lentilka1305
03.12.12,19:44
Veľmi pekne Vás poprosím o radu pri rosení okien. Utieram ich niekoľko krát denne a po celej ploche sa rosia. Až priveľmi. Nemám plastové okná. Chcem Vás poprosiť o hoc akú radu, ako s tým bojovať. Ďakujem!
Mila123
03.12.12,18:47
vetrať, vetrať, vetrať.....nesušiť prádlo v byte vôbec a kúriť.......u nás to funguje......mať orosené okno (sklo na spodnej str.) do výšky max. 10 cm výške je ok.....
marleau
03.12.12,18:51
A to sa predpokladá,že steny sú difúzne otvorené....
lentilka1305
03.12.12,19:17
Nemám plastové okná. Preto prosím aj o babskú radu...
peterkos2
03.12.12,19:19
Ak sa rosia po celej ploche,tak sú nekvalitné sklá-teda plyn medzi sklami-ak tam nejaký je
arizona
03.12.12,19:23
Nemám plastové okná. Preto prosím aj o babskú radu...
A ake mas okna? Eurookna, ci nejake starsie? Odkedy zacali rosit?
lentilka1305
03.12.12,19:50
Mám staršie drevené dvoj-okná. A začali mi rosiť teraz, ako sa ochladilo. A neustále to utieram. Utrela som ich už aj Clinom, jarou nepomáha.
arizona
03.12.12,20:18
Mám staršie drevené dvoj-okná. A začali mi rosiť teraz, ako sa ochladilo. A neustále to utieram. Utrela som ich už aj Clinom, jarou nepomáha.
Ak doteraz nerosili a zacali az teraz...nerobili ste nejake prerabky s domom?

Najosvedcenejsi prostriedok proti roseniu je pravidelne vetrat / narazovo,aby sa vymenilo co najviac vzduchu /a nesusit pradlo dnu. A pouzivanie digestora pri vareni.

To su iba take vseobecne rady. Ak chces,aby ti niekto viac pomohol, musis napisat konkretnejsie...
220870
03.12.12,20:21
Staré okná jedine vymeniť.
peterkos2
03.12.12,20:30
Tu babské rady nepomôžu.Buď budeš kúriť a vetrať až do zbláznenia,alebo ich vymeníš.Ale pozor-ak máš v byte vlhko,toto nemusí byť riešenie.
pepsikova
03.12.12,20:34
Mám staršie drevené dvoj-okná. A začali mi rosiť teraz, ako sa ochladilo. A neustále to utieram. Utrela som ich už aj Clinom, jarou nepomáha...

...a akú máš v byte teplotu?..zatváraš dvere?..cirkulujr ti vzduch v celom byte, alebo len v miestnostiach za zatvorenými dverami,..a kde sušíš, na radiatoroch, sušiaku- v byte?..to sú normálne bežné otázky, ak sa ti zarosí okno, aj staršie, tak jedine vlhkosťou v byte...nič ti nepomôže len zmeniť spôsob prísunu a pohybu vzduchu v byte...
marleau
05.12.12,07:54
Tu nič nepomože,len ich vymeniť.Fyzika sa nedá obísť žiadnym zázračným rozhodnutím ani prípravkom.Je zbytočné o tom špekulovať.
katka 23
05.12.12,08:11
súhlasím s marleau - je to fyzikálny zákon, vonkajšie sklo je studené, vnútorné je teplé ,chlad z vonkajšieho skla pôsobí na vnútorné teplé sklo a to sa následkom toho orosuje
peterkos2
05.12.12,17:38
súhlasím s marleau - je to fyzikálny zákon, vonkajšie sklo je studené, vnútorné je teplé ,chlad z vonkajšieho skla pôsobí na vnútorné teplé sklo a to sa následkom toho orosuje
To je síce pravda,ale keby vnútri nebola vlhkosť,tak sa neorosí.Z toho vyplýva,že treba riešiť aj vlhkosť
marleau
05.12.12,17:45
To je síce pravda,ale keby vnútri nebola vlhkosť,tak sa neorosí.Z toho vyplýva,že treba riešiť aj vlhkosť

