CHDZ
09.12.12,16:36
Dobrý večer,chcel by som stavat plot z betónových tvárnic.Výška plotu by mala byť:stĺpy 2m vysoké,medzi to chcem dať výplň drevené latky.Prosím poradte mi ako na to,čo k tomu budem potrebovať,na koľko som laik,ale chuť do práce mi nechýba,chcel by som si tento plot postavit sam:). ďakujem.
220870
09.12.12,17:42
Potrebujete na to cement štrk ,roxor vodorovne 6mm,zvislo 10mm ,latky ,oceľové profily na konštrukciu pod latky,debniace tvárnice a miechačku na beton..
bodliak
09.12.12,17:45
fúrik, lopatu, vodováhu...
oondrejj
09.12.12,17:54
ešte sa ti celkom hodí aj miešačka, kus šnúry, kladivo a nejaké drevené klinky na podkladanie tvárnic. A hlavne si zavolaj na pomoc nejakého murára a pomocníkov pretože na začiatok budeš potrebovať vykopať a zabetonovať základy, na ktorých bude tvoj plot stáť. Teda ak to nechceš betónovať sám čo teda budeš mať poriadne pracné.
CHDZ
09.12.12,17:58
ešte sa ti celkom hodí aj miešačka, kus šnúry, kladivo a nejaké drevené klinky na podkladanie tvárnic. A hlavne si zavolaj na pomoc nejakého murára a pomocníkov pretože na začiatok budeš potrebovať vykopať a zabetonovať základy, na ktorých bude tvoj plot stáť. Teda ak to nechceš betónovať sám čo teda budeš mať poriadne pracné.
Betónovať to sám rozhodne nechcem,základy by som určit nachal urobiť murárom,pri tom sa mi vynára ďalšia otázka,neviie mi niekto poradiť partiu murárov o Kvetoslavove ,alebo blízkom oklí?Ešte raz ďakujem za všetky vaše doterajše rady a postrehy.
bodliak
09.12.12,18:04
Líniu plotu nechať vytýčiť, aby vás 2 týždne po postavení plota nezačal sused naháňať a žiadať odstránenie.

Ak tie 2 metrové stĺpky majú byť z tých betónových tvárnic, základ by som nezanedbával !
Ideálne až do nezamŕzajúcej hĺbky, a podsypať štrkom. Vertikálne roxory napichať do základu v mieste stĺpikov, (ak si to viete presne rozmerať) a nechať trčať.
Tvárnice v rovine ukladať a po 2-3 radoch vylievať betónom. V stĺpikoch betón zhutniť. Vrch zakryť alebo utesniť, inak vám to voda za 2-3 zimy načne.
CHDZ
09.12.12,18:25
Líniu plotu nechať vytýčiť, aby vás 2 týždne po postavení plota nezačal sused naháňať a žiadať odstránenie.

Ak tie 2 metrové stĺpky majú byť z tých betónových tvárnic, základ by som nezanedbával !
Ideálne až do nezamŕzajúcej hĺbky, a podsypať štrkom. Vertikálne roxory napichať do základu v mieste stĺpikov, (ak si to viete presne rozmerať) a nechať trčať.
Tvárnice v rovine ukladať a po 2-3 radoch vylievať betónom. V stĺpikoch betón zhutniť. Vrch zakryť alebo utesniť, inak vám to voda za 2-3 zimy načne.
Plot mam vytýčený na zakrztie vrchu by som chcel použiť betonov striešky.Základ by som chcel vykopať na 50cm,vraj tu viac poda nezamŕza,o tom štrku pod základy som nevedel,ale asi to radšej použijem. Ďakujem za Vaše rady.
marleau
09.12.12,18:31
Všetci zabudli na to najhlavnejšie,bez čoho sa takmer žiadna stavba aspoň na Slovensku nezaobíde....:D:D:D
CHDZ
09.12.12,18:35
Všetci zabudli na to najhlavnejšie,bez čoho sa takmer žiadna stavba aspoň na Slovensku nezaobíde....:D:D:D
A to je??
marleau
09.12.12,18:37
Pol deci a niečo na zapitie.
command
10.12.12,04:29
A co takto stavebne povolenie / oznamenie drobnej stavby?
bluehen
10.12.12,08:07
10 roxor je na stlp malo! potrebujes tam dat tyc alebo ruru ktora je na vysku stlpu pevna (neohyba sa), aspon 6/4". Inac do toho kopnes a stlpik pojde k zemi.
TomasHC
10.12.12,08:30
10 roxor je na stlp malo! potrebujes tam dat tyc alebo ruru ktora je na vysku stlpu pevna (neohyba sa), aspon 6/4". Inac do toho kopnes a stlpik pojde k zemi.

