jano454
22.11.12,11:59
Tento rok som dokončil hrubú stavbu menšieho poschodového domu. Schody (zatiaľ tam mám len také provizórium, aby sme sa dostali na poschodie) a ostatné veci vo vnútri si nechávam na ďalší rok - ide o to, že nie som celkom rozhodnutý, pre aké schody sa rozhodnúť. Čo je lepšie? Betónové - a obložím to drevenými stupnicami, nejaké samonosné drevené schodisko , alebo ??? Poradí mi niekto?
pivko
22.11.12,13:09
Betónové ,ale najideálnejšie ich bolo zabetónovať spolu s dekou.
marleau
22.11.12,13:21
Ja som to kedysi riešil tak,že som vyrobil drevené schodnice,stupne a podstupnice z OSB 25 mm,toto slúžilo pri montáži namiesto rebríka a potom pri dokončovaní sa na to nalepili bukové alebo dubové stupne a podstupnice zo špárovky.To bolo v drevostavbách,ale nevidím dovod,prečo by to nefungovalo aj pri murovačkách.
pivko
22.11.12,13:28
Lebo drevené bez toho aby za pár rokov nevŕzgali neexistujú.
marleau
22.11.12,13:54
Vŕzgajú len také drevené konštrukcie,ktoré sú nevysušené,je im umožnený pohyb alebo sú poddimenzované.
Ferdosondo
27.11.12,13:08
Dobrý soft na návrh schodov je trepcad.
ciners
28.11.12,07:41
To je taka otazka ako, ci mam ist na rande s Janou alebo Zuzanou. Schody su sucast interieru a musia sa vam pacit. Technicky sa da poriesit lahko zelezobeton, ocel i drevo.
Indeed
28.11.12,07:48
Najjednoduchšie je vyrobiť konštrukciu z dostatočne dimenzovaných jöklových profilov+stupnice z ohýbaného plechu
marleau
01.12.12,08:53
Najjednoduchšie je vyrobiť konštrukciu z dostatočne dimenzovaných jöklových profilov+stupnice z ohýbaného plechu
Určite to nie je jednoduchšie ako drevo.
pivko
01.12.12,12:28
Najjednoduchšie je vyrobiť konštrukciu z dostatočne dimenzovaných jöklových profilov+stupnice z ohýbaného plechu

Do priemyselnej haly ,ale nie do rodinného domu.
sollinka
07.12.12,10:39
....a k všetkým ostatným príspevkom ešte dodatok: Koľko do toho mienite investovať?:)
My sme tiež stáli pred podobným rozhodnutím a pri ponuke 21.000 € za kvalitné samonosné schodisko (t.j. také, čo ozaj nevŕzga a nikdy vŕzgať nebude:)
sme rýchlo presedlali na betónové....a za zvyšok sme si kúpili nové auto:))))
marleau
07.12.12,10:51
....a k všetkým ostatným príspevkom ešte dodatok: Koľko do toho mienite investovať?:)
My sme tiež stáli pred podobným rozhodnutím a pri ponuke 21.000 € za kvalitné samonosné schodisko (t.j. také, čo ozaj nevŕzga a nikdy vŕzgať nebude:)
sme rýchlo presedlali na betónové....a za zvyšok sme si kúpili nové auto:))))

Za 21.000,- eur Vás budem aj napriek tej irónii v príspevku nosiť po tých schodách na rukách.To boli zo zlata?
oondrejj
07.12.12,19:36
mne sa páčia v interiéry drevné schody hlavne v otvorenom priestore dosť záujmu. Majú však nevýhodu že drevo pracuje tak treba počítať aj s praskaním a taktiež aby po čase nezačali vrzgať. Osobne uprednostňujem točené pred rovnými. V prípade že chcete mať betónové tak na ne s nejakou dobrou dlažbou. Len či mate na také schody predprípravu nebolo by zle ich spojiť s dekou. Je to hlavne vec Vášho vkusu.
