zeli
10.12.12,15:12
Dobry den.

Chcel by som sa opytat, aka moze byt priblizna nosnost podlahy v starych murovanych bytovkach (bytovka je z roku cca 1950). V jednej miestnosti (cca 4,2m x 5m) uvazujeme nad oddelenim kuchyne od obyvacej casti zvysenim podia o 15cm. Rozmer podia by bol cca 3m x 2,8m. Podium by bolo umiestnene v rohu izby. Ked som pocital, tak vaha podia by mohla byt cca 1300kg aj s gaucom. Myslite, ze je to nad ramec nosnosti? Ked som to pocital, tak to vychadza cca 154kg/m2. Na zvysok miesnosti (cca 12,6m2) planujeme vyrovnat podlahu betonom + dlazbu. Vaha tohto by bola dalsich 750kg. Myslite, ze celkovo 2000kg na 20m2 je vela?

Dakujem za odpoved.

PS: prosim skuste najskor poradit, nepiste hned o statikovi. Toho budeme volat, no chceme vediet, ci mozme projektovat miesnost s podiom, alebo radsej bez neho.
zknihy
10.12.12,14:50
Dobry den.

Chcel by som sa opytat, aka moze byt priblizna nosnost podlahy v starych murovanych bytovkach (bytovka je z roku cca 1950). V jednej miestnosti (cca 4,2m x 5m) uvazujeme nad oddelenim kuchyne od obyvacej casti zvysenim podia o 15cm. Rozmer podia by bol cca 3m x 2,8m. Podium by bolo umiestnene v rohu izby. Ked som pocital, tak vaha podia by mohla byt cca 1300kg aj s gaucom. Myslite, ze je to nad ramec nosnosti? Ked som to pocital, tak to vychadza cca 154kg/m2. Na zvysok miesnosti (cca 12,6m2) planujeme vyrovnat podlahu betonom + dlazbu. Vaha tohto by bola dalsich 750kg. Myslite, ze celkovo 2000kg na 20m2 je vela?

Dakujem za odpoved.

PS: prosim skuste najskor poradit, nepiste hned o statikovi. Toho budeme volat, no chceme vediet, ci mozme projektovat miesnost s podiom, alebo radsej bez neho.
Odhadom :
12,6 m2 / 750 kg - - to je tak hrúbka 4 cm (poter by som pod 2 cm nedával / armovačka je problém), ale
nemusí to byť veľa (+100 kg/ m2), ale previaž to s múrmi - tak odľahčíš podlahu
chandler
10.12.12,14:58
to je vela, nemozes to urobit. podium sa da robit len drevene a vyrovnavat betonom uz vobec nemozes.
zknihy
10.12.12,15:06
to je vela, nemozes to urobit. podium sa da robit len drevene a vyrovnavat betonom uz vobec nemozes.

A keby tak pod okraj pódia dal oceľovú platňu a zavesil ju na 2 laná do protiľahhlých zvislých stien pod stropom (a aby laná nebortili steny dnu, rozoprel by laná malým C profilom (a aj záves by si tam mohol dať :D ) ).
marleau
10.12.12,15:33
Ja by som to neriskoval.Deka na to určite nebola staticky dimenzovaná.
oondrejj
10.12.12,16:32
zbytočne také niečo ani nerob. Je to veľmi nebezpečný experiment a pochybujem že sa nájde niekto, kto by ti toto odsúhlasi respektíve, kto by si toto zobral na zodpovednosť. Tá hmotnosť ako píšeš je hrozne veľká a hrozilo by že sa jedného rána prebudíš u susedov o poschodie nižšie. Za statikom sa ti ani neoplatí ísť, pretože to bude strata času. Pouvažuj nad iným riešením.
zeli
11.12.12,13:46
Dobry den.

