thegodfather
02.12.12,13:16
neviem ci sa uz niekto zaoberal otazkou aka je v skutocnosti realna spotreba elektriny LED ziaroviek, nakolko za posledny mesiac som uz kupil asi 10 ziaroviek od roznych predajcov a vyrobcov, nakolko by som v domacnosti rad usetril aj za elektrinu a moja chorobna zvedavost ma prinutila si to overit ci pri tak vysokych cenach led ziaroviek je aj vysoka uspora a rychla navratnost, zial ale realita je ina, ziarovka ma uvedenu spotrebu 3W a v skutocnosti mnou namerana hodnota je 11W, obycajna ziarovka 60W ma po premerani spotrebu 59,8W, som ochotny akceptovat aj nejaku toleranciu plus minus, ale pri deklarovanej hodnote 3W takmer u kazdeho predajcu a vyrobcu nemozem predsa tolerovat 8W navyse...
zaoberal sa uz niekto touto problematikou alebo len vsetci veria vsemohucej reklame???
tienik
02.12.12,14:04
problem moze byt v merani, kym ziarovka je viac menej ciste odporova zataz. tu dokaze zmerat hocico, LED ziarovka ma v sebe impulzny zdroj, ktoreho prud ma od cistej sinusovky velmi daleko. Takze lacnejsie merace nameraju riadne bludy.
Tak ci tak, ja by som LED odporucal zatial len na "technicke" ucely - to jest chodby, komory, WC, kupelne..... Napriklad do detske izby by som zatial nedal nic ine, len obycajnu ziarovku, alebo halogen. Spojity zdroj svetla ja totiz pre zrak daleko prirodzenejsi ako hocijake ciarove spoktrum LED, alebo usporky.
Nie je vsetko len o €, ja beriem ako prvorade uplne ine hodnoty.
zknihy
02.12.12,14:09
problem moze byt v merani, kym ziarovka je viac menej ciste odporova zataz. tu dokaze zmerat hocico, LED ziarovka ma v sebe impulzny zdroj, ktoreho prud ma od cistej sinusovky velmi daleko. Takze lacnejsie merace nameraju riadne bludy.
Tak ci tak, ja by som LED odporucal zatial len na "technicke" ucely - to jest chodby, komory, WC, kupelne..... Napriklad do detske izby by som zatial nedal nic ine, len obycajnu ziarovku, alebo halogen. Spojity zdroj svetla ja totiz pre zrak daleko prirodzenejsi ako hocijake ciarove spoktrum LED, alebo usporky.
Nie je vsetko len o €, ja beriem ako prvorade uplne ine hodnoty.

A ak merať LED tak meradlom primeraného rozsahu
ak máš iba hodiny meraj všetky LED naraz
chyba pri meraní 30W môže byť rádovo menšia , ako pri 3 W.
anonym222
02.12.12,19:37
zaoberal sa uz niekto touto problematikou alebo len vsetci veria vsemohucej reklame???
thegodfather, čím, a ako si to meral?
Ak nevieme odpoveď na túto otázku, sú všetky ďalšie diskusie bezpredmetné.
thegodfather
02.12.12,23:02
merane ampermetrom zapojenym do serie so ziarovkou, pri zapnuti ampermeter ukazoval 48mA, po zahriati to bolo 50mA a tato hodnota sa vobec nezmenila behom hodiny...
ak to meranie treba urobit inym sposobom tak ocakavam vase rady a navody...
tienik
03.12.12,10:03
A tam je chyba, to si zmeral a vyratal zdanlivy vykon. Aby si mal relany, potrebujes vediet aj ucinnik.
Kedze ziarovka ho ma blizko 1, vyslo to OK, pri LEDke nie.
thegodfather
03.12.12,14:16
tak prosim poradte ako to mam odmerat... ved som videl aky to ma odber,a ja platim za odber prudu...
tienik
03.12.12,15:03
Tak, merat sa to da napriklad watmetrom. Su rozne, treba pozret net.
Ty za odber prudu neplatis, ty platis za odobratu energiu. Teda do detailov:
napatie x prud x ucinnik x cas - o tom hovori aj merna jednotka, kWh.
Jedna sa proste o vykon elektrickeho prudu v nejakom case - jeho pracu co vykonal.
misoft
03.12.12,17:07
Ale mal by si.
tienik správne poznamenal - obyčajná žiarovka má účinník blízky 1 (cca 0,97) - pretože jej výkon je založený na odpore vlákna!
U žiariviek, LED je však fázovo posunutý prúd a napätie - a u nich je účinník nižší v priemere medzi 0.45 - 0,55 (http://upload.wikimedia.org/math/e/7/8/e788c89a74e06e5430ea23b9660c9400.png).
Preto ti ukazovalo 11W, lebo si to "počítal" ako obyčajnú žiarovku.
Teda výkon môže byť 3W. A platíš za spotrebovanú energiu - teda za výkon x určitý čas (W x h = Wh, vyššia jednotka kWh)
misoft
03.12.12,17:24
http://sk.wikipedia.org/wiki/%C3%9A%C4%8Dinn%C3%ADk

