Louisse
19.11.12,19:29
Začali sme realizovať prestavbu pôjdu starého murovaného domu. Riešili sme to drevostavbou (vrátane výmeny strechy). Manžel sa rozhodol riešiť stavebné práce vo vnútri svojpomocne. Ja však mám veľmi veľké obavy o bezpečnosť z hľadiska pevnosti stropu (ide o vodorovný nepriznaný trámový strop). Izoláciu ukladá medzi drevené hranoly a pod ne montuje osb dosky. Potom budú nasledovať ďalšie vrstvy, presne neviem, zrejme parozábrana, sadrokartón, resp. superdoska. Moja otázka sa týka spôsobu upevňovania na drevené hranoly a pevnosti. Manžel totiž montuje jednotlivé vrstvy pod hranoly, t. j. ja si to predstavujem tak, že vlastne "visia" na šrúbach. Mám veľké obavy, či to nemôže viesť k zrúteniu stropu. Nemali by byť kvôli pevnosti nad hranolmi a pod hranolmi len sadrokartón? Prípadne, viete mi prosím poradiť, ako majú jednotlivé vrstvy nasledovať a či sa upevňujú pod alebo nad hranoly? A či by nemali byť prv ako strop hotové priečky.
Veľmi pekne ďakujem.
Martin1310
19.11.12,21:22
Priečky nemusia byť hotové pred stropom.Príde mi tam trochu zbytačná tá OSB doska ale zrejme má nejaký dôvod prečo ju tam dáva.Ked už to takto robí tak vrstvy odspodu by mali byť-sadrokarton,parozabrana,OSB-doska,izolacia.
Trochu mi nejde do hlavi prečo sa bojite že to spadne,pretože v tomto zložení to vyzerá že to zvrchu bude nepochôdzne.Teda tie šroby budu držať len vahu OSB-dosiek a izolacie a to sprehladom udržia. Pokial chcete potom zvrchu chodiť (teda využívať priestor nad stropom)tak samozrejme musíte vytvoriť pochôdznu plochu ktorá bude z vrchu na hranoloch.

Len tak mimochodom,nepriznaný tramový strop znamená práve to že je zospodu zakrytý a to sa inak ako prišrobovaním niečoho zospodu ani nedá.Pri priznanom tramovom strope sa naopak všetko dáva zvrchu,teda vidíte nosné hranoly.

Ale fakt je že neviem načo tam tá osb doska je,zospodu.
Louisse
20.11.12,06:56
Ďakujem Martin veľmi pekne za odpoveď. OSB doska je tam preto, že vlastne na nej sú uložené medzi hranolmi izolácie a izolácia (minerálna vlna) sa už iným spôsobom neupevnila. Izolácia je medzi hranolmi, t. j. nad časťou, kde je drevený hranol, vlastne izolácia nie je (nemala by byť aj tam?). Zdá sa mi, že osb doska, minerálna vlna, izolácia a plus ešte sadrokartón je to spolu dosť ťažké, ale zrejme sa to takto robí,ako píšete, tak sa pokúsim nemať obavy.
Martin1310
20.11.12,15:46
Na normalnich starších stropoch,aj u mna doma,sú na hradach zospodu naklincované dosky a na nich je niekedy aj 3cm omietky a 3cm omietky sú riadne ťažké a ešte aj tak som na to zavesil sadrokartonový strop s izolaciou a nebojím sa že to spadne a to sú tam len klince.šrob drží v dreve ovela lepšie.Pevnosť kovu v ťahu je velmi velká.

Izolácia by samozrejme mohla,mala, byť aj nad hranolmy ako dalšia vrstva ktorá by prekrila aj hranoly ale to už záleží od toho či chcete potom strope zvrchu chodiť alebo nie.A od toho kolko penazí do tej izolácie chcete dať.
Ak sa budete ešte niečo pýtať,napište či bude strop z vrchu pochôdzny alebo nie.To je dosť pdstatné.Ja v mojich odpovediach predpokladám že nebude a ked nebude tak tam môžete zvrchu naukladať izolacie kolko chcete.
lubko6394
21.11.12,09:09
Ďakujem Martin veľmi pekne za odpoveď. OSB doska je tam preto, že vlastne na nej sú uložené medzi hranolmi izolácie a izolácia (minerálna vlna) sa už iným spôsobom neupevnila. Izolácia je medzi hranolmi, t. j. nad časťou, kde je drevený hranol, vlastne izolácia nie je (nemala by byť aj tam?). Zdá sa mi, že osb doska, minerálna vlna, izolácia a plus ešte sadrokartón je to spolu dosť ťažké, ale zrejme sa to takto robí,ako píšete, tak sa pokúsim nemať obavy.

Mne sa tiež tá OSB zdá zbytočná. Mne to robili tak, že medzi hradami na spodku natiahli drôty a do priestoru dali min. vatu. Celé to potom prekryli fóliou s hliníkovou vrstvou a následne zavesili profily pre SK - ( hrady visiace , do steny na hmoždiny ).
Indeed
21.11.12,09:22
keď sa niekomu páči mať OSB-dosku na strope,tak nech ju tam má...

praktickejší sposob opísal "lubko 6394" v príspevku #5
Indeed
22.11.12,07:33
Aj tie OSB-dosky su vyrábané v roznych hrubkach najtenšia je tuším 10-tka, tu tam može smelo dať
Saniga
21.06.14,20:57
Aj my by sme chceli namiesto SDK dať OSB dosky, ale nevieme, či to tak môže byť, poradí niekto či je to dobré riešenie, hlavne kvôli vlhkosti, či tá OSB doska, ktorú natiahneme lepidlom, sieťkou a jemnou omietkou nebude naberať vlhkosť, hlavne v kuchyni a kúpelni. Chceli by sme to tak že odspodu by sme dali na hranoly OSB, parozábranu, izoláciu a zvrchu tiež OSB. Strop nebude obytný, bude slúžiť len ako sklad
lapejko
22.06.14,07:32
omietanie OSB dosky sa občas nevypláca, musia to byť stabilizované, impregnované dosky, inak sa dá sdk nahradiť aj horčíkovou doskou viď: www.superdoska.sk
Saniga
22.06.14,10:58
Ďakujem za radu, ale prečo sa nevypláca omietať OSB? Ani keď ich natriem adhéznym mostíkom? Ale mohlo by to tak byť ako som napísal? Možno ich nebudeme omietať, možno tam dáme nejaký drevený alebo plastový obklad
lapejko
22.06.14,15:07
je to neúnosné riziko, zvykne sa omietka oddeliť...