misstka
05.12.12,22:15
Dve miestnosti v dome sú vykurované jedným starým sporákom na pevné palivo. Ide o väčší sporák, ale dosť starý, má viac ako 20 rokov. Takže neviem akú má výkonnosť, ale asi ked je starý, už je asi aj opotrebovaný a teda nemá asi veľký výkon alebo sa mýlim? Lebo mám pocit, že už tak nevyhreje ako kedysi.
Preto sa chcem opýtať, či by neboli lepšie krbové kachle. Ak áno, tak asi koľko majú mať kw, aby vykúrili 2 miestnosti s rozlohou dokopy asi 40m2?
Ide o kuchyňu a spálňu, takže stačí aby sa to dokázalo vykúriť na takých 17-18 stupňov.
wagner
05.12.12,23:36
Tak taký starý:D sporák mám v kuchyni aj ja. Má asi 25 rokov, ak sa dobre pamätám, tak jeho výkon je 5 KW. Ja cez deň ním vykurujem kuchyňu a dve izby. Inak na večer kúrim v kúrení. Na samotné vykurovanie pokiaľ nemáš iný zdroj by boli možno lepšie krbové kachle - bývajú asi 7 KW, treba si to zvážiť. Sú rôzne druhy.
arizona
06.12.12,06:24
Ak ti ten sporak "nespati" a je funkcy, je skoda ho vyhodit a vymenit za kachle.Sporak ma predsa viacero fukcii,ktore vyuzijes.Takze je ovela setrnejsi. Na sporaku uvaris, upecies a este aj mas teplo...Cim je tazsi, tym dlhsie ti vydrzi salat teplo po vyhasnuti.

Kachle ti stacia cca 5-7 KW. Zalezi aj kolko chces do nich investovat.Lacnejsie su plechove,drahsie su kermicke,alebo kameninove -tie dlhsie salaju teplo po vyhasnuti. Vyrabaju sa aj liatinove s varnou doskou,kde mozes aj ohrievat jedlo,tie su drahsie / napr.Jotul/
misstka
06.12.12,08:15
Ak ti ten sporak "nespati" a je funkcy, je skoda ho vyhodit a vymenit za kachle.Sporak ma predsa viacero fukcii,ktore vyuzijes.Takze je ovela setrnejsi. Na sporaku uvaris, upecies a este aj mas teplo...Cim je tazsi, tym dlhsie ti vydrzi salat teplo po vyhasnuti.

Kachle ti stacia cca 5-7 KW. Zalezi aj kolko chces do nich investovat.Lacnejsie su plechove,drahsie su kermicke,alebo kameninove -tie dlhsie salaju teplo po vyhasnuti. Vyrabaju sa aj liatinove s varnou doskou,kde mozes aj ohrievat jedlo,tie su drahsie / napr.Jotul/

Máš pravdu, možno že by som rozmýšlala aj o novom sporáku. Samozrejme, že by bola úspora, keby sa dalo pripravovať na tom aj jedlo. na tomto sa ale už prejavuje opotrebovanosť, variť sa na ňom nedá, nedosiahne taký výkon, aby niečo uvaril, využíva sa iba na ohriatie jedla ale napríklad ak varím cestoviny, ohrejem v ňom vodu v hrnci a potom to dám dovariť na elektrinu. Lebo veľmi ťažko by som už na tom dosiahla, aby sa voda začala aj variť alebo aby som mohla niečo vyprážať.
Komín je skoro nový, drevo je suché, tak aj preto si myslím, že ten sporák už bude pomaly dosluhovať.
arizona
06.12.12,08:25
ak je teda sporak nefunkcny, tak nie je o com rozmyslat...
Ferdosondo
06.12.12,08:28
A čistila si sporák? Popravde neviem si predstaviť, že sporák varil a teraz už nevarí. Rúra do nového komína je dobre osadená, nechytá falošný cúg?
viktorviktor
06.12.12,11:40
sporák bude vždy sporák, murovaný či plechový, vyčistiť, opraviť - zamazať diery šamotom s vodným sklom, pretiahnuť komín a hlavne prikladať, nie až toľko aby bola plotňa žeravá, sporák sa vyhadzuje vtedy ak má dieru a nejde opraviť
wagner
06.12.12,12:31
Máš pravdu, možno že by som rozmýšlala aj o novom sporáku. Samozrejme, že by bola úspora, keby sa dalo pripravovať na tom aj jedlo. na tomto sa ale už prejavuje opotrebovanosť, variť sa na ňom nedá, nedosiahne taký výkon, aby niečo uvaril, využíva sa iba na ohriatie jedla ale napríklad ak varím cestoviny, ohrejem v ňom vodu v hrnci a potom to dám dovariť na elektrinu. Lebo veľmi ťažko by som už na tom dosiahla, aby sa voda začala aj variť alebo aby som mohla niečo vyprážať.
Komín je skoro nový, drevo je suché, tak aj preto si myslím, že ten sporák už bude pomaly dosluhovať.
Neviem prečo si myslíš, že je šporák nefunkčný. Ja som môj kúpila v roku 1988 - teda už má viac ako 24 rokov. Stále je funkčný. Podľa potreby šporák vymažem šamotom zmiešaným s vodným sklom, plech na boku bol trochu prederavený, tak sme z vnútra podložili nové kúsky plechu - to ešte pred asi 15 rokmi.Aby nechytal falošný vzduch. Odvtedy len pravidelne každý mesiac šporák vyčistím . Vymetiem aj trúbu, keď je šamot prasknutý, sledujem či nevypadne. Ak áno, tak hneď vymažem. Kúrim na ňom takmer celý rok, varím a aj som pekávala v trúbe. Teraz pečiem v elektrickej trúbe.
misstka
06.12.12,12:37
sporák bude vždy sporák, murovaný či plechový, vyčistiť, opraviť - zamazať diery šamotom s vodným sklom, pretiahnuť komín a hlavne prikladať, nie až toľko aby bola plotňa žeravá, sporák sa vyhadzuje vtedy ak má dieru a nejde opraviť