(http://sk.wikipedia.org/wiki/%C3%9A%C4%8Dinn%C3%ADk)
Účinník 1 = posun 0° , ale v praxi je nemožné dosiahnuť účinník 1 - skôr blízky 1.
misoft
03.12.12,17:32
Píšem blízky - a tá 1 - to nebude presne 1
tienik
03.12.12,19:44
Sa dohodnite :
na dĺžku, alebo na výšku ???????????

ked budes mat cas, skus nespamovat fora meditaciou nad pocotm desatinnych miest jednotky a otvorit namiesto toho fyziku 8r. ZS. Potom sa dozvies ze aj ja aj misoft hovorime o tom istom.
Presne priciny a dosledky sa daju odvodit matematicky, ale myslim ze tak hlboko to rozoberat nemusime. Proste ber to tak, ze U x I tam neplati na 100%
misoft
03.12.12,21:46
Chceš vidieť moju kvalifikáciu?
Energetika!
A na Wiki odkazujem preto, aby si si to TY prečítal!
(Len diletant bude počítať výkon striedavej sústavy ako pri jednosmernej - nebe a dudy!)
arizona
03.12.12,22:09
strasne vtipne .-) ale ved poradaci to vedia, to je moja mail.adresa pre poradakov. Sukromnu mam bez iksov :-D
lapejko
03.12.12,22:11
o ledkách niečo z praxe viem, do vzorcov sa vám nemiešam, ale junior member sa správa ako starý poraďák? Žeby vylúčený člen pod novým nickom?
tienik
03.12.12,22:54
no myslim ze toto straca zmysel, doucovat fyziku tu fakt nebudeme :-)
Ak ma povodny zadavatel temy este nejaku nejasnost, rad napisem co viem, ale na provokaterov tlacitka fakt drat nebudem.
Ferdosondo
04.12.12,05:33
Zaujala ma téma.
Ledkové žiarovky fungujú tak že pri striedavom prúde 50Hz 50krát zhasnú? Alebo je v nich nejaký usmerňovač s kondenzátorom, aby neblikali?
Na akom princípe pracuje Watmeter, keď dokáže merať skutočne dodaný výkon a nie Umax x Imax, alebo Uef x Ief ?
misoft
04.12.12,14:40
Možno ti niečo povie pojem Graetzov mostík + filtrácia. Zjednodušene: mostík = 4 usmerňovacie diódy zapojené tak, aby pri vstupe striedavého napätia mali na vývode jednosmerné napätie (nechce sa mi kresliť - preberiem):
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/74/Graetzov_mostik.png/220px-Graetzov_mostik.png
Okrtem toho je tam filtrácia a vyhladzovanie - takže diódy (be vyhladzovania a filtrácie by blikali frekvenciou 100Hz, pri filtrácii a vyhladzovaní svietia spojite.
Celé to by malo vyzerať schématicky asi takto (opäť preberám):
http://www.svetelektro.com/upload/20503.jpg
Wattmeter meria so záťažou.
misoft
04.12.12,15:55
Opäť nečítaš! Napísal som "preberám" , pretože sa mi nechce kresliť a počítať. A bolo to určené mravecs-ovi na jeho otázku. A základné zákony v elektrine platia stále -či je to NN, VN, VVN
marko182
04.12.12,16:01
mimotemy
russak1
ked tebe taketo hladenie si ega na fore a dokazovanie si, ze aj tak si lepsi a mudrejsi ako cely svet robi dobre, ty musis pri pohlade do zrkadla normalne dostavat orgazmus.