Tak dnes som bol na navsteve u statika. Jeho reakcia ma milo prekvapila. Zatazenie betonovej podlahy v byte podla normy je 1,5kN/1m2 (t.j. 150kg/1m2). Pri vyztuhe betonu zelezom unesie podlaha az do 10kN/1m2 - t.j. 1000kg na 1m2. Ked som ja pocital moje zatazenie, tak mi vychadza aj s nabytkom maximalne 2500kg na 20m2 = 1,25kN/m2. Takze hor sa vypracovat staticky posudok a moze sa zacat betonovat.
oondrejj
11.12.12,14:04
takže nakoniec sa do toho betonovania idete pustiť na základe odporúčania statika hej? No dobre teda budeme všetci držať palce aby Vám to vyšlo podľa vaších predstáv. Keď vám to aj statik odobril, tak s tým hádam nebudú žiadne problémy, a keby niečo tak asopň mate na koho potom zvaliť vinu :P
Halli
11.12.12,14:05
Dobry den.

Tak dnes som bol na navsteve u statika. Jeho reakcia ma milo prekvapila. Zatazenie betonovej podlahy v byte podla normy je 1,5kN/1m2 (t.j. 150kg/1m2). Pri vyztuhe betonu zelezom unesie podlaha az do 10kN/1m2 - t.j. 1000kg na 1m2. Ked som ja pocital moje zatazenie, tak mi vychadza aj s nabytkom maximalne 2500kg na 20m2 = 1,25kN/m2. Takze hor sa vypracovat staticky posudok a moze sa zacat betonovat.

No počkaj si pre istotu na ten posudok aj s razítkom a ručením statika...ale nechcela by som bývať pod tebou. Už len pre ten strašný pocit...:eek:
chandler
11.12.12,14:32
tu nejde o to kolko bude vazit nabytok ... ide o to kolko pridavas zatazenia... ta stropna doska bola dimenzovana na zatazenie ktore bolo mensie ake je teraz podla normy. takze teoreticky nevyhovie ani keby si pridal 1mm nivelacny poter.
teoreticky by si nemal dat ani dlazbu ked je tam pvc. sice sa to robi aj posudky sa na to robia. ale ak ti dovoli pridat niekolko cm betonu tak to urcite nie je statik.
oondrejj
11.12.12,16:36
skús sa radšej poobzerať po nejakom inom riešení. Niečo ľahké a tvrdé zároveň. Hlavne tak aby si čo najmenej zaťažila stropnu konštrukciu. Ja neviem drevo ja takým dobrým riešením v tvojom prípade ak naozaj na tej viacúrovňovej podlahe stále tváš. Alebo potom nejaka ľahšía železná konštrukcia aj keď neviem či to je dobré riešenie. Ale ten betón tu straší asi každého. A čo povedali susedia pod tebou? to by som a veľmi zaujímalo.
Halli
12.12.12,07:20
Potom napíš ako si dopadol...a možno sa prepadol :o
Indeed
12.12.12,07:34
Ak zaseká do nosných obvodových múrov aspoň 10 cm a oceĺová výstuž /kari-sieť/ bude takto zachytená v muroch

SPADNÚŤ to rozhodne NEMOŽE !

Ja kvitujem,že mu to statik schválil, aspoň vidieť ,že nie všetci ľudia vo fachu sú po**aní z odvážnejších riešení

KAŽDOPADNE by som išiel zistiť aké dispozičné riešenie miestnosti je na nižšom poschodí.
Pokiaľ sú tam normálne priečky ako v týchto bytoch zvyknú byť /kupeľňa,WC,špajzka/ nič vážne sa stať nemože
Pokiaľ by nižšie poschodie bola pivnica, navrhujem v najviac exponovanom mieste podoprieť strop
primerane dimenzovanou oceĺovou rurou alebo vymurovať nosný pilierik /alebo kombinaciou obidvoch ,okolo rury obmurovať/
marleau
12.12.12,08:05
Pod tým budú asi také isté miestnosti ako v tom byte.
Zasekanie do nosnej steny je ozaj odvážne riešenie,hlavne ak platia vyššie popísané okolnosti.
Indeed
12.12.12,08:08
nosná stena je hrubá najmenej 40 cm ,zasekanie 10 cm jej nosnosti nijako neublíži,hlavne ak sa diera vyplní betónom
Indeed
12.12.12,08:25
kari siet je z roxorov 6 mm hrubych , Ty dilino !
zeli
12.12.12,09:10
Dobry den.

