kempeska
10.12.12,09:00
Dobry den . Cez vikend som mala neprijemnu hadku s mojou susedou.Byvam v 6 bytovej jednotke v ktorej je kurenie na pevne palivo. Dva krajne byty sa odpojili a postavili sa vlastny komin lenze tato moje suseda si z prerazila komin do splolocneho komina a urobila taktiez vlastne kurenie .Problem je v tom ze teraz ked zakurime tak nam dymi pec a neviem preco uz sme ju celu vycistili a pytame sa ci nema vpplyv aj jej pripojka do nasho komina.Chcela by som to vyriesit slusne nie ovinovanim sa na schodzi ked neviem ci mam pravdu. dakujem
legolas
10.12.12,09:41
...no pravdaže má, lebo tie ťahové pomery nie sú také ako boli pred tým.., dá sa to vyriešiť nadstavením komína a tým sa ťah zlepší..., pokúste sa so súsedou tento problém vyriešiť bez hádok...
...alebo je ešte jedná možnosť a to tak, že ak je ten komín dosť priestorovo široký..myslím tým vnútrajšok, tak nech si súseda dá vmontovať ďalšie pripojenie na komín a bude po probléme...
Indeed
10.12.12,09:45
Nepíšete či je to susedka pod Vami alebo nad vami,

lebo ak je to nad Vaším bytom,tak ked kuri tak Vám vlastne pomáha zvyšovať ťah v komíne

pomože aj odchýliť dvierka naspodku komína ťah sa určite zlepší
Martin1310
10.12.12,21:48
No niesom teda žiadny odborník ale napojenie viacerých kotlov na jeden komín sa mi teda moc nepozdáva,ešte v rámci jedného poschodia ako tak , za určitých opatrení, ale nad sebou to je podla mna uplná blbosť.
Stavým sa o cent že to normy nepovolujú.
arizona
11.12.12,05:41
Na to,aby sa niekto napojil na spolocny komin v bytovke treba mat povolenie, doklady a revizie, ze komin aj vykurovacie teleso zodpoveda vsetkym predpisom. Tiez sa musi preukazat kazdorocnymi kontrolami /kominar,plynari a pod./
Ostatni obyvatelia, ci spravca budovy to moze pozadovat k nahliadnutiu.

skus pozriet nasledovne linky, mas tam aj zakony,aj priklady, co vsetko potrebuje obcan , ak si chce v bytovke zabezpecit vlastne kurenie.

http://www.porada.sk/t177751-krb-na-drevo-v-panelaku.html

http://www.porada.sk/t204285-krb-v-byte-a-vlastny-komin.
atd
220870
11.12.12,06:27
Pokiaľ ja viem tak bytovky majú pre každý byt a poschodie samostanú komínovú rúru .Komíny na streche by mali mať toľko vývodov koľko je bytov.Nieje možné aby sa niekto napájal do vašej komínovej šachty.Je to extrémne nebezpečné a všetky normy to prísne zakazujú.Je to kriminálku.Ak to nahlásite tak bude mať obrovské problémy.Do toho času kým to neodstráni odporúčam natvrdo zablendovať komín do vášho bytu.Nechcem preháňať ,ale ide o život,o váš aj jej..
Indeed
11.12.12,08:48
No niesom teda žiadny odborník ale napojenie viacerých kotlov na jeden komín sa mi teda moc nepozdáva,ešte v rámci jedného poschodia ako tak , za určitých opatrení, ale nad sebou to je podla mna uplná blbosť.
Stavým sa o cent že to normy nepovolujú.

Roky rokuce sme takto kurili v rodinnom dome ....

Na ten istý komín bol v pivnici napojený kotol UK na tuhé palivo, nad nim v kuchyni bol napojený sporák a na poschodí v izbe
male kachle /petrík/

A vždy bolo všetko O.K.

Akurát bolo treba častejšie vymetať komín.....
Martin1310
11.12.12,16:55
Roky rokuce sme takto kurili v rodinnom dome ....

Na ten istý komín bol v pivnici napojený kotol UK na tuhé palivo, nad nim v kuchyni bol napojený sporák a na poschodí v izbe
male kachle /petrík/

A vždy bolo všetko O.K.

Akurát bolo treba častejšie vymetať komín.....


Netvrdím že to je nemožné aj v dome kde bývam ja to tak pôvodne bolo,Sám si to človek nejako ustráži aby sa nič nestalo ale v bytovom dome je to hazard z životmi iných ludí.Keby sused nad ním nevediac že je napojený na jeho komín napríklad nemal dobre utesnený komínový otvor a za špatného počasia by spaliny začali ísť k nemu do bytu.Z plynového spotrebyča by si to ani nemusel všimnúť.Viem o prípade že sa takto podobne zadusilo malé dievčatko.
jozerko
26.01.13,13:30
ak napojenie urobila do komína, kde vy máta napojený kotol(vykurovanie pre bytovku),tak to nezodpovedá norme. Dve vykurovacie telesá napojené do jedného komína, dvaja rôzni obsluhovatelia - to je neprípustné.
Za určitých okolností by mohlo byť: dve vykurovacie telesá v jednom komíne - jeden obsluhovateľ(rodinný dom)
S vysokou pravdepdobnosťou tam povolenie nie je, takže by som trval na zrušení toho napojenia.
Problémy to bude robiť stále, nehovoriac o čistení(kto bude platiť...)
Asi vám žiadný kominár na to nedá revíziu.... (poistenie....)