bluehen
05.12.12,09:58
Chcem si postavit pristresok pre auto (otvoreny) . Mate niekto typ ci sa da postavit tak aby ho stavebny urad nemohol klasifikovat ako stavbu? Co je to podla stav. zakona pevny zaklad? Ako by asi mohol vyzerat nepevny zaklad? Alebo preco je tam pouzite slovko "pevny"? Ma to znamenat aj ked ma nieco zaklad nemusi to byt stavba, pokial ten zaklad nie je pevny tj. do urcitej hlbky? Pozna zakon osadenie dreveneneho stlpu na spevnenu plochu napr. zamkovu dlazbu, alebo to niekto zo zakonodarcov (alebo sud) nazval pevnym spojenim so zemou?

Da sa chytit nejakeho usmernenia byvaleho min. vystavby? Kde je definovane co su to strojne suciastky?

Cely problem je ze pristresok potrebujem pri plote a do 2 m nemozem postavit jednoduchu alebo drobnu stavbu. Sused napadne aj ked tam dam vacsi kvetinac a nechcem robit nic v rozpore so stav. zakonom.
bettylou
05.12.12,09:02
trochu je to definované tu
http://sk.wikipedia.org/wiki/Stavba
arizona
05.12.12,09:26
marleau
05.12.12,09:41
To,čo stavajú Romales....:)
wagner
06.12.12,00:15
Stavba musí byť pevne spojená so zemou. Pokiaľ zatlčieš koly do zeme a nie sú zabetónované, pribiješ laty,prekryješ, tak to nie je stavba. Drevené prístrešky na autá mali aj u nás pri bytovkách. Sťažovali sa susedia a boli sme pozrieť stav. Zistili sme, že nie sú pevne spojené so zemou a nebolo čo dať odstrániť. To isté máš aj s plotom - drevené koly, na to drevené laty. Môžeš oplotiť. Nie je to stavba pevne spojená so zemou.
buchač
06.12.12,00:31
Chcem si postavit pristresok pre auto (otvoreny) . Mate niekto typ ci sa da postavit tak aby ho stavebny urad nemohol klasifikovat ako stavbu? Co je to podla stav. zakona pevny zaklad? Ako by asi mohol vyzerat nepevny zaklad? Alebo preco je tam pouzite slovko "pevny"? Ma to znamenat aj ked ma nieco zaklad nemusi to byt stavba, pokial ten zaklad nie je pevny tj. do urcitej hlbky? Pozna zakon osadenie dreveneneho stlpu na spevnenu plochu napr. zamkovu dlazbu, alebo to niekto zo zakonodarcov (alebo sud) nazval pevnym spojenim so zemou?

Da sa chytit nejakeho usmernenia byvaleho min. vystavby? Kde je definovane co su to strojne suciastky?

Cely problem je ze pristresok potrebujem pri plote a do 2 m nemozem postavit jednoduchu alebo drobnu stavbu. Sused napadne aj ked tam dam vacsi kvetinac a nechcem robit nic v rozpore so stav. zakonom.
...hehehe.....TY CHCEŠ ...

Keď aj podľa stavebného zákona pôjdeš a všetko dodržíš ( povolenia , podpisy , pečiatky ) , nuž vedz , že z debilom ( sused ) budeš mať aj tak problémy ...
No zároveň si myslím , že aj väčšie , nakoľko sa dilko bude obštrukcie robiť , lebo aj jeho podpis potrebuješ k stavebným konaniam ...

Ministra výstavby nerieš , ten spí teraz ( je 02,30 - Mikuláša ) ...odhliadnuc od jeho iných starostí ...
Strojné súčiastky sa prednášajú na SPŠ-strojníckej ( pozdravujem týmto Almu mater ) a následne na univerzitách technického typu ..
bluehen
06.12.12,05:57
Ale pristresok nemozes postavit tak ze zatlcies stlpy do zeme, potrebujes aspon nejaky beton na ktory ich postavis a nejako zaistis. To ze na SPS vyucuju strojnicke suciastky je pekne vediet, ale pre sudcu/stavebny urad/odvolaci organ to nie je spolahliva odpoved na reakciu, ked ta druha strana obvini ze je stavba pevne spojena zo zemou. Existuje napr. nejaka STNka ktoru mal autor zakona na mysli ked pouzil toto spojenie v zakone? Cim inym ako "strojnou suciastkou" sa da zaistit drev. stlp voci kusu betonu? Susedov podpis nie je potrebny na nic v ramci stav. konania pokial sa postupuje v ramci zakona.
lubko6394
06.12.12,06:04
Stavba musí byť pevne spojená so zemou. Pokiaľ zatlčieš koly do zeme a nie sú zabetónované, pribiješ laty,prekryješ, tak to nie je stavba. Drevené prístrešky na autá mali aj u nás pri bytovkách. Sťažovali sa susedia a boli sme pozrieť stav. Zistili sme, že nie sú pevne spojené so zemou a nebolo čo dať odstrániť. To isté máš aj s plotom - drevené koly, na to drevené laty. Môžeš oplotiť. Nie je to stavba pevne spojená so zemou.

