luja5
28.11.12,12:22
Pekný deň, milí poraďáci,
mám problém s kvalitou obrazu na jednom TV pri niektorých TV-staniciach. Problém sa objavil na staršom vyše 10-ročnom TV, ktorý inak dlho fungoval dobre. Niektoré stanice mali stále krásny obraz ako fotografia, ale iné sa stali jemne zrnitými, napríklad DOMA. Problém sa objavil len u tohto TV, ďalšie dva novšie TV v iných izbách sú v pohode. Myslela som si, že to môže byť vekom a starým typom TV a kúpila som si nový. Situácia sa však nezmenila. Už som aj vymenila anténny káblik k TV, ale nepomohlo. TV kábel (od UCP) sa neprekladal, ani nič iné sa s ním nerobilo. Pýtala som sa aj predavača v obchode pri kúpe nového TV, ale nevedel mi poradiť, jemu vraj tiež niektoré stanice jemne zrnia.
Dúfam, že je to len nejaká banalita, na ktorú neviem prísť. Poradíte mi, prosím?
Ďakujem.
misoft
28.11.12,12:31
Pokiaľ ti to "zrní" na jednej stanici a pozeráš (čítam UPC) na analógu (nie digitál!) - vstúpiť do ladenia a doladiť stanicu ručne (automatické ladenie nájde ihneď, ale natrafí na najsilnejší signál, ktorý nemusí korešpondovať s kvalitou). Stačí jemne k vyššej prípadne nižšej frekvencii a určite sa nájde "poloha", kedy je obraz prijateľný.
luja5
28.11.12,15:12
Misoft, skúsila som to pomaly cez jemné ladenie, ale nepomohlo. Keď som sa dostala v tých MHz ďalej dopredu alebo dozadu, tak už začalo miestami v obraze aj jemne akoby plávať-vlniť sa (neviem, ako to inak vyjadriť), alebo sa rozmazávať:confused:.
PotPalo
28.11.12,21:02
To je vada kablovky, starnu im zosilovace (alebo su to len rozbocovace?). Casom davaju slabsi signal, a ak ma niekto viacej rozbocovacov, tak je to uz poznat zrnenim na niektorych programoch. U nas to isteho casu tiez trochu zrnilo, hlavne CT2, technik od kablovky premeral silu signalu hned v prvej zasuvke co ide do bytu, vraj trochu slabsi signal. Potom isiel o niekolko poschodi vyssie, tam v skrini na chodbe prepojil kablik do inej zasuvky (boli tam nejake naviac), a hned to bolo lepsie, uz to nezrnilo. Takze asi tak.
luja5
29.11.12,08:00
PotPalo, ďakujem. Večer sa opýtam susedov nad nami a pod nami, ako je to u nich. Skriňa od UPC je na našom poschodí a hneď vedľa našich vchodových dverí do bytu, takže sme k nej najbližšie a susedia o dosť ďalej. Uvidím, čo susedia a ak by oni nemali problém, zájdem do UPC, prípadne aj ohľadom rozbočovača, lebo s TV, ktorý je vo vzdialenejšej izbe, nie je problém a TV, s ktorým je problém, je bližšie k skrini na chodbe, pričom počet rozbočovačov je rovnaký.
luja5
04.12.12,11:33
Teší ma, že môžem napísať, že problém je vyriešený. Dostala som objednaný CA modul a po jeho nainštalovaní aj na tých niektorých kanáloch nabehol krásny obraz, jemné zrnenie sa stratilo. Síce tomu nerozumiem, lebo na inom našom TV popísaný problém nebol, aj keď nie je ani pripojený na set-top box a nemá ani CA modul, ale pre mňa ako laika to nie je podstatné. Teší ma, že sa s tým už nemusím trápiť a bude sa mi pri peknom obraze aj spokojne driemkať ...:)
luja5
05.12.12,10:48
Môžem poprosiť ďalších dvoch poraďákov o klik na "vyriešené", aby sa téma uzavrela?
Ďakujem tým, ktorí tak urobia:).