giorggies
03.12.12,12:23
Ahojte, zdedil som 2/3 pozemku /zahrady/. Od pribuznej, ktorá ma 1/3 mam záujem odkúpiť je podiel ale ona odmieta, navrhol som aby sme to predali a rozdelili si sumu podla podielov, aj to odmieta. Vyjadrila sa, že ona snicim nebude suhlasit co jej navrhnem. Ako mam postupovat. Mozem to nejak od nej odkúpiť? alebo ju donútit k odpredaju jej podielu 3-tej osobe?
marjankaj
03.12.12,11:35
Daj návrh na vysporiadanie na súd.
ivka70
03.12.12,11:36
Mozes jej aj navrhnut, nech kupi ona tvoj podiel.
Ak sa nedohodnete, mozes ako vacsinovy vlastnik, poziadat sud o vysporiadanie.
giorggies
03.12.12,11:39
v čom spočíva takyto navrh na vysporiadanie na súde? ... ako to prebieha, alebo ake su podmienky
ivka70
03.12.12,11:47
Mária27
03.12.12,15:38
Ak ide o záhradu, tá sa dá asi reálne rozdeliť. Súd rozhoduje v poradí uvedenom v § 142 obč.z., teda v prvom rade bude chcieť nehnuteľnosť deliť.

§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrhniektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a naúčelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec zaprimeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom nato, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielovéhospoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkovnechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.