misstka
30.11.12,16:32
Ako to bude v prípade ak človek bude mať dohodu od 1 januára a nebude evidovaný na úrade práce? Lebo ak som dobre pochopila, z príjmu mu budú časť sťahovať aj na zdravotné odvody. A čo potom so sumou, čo platia teraz dobrovoľné nezamestnaní do zdravotnej poisťovne? Bude ju platiť v plnej výške, odráta sa to čo platí zamestnávateľ a zvyšok doplatí alebo nebude platiť vôbec?
Dáša_
30.11.12,15:49
no, ak som to správne pochopila a nestihli to zatiaľ poslanci zmeniť, tak nebude už musieť platiť zdravotné odvody dobrovoľne, lebo platí z dohody. Aj keď z malej výšky, povedzme zo 100€.

Problém ale je z budúcim dôchodkom. Ak je to človek, čo už má napríklad odrobený dostatočný počet rokov na dôchodok a mal slušnejší príjem - teraz keď sa zamestná na dohodu napríklad za 100€ mesačne, bude už aj dôchodkovo poistený a táto dohoda mu prudko zníži budúci možný dôchodok. Teda, ak sa výpočet dôchodku v budúcnosti nezmení.
misstka
30.11.12,16:13
Ďakujem za´odpoveď. Pýtala som sa to aj kvôli sebe, ja som ešte mladá v podstate absolventka, mesačne mám zárobok ako kedy, niekedy 100€, niekedy 350€, v priemere okolo 230€ na mesiac. Ale dôchodok neriešim, nakoľko ani neviem či také niečo vtedy bude, ked budem stará :)
A takisto robí na dohodu aj mama, tá má už dobre vyše 50 rokov, ale zarába mesačne asi tak ako je minimálna mzda, takže pre ňu by to nebolo až tak zlé.
Aj ked samozrejme, je ešte otázne, čo bude po Novom Roku, či to ešte nejako neupravia a ako sa vlastne k tomu postavia zamestnávatelia čo zamestnávajú ľudí na dohodu.
Majka
08.01.13,07:46
takže je potrebne sa v ZP odhlasiť ako dobrovolne nezamestnany - platiaci si sam ZP, ak uzavrie dohodu o vyk. prace - na nepravidelny prijem?
klingo012
15.02.13,12:26
ked budem mat staly prijem na dohodu. musim platit nejake odvody ako dobrovolne nezamestnany okrem toho co za mna bude platit zamestnavatel?
Tweety
15.02.13,12:28
ked budem mat staly prijem na dohodu. musim platit nejake odvody ako dobrovolne nezamestnany okrem toho co za mna bude platit zamestnavatel?
Nie, odhlásiš sa z dobrovoľného platenia. Odvody budeš platiť z odmeny na dohodu.
veronikasad
15.02.13,12:54
ked budem mat staly prijem na dohodu. musim platit nejake odvody ako dobrovolne nezamestnany okrem toho co za mna bude platit zamestnavatel?
Výkon práce bude trvať každý (prac.) deň ?