no neviem, možno by ho stačilo opraviť. drevo sa prikladá postupne. čistený je pravidelne a aj tak na tej platni čo je najbližšie k ohnisku a na ktorej sa varí nikdy nie je skoro nič, lebo to asi padne dole do ohniska. v sporáku horí dobre. nekúri sa tam non stop, tie platne sú dosť hrubé, neviem či môže byť príčinou že sa nedá napríklad vyprážať alebo rýchlo uvariť voda, že väčšinou sa na ňom varí tak dve hodiny po rozkúrení a či by sa platne nevedeli za ten čas až tak rozohriať.
wagner
07.12.12,17:13
no neviem, možno by ho stačilo opraviť. drevo sa prikladá postupne. čistený je pravidelne a aj tak na tej platni čo je najbližšie k ohnisku a na ktorej sa varí nikdy nie je skoro nič, lebo to asi padne dole do ohniska. v sporáku horí dobre. nekúri sa tam non stop, tie platne sú dosť hrubé, neviem či môže byť príčinou že sa nedá napríklad vyprážať alebo rýchlo uvariť voda, že väčšinou sa na ňom varí tak dve hodiny po rozkúrení a či by sa platne nevedeli za ten čas až tak rozohriať.

Ja mám v sporáku mriežku, na ktorej je ohnisko a tá zabezpečuje, že platňa je rýchlo rozohriata. Máš tam tú mriežku? Pod mriežkou je už miesto, kde padá popol do popolníka. Alebo máš nízko ohnisko a to nedokáže vyhriať platňu? AK áno, treba dať skontrolovať odborníkovi. To že je platňa hrubá neprekáža, mala by dlhšie udržať teplo.
kukučka
07.12.12,17:56
vulxy
07.12.12,18:11
ak je dobry komin a ma aj zo spodu tah tak tie platne sa musia ohybat.....aspon u mna to tak je...stava sa ked je nizky tlak vzduchu ze sa mu nechce horiet ale to je malokedy take dramaticke aby sa nedalo....zaklad je na zaciatku to riadne rozfofrovat aby sa pretiahol komin,ja osobne pouzivam triesky a cisty lieh na zakurenie.....potom to hori a hori.....
Darina1234
07.12.12,18:15
moja mama hovorila, ked sa dobre nepriklada, nebude ani teplo, nielen ohen udrziavat, ale poriadne naloziť,
viktorviktor
07.12.12,19:51
no neviem, možno by ho stačilo opraviť. drevo sa prikladá postupne. čistený je pravidelne a aj tak na tej platni čo je najbližšie k ohnisku a na ktorej sa varí nikdy nie je skoro nič, lebo to asi padne dole do ohniska. v sporáku horí dobre. nekúri sa tam non stop, tie platne sú dosť hrubé, neviem či môže byť príčinou že sa nedá napríklad vyprážať alebo rýchlo uvariť voda, že väčšinou sa na ňom varí tak dve hodiny po rozkúrení a či by sa platne nevedeli za ten čas až tak rozohriať.

keď nekadí, tak komín je dobrý, Skús pri rúre otáčať páčkou, prípadne pridať viac vzduchu, otvor dvierka s popolom. Oheň musí horieť, nestačí že horí -tlie, v zime horí horšie keď je studený komín, alebo odborník upravil ohnisko