Takze ujasnim. Statik myslel, ze podlaha je schopna zniest aj 1000kg/1m2 v tom pripade, ak je v platni zelezna vystuz a beton je kvalitny, nepopraskany,... Ja neplanujem vystuzovat podlahu zelezom. Zelezo je uz v povodnej podlahe.
Dispozicne sa nic nemenilo. Pod nasim bytom je rovnaky byt s rovnakou dispoziciou.
Pripajam tu obrazok s nakresom (dufam, ze sa mi to podari). Izba ma 20m2 (4,2m x 4,75m). Z dvoch stran (V,Z) su nosne priecky hrube cca 40cm (Na obrazku su hore a dole). Podium by malo rozmery 2,6m x 3,15m2. Podium by sme chceli zodvihnut o 15cm. Po vypoctoch by vazilo 1300 - 1400kg aj s nabytkom. To vychadza zatazenie na podiu 160kg/1m2. Okolie podia sa bude riesit tak, ze sa vytrhaju parkety, vyrovna sa to betonovym poterom a na to pojde dlazba.

Uvidime dnes po navsteve statika. Potom vam dam vediet.

Inac ked som tuto temu hladal na internete, tak mi nachadzalo vacsinou akvaristicke fora. Tam ked som cital, tak maju ludia v panelakoch 500-600 litrove akvarka, ktore maju max. 2m2. Cize tam vychadza zatazenie podlahy aj na 300kg na 1m2. To je raz tolko ako planujeme my a ludia tam pisu, ze nevolali statika ani nic. Niekto tu napisal, ze by nechcel pod nami byvat. A co ak ma jeho sused nad hlavou taketo akvarko a ani o tom nevie? My to chceme riesit legalnou cestou cez statika. Ak povie, ze sa to neda, budeme hladat ine riesenie. Ak nam to odobri znaleckym posudkom, tak to asi nebude take komplikovane. Myslim si totiz, ze on sa tiez nepodpise pod nieco, co je na hrane a riskoval by tak svoju povest/licenciu.


http://imgupload.sk/viewer.php?file=01kywzkxlon4nyhmesbv.jpg
zeli
12.12.12,09:10
Neviem, preco mi nechce zobrazit obrazok, tak pripajam odkaz:

http://imgupload.sk/viewer.php?file=01kywzkxlon4nyhmesbv.jpg
chandler
12.12.12,10:11
zeli tie 600kg akvaria su uplne v poriadku - ak je take jedno v izbe. na to je ten strop dimenzovany.
nie je dimenzovany na to ze tam navalas 3 tony betonu a potom pride dalsi a postavi tam este take akvarium :)
marleau
12.12.12,11:05
Dilino je tvoja stará mater =

- kari NIE je z roxorov
- kari nemá priemer železa iba 6mm

Ak ten poter nemá zaťažiť stávajúcu podlahu, musí byť samonosný.

Dal by si si posteľ pod "samonosný železobetonový strop" so zložením cca kari v 3 centimetrovom potere a na tom 1cm dlažba ????????????????????