No a toto je asi problém zadávateľa. Tiež by ma zaujímalo čo musí byť splnené aby to bolo stavbou. Trebárs záhradný altánok. Môžu byť koly osadené v zemi a do akej hĺbky, alebo tie strojné súčiastky ako sa z toho smeje Juraj, ja pod tým chápem tie pozinkované skrutky do zeme, na ktoré sa pripevňuje konštrukcia. Koľko a akých týchto skrutiek musí byť aby to bolo pevné dľa zákona a dokedy je to podľa zákona nepevné ?
buchač
06.12.12,06:12
Ale pristresok nemozes postavit tak ze zatlcies stlpy do zeme, potrebujes aspon nejaky beton na ktory ich postavis a nejako zaistis.
VŠETKO sa dá ...LEN treba VEDIEŤ a chcieť ...
To ze na SPS vyucuju strojnicke suciastky je pekne vediet, ale pre sudcu/stavebny urad/odvolaci organ to nie je spolahliva odpoved na reakciu, ked ta druha strana obvini ze je stavba pevne spojena zo zemou.
Aj tá druhá strana musí dokazovať a dôvodiť .....či ???
Existuje napr. nejaka STNka ktoru mal autor zakona na mysli ked pouzil toto spojenie v zakone?
URČITE ...šak pohľadaj v normách ...
Cim inym ako "strojnou suciastkou" sa da zaistit drev. stlp voci kusu betonu?
Žeby STAVEBNOU ???
Susedov podpis nie je potrebny na nic v ramci stav. konania pokial sa postupuje v ramci zakona.
KTO VRAVÍ ????.....TY ???
ZLE vravíš - VIEŠ !!!
POZRI poriadne zákon , vyhľadaj súvislosti a pochopíš - možno .....


ZOPAKUJEM ešte raz .
Ak máš suseda , ako popisuješ - máš problém !!!

Aby som do vetra nevravel , nuž citujem

Stavbu musia povoliť úrady aj susedia
Neprajní susedia
Aby stavebný úrad vydal stavebné povolenie a umožnil tak konečne výstavbu plánovaného domu, treba mu predložiť množstvo čiastkových povolení. Budúci majiteľ si musí obehať elektrikárov, vodárov, plynárov, úrad životného prostredia a ďalšie inštitúcie podľa konkrétnej situácie a lokality, ako napríklad hasičov, hygienikov, či dokonca letecký úrad. Účastníkmi stavebného konania môžu byť aj majitelia susediacich objektov, takže proces udelenia povolenia môže značne spomaliť a znepríjemniť neprajný sused, ak dokáže, že váš dom mu znemožní prístup k svojmu pozemku, bude mu tieniť a ohrozovať tak jeho zdravie či podobné nepríjemnosti.
buchač
06.12.12,06:19
No a toto je asi problém zadávateľa. Tiež by ma zaujímalo čo musí byť splnené aby to bolo stavbou. Trebárs záhradný altánok. Môžu byť koly osadené v zemi a do akej hĺbky, alebo tie strojné súčiastky ako sa z toho smeje Juraj, ja pod tým chápem tie pozinkované skrutky do zeme, na ktoré sa pripevňuje konštrukcia. Koľko a akých týchto skrutiek musí byť aby to bolo pevné dľa zákona a dokedy je to podľa zákona nepevné ?

...Lubo ...ono záleží aj od iných okolností , lenže tie tu neboli spomenuté ...
Veľkosť , rozmery ......atď ...

ALE inak , povedzme len ten altánok a podobne ???

http://www.porada.sk/t137371-zahradny-domcek-a-povolenie-2010-a.html
buchač
06.12.12,06:28
Co NIE je stavba podla stav. zakona?

