matis 86
03.12.12,11:06
Zdravím.V lete mi kúrenár zapojil dve AK 1000 s kotlom Buderus logano 6-čl.Riešim dva problémy.Mám rozdiel teploty medzi kotlom a aku. nádržami cca 20'c.Všetko v medi,izolované.Druhým problémom je to,že keď mi kotol vyhasňe,tak mi akumulačné nádrže vybíja cez kotol,kým nezostanú na 40'c.Vedel by niekto poradiť.Ďakujem
alltracboy
03.12.12,10:10
narychlo ma napadlo len to ci tam mas spatne klapky na zasobnikoch.
matis 86
03.12.12,10:13
Horným zapojením sa nabíjanú aj vybíjajú.Spätnú klapku sme dali na vývod od kotla,ale nepomohlo.
Martin1310
04.12.12,16:42
Pri takomto zapojení nemôže mať spetné klapky na zásobníkoch,pretože prúdenie vody sa v oboch vetvách otáča podla toho či kúri z kotla alebo akumulačky.
Píšete že ste dali spetnú klapku na výstup z kotla a nepomohlo,takže ak už medzi kotlom a touto klapkou nieje žiadna dalšia cesta pre spetné prudenie vrchom tak to znamená že sa musia vybíjať spodom,teda v smere normálneho prúdenia.Je tu možnosť použiť uzatvárací elektroventil ktorí by sa dal medzi Esbe ventil a napojenie spátačky z vykurovacieho okruhu.Ventil by sa otváral zároven zo spustením čerpadla kotloveho okruhu a zatváral by sa pri jeho vypnutí.Predpokladám že po nahriati aku.nádrží a vyhasnutí kotla vám už čerpadlo kotlového okruhu nejde.Len treba aby kotol mal ochranu proti prehriatiu,keby náhodou elektroventil zlihal.

Pri takomto riešení ale nebude fungovať žiadna samotiaž medzi kotlom a aku.v prípade výpadku prúdu.
matis 86
04.12.12,21:59
Servisný technik,ktorý mi toto zapojenie navrhoval mi ponúkol jediné riešenie adex midi.V piatok sa snim mám stretnúť,tak sa ho ná ten elektroventil spýtam.Ochranu proti prehriatiu kotla mám.Ešte jedna otázka ohľadom toho cca.20'c rozdielu medzi kotlom a nádržami.Nemôže to robiť napojenie z boku?Dajú sa napojiť aj zhora akumulačky.Kúrenár mi povedal,že pôvodný plán bol zhora,ale je tam priestor cca 15cm,že by sa tam nevopchali odvzdušnováky.Treba tam vôbec odvzdušnováky keď radiátory sú na ďalšom poschodí?(čerpadlo by malo vzduch dostať do najvyššieho bodu,či nie?)Ďakujem za odpoveď.
alltracboy
05.12.12,10:33
odvdusnovak tam bude asi kvoli nabijaciemu okruhu, pokial nemas kotol nad urovnou tych nadrzi.
Martin1310
05.12.12,14:41
Napojenie z boku, teda podla vašho nákresu má tú nevýhodu že časť nádrže nad týmto napojením je v podstate neviužitelná akoby ste mali o túto časť menšiu nádrž.Nieže by sa nenahriala,ona sa nahreje ale tú teplú vodu už odtial do kúrenia nedostanete.


Tú teplotu v akumulačkách máte o 20stupnov menšiu (predpokladám) ale pri nabíjaní nádrže sa musíte po určitom čase dostať do stavu že bude rovnaká ovšem za predpokladu že nebude odoberať ťeplo systém kúrenia.Pokial vykurovací okruh stále odoberá teplo tak to nieje až také čudné , čo odoberú radiatori to chýba v akumulačke.
Záleží aj kde je čidlo teplomera ,myslím v akej víške nádrže je umiestnený.

No a to hlavné,ten odvzdušnovák na vrchu nádrže predsa musíte mať tak či tak pretože ak tam nieje tak tam máte vzduchovú bublinu,ten priestor nad napojením trubky musí byť odvzdušnený.Je to špatne aj z pohladu bezpečnosti pretože pri nejakej vzácnej zhode zlích okolností pri ktorej by stúpol tlak v nádržiach nad únosnú hranicu by nedošlo len k nevinnému puknutiu nádrže ale k výbuchu s tlakovou vlnou a všetkými dôsledkami.

