Filip Piterka
30.11.12,13:53
Dobrý deň prajem,

som študentom denného štúdia VŠ a bolo mi povedané, že v prípade, že by som si otvoril živnosť alebo založil s.r.o. a za svoju činnosť by som nepoberal plat, nemusel by som platiť odvody do ZP.

Pozeral som si teda nový zákon o zdravotnom poistení platný od 1.1.2013 a našiel som toto:

(8) Ak sa dôvody na platenie poistného štátom prekrývajú, štát platí poistné len raz. Štát platí poistné aj v prípade, ak osoby uvedené v odseku 7 majú príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b. Osoby uvedené v odseku 7 sú povinné z príjmu zo zárobkovej činnosti podľa § 10b platiť poistné podľa § 13.


Do odseku 7 ako študent samozrejme patrím. Znamenalo by to teda, že by mal za mňa platiť odvody štát nie? Zároveň ale neviem, či správne chápem ten dodatok:



Osoby uvedené v odseku 7 sú povinné z príjmu zo zárobkovej činnosti podľa § 10b platiť poistné podľa § 13.

To znamená, že štát za mňa zaplatí odvody do ZP z min. vym. základu, t.j. po novom 47,58€ a ja si doplatím ten zvyšok? Teda odvody, ktoré by som platil ako neštudent mínus to, čo mi zaplatí štát?

Už som sa pýtal viacero ľudí, niektorí mi dokonca povedali, že je jedno, či som študent alebo nie a odvody si musím platiť aj tak (čo dúfam nie je pravda). Pýtam sa preto Vás a za každú odpoveď budem nesmierne vďačný.
Filip Piterka
02.12.12,22:27
Nie som si istý, prečo mi nikto neodpovedal, či preto, že som nový, a ja osobne som ešte nikomu neporadil :) Alebo nikto nevie odpoveď na moju otázku alebo jednoducho ušla pozornosti. Bol by som ale rád, keby mi niekto odpovedal, veľmi mi na tom záleží, ďakujem :)
veronikasad
03.12.12,07:22
Ak začneš podnikať v roku 2012, ako SZČO a súčasne poistenec štátu (študent) si môžeš do 31.12.2013 určiť vymeriavací základ nula a nemusíš platiť preddavky. Ak však z podnikania dosiahneš zisk, vznikne ti nedoplatok v RZZP. Od 1.1.2014 budeš platiť preddavky na základe RZZP z r.2012 - poistenci štátu neplatia preddavky z minima.
Filip Piterka
03.12.12,14:11
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže ak som to správne pochopil, v prípade nulového zisku platia bežní živnostníci odvody do ZP sumu vypočítanú z min. vym. základu a ja 0€. A ak zarobím povedzme 100€ za január, zaplatím potom dodatočne 14€ na odvodoch do ZP za daný mesiac?

Ešte by som sa chcel spýtať, ako je to v prípade živnosti s tým, že by sme boli 2 spoločníci, ja by som bol konateľ a nepoberal by som za svoju funkciu plat. Je to totožné ako v prvom prípade?

Vďaka
veronikasad
03.12.12,14:17
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže ak som to správne pochopil, v prípade nulového zisku platia bežní živnostníci odvody do ZP sumu vypočítanú z min. vym. základu a ja 0€. A ak zarobím povedzme 100€ za január, zaplatím potom dodatočne 14€ na odvodoch do ZP za daný mesiac?

Ešte by som sa chcel spýtať, ako je to v prípade živnosti s tým, že by sme boli 2 spoločníci, ja by som bol konateľ a nepoberal by som za svoju funkciu plat. Je to totožné ako v prvom prípade?

Vďaka
Nedoplatok v RZZP nebude 14 % z príjmu, ale vypočítaš si ho z celoročného základu dane (ZD)

ZD/1,9*14%.

V nasl. kal.roku budeš platiť preddavky vypočítane zdr.poisťovňou v RZZP - poistenci štátu neplatia z minima.

Ak budeš konateľom, nepôjde už o živnosť, ale s.r.o.
Melnick
03.12.12,14:24
Bol víkend a niekedy aj účtovníci oddychujú, takže zrejme preto si odpoveď nedostal hneď. :)
Melnick
03.12.12,15:23
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže ak som to správne pochopil, v prípade nulového zisku platia bežní živnostníci odvody do ZP sumu vypočítanú z min. vym. základu a ja 0€. A ak zarobím povedzme 100€ za január, zaplatím potom dodatočne 14€ na odvodoch do ZP za daný mesiac?

Ešte by som sa chcel spýtať, ako je to v prípade živnosti s tým, že by sme boli 2 spoločníci, ja by som bol konateľ a nepoberal by som za svoju funkciu plat. Je to totožné ako v prvom prípade?

