Wotan
29.11.12,10:13
Nasiel som si pracu mimo mojho bydliska. Od januara budem byvat u mojej dobrej znamej, avsak planujeme spravit len Dohodu o spoluuzivani bytu za symbolicky poplatok, cize ziadna najomna zmluva ani ziadny najom platit nebudem - tak sme sa dohodli.

Otazka znie:

1/ moze byt takato dohoda a aka moze byt max. ta symbolicka suma, aby dotycna nemusela platit dan z toho mini prijmu /ona je Fyzicka osoba/.

2/ musim si vybavit prechodny pobyt? Rad by som sa tomu vyhol, nakolko nechcem aby sa niekto dpzvedel, ze u tej znamej byvam, je to len medzi nami. Aky by bol pravny postih v pripade, ze nemam nahlaseny prechodny pobyt?
fortunka
29.11.12,09:17
No ja byvam v cudzom byte - s priatelom v byte jeho rodicov, ktori tu nebyvaju a nemam nahlaseny ani prechodny pobyt (naco??) a nemame ani ziadnu zmluvu (naco?)... a nikto nikdy nic nepovedal, najskor kym si zvykli, tak iba postarky mali problem s vydavanim posty, ale teraz je to ok...
verkaz
29.11.12,09:22
Nemusíš mať spísanú dohodu, stačí dohodnúť sa aj ústne. Priateľka však musí nahlásiť správcovi, že v byte bude o jednu osobu viac.
Ak to však chceš mať podchytené zmluvne, môže byť aj zmluva o nájme časti bytu bezodplatne. Hradiť budeš len časť nákladov na spotrebované energie.
Ani prechodný pobyt nemusíš mať prihlásený - pozor však na poplatok za smeti.
Prechodný pobyt k ničomu neviaže.
Wotan
29.11.12,10:32
Samozrejme nepotrebujeme ziadnu zmluvu, len priatelka sa rozvadza a takto bude moct na sude predlozit dohodu, kde bude jasne napisane ze nema prijem z najmu - teda z mojej strany. A ak by som nahodou musel svedcit, tak by sud asi zaujimalo preco ked u nej byvam, nemam prechodny pobyt a ani neviem dolozit aku sumu jej platim.

Este k prechodnemu pobytu - naozaj to neni povinnost nahlasit? Nasiel som: Prechodný pobyt je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava, ak má trvať viac ako 90 dní; Občan hlási ohlasovni v mieste prechodného pobytu do 10 dní od ubytovania začiatok, miesto a predpokladanú dobu prechodného pobytu.

Poplatok za smeti - ten predsa platim aj v mieste trvaleho pobytu, preco by som ho mal platit aj na druhom mieste pobytu?
verkaz
29.11.12,15:23
Poplatok za domový odpad by si mal platiť tam, kde ho tvoríš. Ale pochybujem, že to bude niekto sledovať. To by museli byť len nejakí "dobrí" susedovci.
Tvoja priateľka by musela ísť na evidenciu obyvateľov a dať súhlas k tvojmu prihláseniu. Nikoho nebude zaujímať, či jej za bývanie platíš alebo nie.