Ivan103
26.11.12,14:38
Kúpil som pozemok na ktorom staviame rodinný dom, počas výstavby sme prišli na to že cez náš pozemok ide kanalizácia, ktorá vedie do septika( aj septik aj kanalizácia sú na našom pozemku) pozemok sme kúpili bez ťarchy a nik nás neupozornil na tieto stavby.
Ako postupovať?
je sa čoho obávať?
aké by bolo najvhodnejšie riešenie?
za odpoveď Vám Ďakujem
Ivan103
26.11.12,13:39
ešte upresňujem - kanalizácia vedie zo susednej stavby
andiablo
26.11.12,14:37
tak za dotyčným zo susednej stavby a vysvetliť mu ako sa veci majú
draik
26.11.12,16:16
Keďže nevieme, čo chcete dosiahnuť, tak len všeobecne. Ak je to tam aspoň 10 rokov, tak sused právo vydržal bez ohľadu na to, či bolo zapísané na liste vlastníctva. Inak ste povinný sprístupniť pozemok kvôli septiku, jeho opravám a pod. MOhli by ste uspieť s požiadavkou na peňažnú náhradu.
misomiso
26.11.12,16:17
Pokial viem, tie vydrzania uz boli zrusene.
bluehen
27.11.12,07:43
ak je sused cigan (alebo to o sebe prehlasi) pozor aby ste neporusili jeho pravo na byvanie lebo velmi rychlo tam mozete mat zasahovu jednotku
Ivan103
28.11.12,16:03
Hmm ďakujem za odpovede, ale ešte by ma zaujímalo či
je možné niakim spôsobom daný septik zlikvidovať, alebo žiadať od majitela aby si ho zlikvidoval sám?
totiž to budova ktorej septik je na mojom pozemku nadobudla práve nového majitela.
má zmysel sa obrátiť na životné prostredie a židať ich o zrušenie -súhlas na likvidáciu septika?
lebo pre mňa to je na pozemku prekážka kvôli stavbe.
bjuty smis
28.11.12,17:13
ak to nemáš v ťarchách a naozaj ťa nik neupozornil, naozaj to tam nechceš a nespôsobíš tým susedom velké škody,
ja by som to pri výkopových prácach asi nenávratne zničil..kedže o tom neviem...

lebo ťahať sa po slovenských súdoch 10 rokov a potom zistiť, že sused chodí zo sudcom na polovačku a ešte dostanem všetko zaplatiť....no , nič moc...

pokial to nie je školka, alebo nemocnica...hor sa do bagra...
MareC3k
30.11.12,09:06
Ja som mal takto krizom cez pozemok telekomunikacny kabel pre celu dedinu, nikto o nom nic nevedel, dokonca ani predavajuci, ani tarcha nebola nic... Kebyze otec nerobil v telekome a nevytiahol ich mapu tak bagrista ten kabel presekne pri prvom zakopani. A prekladku som musel financovat ja :(
tienik
30.11.12,11:23
septik nie je chavlabohu zariadenie chranene podla telekomunikacneho ani energetickeho zakona.
No a kedze tam neni, tak treba uviest skutkovy stav do suladu z pravnym stavom.
draik
30.11.12,11:44
Odstrániť susedov septik a potrubie bez jeho súhlasu alebo rozhodnutia súdu nie ste oprávnený. Pravdepodobne by šlo o poškodzovanie cudzej vec. Ak bol septik postavený so súhlasom predchádzajúceho majiteľa, tak je menej pravdepodobné, že bez súhlasu susedov resp. bez zaplatenia prekládky s tým niečo urobíte.
lubko6394
30.11.12,12:01
Odstrániť susedov septik a potrubie bez jeho súhlasu alebo rozhodnutia súdu nie ste oprávnený. Pravdepodobne by šlo o poškodzovanie cudzej vec. Ak bol septik postavený so súhlasom predchádzajúceho majiteľa, tak je menej pravdepodobné, že bez súhlasu susedov resp. bez zaplatenia prekládky s tým niečo urobíte.

Však o žiadnom septiku nevie, nikto mu o ňom nepovedal, nikto ho na nič neupozornil, on len začal kopať jamu na svojom pozemku pre základy a to čo tam bolo vyviezol na skládku. Tiež by som chcel mať suseda, ktorému by nevadilo, že mám u neho septik a on preto nemôže stavať a nechá parcelu ladom.
BXLmiami
30.11.12,12:17
V minulosti sa konfiškovali majetky a tak často susedov dom sa postavil na majetku majiteľa septiku a veľmi často sa na to vlastne prichádza až teraz.Viem že súčasnému majiteľovi to môže byť jedno,ale spraviť si zo suseda nepriateľa nie je dobrý nápad.
lubko6394
30.11.12,12:47
V minulosti sa konfiškovali majetky a tak často susedov dom sa postavil na majetku majiteľa septiku a veľmi často sa na to vlastne prichádza až teraz.Viem že súčasnému majiteľovi to môže byť jedno,ale spraviť si zo suseda nepriateľa nie je dobrý nápad.

No na druhej strane si kúpiť pozemok na stavbu domu a pestovať tam zemiaky preto, že sused tam má načierno žumpu tiež nie je lákavé. A žeby sused nevedel čo je jeho a čo susedovo a ešte si tam postavil žumpu sa mi nevidí tiež. A konieckoncov si ten pozemok môže odkúpiť za cenu čo zaplatil zadávateľ a do toho sa mu asi nebude chcieť a radšej tú žumpu oželie a postaví si novú na VLASTNOM.
bjuty smis
30.11.12,14:04
V minulosti sa konfiškovali majetky a tak často susedov dom sa postavil na majetku majiteľa septiku a veľmi často sa na to vlastne prichádza až teraz.Viem že súčasnému majiteľovi to môže byť jedno,ale spraviť si zo suseda nepriateľa nie je dobrý nápad.

teda si tam má postaviť dom a celý život strpieť, že mu tam každé 2-3 týždne nacúva fekál a hodinku-dve bude ťahať žumpu a zlepšovať mu aromu ??
no, ja by som teda nepostupoval, aby som si nepohneval suseda, budem trpieť ja ??
BXLmiami
01.12.12,09:36
To som nepovedala.Táto téma ma práve nastrašila,pretože aj my máme septik na teraz už cudzom pozemku a nenapadlo nás,že by z toho mohol byť niekedy problém.Suseda prišla s plačom,pretože zistila pri prejednávaní pozostalosti po manželovi,že jej dvor je napísaný na svokra.Ono celý jej pozemok patril môjmu svokrovi,ale komunisti jej tam dali miesto na dom a ona ho postavila.Len septik tam bol a aj je.No a môj 83 ročný svokor jej podpísal prevod,bezodplatne a tak náš septik je teraz na jej dvore.Takže sa kľudne môžem dostať do situácie suseda,ktorý má septik u susedov,mizerák.Asi s tým už nič nespravím.