Veď nie jeden, ale 4, aj so zopár strmienkami!
Ferdosondo
10.12.12,09:09
10 roxor je na stlp malo! potrebujes tam dat tyc alebo ruru ktora je na vysku stlpu pevna (neohyba sa), aspon 6/4". Inac do toho kopnes a stlpik pojde k zemi.
Len či ty nebudeš nejaký kung fu bojovnik.
Betonový stlpik s roxormi zas nie je také ľahké zvaliť.
bluehen
10.12.12,09:15
OK vlastne k zemi nepojde ale moze sa nalomit, zvlast pocas schnutia betonu

edit: Ak postavis na bet. zaklad jednoduchy stlp z 40 x 20 tvaroviek na sebe a ked tam das 10 roxor na 99% sa nalomi v mieste napojenia na zaklad, ak do neho niekto silnejsie drgne. Moze to dostatocne spevnit aj jedna rada tvaroviek po celej dlzke zakladu, ak to spravne previazes so stlpikom.

Ine je ked postavis hrubsi stlp (napr. z 2 tvaroviek vedla seba) a das 4 roxory (aj tensie ako 10) do rohov, vtedy je to dostatocne vystuzene.

Mudrcov co radia ze 10 roxor vzdy a vsade a hocijako nekomentujem.
CHDZ
10.12.12,12:14
A co takto stavebne povolenie / oznamenie drobnej stavby?
Táto povinnosť sa týka aj toho,kd mením starý plot za nový?
command
10.12.12,12:27
Táto povinnosť sa týka aj toho,kd mením starý plot za nový?
Ono zalezi v akom rozsahu ho menis ak tam nechavas povodne betonove zaklady tak nemusis ale ak robis nove zaklady tak sa mi zda ze musis ono si to kazdy vysvetluje inak. Je jasne ze podla stavebneho zakonu
§ 139b ods. 15 a) opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa.Ide o to ci to sused nenapadne. radsej sa spýtaj. na obecnom urade/stavebnom urade.
CHDZ
10.12.12,14:41
Len či ty nebudeš nejaký kung fu bojovnik.
Betonový stlpik s roxormi zas nie je také ľahké zvaliť.
Chlapi tak stačí ak dám do každého stĺpu 4 roxori,alebo tam mám vážne dať lešenársku ruru?
ďakujem všetkým za dobré tipy a rady.
CHDZ
10.12.12,14:44
Ono zalezi v akom rozsahu ho menis ak tam nechavas povodne betonove zaklady tak nemusis ale ak robis nove zaklady tak sa mi zda ze musis ono si to kazdy vysvetluje inak. Je jasne ze podla stavebneho zakonu
§ 139b ods. 15 a) opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa.

