na niekoho pomôže len to :)
Henrieta1
17.11.12,18:14
S Vašim návrhom súhlasím, ale radšej pôjdem na to " legálne", aj keď sa mi možno do konečného rozhodnutia nejakej inštitúcie rozpadne pol majetku. Ale mám ešte jeden dotaz, ak môžem. Neviete niekto poradiť, či si tie priehľadné a otvárateľné a okná do fajermúru mohol osadiť bez akéhokoľvek môjho súhlasu ? Vďaka
andiablo
17.11.12,18:24
on chcel údržbu a nie rekonštrukciu. na rekkonštrukciu by potreboval povolenie a tam musíte byť účastníkom stavebného konania. Ak nemá nič ohlásené tak stavia na čierno
Henrieta1
17.11.12,18:53
Žiadne povolenie nemal, nemá, ale neviem, či mať nebude. Čo potom v takom prípade, že do pondelka, kým to niekde nahlásim a kým sa vôbec niekto podujme na vybavenie môjho "aj keď nechceného bonzovania" si stihne vybaviť dodatočné stavebné povolenie? Viete, ako člen všetkých tých komisií. A hlavne na základe listu v ktorom som ho vyzvala na odstránenie ním spôsobeného protiprávneho stavu, určite podnikol nejaké kroky na zlegalizovanie predmetnej stavby. Odpoviem si, aj keď asi blbo, ostáva len tá vyššie spomínaná "firma" s pánmi v oblekoch? Či .... ?!?!
andiablo
18.11.12,09:18
no aj keď bude chcieť dodatočné povolenie ste účastníkmi konania
Toto by som riešil cez krajský stavebný úrad a určite by pomohla aj medializácia ako zneužívanie moci
Henrieta1
18.11.12,16:42
O.K. plne s Vami súhlasím a od pondelka idem do útoku napriek skutočnosti, že som zástancom slušného jednania a aj napriek tomu, že som ešte nikdy "nebonzovala". Začnem tým krajským stavebným úradom a ďalej uvidíme, či sa vôbec niečo udeje. Určite dám vedieť, aby sa aj ďalšie obete svojich "dobrých susedov" vedeli brániť. Naozaj Vám za pomoc ďakujem.
bodliak
18.11.12,17:18
Mám tiež niečo podobné za suseda. Začal ako veľká voda, že čím rýchlejšie, tým pre neho lepšie. A že všetko dodatočne zlegalizuje.
Na slušné upozornenia nereagoval, na opakované tvrdil, že on si môže na svojom pozemku robiť čo chce.
Na hrubé vrece išla rýchlo hrubá záplata.
Odvtedy mám 4 roky pokoj. Dal som mu najavo, že čas strácať nebudem a keď mi bude vedome spôsobovať škodu, nebudem ho ťahať po úradoch, ale po dlažbe.
Na takýchto vychcálkov nič iné neplatí.
Henrieta1
18.11.12,19:10
Viete, keby si ten môj vychytralý sused robil čo chce len a len na SVOJOM a tak ako hovoríte, nespôsoboval škodu na mojom, tak nech sa na jeho pozemku postaví pre mňa za mňa aj na hlavu a ja sa naňho vykašlem. Ale keby ste videli ten neskutočný bordel z tehál a cementu, ktorý bol všade na dvore, tak by ste to určite nezvládli. Ani raz za celý čas prestavby nepovažoval za potrebné prísť a poriadiť. Však to by bolo asi pod úroveň nejakého poslanca obecného zastupiteľstva bohom zabudnutej dediny. A my sme len ticho, stále v " rámci dobrých susedských vzťahov " upratovali, vynášali kusy popadaných tehál, vyťahovali rastlinky z nánosov cementu, nehovorím o bordeli a prachu v dome. No blbí. Takže mi fakt neostáva nič iné, ako tá hrubá záplata, lebo po dlažbe by som ho asi nedokázala potiahnuť :-). Ale nakoľko ma už vytočil až do nepríčetna, ktohovie, čo sa vo mne všetko objaví.