Chvalabohu, ze na porade takychto nie je vela.
Tolko moj OT, povedal som, co som chcel, mozete ma upratat. Inak skoda tej temy, zacalo to celkom slubne.
deane7
04.12.12,16:28
ty musis pri pohlade do zrkadla normalne dostavat orgazmus.
A rozpráva sa sám so sebou keď sa chce s niekým inteligentným porozprávať. :D
misoft
04.12.12,16:33
A to ani nick opísať poriadne nevie - chce ma "prirovnávať" nejakému M$ ;)
misoft
04.12.12,17:05
Príroda nie je blbec. NEROBÍ viac ako treba ! (napríklad taký blesk )
Ale keď urobí - tak to stojí za to! :D
Ferdosondo
05.12.12,05:57
Možno ti niečo povie pojem Graetzov mostík + filtrácia. Zjednodušene: mostík = 4 usmerňovacie diódy zapojené tak, aby pri vstupe striedavého napätia mali na vývode jednosmerné napätie (nechce sa mi kresliť - preberiem):
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/74/Graetzov_mostik.png/220px-Graetzov_mostik.png
Okrtem toho je tam filtrácia a vyhladzovanie - takže diódy (be vyhladzovania a filtrácie by blikali frekvenciou 100Hz, pri filtrácii a vyhladzovaní svietia spojite.
Celé to by malo vyzerať schématicky asi takto (opäť preberám):
http://www.svetelektro.com/upload/20503.jpg
Wattmeter meria so záťažou.
Misoft bez usmernenia a vyhladenia by zhaslo 50 krát (50hz) si myslím.
Avšak ma zaujímalo hlavne to či v Led žiarovke je trafo s usmerňovačom a kondíkom na vyhladenie, lebo toho miesta v nej tam nie je na rozdávanie.
Wattmeter meria úbytok napatia na odporovej záťaži?
dinder
05.12.12,08:16
Tak ja pridam svoju skusenost
Mam tento kliestovy multimeter
http://meratest.sk/ac-prud/1449-ut202-kliestovy-multimeter.html
Pri merani prudu cez ledky mi vzdy vychadza podobny prud ako pri vypocte, takze rozdiel 3w -> 8w som nenameral nikdy.

Inak mam LEDky v polke bytu, po rekonstrukcii, som spokojny, okrem niektorych typov.
Ferdosondo
05.12.12,08:25
Došol dalsi odbornik :
- Greetz : celá sínusovka je hore aj dolu / mostík tú dolnú preklopí hore , preto pri 50 Hz striedavom blikne 100 x
- Wattmeter - podľa názvu ukazuje Waty = výkon
- (úbytok napätia je vo Voltoch) takže meria napätie aj prúd a z toho si potom spočíta výkon (aby si nemusel ty :D )
Tak ako som písal "Bez usmernenia a vyhladenia" to blikne 50 krát.
Si si istý, že Watmeter okrem toho, že ukazuje Waty, meria napatie a aj prúd a z toho potom spočíta výkon? Som presvedčený že nie.
Ferdosondo
05.12.12,09:44
Konečne sa vyspím.
Akurát som myslel, že reč je o wattmetri a nie elektromeri.
Ferdosondo
05.12.12,13:50
Kedysi niekto múdry povedal "Čím viac viem, tým viac zisťujem, ako málo toho viem".

Ak zistíš na akom princípe funguje klasický Wattmeter, možno zbadáš ako málo toho vieš.
misoft
05.12.12,16:02
LED nemajú veľký výkon - použije sa na to pasívna elektronika malých rozmerov.
misoft
05.12.12,16:06
Avšak ma zaujímalo hlavne to či v Led žiarovke je trafo s usmerňovačom a kondíkom na vyhladenie, lebo toho miesta v nej tam nie je na rozdávanie.
Toto úplne postačí
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQHUkHaN7iwTNhc9wm28Geb3Jzbkdzis kkRhNMGq59KakdJMFpHKA
Jedná sa o malý príkon, tak to zvládne aj malá elektronika na čipoch.
anonym222
05.12.12,21:19
Na pôvodnú otázku zakladateľa témy správne zodpovedal tienik. Po jeho príspevku č.8 tu odzneli už väčšinou iba OT alebo nezmysly.
Ferdosondo
06.12.12,05:28
Dík dúfam, že si kôli tomu nerozobral ledku. Ako to funguje?