bau-service
21.11.12,18:12
Dobrý deň. Máte niekto skúsenosti s tepelným čerpadlom od NIBE fighter 640p? prislo mi totišto vyučovanie za elektriku a vychádza mi to 120€ na mesiac. mám 113 m2 podorys domu. Tepelné straty 5,4 KW. Ďakujem
lubko6394
22.11.12,06:33
Trochu málo údajov. Ja platím 102 mesačne a kúrim plynom/drevom. Takže ak máš spotrebiče ako ja a používaš ich ako ja tak by to mohlo byť v poriadku. Daj si merač spotreby na čerpadlo a budeš vedieť viac.
peterkos2
22.11.12,17:05
Určite záleží veľa na tom ako máš nadstavené spínanie elektrokotla-od akej vonkajšej teploty už vypne kompresor a zapne elektrokotol.
Jofi1
16.02.13,07:29
Mám skúsenosti. Mám nainštalované tiež NIBE Fighter 640P v kombinácii so zemným výmenníkom AWADUKT REHAU. Kúrenie a TUV ma stojí mesačne do 70 EUR pri vnútornej rozlohe domu 196m2. Zistil som, že veľký vplyv má vyladenie TČ na podmienky domu a toto ti technik od NIBE neurobí a mne to aj povedal, že si to mám odsledovať . To chce čas a skúšať ale stojí to zato. Ak ťa zaujíma viac, môžeme to rozbrať aj detailnejšie.
tienik
17.02.13,07:21
ja jaj, darmo, predajcovia tychto "ekologickych" somarin su fakt obchodnici jak sa patri. Nanutia vam drahy stroj, kopu pohyblivych casti, drahy servis a zivotnost pri velokm zazraku do 10 rokov a nic z toho, zjavne :-)
Tak ja sobne mam komplet cely dom (75 +74 m2) v elektrike. Na kurenie vyuzivam infrapanely. To jest absolutna jednoduchost, nic pohyblive, zivotnost - ak ich neposkodim ja, tym padom prakticky nekonecna. Je pravda, este tam byvam len od septembra, ale pravidelne merania ukazuju ze vo vypoctoch som sa nesekol. Takze moja mesacna platba za elektriku je 100€ pre dom ako celok - neriesim kolko z toho prekurim, presvietim a tak. A to este ako totalny odporca ocnych problemov mam vsade klasicke ziarovky a halogeny:-)
No a ked teraz pozeram na tie spotreby TC, kde je potom chyba? Kde je to setrenie?
Este pre uplnost:
Investicne naklady pre moje kurenie - cca 4000€ aj z PC ktore riadi vsetko v dome, ale prioritne robene kvoli kureniu - priznavam, nemuselo byt, ale je to mojmu srdcu blizke.
Bezna teplota 22 izby, 24 kupelne - pri akejkolvek vonkajsej teplote (do cca -30 vonku je to vypocitane)
Vedlajsi zdroj tepla je krb - ked sa mi chce pozerat na ohen, nie ze by musel hriat.
Predpokladana zivotnost - je ohranicena mechanickym "prezitim" panelov - elektricky sa im u mna sotva nieco prihodi.
Rocne servisne naklady 0€ - ked neratam opratie prachovky pri upratovani.
Jofi1
17.02.13,07:52
ok tienik, netvrdím že to nie je možné ak máš pasívny dom. Dal si trochu málo informácii aby som si utvoril reálny obraz. Aké máš tepelné straty domu ako celok? Ako pripravuješ TUV? Máš už energetický certifikát? Aká je celková potreba energie na m2 v kWh? Infrapanely som zvažoval tiež, ale moje účty za elektriku by boli podstatne vyššie pri tepelných stratách objektu ktorý mám. Nehnevaj sa, ale účinnosť infrapanelov sa blíži k 100% ak máš to najkvalitnejšie čo je na trhu, čiže COP sa blíži 1. COP ventilačného čerpadala ktoré prevádzkujem je nezriedka vysoko nad 3.
tienik
17.02.13,10:16
Pasiv nemam, ani nechem, mam aj ine zaluby :-)
Moj RD, klasika tehla 38 cm + 120 pol., sikminy 30 cm nobasil, strop 38 cm nobasil. Podlaha 12 cm pol.
Okna drevene trojska, vacsina smer zapad, vychod - z juhu len dve malicke - neznasam harucavu.
