enti
22.11.12,11:25
Ahojte. Chcem si nechat poradit. Prave sme zacali murovat poschodie na rodinom dome. Jedna sa o klasicky dom so sedlovou strechou kde aj poschodie bude obyvane. Nechcem dat tehal malo ale ani vela. Proste tak aby sa tam dalo v pohode byvat. Teda momentalne je moja skladba takato:
1. 5 radov tehal = 125cm
2. Veniec = 25cm
Cize som na 1,5 metra a na to pojde

3. Pomurnica = 18cm

Kedze idem davat podlahove kurenie tak od spodu musim ratat este minus 11 - 12 cm.
Teda sa dostanem na nejakych 138cm plus pomurnica 18cm a kedze budem zateplovat tak okolo 30cm tak musim aj zhora nieco odratat tak ak sa nemylim budem priblizne na 140cm.

Teda moja otazka znie pridat este jeden rad tehal a budem na vyske 165cm alebo 140cm je dost? Menej nechcem dat ale ci dat 6 radov plus veniec alebo staci tych 5 radov a veniec. Dakujem za radu.
jezo421
22.11.12,11:17
Ja to mam presne ako planujes ty, aj vratane hrubky izolacie (5 + veniec). Dozor mi odporucal 4 + veniec. Kedze mam pomerne uzky dom (7,5m), nechcel som. Ale mal pravdu, ze o nieco lepsie by to vyzeralo z vonku a dalsia vec je, ze pri tejto vyske su stresne okna mimo zorneho uhla aj stojaceho cloveka. Mne navyse vysli stresne laty tak, ze je okno este o nieco vyssie, ako by teoreticky mohlo byt. Takze aj to su veci, ktore treba vziat do uvahy...
Oliwa
22.11.12,11:25
Ten Tvoj dom má aj nejaký projekt alebo staviaš len tak - od buka-do buka...? :rolleyes:
jezo421
22.11.12,11:39
Uzasna pripomienka :-) Neviem kolko percent ludi, co si stavaju sami dodrzuje projekt do bodky. Projektant tam byvat nebude.
Braňo
22.11.12,11:54
avšak môže Ti dať výhradu, ak to má vplyv na statiku domu.
marjankaj
22.11.12,12:03
Uzasna pripomienka :-) Neviem kolko percent ludi, co si stavaju sami dodrzuje projekt do bodky. Projektant tam byvat nebude.
A poraďáci tam snáď bývať budú? To čo sú tu za otázky? Ešte že sa nepýtal, či sa má vys*ať na verejnom WC alebo to doniesť domov ako správny sedliak.:---:rolleyes:
enti
22.11.12,12:25
Upravim otazku: Nech prosim odpovedaju iba ludia ktory namiesto mudrovania to vedia aj osobne posudit, teda postavili alebo stavaju dom so sedlovou strechou. Presnejsie niekto dal 4 rady a mysli si ze mal dat viac a niekto to dal 6 radov a mysli si ze mal dat menej napr.
Dodrziavat projekt???Jedna vec je mat nieco v projekte a druha vec je postavit sa pod sikmu strechu. Inak v projekte to mam presne ako robim teraz.
Jezo421: Dik za info. Dom mam 11,5 x 9,5m cize vyzor z vonka sa velmi nezmeni. Co sa tyka stresnych okien bude sa jednat iba o okno v kupelke a okna v hostovskej tam az tak ten vyhlad von nepotrebujem. Dakujem.
pivko
22.11.12,13:08
Ja som dal 6 ,ale bacha musíš potom znížiť sklon strechy lebo to bude vyzerať otrasne. Tak že daj statikovi prepočítať strechu.
marleau
22.11.12,14:15
My voláme stenu pod pomúrnicou kníštok.Jeho výšku sme robili od 30 cm do 1,8 m.Správne uvažujete o tom,že na konečnú výšku na kraji miestnosti vplýva výška podlahy a výška zateplenia krovu.To,aká výška je vám dobrá,zistíte len vy sami.Treba si premyslieť,ako vysoký ľudia tam budú bývať (neraz sme upravovali napríklad výšku strešného okna,pretože sme stavali pre človeka vysokého 160 cm,ale na druhej strane aj pre 210 cm vysokého),aký druh zariadenia bude na tej strane miestnosti a nesmiete zabudnúť ani na sklon strechy v náväznosti na výšku klieštiny/väzného trámu.Ide o to,že ak tam máte strešné okno,to potrebuje určitý priestor a čím vyšší kníštok,tým pri nezmenenej svetlej výške miestnosti menej miesta na jeho osadenie.Záleží aj od šírky domu,od toho potom celkový vzhľad.
Ďalej sa treba riadiť tým,či nám do šikminy nezasahujú nejaké dvere,balkónové okno prípadne sprchovací kút,aj keď pri vami uvedených rozmeroch by problém nemal byť.Mne osobne by stačila stena pod pomúrnicou 50 cm,myslím,že aj 1,4 m je dosť.
alltracboy
22.11.12,14:35
skor zvysit sklon aby to nevyzeralo ako spanielsky dom
Oliwa
22.11.12,15:46
Klasický dom so sedlovou strechou a obývaným poschodím je vééééľmi široký pojem... Preto som sa pýtala na projekt, keďže nik z nás nie je veštica Teodora a nemohol tušiť, aké miestnosti v tom podkroví budú, či tam budú aj strešné okná alebo nie, či s balkónom alebo bez, aká bude svetlá výška miestnosti, akí ľudkovia tam majú bývať...
ciners
23.11.12,14:03
Len pripomienka. 1,5m + sedlova strecha, to je uz velke rameno na vodorovne sily z krovu a tie vystuzne stlpiky vychadzaju len tak tak. Tak ked s tym budes sachovat, daj si pozor. Spadnut nic nespadne, len sa mozu objavit trhliny a podobne srandy.
bašo
05.01.13,20:06
10 rokov bývam v dome - projekt Klasik 108 / 9 m šírka domu /. Materiál Hebel /t.č.Ytong/, strop - dielce Hebel hrúbky 25cm - podlaha na poschodí bez poteru. Skladba múru 3x25 cm murivo / projekt 2x25 cm+poter / + 25 cm veniec + 18 cm pomurnica. Šikmé steny stropu - sadrokartón priamo na drevo strechy, izolácia medzi krokvy 18 cm + priečne cca 4 medzi nosné profily sadrokartónu. Strop na poschodí má výšku 265 cm /projekt len 220 cm/, sadrokartón na obvodovej stene začína na výške 120 cm. Izby sú pocitovo veľké, šikmina nevadí, vojde pod ňu posteľ, stôl, postavím sa skoro až k múru. Vonkajší presah strechy som dal 1 m od steny. Úplná spokojnosť.