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to
a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Za drobné stavby sa považujú aj
a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,



P.S.:
...ani normy sú mi nie potrebné......
bettylou
06.12.12,06:32
zabudol si zohľadniť podložie, bo inak držia v ornici a inak v skale
bettylou
06.12.12,06:34
zober flašku slivovice a idz sa dohodnuc so susedom po dobrym
bettylou
06.12.12,06:34
bo či ten pristrešok bude zabetonovany, abo ne, si myslim že mu može byť jedno
bluehen
06.12.12,08:15
Buchac celkom nechapem dovodu preco uvadzat co je drobna stavba. Ak nieco nie je stavbou podla §43, nemoze to byt ani drobnou stavbou, kedze v §139b zakon uvadza, ze Drobna stavba je STAVBA ktora ...

Ten tvoj § hovori len to ze ak je nieco stavba a funkciou pristresok, do 25 m2 je to drobna stavba. Ale nie ze vsetky pristresky do 25m2 atd su drobnou stavbou!

Ak poznas nejake rozhodnutie sudu alebo vyssieho stavebneho uradu, ktore uvadza ze vsetky pristresky su stavby (jednoduche alebo drobne podla rozlohy) sem s nim.
buchač
06.12.12,10:46
Buchac celkom nechapem dovodu preco uvadzat co je drobna stavba. Ak nieco nie je stavbou podla §43, nemoze to byt ani drobnou stavbou, kedze v §139b zakon uvadza, ze Drobna stavba je STAVBA ktora ...

Ten tvoj § hovori len to ze ak je nieco stavba a funkciou pristresok, do 25 m2 je to drobna stavba. Ale nie ze vsetky pristresky do 25m2 atd su drobnou stavbou!

Ak poznas nejake rozhodnutie sudu alebo vyssieho stavebneho uradu, ktore uvadza ze vsetky pristresky su stavby (jednoduche alebo drobne podla rozlohy) sem s nim.

ALE to ja VIEM ....
...čo je nepochopiteľné ?

Do 25 m2 je drobná stavba , na ktorú NEPOTREBUJEŠ to povolenie
Nad 25 m2 je tá druhá varianta ...
bluehen
06.12.12,12:26
Pokial je to stavba podla §43, povolenie potrebujes od stavebneho uradu, bud stav. povolenie alebo suhlasne stanovisko pokial ide o ohlasenie drobnej stavby. A ziadne nedostanes pokial nedodrzis odstupy a sused s nimi nesuhlasi! Tu sa ale riesi nieco uplne ine!
wagner
06.12.12,12:34
Pokiaľ skrutky nemáš zabetonované, aby sa nekyvali, tak to nie je stavba pevne spojená so zemou
wagner
06.12.12,12:36
Pozdravujem aj ja SPŠ aj STU v BA
wagner
06.12.12,12:42
Pokial je to stavba podla §43, povolenie potrebujes od stavebneho uradu, bud stav. povolenie alebo suhlasne stanovisko pokial ide o ohlasenie drobnej stavby. A ziadne nedostanes pokial nedodrzis odstupy a sused s nimi nesuhlasi! Tu sa ale riesi nieco uplne ine!
Iba sa nepamätám, že by vyhláška stanovovala odstupy pre drobnú stavbu. Alebo som ju dobre nečítala? :confused: Drobná stavba nie je rodinný dom a to čo platí pre domy, stavby, nemusí platiť pre drobné stavby. Takže rozostup si určil tzv.sused, že? A Obecný úrad mu to zožral aj s navijákom? Treba sa brániť, nech Ti ukážu ktorý zákon stanovuje rozostup pre drobnú stavbu. Daj si to predložiť.
buchač
06.12.12,14:22
mimotemy

Mám taký pocit ...nutkavý ...

bluehen je viac pokakaný zo suseda ako zo zákonov , predpisov ...

Je síce pravda , že dobrý sused je viac ako rodina ...aj to , že zlý sused nie je žiadne terno ....

No aby mne niekto ROZKAZOVAL , čo môžem a čo nie na vlastnom pozemku robiť ???
Nuž iba jeden človek je na svete , ktorý mi môže rozkázať ( všeobecne myslené ) ...
JEDEN ČLOVEK !!!
Ostatných mám v trubke , môžu ma iba požiadať ( prosiť nie je nutné ) ...

Ten človek ???......nuž jasné , že MAMA ...

Susedovi by museli byť jasné hranice pozemku a aj hranice správania sa ku mne , inak sa mením na fest nepríjemného jedinca ...
bluehen
06.12.12,19:23
wagner dik vo vyhlaske je ozaj odstup len pre rodinne domy (neviem preco som si myslel ze pre stavby)*