Energeticky certifiakt mam, lebo som kolaudoval, ale vzhladom na jeho tvorbu ma vacsiu vypovednu hodnotu toaletny papier :-), nebola to vec do ktorej som bol ochotny investovat co i len 1€ viac ako bolo potrebne pre kolaudaciu.
Kurenie ma instalovany vykon 2,5 kW v paneloch a 700W v Devi rohoziach (tepla podlaha kupelne)
Mam aj pasivnu rekuperaciu Nilan.
TUV pripravujem v 160l bojleri (Drazice) pre kupelne a v 15l (Drazice) pre kuchynu.
Cely dom ako taky je riadeny a zladeny cez male PC, nespolieham sa na jednoucelove regulacie kazdeho vyrobku.
Ano, ucinnost infrapanelov je 100% zaokruhlene, presne to mi staci vediet :-) Co zaplatim, to si aj miniem.
Ty mas COP teda aj viac ako 3, ale mas dom nejak rapidne horsi ako ja?

Ja si nemozem pomoct, ale humbuk okolo TC sa mi zda velkou bublinou - podla mna ten prinos a setrenie nezodpoveda vynalozenej investicii a namahe.
Jofi1
17.02.13,12:31
máš menší dom a tepelne lepšie izolovaný / tehly majúpodstatne lepší teplný odpor ako betón ktorý mám ja/, takže ma neprekvapuje žeti postačujú iba infrapanely a rekuperácia. Ak by som mal podobné parametre,tak to asi riešim podobne. Podľa projektu som mal vyrátané tepelné straty domuna 9kW. Dom som dodatočne zatepľoval a teraz som s tepelnými stratami niekdeokolo 5 možno 5,5kW. Mám dom z VELOXU /steny majú železobetónové jadro hrúbky15cm + 2x 2,5cm VELOXOVá doska + 20 cm polystyrén v múre a 5cm polystyrén na fasáde./Podlahu som izoloval v priemere 12 až 15cm polystrénu, podkrovie 40cm sklennejvaty +3cm polystrén. Okná mám plastové s izolačným trojsklom. Čiže pritepelných stratách a veľkosti domu ktorý mám by som s infrapanelmi živilelektráreň. TČ majú svoje opodstatnenie a vôbec ich nepovažujem za humbuk ak jeto dobre nadimenzované na daný dom. Faktom však ostáva, že sú stále prílišdrahé a návratnosť je väčšinou od 5 až 7 rokov vyššie. Toho som si bol vedomý apreto som vyberal starší typ TČ s jednoduchou elektronikou, ktorý sa predávaskoro 20 rokov vo svete a je takmer bezporuchový. Najslabším článkom TČ jeväčšinou kompresor. Do TČ ktoré som si vybral stojí náhradné okolo 600 EUR. Za8 rokov, čo sa FIGHTER 640P predáva na Slovensku neviem o žiadnej poruche okremporuchy spôsobenej chybnou obsluhou. V tvojom prípade je jasné, že by sa tidrahé TČ neoplatilo, môj prípad je však iný.
tienik
18.02.13,19:47
Je pravda ze je to cele vecou pohladu, ale zas je pravda aj to ze pouzitim TC to nie je take ruzove ako tvrdi vacsina predajcov co by ho najradsej videli aj v iglu. Proste ked beriem potrebu kurenia rozumne postaveneho domu a zaroven aj pripravu TUV, zda sa mi TC relativne "sebatriznitelske riesenie". Pretoze TC typu vzduch - voda maju predsalen dost obmedzeni a relativne radi pouziju aj barlicku v podobe elektrokotla. A teda asi vsetci uzname ze TCvoda - voda je uz skor pre fanatikov typu "setrim, nech to stoji co to stoji"
Z mojho pohladu som siel do jednoducheho riesenia - z cielom urobit vsetko len raz a viacmenej na to zabudnut. A do tohoto mi nesedelo nic co sa toci, co sa moze zodrat a tak.
Ale v principe, ak Ti dany sposob vyhovuje -tak OK, len ja v tom proste nevidim ziadnu svetobornu usporu.
Jofi1
19.02.13,03:41
Svoje dôvody prečo som sa rozhodol tak, ako som sa rozhodol som uviedol na inom mieste týchto stránok a to v Spotreba elektrickej energie v bungalove, ked mam tepelne čerpadlo NIBE Fighter 640 p