Ale tá vlhkosť tam bude stále,väčšia či menšia.Treba,aby to sklo riadne izolovalo.Keby vnútorné sklo nebolo tak studené,tak sa tá para nezráža.
peterkos2
05.12.12,17:58
Ak vymení okná tak sa tá vlhkosť vyzráža inde z toho vznikajú problémy s plesňami.Preto som napísal,že treba riešiť aj vlhkosť.Zadávateľka predsa písala,že niekoľko krát za deň utiera sklá a veľmi sa rosia-to nieje normálne.Poznám veľa ľudí,čo majú staré okná a nerosia sa im ani pri mrazoch-pretože majú nízku vlhkosť v byte.
pioter007
05.12.12,19:03
Najjednoduchšie riešenie je toto - http://odvlhcovace-vzduchu.heureka.sk/ardes-590/
kúpiš si odvlhčovač a môžeš si v kľude aj sušiť prádlo, známa mala podobný problém a kúpila si niečo takéto a problém vyriešený + potom kupovala aj druhý krát pre syna do domu takže je to aj osvedčené a odporúčam a nemusíš toľko vetrať :) nastavíš vlhkosť aká ti bude pasovať a keď tá vlhkosť bude prekročená tak ti ju začne odsávať na zvolenú vlhkosť, potom vypne .. -super vec :)

nám začalo viac rosiť oká keď sme len čiastočne zateplili takže tak - čím vyššie odchýlky teplôt -vonku a vnútri tak tým viac to budeš mať zarosené..
anonym222
05.12.12,20:37
súhlasím s marleau - je to fyzikálny zákon, vonkajšie sklo je studené, vnútorné je teplé ,chlad z vonkajšieho skla pôsobí na vnútorné teplé sklo a to sa následkom toho orosuje
Katka, toto je nezmysel, čo si napísala. Ak by bolo vnútorné sklo teplé, žiadna para by sa na ňom nenakondenzovala. Práve že sklo je z vnútra príliš studené, pretože je nekvalitné.
anonym222
05.12.12,20:44
Ak vymení okná tak sa tá vlhkosť vyzráža inde z toho vznikajú problémy s plesňami.Preto som napísal,že treba riešiť aj vlhkosť.Prečo by sa mala zrážať inde? Ak sa na žiadnom predmete, stene, okne a pod. nedosiahne rosný bod, nič sa mu rosiť nebude, a ani plesne nebudú. Samozrejme, že sú aj určité hranice a pri 100% vlhkosti sa bude zrážať para takmer na všetkom, čo je iba trochu chladnejšie ako je vzduch v byte.


Poznám veľa ľudí,čo majú staré okná a nerosia sa im ani pri mrazoch-pretože majú nízku vlhkosť v byte.Ano, majú nízku vlhkosť, alebo veľa vetrajú. Pri kvalitných oknách si však môžeš dovoliť vyššiu vlhkosť a menej vetrať. Všetko so všetkým súvisí.
wagner
06.12.12,00:44
Veľmi pekne Vás poprosím o radu pri rosení okien. Utieram ich niekoľko krát denne a po celej ploche sa rosia. Až priveľmi. Nemám plastové okná. Chcem Vás poprosiť o hoc akú radu, ako s tým bojovať. Ďakujem!
Záleží aké máš okná. Ja som kedysi mala staré "kasňové" okná. Tiež sa mi rosili vnútorné tabličky skla. Prišiel jeden známi a vyfrézoval vo vnútorných rámoch otvory a dal do nich tesnenie. Okná sa mi prestali rosiť. Vysvetlil mi to tým, že studený vzduch z vonkajších okien netesnými krídlami ochladzuje tie vnútorné a preto rosia. Mala som to pár rokov - pokiaľ som nevymenila okná. To isté spravil na dverách a bolo po probléme. Treba ich poriadne utesniť - nemali by rosiť.
Evkake
06.12.12,15:02
Neviem, ci mate zaluzie, no ak ano, skuste ich vytiahnut. Nam sa velmi rosi okno v spalni, ale len ak necham spustene zaluzie, ked ich vytiahnem, okno je uplne suche, nerosi sa vobec. Odskusane vramci jedneho okna, ak je na jednej tabuli zaluzia spustena a na druhej nie, tak tabula so spustenou zaluziou je zarosena, druha naopak uplne sucha. U nas to problem vyriesilo, mozno zafunguje aj u Vas.