Ja by som asik chvíľu rozmýšľal :D

Ja by som nerozmýšľal ani chvíľu a zamietol to ihneď.
Halli
12.12.12,16:57
s poslednou vetou plne súhlasím...
Indeed
13.12.12,06:29
na neho je zbytočne reagovať... ak je niekto schopný za 1 deň sa sem 100x prihlasiť zakaždým z iným nickom,tak už mu niet pomoci, akažda jedna nadavka by bola len miernou lichotkou...smutné.
lapejko
13.12.12,19:11
čo by si sa bála, veď taký klavír váži cez 320 kg a stojí na 1 m2...
lapejko
13.12.12,19:15
praktická rada-overená a vyskúšaná: vymurovať pódium naležato z pórobetónových tvárnic čo najpresnejšie, prebrúsiť povrch do roviny, zasieťkovať a položiť dlažbu.
lapejko
13.12.12,19:20
inak je to necelá paleta ytongu hr. 15 cm, celková hmotnosť cca 900 kg = 107-115 kg/m2.
marleau
13.12.12,19:28
Ak by som to bol nútený urobiť,spravím to z drevenej konštrukcie,navrch záklop z OSB 25 mm,na záklop našróbujem podlahový sadrokartón alebo sadrovláknitú dosku určenú na podlahy a na to nalepím dlažbu.
lapejko
14.12.12,03:45
ale mu vznikne podposteľový reproduktor;)
lapejko
14.12.12,03:53
alebo takto: Ytong Multipor nalepený purpenou k vyrovnanému podkladu, bandáž a drevená podlaha - hmotnosť 113 kg/m3, ak by na to mala ísť dlažba, treba prilepiť na vrch namiesto sieťky sádrovláknitú dosku.
Indeed
16.12.12,07:40
alebo takto: Ytong Multipor nalepený purpenou k vyrovnanému podkladu, bandáž a drevená podlaha - hmotnosť 113 kg/m3, ak by na to mala ísť dlažba, treba prilepiť na vrch namiesto sieťky sádrovláknitú dosku.

VYBORNE,

len mi trochu nie je jasné kvoli čomu tam musel byť ten Ypor ?

Kvoli zvýšeniu podlahy, kvoli izolácii , alebo kvoli čomu ?
marleau
16.12.12,08:56
Snáď kvoli hmotnosti. Je to rozumná náhrada za betón.
lapejko
23.12.12,17:09
v zadaní bolo plánované 15 cm vysoké pódium...
oondrejj
03.01.13,14:25
koľko vlastne má taký ypor tej hmotnosti? teda či je to v porovnaní s ínými materiálmi na tom o dosť ľahšie. Neviem či sa vyrábajú ale asi je najľahší takýto materiál plast, len či je možné z neho niečo take skonštruovať. Aj tak si myslím že to zdvihnutie podlahy nebude dobrým riešením aj ked to môže pekne vyzerať.
lapejko
03.01.13,20:24
paleta váži okolo 900 kg...
branislavp
03.01.13,20:59
Dobry den.

Chcel by som sa opytat, aka moze byt priblizna nosnost podlahy v starych murovanych bytovkach (bytovka je z roku cca 1950). V jednej miestnosti (cca 4,2m x 5m) uvazujeme nad oddelenim kuchyne od obyvacej casti zvysenim podia o 15cm. Rozmer podia by bol cca 3m x 2,8m. Podium by bolo umiestnene v rohu izby. Ked som pocital, tak vaha podia by mohla byt cca 1300kg aj s gaucom. Myslite, ze je to nad ramec nosnosti? Ked som to pocital, tak to vychadza cca 154kg/m2. Na zvysok miesnosti (cca 12,6m2) planujeme vyrovnat podlahu betonom + dlazbu. Vaha tohto by bola dalsich 750kg. Myslite, ze celkovo 2000kg na 20m2 je vela?

Dakujem za odpoved.

PS: prosim skuste najskor poradit, nepiste hned o statikovi. Toho budeme volat, no chceme vediet, ci mozme projektovat miesnost s podiom, alebo radsej bez neho.
Ja by som Ti poradila, aby si takýto svojvoľný zásah v bytovke vôbec nerobil z dôvodu Tvojej bezpečnosti a rodiny a bezpečnosti Tvojich bývajúcich susedov. To nestojí za to riskovať. Predstav si, že podobné stavebné úpravy si urobia aj ďalší bývajúci v bytovke ......, z toho sa nič bezpečné nedá očakávať. Môj názor.