egyptanka
10.12.12,19:49
u nás v dedine je napojená na verejnú kanalizáciu len časť dediny ale časť nieje. Od tej časti ktorá nieje teraz obec vymáha poplatky za odvádzanie odpadových vôd verejnou kanalizáciou 2012 v zmysle obecného zastupitelstva.. ktorým sa určuje poplatok za likvidáciu odpadu zo žúmp. Popritom ked si chcem vytiahnuť žumpu musím si to zaplatiť. Toto som už platila majú to určené od počtu minutých kubíkov za vodu od faktúri. faktúra bola január- marec myslela som že to je na celý rok poplatok čo vymysleli, lenže teraz mi poslali druhé oznámenie že mi vyrubujú poplatok za žumpu za marec - september.. je to spravodlivé musím to zaplatiť, ked nemám verejnú kanalizáciu? a nie som vôbec napojená na ňu. vyhrážajú sa nejakým paragrafom a pokutou 500eur v prípade neuhradenia. Ved je to smiešne platiť od počtu kubíkou minutej vody ked si žumpu platím odvoz ešte zvlášť a nemám verejnú kanalizáciu. vraj veľa ľudí nezaplatilo môžu za to pokutovať? Vodu čo mínam mi popri tom nejde vôbec do žumpi. Majú ta takéto poplatky právo? Poradte mi prosím niekto. Čo mám robiť?
arizona
10.12.12,19:13
Ved sem napis ten "nejaky" paragraf,podla ktoreho si chcu uctovat...

Tiez nerozumiem, ako mozu pytat poplatky za nieco, co neposkytuju.
Na tvojom mieste by som ich na to pisomne upozornila a ziadal vysvetlenie. Nemozu sa bezdvovodne obohacovat na nejakej sluzbe,ak ti ju nedodavaju...

Ina vec by bola, ak obec vybudovala kanalizaciu,ale obcania sa nechcu na nu napojit...

http://www.porada.sk/t151056-musime-sa-pripojit-na-kanalizaciu.html
wagner
10.12.12,19:52
u nás v dedine je napojená na verejnú kanalizáciu len časť dediny ale časť nieje. Od tej časti ktorá nieje teraz obec vymáha poplatky za odvádzanie odpadových vôd verejnou kanalizáciou 2012 v zmysle obecného zastupitelstva.. ktorým sa určuje poplatok za likvidáciu odpadu zo žúmp. Popritom ked si chcem vytiahnuť žumpu musím si to zaplatiť. Toto som už platila majú to určené od počtu minutých kubíkov za vodu od faktúri. faktúra bola január- marec myslela som že to je na celý rok poplatok čo vymysleli, lenže teraz mi poslali druhé oznámenie že mi vyrubujú poplatok za žumpu za marec - september.. je to spravodlivé musím to zaplatiť, ked nemám verejnú kanalizáciu? a nie som vôbec napojená na ňu. vyhrážajú sa nejakým paragrafom a pokutou 500eur v prípade neuhradenia. Ved je to smiešne platiť od počtu kubíkou minutej vody ked si žumpu platím odvoz ešte zvlášť a nemám verejnú kanalizáciu. vraj veľa ľudí nezaplatilo môžu za to pokutovať? Vodu čo mínam mi popri tom nejde vôbec do žumpi. Majú ta takéto poplatky právo? Poradte mi prosím niekto. Čo mám robiť?
Nemajú, spoplatniť môžu len to, čo odvedieš do kanalizácie. Cituj tu zákon a § čo Ti napísali, pozrieme sa na to. Zatiaľ neplať nič.
egyptanka
12.12.12,21:20
Citujem.. Poplatok sa týka domácnosti ktoré nie sú napojené na verejnú kanalizáciu a teda neplatia za stočné. Výška poplatku pre rok 2012 je 0,30eur/m3 celkova výška poplatku bude stanovená rovnako ako pri stočnom na základe vyfakturovaného množstva odberu pitnej vody spol.VEOLIA. Poplatok sa vyrubuje 2x ročne následne po fakturácii vodného spoloč. Veolia. Ak tak domácnosť neurobí poplatok za likvidáciu odpadu zo žúmp jej bude vyrúbený podľa vyhlášky č. 397/2003, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o meraní množstva vody dodávanej verejným vodovodom a množstva vypúštaných vôd.. Nakoľko tento poplatok je v cenníku služieb poskytovaných obcou ... na rok 2012 občania majú povinnosť zaplatiť ho. v opačnom príp. im bude vyrúbená pokuta v zmysle zákona o odpadoch, ako aj v zmysle dalších zákonov a to do výšky 500eur
egyptanka
15.12.12,18:37
Musím to platiť????
egyptanka
18.12.12,17:59
Prosím Vás postupujú správne ked ešte vyrubujú poplatok za toto.. Platíme aj vodu a ešte mám platiť aj vývoz žumpy, ked si ju chcem dať vytiahnuť a aj platiť ešte od množstva vody ktorú spotrebujem aj vodárnam a aj obci.. Je to normálne.?
misoft
18.12.12,23:12
Prosím Vás postupujú správne ked ešte vyrubujú poplatok za toto.. Platíme aj vodu a ešte mám platiť aj vývoz žumpy, ked si ju chcem dať vytiahnuť a aj platiť ešte od množstva vody ktorú spotrebujem aj vodárnam a aj obci.. Je to normálne.?
Platba za dodanú vodu - vodárne. Platba za likvidáciu odpadných vôd - toto ukázať obecným "mocipánom" a spýtať sa, na akom základe žiadajú platbu za zlikvidovanú odpadnú vodu. Môžu akurát žiadať stočné do verejnej kanalizácie zo strechy a pod.
Môžeš platiť za jednu službu (dodanie tovaru) len jednému - ten druhý sa potom obohacuje - nezákonne. Nech zdôvodnia, prečo vyberajú, keď to už raz bolo zaplatené.