Teraz pozerám že som asi zle pochopil a vy tam tie odvzdušnováky máte.
matis 86
05.12.12,19:12
Hm.Nádrž som skúšal nakúriť aj tak,že som si nechal otvorenú iba jednu a servo na zmiesavacom ventile som dal do ručného ovládania a zavrel.Takto som nádrž nakuril(kotol 80,nádrž 60') za cca 4 hodiny.Teplomery sú dva ná každej nádrží cca 50cm od spodu a 40cm od vrchu.po tých 4 hodinách sa mi už vracala do kotla horúca voda.Môj test podotýkam s jednou nádržou trval ďalšie 4 hodiny,no teplota sa menila s teplotou kotla.(kotol95'-nádrž 75')Ďalej mi už chýbala odvaha;-)
dedo758
06.12.12,12:54
Matis 86: Nemôžu byť chybné teplomery? Stalo sa mi, že na tom istom potrubí, v odstupe 1 meter, mi tri teplomery ukazovali 3 rôzne teploty, od 50 do 62 stupňov, pričom skutočná teplota bola kdesi uprostred. Skús teplomer z akumulačky priložiť na kotol (ak sa to dá), či dobre meria.
A ešte: Ohrev TÚV je riešený ako? Lebo pokiaľ je napojenie UK do zásobníka TÚV hneď za kotlom, ešte sa to môže vybíjať tadiaľ. Neviem si celkom dobre predstaviť, ako je potom riešený ohrev teplej vody, keď sa kúri len z akum. nádrží. Pokiaľ nijako, tak ešte dať klapku na spiatočku dolu medzi ESBE a odbočku do domu, (Martin1310 písal elektroventil, klapka mi príde bezpečnejšia, či funkčnejšia, neviem na 100%).
matis 86
06.12.12,13:27
Tuhé je napojené hneď za vyvodom od kotla,takže keď kúria akumulačky tak tuv ide na el.,alebo studena voda.Toto chcem ešte prerobiť,aby aku. nádrže dobijali tuv.Nejako som tej spätnej klapke nepochopil.Jedna je na vývode od kotla.Elektroventil zavrie pri vypnuti čerpadla.Spätna klapka by tam nemala žiadny význam.
Martin1310
06.12.12,15:57
Napisal som sem jeden príspevok ale už som ho zmazal pretože som sa sekol.

Nie,klapka dolu nepomôže pretože proti normalnemu prudeniu nemôže byť použitá. Ludia si tam dávajú aj normalny gulový ventil ktorí po nakúrení zavrú ale to sa mi moc nepáči.Predsa len človek zabudne otvoriť a hned bude problém.
mendo933
07.12.12,08:54
Zdravím.V lete mi kúrenár zapojil dve AK 1000 s kotlom Buderus logano 6-čl.Riešim dva problémy.Mám rozdiel teploty medzi kotlom a aku. nádržami cca 20'c.Všetko v medi,izolované.Druhým problémom je to,že keď mi kotol vyhasňe,tak mi akumulačné nádrže vybíja cez kotol,kým nezostanú na 40'c.Vedel by niekto poradiť.Ďakujem
Rozdiel teplôt medzi AN a kotlom je spôsobeny zapojenim. Ty mas prioritne zapojeny okruh radiatory tak, az ked sa radiatory nahreju tak az tak sa nabija AN. Preto môzu byt take rozdielne teploty, radiatory mozu mat tepelny spad 20st..
Ja mam zapojene najprv AN a az z AN ide do rozvodu (podlahovky)
3 cest.esbe za kotlom mam na 60st. tak sa mi nadrz nahrieva tak na 61-63st, az ked je aj na spodku 63 a ide do kotla spiatocka 63st. tak sa zacne vrch na vyssiu teplotu nahrievat cize tych cca 73.
Ked vyhasne kotol tak ti cerpadlo u kotla toci vodu vo velkom okruhu , kym nevypne 3cestak u kotla, tak je to normalne ze ti nadrze vybije cez komin. Od toho je zas regulacia aby to vypinala. Ja mam regulaciu siemens albatros a tam sa da nastavit v akych dimenziach a za akych podmienok ma cerpadlo fungovat. U mna ked je rozdiel teplot AN - kotol 3st tak vypne cerpadlo+ je tam este jedna podmienka ale to ma teraz nenapada. Ked teplota kotla stupne o 1st. voci AN regulacia to spozoruje a zas zapina cerpadlo.Tak sa mi nestane ze vybije AN cez kotol.
Existuju aj odost lacnejsie regulacie, napr. spominany Adex mini, ktory stale vyvijaju tak sa to tiez bude mat neaku ochranu, ked som ja zapajal tak to este nemali. Adex dokaze riesit aj ohrev TUV. Na trhu je kopec regulacii treba si len vybrat podla penazenky
matis 86
07.12.12,11:43
Nádrže majú svoju spiatočku a radiatorovy okruh svoju.Spájajú sa pred Esbe 65'.Prebytočné teplo,ktoré nejde do radiátorov sa ukladá v aku.(Už pri kureni do podlahy)Zrada bude asi s tým ESBE 65'.
Martin1310
08.12.12,01:11
Ak mate Esbe 65 tak kotol by to mal dokazať zohriať tak cca na85 stupnov,samozrejme záleží aj od rýchlosti prietoku.

mendo písal o kotlovom čerpadle že vám prehána vodu kotlom aj ked už nekúrite.Ja som predpokladal že čerpadlo kotla sa vám po dokúrení vypne ak nie tak to je špatne.Dá sa to riešiť tými reguláciami ale aj spalinovým termostatom ktorý zapína čerpadlo podla teploty vo vyustení dymovodu.
matis 86
08.12.12,18:04
Keď kotol vyhasňe,tak sa čerpadlo vypne.Je to nastaviteľné pri akej teplote.Ná vývode je spätná klapka,takže v protismere nie,jedine v smere prietoku.to znamená,že to točí čerpadlo,keď je vypnuté.