Vďaka
Ak máš "iba " živnosť, môžeš podnikať s niekym iným na základe Zmluvy o združení podnikateľov.

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&MID=226&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=23345
Filip Piterka
03.12.12,18:09
Nedoplatok v RZZP nebude 14 % z príjmu, ale vypočítaš si ho z celoročného základu dane (ZD)

ZD/1,9*14%.

V nasl. kal.roku budeš platiť preddavky vypočítane zdr.poisťovňou v RZZP - poistenci štátu neplatia z minima.

Ak budeš konateľom, nepôjde už o živnosť, ale s.r.o.

Samozrejme myslel som s.r.o., pomýlil som sa. Môžete mi povedať, ako by to bolo ak by sme boli dvaja spoločníci s.r.o. a ja konateľ bez odmeny?

P.S: Ešte k tomu základu dane. Odvody sa platia z výnosy-náklady? Alebo až po odčítaní nezdaniteľného minima?
veronikasad
03.12.12,18:12
Samozrejme myslel som s.r.o., pomýlil som sa. Môžete mi povedať, ako by to bolo ak by sme boli dvaja spoločníci s.r.o. a ja konateľ bez odmeny?

P.S: Ešte k tomu základu dane. Odvody sa platia z výnosy-náklady? Alebo až po odčítaní nezdaniteľného minima?
Odvody SZČO sa platia zo základu dane (zdanitelné príjmy - zdanitelné výdavky). Od 1.1.2013 sa k základu dane pripočítava zaplatené poistné do ZP a SP.
Majlo600
07.12.12,15:33
Dobry den.ja by som sa chcel spytat ako to je ked som SZCO a popri tom študujem externe na VS? bolo mi povedane že po novom nemusim ani ja platit zdravotne, dokonca mi to povedali aj na pobočke VZP,a vyplnil som formular oznameniepoistenca- zmena, kde mi na pobočke vypisala zmenu na kod 1-A,ale na druhej strane tlačiva sa piše že 1-A je :Neyaopatrene dieta,za nezaopatrene dieta sana učeli tohto zakona považuje aj fyzicka osoba do dovršenia 30 roku, kto ra študuje na VS, OKREM EXTERNEJ FORMI STUDIA, to znamena že mi to na pobočke vyplnili zle? lebo od septembra si zdravotnu neplatim, a zatial mi neprišlo žiadne upozornenie,ani nedoplatok,ale nerad by som sa dostal do situacie ked mi pride naraz zaplatit niekolko stovak eur, dakujem za odpoved
Filip Piterka
13.01.13,01:07
Ak začneš podnikať v roku 2012, ako SZČO a súčasne poistenec štátu (študent) si môžeš do 31.12.2013 určiť vymeriavací základ nula a nemusíš platiť preddavky. Ak však z podnikania dosiahneš zisk, vznikne ti nedoplatok v RZZP. Od 1.1.2014 budeš platiť preddavky na základe RZZP z r.2012 - poistenci štátu neplatia preddavky z minima.
Síce už mesiac odvtedy ubehol, no rád by som sa spýtal, či to isté platí aj keby si založím s.r.o. a som konateľ bez odmeny. Dám si ako poistenec štátu nulový vymeriavaci základ a nedoplatok doplatím na konci roku?

Ďakujem :)
Sarlotka
13.01.13,01:15
ako konatel student sa do zdravotnej poistovne nehlasis... zdravotne nadalej za teba odvazda stat...

ak budes aj spolocnik bude zavisiet pripadny nedoplatok na zdravotnom poisteni od rozdeleneho a vyplateneho podielu na zisku sro
(v jednoduchosti ak sro vykaze nejaky uctovny zisk, spolocnici sa ho rozhodnu vyplatit tento podiel na zisku podlieha zdravotnym odvodom, ak pojde o podiel na zisku za rok 2013 ten bude podliehat 14 % odvodu do ZP - v sucasnosti je 10 % )
azeko
06.02.13,22:05
Dobrý deň,

Založil som si živnosť v januári 2013, ako študent som si určil mesačné preddavky 0€. Chcel by som vedieť aká povinnosť mi vznikne v roku 2014 vo vzťahu k ZP.

Ak napríklad zarobím 5 000€ a uplatním si paušálne výdavky 40%. Čiže základ dane bude 3 000€. Ten vydelím koeficientom 1,9. Takže vymeriavací základ pre ZP bude 3 000/1,9 = 1587,95€. A z toho mi vznikne nedoplatok za rok 2013 1 587,95*14% = 221€?

Počítam správne? ďakujem pekne