ericka909
19.11.12,22:16
Ahojte, pred dvoma mesiacmi mi zistili, ze mam intoleranciu laktozy a k tomu aj alergiu na mliecnu bielkovinu (kazein). Chcem sa opytat, ci je pri takejto forme moznost ZTP, pripadne prispevku od statu. Samozrejme, ze pri takejto forme alergie musim nakupovat v specializovanych obchodoch rozne nahrady ci uz sojove, ryzove alebo mandlove ktore su niekolkonasobne drahsie ako normalne vyrobky. Ma niekto s tymto skusenost? Vopred dakujem za rady.
gilda
21.11.12,06:17
BXLmiami
21.11.12,19:13
No,keby alergie boli dôvodom na ZTP,tak sme ZTP všetci a príspevky by mohli rovno dať do výplaty.
Rozalka
21.11.12,19:21
najmä alergie na rôzne skupiny ľudí :)
korela
22.11.12,12:38
Ahojte, pred dvoma mesiacmi mi zistili, ze mam intoleranciu laktozy a k tomu aj alergiu na mliecnu bielkovinu (kazein). Chcem sa opytat, ci je pri takejto forme moznost ZTP, pripadne prispevku od statu. Samozrejme, ze pri takejto forme alergie musim nakupovat v specializovanych obchodoch rozne nahrady ci uz sojove, ryzove alebo mandlove ktore su niekolkonasobne drahsie ako normalne vyrobky. Ma niekto s tymto skusenost? Vopred dakujem za rady.
Ja by som sa ťa rada spýtala, keď ti už zistili tieto intolerancie, či ti robili aj iné vyšetrenia.
Či ti neurobili aj vyšetrenie na celiakiu. Aby si sa nezľakla, nemusíš ju dostať nikdy.
Ale dnes je už pomerne známe, že intolerancia laktózy ide ruka v ruke s celiakiou.
A to by už bola poriadne drahšia diéta.
Máme v rodine celiatika, ktorému prišli na túto dg cca po 16-tich rokoch od prvých príznakov. Je fakt, že boli úplne atypické, ale boli.
Zakaždým sa vylučoval iba diabetes. Od útleho veku.
V 18-tich sa konečne prišlo v nemocnici po problémoch so žalúdkom (krvácanie), bez prítomnosti vredov, na intoleranciu laktózy. Primárke ešte ani tam nenapadlo urobiť aspoň krvný test na celiakiu.
Takže ubehlo ešte pár rokov, poničilo sa veľa vnútorných orgánov, takže nastúpila postupne intolerancia aj na mliečne bielkoviny, cukor (nemá diabetes), vaječný bielok, telo mäso mohlo, ale ho už nevedelo tráviť.
Takže počas doznievajúcej puberty žiadne živočíšne proteíny. Život bez radosti v mladosti. Ukrutné migrény, ani neurológ (kapacita) nebral túto možnosť do úvahy.
Nakoniec pravú dg objavila lekárka na lekárskej kozmetike, ktorá tam pôsobila iba krátky čas. Dr. A. Novotná. Kým budeme žiť, bude rodinou velebená. To bola životná náhoda. Koľko stáli iba nutné kozmetické čistenia na tvári, bolo očividné že nejde o akné, ani tam nikto nespomenul, že treba ísť na to inak.
Stačilo jedno kompletné vyšetrenie krvi.
Ak ti môžem poradiť, daj sa poriadne vyšetriť. Ak by si mala nábeh na celiakiu, mohla by si sa vyhnúť ďalšiemu poškodeniu organizmu.
Tento človek nepovedal ani svojím priateľom akú dg má, iba rodina má vedomosť.
Dokonca si ani nezažiadal o ZŤP, aby to nemal v zdravotnej dokumentácii, že je ZŤP. Dôvod? Aby nemal problémy pri nástupe do zamestnania. Nepoberá žiadne úľavy, ani príspevok, na ktorý by mal nárok.
Bezlepkovú, nemliečnu dodržuje striktne vo svojom záujme. Po cca ôsmich rokoch sa to zlepšuje, ale občas sa na tvári ešte stále prejavujú "defekty". Prešiel aj solídnou očistou organizmu stravou. Nie cez prípravky.
Poznám aj prípad, kedy sa prišlo na celiakiu z dôvodu nemožnosti otehotnieť. Nastúpili komplexné vyšetrenia, dnes je už dieťatko na svete.
Trochu som popísala.
Ak ti nikto neodpovie priamo na otázku o príspevku, taklsa spýtaj pre istotu v zdrav. poisťovni u revízneho lekára, alebo svojho lekára, ale ja sa iba domnievam, že pri intolerancii na mlieko nebudú žiadne príspevky. Veľa ľudí nepije mlieko, lebo zahlieňuje organizmus.
Ako bolo v predchádzajúcej odpovedi povedané, dnes pomaly nieto u nás zdravého človeka.
wagner
24.11.12,18:43
Ahojte, pred dvoma mesiacmi mi zistili, ze mam intoleranciu laktozy a k tomu aj alergiu na mliecnu bielkovinu (kazein). Chcem sa opytat, ci je pri takejto forme moznost ZTP, pripadne prispevku od statu. Samozrejme, ze pri takejto forme alergie musim nakupovat v specializovanych obchodoch rozne nahrady ci uz sojove, ryzove alebo mandlove ktore su niekolkonasobne drahsie ako normalne vyrobky. Ma niekto s tymto skusenost? Vopred dakujem za rady.
Ja mám alergiu na mliečnu bielkovinu už 23 rokov. Môžem jesť akurát kyslomliečne výrobky. A pijem kozacie mlieko. Na to určite nebudeš mať alergiu. Nikdy ma nenapadlo si pýtať na to ZŤP. Stravu som si prispôsobila možnostiam a život ide ďalej.