TbJ
10.12.12,08:56
Nedávno sme si vsimli na pár miestach vodorovné trhliny, ktoré sa ťahajú medzi posledným radom tvárnic (Porfix Plus 375) a vencom z U-Profilov. Niektoré majú dlzku 2 metre. Sirka trhliny je v podstate nemeratelna... pár desatiniek milimetra. Toto je nasa prva zima v dome, prvý krát sa kúri (minulý rok uz boli hotové omietky aj fasáda, ale kúrenie sme este namali nahodené, tak sa celú zimu vôbec nekurilo.
Na veniec sú priamo polozene nosníky stropného systému porfix.
Zaujimave je, ze sme si to vsimli tento týzden, ked uz v podstate celý tyzden dost mrzne. Mozno náhoda, mozno nie... Neviem.

Estetické hladisko ma nezaujima. Pri buducej maľovke sa to opravi. Obavam sa len váznych statických problémov - po lopate povedane, aby nám nepadol dom na hlavu... :eek:
Je to dôvod k prizvaniu statika za nemale peniaze, alebo takéto nedostatky sa prejavuju pri kazdej novostavbe....?
TomasHC
10.12.12,08:31
Čo je na Porfixe? Hrubovrstvá omietka? Kleber + sieťka a tenkovrstvá omietka?
bodliak
10.12.12,08:44
Foto so zvýraznením trhlinky by bolo vhodné.
Volať statika je predčasné.

Prasklina pár mm bez posunu nič neznamená.
TbJ
10.12.12,09:05
Kleber+ sieťka (ale podľa môjho názoru davali majstri niekde malo klebru a robili s príliš hrubým "hrebeňom"). Na to potom šiel Feinputz - často ale davali tenku vrstvu, keďže aj po maľovke je vidieť hrebeňovú štruktúru pod Feinputzom. Celkovo to omietanie bolo priliš rýchle podla mňa. V podstate celý dom bol zvnútra hotový (sieťka, kleber, Feinputz) za 2 víkendy.
Rozmýšľal som ešte aj nad tou možnosťou, či v niektorých častiach nebola veľká škára medzi Učkom a tvárnicou, keďže pri murovaní sa majstri snažili posledný rad (Uprofily) uložiť čo najrovnejšie, aby bol strop rovný. A môže byť, že kdesi museli dvihať pomocou malých klinov...
TbJ
10.12.12,09:06
Keď prídem domov z roboty a budem mať čas, tak niektoré pofotím a hodím to sem.
oondrejj
10.12.12,15:01
podľa mňa to bude tou sišťkou a klebrom. Ja som podobne nedostatky krásy riešil tak, že som oškrabal dané miesto a natiahol na to ešte jednu vrstvu klebru, sieťky a pucovky. Volať v tomto prípade by bolo podľa mňa bytočne a na druhej strane poriadne predražené riešenie. POkiaľ to nie sú obrovske trhliny ktoré by mohli porušiť statiku domu je to asi zbytočné. Z toho čo ste písali sa mi nezdá, že by u Váas nastal tento problém.
MareC3k
11.12.12,06:55
Presne take iste praskliny mam aj ja, pod stropom. roztahuju sa vzdy v zime pri velkych mrazoch. Majstri co tahali omietku vraveli, ze ziadne praskliny nebudu a ked som ich zavolal na to pozriet tak bol zrazu problem s nevyschnutymi murmi a rychlo postavenou hrubou stavbou atd... omietka je sadrova 15-20mm knauf MP75, ziadna sietka, ziadne lepidlo, len penetrak a omietka.
220870
11.12.12,08:26
Tento problém majú skoro všetky porfixové stavby niekedy na exponovaných ,zaťažených miestach aj Ytong-y.Je to spôsobené veľkou zabudovanou vlhkosťou v týchto materiáloch.Porfix a Ytong by mal pred omietaním vyschnúť (si to presne nepamätám tuším pod 10%).Na takúto hodnotu schne 3 roky.Ak sa toto neudeje a omietne sa vlhký múr tak môže dochádzať k takýmto trhlinám.Porfix a Ytong schnutím menia svoj tvar .Staticky to nieje moc veľká chyba pokiaľ nie sú nosné múry poddimenzované.Tento problém nebýval dovtedy kým sa klasicky omietalo vápennocementovou maltou.
alltracboy
11.12.12,08:49
Presne take iste praskliny mam aj ja, pod stropom. roztahuju sa vzdy v zime pri velkych mrazoch. Majstri co tahali omietku vraveli, ze ziadne praskliny nebudu a ked som ich zavolal na to pozriet tak bol zrazu problem s nevyschnutymi murmi a rychlo postavenou hrubou stavbou atd... omietka je sadrova 15-20mm knauf MP75, ziadna sietka, ziadne lepidlo, len penetrak a omietka.
nepreviazane rohy a prechody medzy rozdielnymi materialmi sa musia sietkovat
MareC3k
11.12.12,09:50
prechody stena-preklad, stena-kominova tvarnica sietkovali, ale stena ako taka nieje sietkovana... mury z ytongu v lete postavene v zime omietnute a v jari nastahovane. Cim je vacsia zima vonku tym sirsie su praskliny. Z vonku este nieje ziadna omietka, premyslam nad variantou, ci to 10cm zateplenia z vonku nevyriesi?
TomasHC
11.12.12,09:56
prechody stena-preklad, stena-kominova tvarnica sietkovali, ale stena ako taka nieje sietkovana... mury z ytongu v lete postavene v zime omietnute a v jari nastahovane. Cim je vacsia zima vonku tym sirsie su praskliny. Z vonku este nieje ziadna omietka, premyslam nad variantou, ci to 10cm zateplenia z vonku nevyriesi?

Nevyrieši :) Mám 12 cm a tiež mikro-puklinky.
oondrejj
11.12.12,19:13
tie pukliny podľa mňa budú vznikať tak či onak. Hlavne tí, ktorí bývajú blizko frekventovanej cesty tak sa toho asi celý život nezbavia. Ale aj mne doma stále vnikajú. Raz sa buchne dverami inokedy prievan tresne oknami a podobne a pukliny potom aj tak vzniknu. Každy kto stavia musí počitať s tým že celý život bude niečo opravovať.
tom_NR
12.12.12,15:49
Tiež som si asi pol roka po omietnutí interiéru všimol jednu cca. metrovú trhlinku v mieste pod U-čkami (Porfix 30cm, presieťkovaný a MVR), ale po predminulej zime zmizla a už sa neukázala.