johnyskk
10.12.12,01:29
Dobry den

Prosim vas o radu stale my vlhne dom iba rohy rodineho domu su cele mokre, nemam plastove okna mam drevene a aj ty mam zarosene stale ich mosim utierat, vykurujem dom plynom a mam v dome tepotu 20stupnov. Uz si neviem rady ako sa toho zbavit prosim vas o radu.
220870
10.12.12,05:42
To môžu byť tepelné mosty,alebo nevhodná skladba stien.
marleau
10.12.12,06:57
Tiež asi nie je dom odizolovaný voči zemnej vlhkosti.
oondrejj
12.12.12,20:54
tiež by som sa zameral na to odizolovanie podlahy. Mojí starý rodičia majú veľmi zaujímavu skladbu. Drevo pod drevom trámy a len hlina nič viac. V takomto dome si s vlhkosťou poradíte asi fakt len častým vetránim. Nebude na škodu kúpiť si aj nejaký ten vlhkomer.
marleau
13.12.12,06:56
Problémy s vlhkosťou v starších domoch budú myslím si pribúdať. Kým kedysi sa v nich kúrilo všelijakými pieckami a sporákmi na pevné palivo,ktoré okrem výdatného tepla aj vysušovali vzduch,dnes tam každý zavedie plynové kúrenie,ktorým ak aj trošku vykúri,tak zas produkuje vlhkosť. Mám to odskúšané na našom starom dome.
pmajap
13.12.12,07:47
Pri reštaurovaní starých domov sa osvedčil kanálik vysekaný asi 10 cm nad podlahou do steny do hľbky asi 7cm v miestach kde vlhne.Priložím nákres, takto riešili vlhkosť v sakrálnych stavbách a úspešne.Kanálik je otvorený v spodnej časti a pod stropom. Umožňuje cirkuláciu vzduchu a tým vysúša steny. Nevkladali drenážne trubky, ani nič podobné, len po celej dľžke prekryli omietkou. Svetosť kanálika 3-5 cm. A samozrejme žiadne cementové omietky, len vápenné.
220870
13.12.12,08:10
Problémy s vlhkosťou v starších domoch budú myslím si pribúdať. Kým kedysi sa v nich kúrilo všelijakými pieckami a sporákmi na pevné palivo,ktoré okrem výdatného tepla aj vysušovali vzduch,dnes tam každý zavedie plynové kúrenie,ktorým ak aj trošku vykúri,tak zas produkuje vlhkosť. Mám to odskúšané na našom starom dome.
Môžem len potvrdiť a trochu poopraviť.Kachle nevysušujú vzduch práve naopak.Pokiaľ som v dome kúril len plynom bol síce suchší vzduch ,ale nebola taká kvalitná cirkulácia vzduchu a hlavne kachle ktoré mám namontované neustále z interiéru odsávajú vzduch presýtený biologickými molekulami a posielajú ho komínom het.Tým ,že je cirkulácia vzduchu ,dochádza k oplachovaniu stien vzduchom ,tým sa sušia steny.V dome je mierny vánok.Plieseň neznáša prievan.Nasávanie čerstvého vzduchu som riešil cez digestor ktorý je v kuchyni .V dome takmer stále 25°C spotreba dreva 3,5m2/zima.
murko1
13.12.12,11:57
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=123013&stc=1&thumb=1&d=1355384814 (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=123013&d=1355384814)

Ak som to dobre pochopil tak, tam kde je otvor je stena prevŕtaná durchom durch. A potom sa to normálne omietne vápennou maltou a ono to tade bude dýchať ale ako to bude dýchať keď tam bude omietka. Dá sa do tých žľabov niečo čo sa po omietnutí vytiahne?
pmajap
13.12.12,12:31
Nie, to je len otvor z toho kanálika pod omietkou jeho začiatok a koniec. Nemusí byť veľký, priemer 3 cm a dá sa pekne zamaskovať.
Môžeš si pomôcť kratšími hladkými hadicami, keď to zavädne vytiahneš a omietaš ďalšiu plochu.
pmajap
15.12.12,12:31
Ak máš možnosť namontovať kachle tak to urob, tak ako 220870. Kachle sa nahrejú na niekoľkonásobne vyššiu teplotu ako radiátor, ten má skoro konštantnú teplotu. A preto teplo z kachlí vytvorí prúdenie vzduchu a spotreba paliva je malá. Ak kanálik v stene, tak dole ho daj do spádu, prvý rok ti bude z neho vytekať voda.
Minolda
26.12.17,14:32
nakres kanalika