Ak nepochodíš, alebo ti nedajú relevantné odpovede, informácie a dôkazy - neostáva nič iné, len sa obrátiť na ich "šéfstvo" - okres, kraj s tým, že obec si neoprávnene a duplicitne účtuje poplatky, ktoré už boli uhradené inému (oprávnenému) subjektu.
egyptanka
20.12.12,18:48
A to čo sa vyjadrujú zákonom podľa vyhlášky č. 397/2003,v prípade nezaplatenia pokutou 500eur je reálne môžem je dostať ked nezaplatím toto čo od nás žiadajú?
misoft
20.12.12,19:04
Ak sa oháňajú 397-čkou, tak by mali vedieť:

VYHLÁŠKA
Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o meraní množstva vody dodanej verejným vodovodom a množstva vypúšťaných vôd, o spôsobe výpočtu množstva vypúšťaných odpadových vôd a vôd z povrchového odtoku a o smerných číslach spotreby vody

§ 1
Táto vyhláška ustanovuje
a) podrobnosti o meraní množstva vody dodanej verejným vodovodom a množstva vypúšťaných odpadových vôd do verejnej kanalizácie,
b) spôsob výpočtu množstva vypúšťaných odpadových vôd a spôsob výpočtu množstva vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie,

§ 2
Na účely tejto vyhlášky sa rozumie
a) nárazovým vypúšťaním odpadových vôd občasné vypúšťanie odpadových vôd v pravidelných alebo nepravidelných časových intervaloch do verejnej kanalizácie,

§ 3
(1) Množstvo vody dodanej verejným vodovodom sa určuje
a) určeným meradlom podľa osobitného predpisu,1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-397#f6098951)
b) smernými číslami spotreby vody, ak množstvo vody dodávanej verejným vodovodom nie je merané.

§ 4
(1) Množstvo odpadových vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie sa zabezpečuje technicky vhodným meradlom, ktorým je
a) meradlo pretečeného objemu vody v otvorených prizmatických korytách a čiastočne zatopených potrubiach pri zabezpečení prúdenia vody s voľnou hladinou, ktoré spĺňa požiadavky podľa osobitných predpisov,1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-397#f6098951)
b) bezkontaktné meradlo v úplne zatopených uzavretých profiloch.

§ 5
(1) Ak sa množstvo odpadových vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie nemeria a tvorí ich len voda odobratá z verejného vodovodu, určí sa množstvo vypúšťaných odpadových vôd podľa § 3 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-397#f6098856).
(2) Ak sa množstvo odpadových vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie nemeria a tvorí ich voda odobratá z rôznych zdrojov vody, určí sa množstvo odpadových vôd vypúšťaných do verejnej kanalizácie súčtom
a) množstiev meranej odobratej vody zo všetkých týchto zdrojov vody, ak sa množstvo odobratej vody z týchto zdrojov vody meria,
b) množstiev meranej odobratej vody a určeného množstva vody podľa odseku 5 alebo podľa § 3 ods. 6 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-397#f6098864) a 9, (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-397#f6098867) ak sa množstvo odobratej vody meria len z jedného alebo z viacerých týchto zdrojov vody,
c) množstiev určeného množstva vody podľa odseku 5 alebo podľa § 3 ods. 6 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-397#f6098864) a 9, (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-397#f6098867) ak sa množstvo odobratej vody z týchto zdrojov vody nemeria.


(5) Ak nemožno určiť množstvo vypúšťaných odpadových vôd do verejnej kanalizácie podľa odsekov 1 až 4 alebo podľa § 4 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-397#f6098870), určí sa ich množstvo na základe
a) údajov z obdobnej činnosti alebo prevádzky alebo
b) spotreby vody v porovnateľnom období, alebo
c) krátkodobého merania množstva odpadových vôd, ktoré sa vykonáva v trvaní najmenej jedného týždňa počas bežnej produkcie odpadových vôd na dočasnom meracom profile zriadenom na vhodnom mieste kanalizačnej prípojky alebo diferenčným spôsobom dvomi meracími profilmi zriadenými nad a pod zaústením kanalizačnej prípojky do verejnej kanalizácie.
(6) Spôsoby určenia množstva vypúšťaných odpadových vôd do verejnej kanalizácie od jedného producenta sa môžu kombinovať. Celkové množstvo vypúšťaných odpadových vôd do verejnej kanalizácie sa určí ako súčet jednotlivých určených množstiev vypúšťaných odpadových vôd.