sollinka
13.12.12,12:10
;o))...bolo to schodisko nie z masívu, ako som si vždy myslela, že chcem. Bolo mi vysvetlené, že ak chcem schody vyzerajúce jednoliato ( farebne aj čo do štruktúry, t.j. nie poskladané z malých kúskov) tak sa na ich výrobu spotrebuje neprimerane veľa masívu z dôvodu vyberania tých farieb. U týchto schodov je jadro z MDF, alebo iného materiálu súrodého s povrchovou úpravou, hrana schodu z lisovaného náglejku, potom je to celé dýhované prírodnou dýhou. Takto vytvorené schodisko vrátane zábradlia potom narastie na takú neskutočnú cenu (20 schodov) Výhodou takéhoto druhu schodov je, že nepracujú a teda potom nevŕzgajú, neštiepia sa a pod. PS: ......a to nosenie na rukách ešte zvááááážim:):):)
Martin1310
14.12.12,21:31
A čotakto kovová konštrukcia schodiska a na tom drevené nášlapi,viem že to naprvý dojem pôsobý studeno ale s kovu sa vdaka jeho pevnosti dajú vytvoriť zaujímavé tvary,pár som ich už robil v práci,len večšinou je fantázia pri tvorení výrazne obmedzená financiami.
oondrejj
03.01.13,14:28
kovové schody môžu byť celkom v pohode len na to si treba pripraviť peňaženku a nájsť dosť zručného majstra. Viem že keď som potreboval na schodisko drevené zábradlie, konkrétne jeden špecifický kus, nikto mi ho nebol schopný vyrobiť, z dôvodu spotreby vveľmi veľkého materiálu ako aj náročnosti. Povedali mi že bolo by to drahé ale možnoby ho spravil tak na stý pokus a to sa neoplati. To je už robota pre umelca. Tak isto aj tie okrasne železné schody.
lapejko
03.01.13,20:01
nehovor o tom, čo nepoznáš...
lapejko
03.01.13,20:15
mne sa páčia v interiéry drevné schody hlavne v otvorenom priestore dosť záujmu. Majú však nevýhodu že drevo pracuje tak treba počítať aj s praskaním a taktiež aby po čase nezačali vrzgať. Osobne uprednostňujem točené pred rovnými. V prípade že chcete mať betónové tak na ne s nejakou dobrou dlažbou. Len či mate na také schody predprípravu nebolo by zle ich spojiť s dekou. Je to hlavne vec Vášho vkusu.
Točité schody sú efektné ale totálne nepraktické, čokoľvek po nich zniesť alebo vyniesť je ZÁŽITOK... drevené schodište s nosným jedným alebo dvoma lepenými hranolmi z masívu s dilatačne na pene uloženými stupňami nevŕzga ani po 15-ich rokoch a to sa deti môžu po nich sánkovať ako je vyskúšané!
ciners
03.01.13,20:48
mne sa páčia v interiéry drevné schody hlavne v otvorenom priestore dosť záujmu. Majú však nevýhodu že drevo pracuje tak treba počítať aj s praskaním a taktiež aby po čase nezačali vrzgať. Osobne uprednostňujem točené pred rovnými. V prípade že chcete mať betónové tak na ne s nejakou dobrou dlažbou. Len či mate na také schody predprípravu nebolo by zle ich spojiť s dekou. Je to hlavne vec Vášho vkusu.

Predpripravu netreba, dnes sa da vystuz dost jednoducho vlepit a za smiesny peniaz.
Tocite schody su fajn na chorus, ale v dome? :)))
jano454
15.02.13,12:00
díky všetkým za rady, bol som teraz dlhšie mimo domu - na tú prestavbu treba aj niečo zarobiť...problém je v tom, že špekulujem čo je lepšie, aby som neprešpekuloval príliš :-( ... betónové som už vylúčil a prikláňam sa k samonosným dreveným schodom - máte skúsenosti s nejakým šikovným stolárom? - firmy sú v tomto asi pridrahé, nie?
kubiskoo12
15.02.13,15:09
mne robil samonosné schody jeden stolár a a bol som spokojný s kvalitou a hlavne cenou ak chceš dám ti kontakt na neho ak ho ešte mám kdesi poprípade mail na neho
jano454
18.02.13,12:43
no betónové nechcem, aj polovička je zásadne proti...aký máte názor na samonosné drevené schodisko? nebolo by to dobré riešenie?
korela
18.02.13,15:32
mimotemyUž sa u teba nedá vybrať, ale žiadne schody sú najlepšie schody.
