ibo81
18.11.12,20:28
ahoj, tento rok robim svoje prve vino, cca 150 litrov. vsetko je este na kvasniciach, nieco prerozdelene do mensich demizonov, nieco vo vacsich... chutovo sa mi zda vino zatial v poriadku, niektore demizony dokonca velmi dobre :) netrvam na tom aby bolo vino opticky 100% ciste, neviem vsak ale kedy je ten spravny cas stiahnut vino z kvasnic. niekde citam, ze kratko po prekvaseni, niekde ze az okolo Vianoc... jeden znamy, vinar, uz vino stiahol pred cca tyzdnom, druhy mi hovori, ze to necha este pokojne lezat, aby kvasnice stiahli kyseliny... nerad by som,aby vino chytilo sirku alebo by sa chutovo pokazilo kvoli dlhemu "lezaniu" na kvasniciach. da sa nejak ten spravny moment kedy stiahnut vino z kvasnic vystihnut? dakujem
batko
19.11.12,21:53
Ja som niekde čítal,že prvé kvasenie by malo trvať 6 týždňov. Potom stiahnuť do plných demižonov, aby tam nebolo veľa vzduchu a nechať čiriť.
Ferdosondo
20.11.12,04:29
Čas je veľmi ťažko určiť, pretože závisí od kvasu(cukornatosť, kyslosť...) a teploty . Ale dá sa povedať, že po ukončení kvasného procesu, t.j. kedy sa už nevytvárajú plyny. Vtedy je nutné stiahnuť víno z kvasníc, pretože pri vyššom množstve alkoholu cca 10% kvasnice odumierajú a nastáva ich hnilobný proces a to dá vínu nepríjemnú chuť.
Po stiahnutí vína z kvasníc je dobré ho umiestniť do chladnej a tmavej miestnosti, aby sa vyčírilo a zhruba o dva mesiace ho treba znovu stiahnuť. Potom už len v zdraví užívať plody svojej práce.:)
ibo81
21.11.12,18:46
tak dnes som vacsinu vina stiahol a zasiril, je to cca 6 tyzdnov od lisovania... a v akej teplote by som ho mal skladovat? nemam inu moznost ako ho drzat na mieste s teplotou okolo 14,5 stupna... staci?
hubatá
21.11.12,18:56
Treba každý deň chutnať tak 2-3 litre ......
Ferdosondo
22.11.12,05:33
tak dnes som vacsinu vina stiahol a zasiril, je to cca 6 tyzdnov od lisovania... a v akej teplote by som ho mal skladovat? nemam inu moznost ako ho drzat na mieste s teplotou okolo 14,5 stupna... staci?
Pokiaľ viem, tak ideal je okolo 4-5C. Ale vo vínnych pivniciach bývalo cca 10-12C bez problemov. A netreba sa vyhýbať ani degustácii ako píše hubatá. Len je dobre zabezpečiť aby sa víno neokysličovalo(môže zhnednúť a tzv. zlomiť sa). T.j. mať cca 10l prevádzkový demižónik(objem podľa predpokladanej spotreby:-) a ostatné víno nech je v uzavretých demižónoch al. sudoch bez prístupu vzduchu naplnených skoro po vrch.
o.peto
31.01.13,20:03
obycajne 6 týždňov po založení zaležiod podmienok hlavne teploty. Ak ho robis z cistej vylisovanej stavy može zostat na kvasniciach aj dlhsie nestane sa mu absolutne nic nezmysavie
viktorviktor
03.02.13,20:58
ak si ešte všetko nevykoštoval, nezabudni že prichádza čas druhého stáčania, keď sa ti zvýši teplota v koštárni/mieste uskladnenie, začne víno kysnúť, zistíš to ochutnaním