elliko
07.12.12,12:02
Prosim vie mi niekto poradit, prečo mi dechtuje kotol na pevne palivo.Už osem rokov kurime v tomto kotli, či už uhlím alebo drevom a niekedy ked bol viac privretý kotol stalo sa, že pec bola zadechtovaná. Tento rok sme vyčistili komín,kotol kurime zatial len drevom a neviem prečo stále dechtuje, po stenách steká uplne ako smola, poradte mi prečo,,,,,
lubko6394
07.12.12,11:22
Pomalé horenie, málo vzduchu a nízka teplota kotla.
wagner
07.12.12,17:05
Pomalé horenie, málo vzduchu a nízka teplota kotla.

Máš pravdu. Aj mne kedysi dechtovala pec a kominár ma "pochválil", že keby som poriadne kúrila, tak sa mi to nestane. Odvtedy mám pec vždy najmenej na osemdesiat stupňov. A nepoznám dechtovanie. Možno len drevom nedosihneš potrebnú teplotu. Ja tiež na drevo dávam uhlie. Drevom vykúrim maximálne na 60 stupňov. S uhlím aj na sto stupňov.
Martin1310
08.12.12,01:24
Do spiatočky kotla si dajte nainštalovať termostatický ventil ktorý cez skrat z výstupu kotla bude udržovať kotol na vyššej teplote.Prípadne laddomat ten je drahší.
Ak však máte príliš silný kotol v ktorom to musíte dusiť aby ste neprekurovali tak aj tak bude dechtovať ale menej,tu zase pomôže akumulačná nádrž.Možnosti sú,len všetko to čosi stojí.
Minimálne by ste mohli skúsiť kúriť z menším množstvom dreva v kotli a nechať ho horieť naplno,nevýhoda je jasná,časté prikladanie trošky dreva.
legolas
08.12.12,07:27
..som presvedčený, že príčinou je ťah komína, treba ho nadmurovať a kotol nebude zadechtovaný...