oli1988115
19.11.12,11:25
Dobrý den. Chceme sa pripojit do elektrickej siete a od elektrarni sme dostali vyjadrenie ze sa mozme napojit na jeden zo stlpov. No ten je od nášho pozemku vzdialeny asi 50 metrov. Kopanie je nerealne, preto sme rozmyslali ze si na svoj pozemok dame stlp a natiahneme to vzduchom. Podla roznych pravidiel sme nasli ze vzdialenost od zeme na previse ma byt 5-6 metrov, no nikde sme sa nedopatrali kolko je maximalna vzdialenost dvoch stlpov. Neviete niekto ? Dakujeme
tienik
19.11.12,12:04
Ahoj,

na vzajomnu vzdialenost dvoch stlpov neexistuje nejaka konstanta. Je to dane pevnostou stlpu - co udava vyrobca a naslednym vypoctom tahovych sil od vedeni. Musel by to niekto realne vidiet a na zaklade udajov od jestvujuceho vedenia dopocitat.
Kazdopadne, ste si isty ze miestna distribucka dovoli vzdusnu pripojku, ked urcila kablovu? Nechcem strasit, ale skor nie ako ano. Vzdusne pripojky su potencionalne slabym miestom a dnes sa razi metoda "vsetko do zeme" takze radsej by som si to najskor preveril.
oli1988115
19.11.12,15:53
ahoj. ano elektrarne ako predbezne vyjadrenie dovolili to tahat vzduchom. zajtra tam mame ist s projektantom el. pripojok tak som zvedavy co nam povie. zatial pekne dakujem za odpoved ...
tienik
19.11.12,21:34
Stĺpy môžeš mať od seba ako chceš, len musíš dodržať min výšku pri max. zaťažení drôtu (hmotnosť / ťah / námraza /vietor) - priehyb je podľa nejakej plochej poraboly (podľa materiálu a hrúbky vodiča) takže ak by nevychádzala výška previsu, dáš vyšší stĺp (max podľa pevnosti ) , alebo ešte jeden.

Celé vedenie som v škole projektoval :
- šablona priehybu
- výškopis trasy vedenia
- z toho pri rozumnej vzdialenosti vyšla výška stĺpov


stlpy pripojky nemoze mat lubovolne. Kedze ide vnasat bocny tah do povodne podperneho bodu vedenia, tak musi zakonite urobit prepocet na jeho zatazenie - myslim ze bez toho dnes energetici nedovolia na svoj stlp zavesit ani vlajku, nie to este 4 vodice.