denkaTn
10.12.12,17:29
chcem sa opytat elektrikarov, lebo si samy montujeme kuchynsku linku a ohladne bezpecnosti neviem ci kable mozu ist len tak. su tam kable na vodu a na elektrinu.
prosim
v akej vzdialensoti je mozne viest elektricke vedenie od vody?
dakujem
Xanti
10.12.12,16:39
Káble na elektrinu môžeš viesť vedľa potrubia na vodu, nevadí to. Záleží na výstupe kde ten kábel na elektriku ukončíš. Tam treba dodržať bezpečnostné zony. Chceš mať vedľa drezu a batérii zásuvku? Musíš bližšie špecifikovať. Ale zásada 1,5 metra nad zemou, a 20 cm od baterie ( teda bateriu nedáš tak vysoko, ale zásuvku nemôžeš dať nad batériu musí ísť vedľa).
denkaTn
10.12.12,16:45
dakujem velmi za odpoved, teda kable mozu ist vedla potrubia na vodu (za linkou, ktora nie je vysoka az 1,5 m) vo vyske 80 cm nad zemou?
Xanti
10.12.12,16:57
Ano môžu ísť kludne, dôležitý je vývod tj. to kde bude zásuvka alebo vypínač na svetlo. Mimochodom nie som elektrikár, len sme prerábali dom. Takže počkaj si aj na názor majstrov od fachu.
Martin1310
10.12.12,22:08
Ja som tiež neni elektrikár ale myslím že norma káže viesť kable minimálne 20cm od vodovodného potrubia.Aspon teda v sadrokartonovej priečke v plnom múre neviem.Ale istú logiku to má,ked náhodou začne rozvod niekedy tiecť mohlo by sa stať že sa cez vodu dostane prúd na potrubie vodovodu.Na vzdialenosť tých 20cm by už aj vlhké murivo malo dostatočný odpor aby to človeka nefláglo.
Viem že ked to človek robí nové tak sa mu to zdá zbytočné ale nezabudajte že tie rozvody tam budú možno aj o 70rokov a už nebudú v stave akom sú teraz.