karabaster
03.12.12,07:52
Dobrý deň.
Ostal som trochu zmetený potom, ako mi spoločnosť dodávajúca plastové okna ( a dvere) namontovala na dom vstupné dvere oddeľujúce interiér a exteriér. Aby som bol konkrétnejší, zaskočilo ma riešenie spodnej časti nad prahom. Okná sú z profilu internova 6000 s použitím trojskla a dvere by teda mali byť riešené rovnako. Pri týchto parametroch deklaruje výrobca prestup tepla niekde okolo 0,7. A tu je môj problém a otázka:
V interiéri sa mi na podlahe pod dverami a cca 10 cm za nimi smerom do vnútra tvorí naozaj veľa kondenzu. Mám tam každé ráno, aj v priebehu dňa mokro. Snažil som sa zistiť príčinu a všimol som si (pomerne neskoro), že vstupné dvere sú riešené tak, že po troch stranách dookola priliehajú na "zárubňu" celou hrúbkou a troma tesneniami. V spodnej časti nad prahom sú ale obnažené do výšky cca 4 cm a jediné čo tesní je asi 1cm obvodu dverí s jedným tesnením. No podľa môjho sedliackeho rozumu, toto je práve ten problém a kondenz spôsobuje tepelný únik na tomto mieste.
Aby ste lepšie pochopili, prikladám nákres a fotku. Dvere sa otvárajú do vnútra.
Keď som túto skutočnosť reklamoval u výrobcu, odpovedal mi, že to je štandardné riešenie a takto sa dvere bežne robia. Tváril sa, že nechápe čo na tom chcem reklamovať. "Veď dvere tesnia"