Poznám iba jeden prípad , kedy po postavení poschodového domu si majitelia veľmi rýchlo postavili druhý dom jednopodlažný, to pritom už mali odrastené deti.
Bolo to v bývalom režime, a viedli stavebniny. O to to mali ľahšie.
Schody v byte - náročné pre život v ňom, jedine keby išlo o veľmi priestrannú vilu, s pohodlnými schodmi, alebo viac generačné bývanie samostatne po poschodiach.
Malé deti, starší vek, izolácia rodiny na dvoch úrovniach ... atď.
A točité si pre rodinný život už vôbec neviem predstaviť.
Tie tak do mezonetu pre jedného človeka, max. pár.

Ale čo ešte naozaj neodporúčam, sú iba votknuté schodnice z jednej strany, hranaté, hlavne vedúce z obývacej miestnosti, kde je okolo nich priestor - časté úrazy - hlava.
Hlavne návštevy, domáci si po čase zvyknú.
korela
18.02.13,15:36
Susedia mali celodrevené schody, robil im ich dedo stolár, precízna práca, nevŕzgali.
jamesonka
09.09.15,12:18
My máme drevené a nemožem si sťažovať. Celkovo máme taký "prírodný" dom blízko lesa - nábytok z prírodného dreva, drevené obklady a drevené samonosné schodisko s dreveným zábradlím. Určite by som nemenila
misoft
09.09.15,15:30
No jano454 hádam za tri roky i tie schody aj zodral.....:D
korela
09.09.15,15:42
My máme drevené a nemožem si sťažovať. Celkovo máme taký "prírodný" dom blízko lesa - nábytok z prírodného dreva, drevené obklady a drevené samonosné schodisko s dreveným zábradlím. Určite by som nemenila
Už ste zabývaní? Poznali ste to prostredie aj predtým? Nezdupkáte odtiaľ?
Keď má dom prírodný charakter, inak sa asi nedá vybrať. Veľa radosti vám z domu prajem.
lujza.j
09.09.15,16:10
táto téma nie je vytiahnutá len tak:)
buchač
09.09.15,16:23
táto téma nie je vytiahnutá len tak:)
Výrobkyňa whisky bude asi propagovať nejaký prostriedok proti drevokazným hubám, chrobači a plesni...lebo mala sexuálny úraz na pridrbaných schodoch...a drevenica padá na jej hlavu .....či ??? ;) :D
korela
09.09.15,19:42
mimotemyTo dedukujete podľa tých akupunktúrnych príspevkov? Ak je to tak, nebuďte smiešni. A či nezdupkajú som sa spýtala iba preto, lebo aj keď išlo o reprezentatívny pozemok v BA, ako si rodina dostavala dom, tak im zakrátko praskli nervy z lesa za chrbtom a predali ho. Nezvládli to.
buchač
09.09.15,19:52
mimotemyTo dedukujete podľa tých akupunktúrnych príspevkov? Ak je to tak, nebuďte smiešni. A či nezdupkajú som sa spýtala iba preto, lebo aj keď išlo o reprezentatívny pozemok v BA, ako si rodina dostavala dom, tak im zakrátko praskli nervy z lesa za chrbtom a predali ho. Nezvládli to.
mimotemy

Ty nebuď smiešna...respektíve si smiešna.
Nejde o žiadnu dedukciu, ale ide o overenú istotu.
Výrobkyňa whisky a jej príslušné odnože (jedna a tá istá osoba = jeden nick) zadrú príspevok/ky a každý sa po nejakej dobe končí reklamou.