Ide o to ci to sused nenapadne. radsej sa spýtaj. na obecnom urade/stavebnom urade.
Mam tam teraz pletivový plot,stĺpiky majú betonovy zaklad,ale suseda zatial tvrdí,že jej moj nový plot nebude vadiť.Aj tak asi skočím na ten miestny úrad.Ďakujem.
draik
10.12.12,16:26
Ak to chcete robiť zo štiepaných tvaroviek (teda nie z obyčajných šedých šalovačiek), tak si dajte záležať na rovinnosti podkladu a založení prvého radu. Nie je od veci hydroizolácia. Hĺbka základu 50 cm je na murovaný plot rozhodne málo. Dávajte roxory. Napichajte ich po betonovaní základu, nie na celú výšku stĺpika, ale aspoň pol metra nad betón. Umiestnenie roxorov si vymerajte, aby ste prácne nemuseli uskakovať. Ak bude plot orientovaný na J alebo JZ, tak by som najmä v prípade dlhších stien nevynechal dilatáciu.
CHDZ
10.12.12,17:18
Ak to chcete robiť zo štiepaných tvaroviek (teda nie z obyčajných šedých šalovačiek), tak si dajte záležať na rovinnosti podkladu a založení prvého radu. Nie je od veci hydroizolácia. Hĺbka základu 50 cm je na murovaný plot rozhodne málo. Dávajte roxory. Napichajte ich po betonovaní základu, nie na celú výšku stĺpika, ale aspoň pol metra nad betón. Umiestnenie roxorov si vymerajte, aby ste prácne nemuseli uskakovať. Ak bude plot orientovaný na J alebo JZ, tak by som najmä v prípade dlhších stien nevynechal dilatáciu.
Ano presne ste trafil...,plot je JZ.Ďakujem ra radu...,chlapi je tu niekto,kto ma ludi ktorý by mi tento základ postavili????Ďakujem.
oondrejj
10.12.12,21:09
ľudí pozná takmer každy aj partie, avšak plánuješ to betónovať ešte teraz? teda myslím, že či nie je lepšie počkať s tým plotom do jari. Predsa len počasie už tearz nie je až také dobre. Neviem do koľkých stupňov sa pridávajú zmesi do betónu ale aspoň u nás bolo dneska v noci 18°C (teplomer ma odchylku 2°C), tak neviem či je múdre sa s tým ponáhľať.
Ferdosondo
11.12.12,06:21
Dosť teplo máte na tej Orave (18C):)

Ako dávaš malý krúžok, čiže stupne?
draik
11.12.12,08:33
ctrl+alt+5
Ferdosondo
11.12.12,09:09
Dík
CHDZ
11.12.12,14:53
ľudí pozná takmer každy aj partie, avšak plánuješ to betónovať ešte teraz? teda myslím, že či nie je lepšie počkať s tým plotom do jari. Predsa len počasie už tearz nie je až také dobre. Neviem do koľkých stupňov sa pridávajú zmesi do betónu ale aspoň u nás bolo dneska v noci 18°C (teplomer ma odchylku 2°C), tak neviem či je múdre sa s tým ponáhľať.
Budúci týždeň sa má vraj oteplit,tak by som chcel stihúť urobiť aspoň ten základ a vedľa toho zatial nechám starý pletivový plot.Viete mi poradiť nejakú partiu aj v mojom okolí?Ďakujem.
marleau
11.12.12,15:07
tiež nie som zástancom splašených termínov
Ferdosondo
12.12.12,04:50
Budúci týždeň sa má vraj oteplit,tak by som chcel stihúť urobiť aspoň ten základ a vedľa toho zatial nechám starý pletivový plot.Viete mi poradiť nejakú partiu aj v mojom okolí?Ďakujem.
Zbytočne sa neplaš, času bude ešte habadej. Práce sa majú vykonávať vtedy, keď sú na to podmienky. Keď to budeš siliť, tak to tak aj bude vyzerať. To že sa má otepliť je síce pekné, ale je kopec snehu, ktorý sa roztopí. V takom blate robiť? No neviem. Betón, aby vyzrel potrebuje určitú teplotu. Bude ju mať?
CHDZ
12.12.12,13:56
Zbytočne sa neplaš, času bude ešte habadej. Práce sa majú vykonávať vtedy, keď sú na to podmienky. Keď to budeš siliť, tak to tak aj bude vyzerať. To že sa má otepliť je síce pekné, ale je kopec snehu, ktorý sa roztopí. V takom blate robiť? No neviem. Betón, aby vyzrel potrebuje určitú teplotu. Bude ju mať?
Asi máš pravdu,viac ludí mi poradilo to isté.Nevadí zatial aspoň niekde zoženiem dtčka a ostatný materiál.Ďakujem.