Stretol som niekto z Vás s podobným riešením? Ide naozaj o štandardné riešenie, alebo je to nepodarok? Ako môže byť prestup tepla +/- 0,7 až 1 ak cez spodnú časť "ťahá" ? Ako sa môžem brániť a ako sa dá situácia technicky riešiť? Vopred ďakujem za rady.
220870
03.12.12,09:19
Z obrázku sa nedá posúdiť či je tesnenie na ráme cca tých 10 cm od spodu.Je to štandardné riešenie.Chyba je možno aj vo dverách ,ale hlavne v neprerušenom tepelnom moste pod prahom dverí.
Čo sa týka toho tepelného prestupu 0,7 ,to je ujovina, síce neklamú ale zavádzajú.
0,7 dosahuje len trojsklo a aj to len v jednom bode v strede zasklenia 1 x1 m.Priemerné hodnoty za celé zasklenie sa pohybujú niekde na úrovni 0,9-1,0 aj to len v laboratóriu ,kde to merajú.Po druhé plastový rám okna dosahuje prestup niekde okolo 1,7-1,8.u dverí je to ešte viac.
Ak budem mať večer trochu času odfotím vám to tesnenie.
karabaster
03.12.12,09:49
Ďakujem za odpoveď. Potrebujem prísť na jadro problému, potom sa bduem snažiť závadu odstrániť.
marleau
03.12.12,10:42
V nákrese nevidím také štetinky,ktoré majú siahať po zem.Alebo zle vidím?
karabaster
03.12.12,10:59
Štetinky na dverách nie sú.
robov
03.12.12,11:05
Takže ano, je to štandardné riešenie, ale pri trojskle je to dosť mizéria. Preto som si vybral dvere Deceuninck, s profilom Inoutic Prestige, kde je delený hliníkový prah /teda nie že by to nejako veľmi v riadnej zime pomohlo, to ešte musím poriešiť/. Ale hlavné je, že okrem bočného tesniaceho profilu má ešte horný tesniaci profil, ktorý dosadá na gumený predel, takže tade nefučí. Pri teplotách pod -15o hliníkový profil zvnútra namŕza od vnútornej vlhkosti, po rozmrazení bývajú kvapky. Do tých teplôt ale ešte nejaký mesiac ubehne... mám technický list aj foto, v prípade záujmu.
Ako alternatíva bývajú namiesto horného profilu štetinky, ale to nepovažujem za slušné riešenie.
Akú máš vnútornú vlhkosť a teplotu? Ak máš dotykový teplomer, zmeraj teplotu pred a za prahom.
karabaster
03.12.12,11:12
Teplota v predsienke sa pohybuje bežne od 18 do 22°C. Vlhkosť okolo 60%. Celé dvere zatiaľ neuvažujem meniť (nie je to ani mesiac čo som dostaval), jedine že by sa mi podarilo donútiť výrobcu nech dodá solídne riešenie.
robov
03.12.12,11:34
Aká je vonkajšia teplota, keď to rosí? Obávam sa, že ak to výrobca nemá v ponuke, tak iba vymeniť dvere s prahom...
Ale podľa http://www.profily-internova.sk/dokumenty/manual_dvere.pdf strana 31 a 48 tam iba chýba dorazové tesnenie HD 1436.
karabaster
03.12.12,11:40
Rosí sa to aj keď je vonku 10 - 12 stupňov. Skúsim sa výrobcu opýtať na to tesnenie.
oondrejj
06.12.12,18:17
Ak ti môžem pridať svoju vlastnú skúsenosť s plastovými dverami bol by som rád. Menili sme plastové okná pred rokom a rozhodli sme sa investovať aj do vchodových plastových dverí. Keby som vedel vtedy čo sa mi s nimi stane nikdy by som viac neodsúhlasil. Dvere boli samo o sebe dobre ale po čase sa začal plast vo dverách prehýbať a ostala medzera medzi dverami a ich rámom kadiaľ mi samozrejme ťahá do domu zima a aj sneh nafukuje. Na nove dvere som tak musel nalepiť izoláciu, aby to ako tak tesnilo. Dúfam že tvoje dvere takýto problém nebudú mať. čo sa týka tvojho riešenia, tak áno je to štandardne nie veľmi šťastné riešenie.
addo77
07.12.12,12:20
štetinky tam niesu a nemusia byt, ale naozaj mi tam chyba nejaky ten artikel z exterieru .. to cierne cudo by tam nemalo vidiet. Vo dverach pokial je vysoky prah (ako vas) su dve dorazove tesnenia a zvonku este tesniaca lista (alebo profil na to urceny),ktora prave zakryva "spoj ramu a prahu" a u vas mi to pride ako nedokoncene, resp. ten plastovy system na tom setril.Dokonca aj prah by mal byt izolacny ( a nie iba prechodova lista). Takze bud to odflakla firma alebo plastovy dverny system je natolko slaby ze nema dotiahnute tieto detaily (a urcite aj dalsie). Zrejme bude problem aj pri hnanom dazdi.
A 0,7 na dverach nedosiahnete ani so vsetkymi dotiahnutymi detailami. Je to hlupost a to by mali vediet aj stavitelia nie len predajci.
lapejko
07.12.12,20:12
jedno tesnenie nie je príčinou kondenzu, je tam len zanedbateľný tepelný most, hliníkové prahy by mali byť posledných pár rokov štandardne rozdelené plastovým profilom, hlavný problém spočíva ale v podbetónovaní prahu a neprerušení betónu polystyrénom presne pod tým plastovým profilom.
karabaster
10.12.12,05:50
Dobrý deň,
ďakujem za odpovede. Vykonal som nasledovné: vybúral som pred prahom cca 10cm hlbokú ryhu. Vložil polystyrén, dotesnil penou. Pri vyšších teplotách (5 - 10°C) sa kondenz na 80% stratil. Akonáhle však teploty klesnú nižšie, všetko je rovnaké ako aj bolo.

@addo77: áno 0,7 je samozrejme hlúposť a bolo mi jasné, že takýto prestup nie je možné dosiahnuť. Dúfal som ale v solídne riešenie. Toto konkrétne za také nepovažujem. Prelistoval som výrobný manuál profilov internova 6000 a vyzerá to tak, že samotný systém je takto navrhnutý, čo považujem za totálne lajdáctvo. Ak k tomu pripočítam, že dvere sú na niektorých miestach mierne prehnuté, ide o naozaj veľmi slabý produkt.

Na jar, keď klesnú teploty, plánujem vybúrať celý betónový schod a oddeliť polystyrénom nielen vrchných 10 cm, ale celú výšku schodu. Pokúsim sa aj cez zimu vymyslieť a pozháňať nejaké tesnenia a lišty, ktorými by som vyriešil vonkajšie prekrytie. Dodávateľ, ani výrobca mi v tomto evidentne nepomôžu.

Ešte raz ďakujem za rady a názory. Peter.