Že si to TY nepopadala, to ešte neznamená, že ja aj Lui nie...a aj iní.
korela
09.09.15,20:25
Asi máš pravdu, ale ja nemám na to páky ako vy. Tak beriem späť. Ja som sa dostala iba po príspevky.
RomanZR
13.10.15,16:45
Mňa by zaujímalo, či máte skúsenosti niekto so sklenenými schodmi?Čo údržba? Do moderného domu sa nám to veľmi páči.
misoft
13.10.15,17:38
RomanZR
14.10.15,19:12
Hahaha, tak viedo samozrejme super, ale až takí extrémisti na výšky doma nie sme. :D
Každopádne stále si myslím, že to vyzerá pekne a moderne....
misoft
14.10.15,20:07
Hahaha, tak viedo samozrejme super, ale až takí extrémisti na výšky doma nie sme. :D
Každopádne stále si myslím, že to vyzerá pekne a moderne....
To ti neberiem..... je to pekné, moderné, nepotrebuješ pod schodmi osvetľovať.....


Kua - tá skriňa, čo sa hore na poschodie sťahuje - akurát spadla na sklenené schody - kto vymení sklo?
:D:D:D
RomanZR
17.10.15,10:09
misoft- no tak s tým sťahovaním máš asi pravdu :D asi budeme premýšlať aj nad inou variantou teda. Manželke sa zdajú drevené trošku nemoderné, ale asi máme iba zažitú klasickú predstavu drevenych schodov u starej mamy :D Záleží asi ako to do interieru zapadne...
Peggynka
17.10.15,10:32
Dala by som betónové a pokryla týmto materiálom (veľké množstvo dezénov,vrátane schodových hrán): http://www.i-podlahy.cz/vinyl-v-akci-98mm/vinylova-podlaha-tilo-home-dub-stonewashed-v1040
Toto je pre mňa úžasné: http://www.i-podlahy.cz/1x-zalomena-hrana/lobofloors-schodova-hrana-natural-edice-dub-highlanderkopie
korela
21.10.15,23:22
misoft- no tak s tým sťahovaním máš asi pravdu :D asi budeme premýšlať aj nad inou variantou teda. Manželke sa zdajú drevené trošku nemoderné, ale asi máme iba zažitú klasickú predstavu drevenych schodov u starej mamy :D Záleží asi ako to do interieru zapadne...
Keď sa vám páčia sklenené schody, tak si ich dajte. Všetko záleží od vnútorných priestorov, aké sú veľké. Od štýlu ostatného zariadenia. Všetko sa musí udržovať, je to jedno či ide o podlahy, alebo sklo. Pokiaľ nie ste milovníkmi starožitností, ťažká skriňa pri sťahovaní ti nehrozí. Pri deťoch by som mala obavy z hrán schodníc. Ale to hrozí i pri drevených aj kovových.
Ja so mala obdobie okolo 40-ky, čo najviac skla doma okolo seba a hlavne pracovný stôl. Na ten nedošlo.
Jedálny máme so sklenou okrúhlou doskou v obývačke od začiatku, dymovou až hnedou, bol to dovoz z ES aj so stoličkami, ladil s celým interiérom, každému sa páčil. Niekto vraví, že je sklo studené. Mne to neprekáža, vyhovuje. Sklo vo mne evokuje to, po čom moja duša túži. Ale máme ešte stôl pre 8 ľudí, drevený, a ten tiež milujem.
Takže zariaďte sa tak, aby ste sa v tom dobre cítili vy a o trendoch si môžete listovať v časopisoch.
korela
21.10.15,23:34
mimotemyEšte by som dodala, aj keď už máte projekt hotový, pouvažujte nad poradcom feng šuej. Toto učenie nie je o soškách a pod. predmetoch. Hlúposti. Ide o usporiadanie vecí v priestore kvôli správnej energii. Ak niekto cudzí príde do takto upraveného priestoru, netuší, že prešiel úpravou tohto starého učenia. Nejde iba o byty a domy, ale i všetky priestory, od biznisu po proste všetko.