tee86
17.11.12,09:47
Dobry den poradaci,

Mam momentalne problem, ktory musim riesit a ako vhodny zaciatok pre riesenie danej problematiky mi vysla porada s vami.
Ide zima a potrebujem vykurit priemyselnu budovu, ktora pozostava z troch casti.

1- rozmery cca s-5m x d-12m x v-5m, v tomto priestore je vysoka vlhkost a velmi casto sa v nom otvara brana
2- rozmery cca s-2,5m x d-12m x v-2,5m, kancelarske priestory predelene dvomi prieckami
3- rozmery cca s-3m x d-12m x v-5m, tento priestor ma normalnu vlhkost, brana sa otvara zriedka ( 2-3 krat za den ), vyuziva sa na prace, ktore vyzaduju viac casu

Otazka znie, ako tieto priestory vykurit? Je mi jasne, ze teplota v hale 1 nikdy nebude taka ako v halach 2 a 3. Ake su moznosti? V objekte nie je plyn a co sa tyka tuhych paliv, tak do tohto by som isiel nerad, vzhladom na skladove moznosti, drevo ci uhlie nemam kde vnutri skladovat ( a vonku by iste velmi dlho neostalo ).

Elektrika, olejova pec, nafta... co? Co dokaze vykurit ten priestor a malo by nie velku prvotnu investiciu a primerane prevadzkove naklady?

Teraz sa priestor vykuruje elektricky, v hale 1 je ohrievac s vykonom 15kW, v hale 2 su 1-2 radiatory s vykonom 2kW kazdy, vacsinou sa vyuziva 1 a v tretej hale je ohrievac s vykonom 3,5kW. Takto je tam da sa povedat prijemna teplota ( samozrejme este vonku niesu mrazy -15 ).

Toto vykurovanie pri sucasnej sadzbe 0,25€/kW mi vsak nepride ako nie prilis ekonomicke.
Mimochodom, ako sa to vyratava realna spotreba? Dufam, ze neplati, ze ak mam spotrebice o vykone 20,5kW, tak 20,5 krat 10hodin je 205 krat cena, teda 0,25 sa rovna 51,25€ / 10hodin.

Dakujem za zacatie diskusie a vase rady.

Tomas
andiablo
17.11.12,10:37
ale áno presne tak sa to počíta
Martin1310
17.11.12,10:41
K tej spotrebe asi takto-Pokial 15kw ohrievač v hale musí stále ísť na plný výkon aby ju dokázal vykúriť (to znamená že sa nevipína) a je pustený na plno (neviem akú ma reguláciu) tak je to naozaj tak že 15kw krát hodiny prevádzky.

15kw ohrievač proste pri plnom výkone papá 15kw. Napríklad elektromotor na nejakom cirkulári ktorý má 15kw nepapá stále 15kw pretože nieje stále naplno zaťažený.

Elektrika je na kúrenie drahá aj ked sú všeliaké infrapanely ale v tom sa ja neviznám.Vykuriť halu výšky 5metrov nieje sranda tam by som skôr bol za nejaké sahary ktoré by vzduch fúkali aby nestál len pod stropom.
Moc toho na výber nemáš ked nieje priestor na palivo ani plyn nieje. Olej ,nafta-nemám šajn ako by to vychádzalo.
Indeed
17.11.12,11:51
Možno nebudem až takmimotemy

keď to zoberiem,tak trochu zoširoka

mám skúsenosti,že priemyselné priestory sú v zime buď prekúrené alebo

vykurované len veĺmi slabo,resp.vobec.

Totižto väčšinou neprebieha regulácia vykurovania podľa AKTUALNEJ teploty ovzdušia

treba si uvedomiť ,že ak je teplota vonkajšieho ovzdušia v priemere od 12-16 °C,
vykurovať NETREBA ,
ak vonkajšia teplota poklesne pod uroveň 10°C a menej vtedy stačí len TEMPEROVAŤ
teda kuriť na ten najmenší výkon aby sa vo vykurovaných priestoroch
dosiahla teplota cca 16°C max.
ked teplota ovzdušia poklesne pod 5°C a pod 0°C až vtedy treba začať VYKUROVAŤ

kúrenie musí byť trvalo pustené pri vonkajších teplotách pod 0°C resp. pri mínusových teplotách ak je celodenný mráz

pri teplotách ovzdušia pod -5°C kúrime dostatočne na veľký výkon, vtedy sa šetrenie naozaj nevypláca.

Toto treba zohĺadniť pri nastavení kurenia,

čo sa týka efektivity kúrenia vzhľadom na jeho sposob,
najefektívnejšie sú plynové ohrievače, do uvahy prichádza montáž nadrže na skvapalnený plyn
tienik
17.11.12,16:53
ja by som navrhol, ako je u mna zvykom, infrapanely. KOnkretne priemyselne prevedenie - su presne take urcene na tieto haly. Neviem aka je tam prevadzka, ale da sa potom vybrat umiestnenie tak, aby bolo na miesta kde sa ludia vacsinou zdrzuju. Principom je to, ze sa nevykuruje vsetok vzduch, ale vlastne simuluje sa tak jarne slnko - takze pocitovo je tam celkom fajn, aj ked teda vzduch iste nema 20 stupnov.
hydrogeolog
17.11.12,17:53
Pokial mate v plane prevadzkovat tie priestory dlhodobo a nie len par rokov, odporucil by som zamysliet sa nad tepelnym cerpadlom system voda-voda, pokial to geologia dovoluje. Fici na to vacsina bizniscentier a obchodakov v Ba.
day
18.11.12,07:52
my mame podobne problemy,
chceme rozdelit halu na zony, t.z. vstupy/vychody oddelit od pracovisk, pracoviska kde sa zamestnanci zdrzuju najviac a tie lokalne vykurovat.

ked otvorime dvere tak zima sa dostane do celej haly, chceme kupit folie a predelime halu, u nas je mozne lokalne vykurovanie, asi kupime infraziarice, ale tento rok to nebude.

neviem s cim pracujete, ale porozmyslat nad vyuzitim tepla zo strojov, moznostou co najmenej otvarat brany

zateplili sme strechu 15cm EPS, to v ramci hydroizolacie
tee86
18.11.12,09:28
Hm... no do velkych pociatocnych investicii ist nechcem, aspon nie tuto zimu. Cize tepelne cerpadla urcite nie, takisto ceny infrapanelov su trochu mimo budget.
Zatial mi najlepsi pomer vstupna investicia / vykon / dlhodoboby uzitok vychadza pri naftovych, resp PB ohrievacoch napr. Master, navyse je tam moznost pripojenia termostatu. Vstupna investicia je 300€ (PB) 500€ (nafta)... Ale este hladam alternativy...
day
18.11.12,09:33
BrKo7812
22.11.19,12:23
Len tak pre zaujímavosť, skúste si pozrieť toto video: , tu sa hala vykuruje zadarmo :
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=118310259622824&id=112689273518256¬if_id=1574426748455168¬if_t=page_post_reaction