§ 6
(1) Ak nie je množstvo vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie merané, ich množstvo sa vypočíta podľa odseku 5.
(2) Prevádzkovateľ verejnej kanalizácie na účely spoplatnenia určí množstvo vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie pre každú nehnuteľnosť, z ktorej sa tieto vody odvádzajú priamo kanalizačnou prípojkou alebo voľným povrchovým odtokom cez dažďové vpusty do verejnej kanalizácie.
(3) Výpočet množstva vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie na účely spoplatnenia sa aktualizuje aspoň raz za tri roky výpočtom podľa odseku 5.
(4) Spoplatneniu nepodliehajú vody z povrchového odtoku, ktoré sa

a) neodvádzajú z plôch nehnuteľností priamo kanalizačnou prípojkou alebo voľným povrchovým odtokom cez dažďové vpuste do verejnej kanalizácie,

b) odvádzajú do vybudovaného, funkčného a kapacitne vyhovujúceho vsakovacieho zariadenia,

c) odvádzajú zo spevnených plôch na vlastné priepustné plochy, kde voda vsakuje v celom množstve.

(5) Množstvo vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie sa vypočíta súčinom daných plôch nehnuteľností a im prislúchajúcich odtokových súčiniteľov podľa druhu povrchu plôch zaradených v kategóriách A až C a priemerom dlhodobých zrážkových úhrnov pre danú lokalitu podľa údajov, ktoré poskytuje právnická osoba zabezpečujúca hydrologickú a meteorologickú službu.2) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-397#f6098952)
(6) Spôsob výpočtu množstva vôd z povrchového odtoku z nehnuteľnosti odvádzaných do verejnej kanalizácie je uvedený v prílohe č. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-397#f6098930).



Takže si odporujú sami sebe a porušujú túto vyhlášku.
egyptanka
11.02.13,15:50
Ahojte všetci.. na moje otázky som dostala odpovede na obecnom úrade takéto.. "Všetci musia platiť a my čo nie sme napojený na kanalizáciu platíme o niečo menej.." lebo oni majú dohodu s preskanom nejakou firmou. na moje otázky s kade to majú odsúhlasene a že to nieje spravodlivé odpovedali.."že to už veľa ľudí chcelo napadnúť ale nepochodili lebo to majú potvrdené okresnou prokuratúrov ktorá im to schválila takže aj sťažnosť sa vraj vrátila späť a občan nepochodil.. a tí čo nezaplatia dajú ich na úrad životného prostredia a tí vraj prídu skontrolovať žumpu a ak žumpa presakuje do pôdy (čo vätšinou všetky) dostane občan ešte väčšiu pokutu". takéto odpovede som dostala. :(
misomiso
11.02.13,15:55
Zamerom tychto nariadeni je motivovat ludi pripojit sa na kanalizaciu. Odhliadnuc od pravnej stranky (ci na to maju pravo) ja osobne by som sa asi rozhodol necikat proti vetru a pripojit na na obecny kanal. Tieto siete su predsa budovane v prospech ludi (aby nemali problemy s tahanim zump a aby sa v obci zabezpecila nejaka prijatelna kvalita spodnych vod). Obhajovat si v 21. storoci zumpu mi pride zvlastne.
amara
11.02.13,16:50
Zvláštne by bolo keby všetko fungovalo tak ako fungovať má. U nás kanalizácia je vybudovaná na zvláštnom princípe /nerozumiem sa do toho/ ale odpad ide hore kopcom, s prečerpaváčkou a často nefunguje. Skoro denne sú tu fekaly-autá, ktoré to vyťahujú a vyvážajú. Nie sme pripojení kvôli tomu, aby nedošlo k prerazeniu odpadu do našej prípojky aj napriek namontovaným západkam, susedia majú problémy s odtokom odpadu pri väčšom množstve zrážok. Ani v takom prípade nie sme v práve, že sa nepripojíme na verejnú kanalizáciu?
misomiso
11.02.13,17:18
Zvláštne by bolo keby všetko fungovalo tak ako fungovať má. U nás kanalizácia je vybudovaná na zvláštnom princípe /nerozumiem sa do toho/ ale odpad ide hore kopcom, s prečerpaváčkou a často nefunguje. Skoro denne sú tu fekaly-autá, ktoré to vyťahujú a vyvážajú. Nie sme pripojení kvôli tomu, aby nedošlo k prerazeniu odpadu do našej prípojky aj napriek namontovaným západkam, susedia majú problémy s odtokom odpadu pri väčšom množstve zrážok. Ani v takom prípade nie sme v práve, že sa nepripojíme na verejnú kanalizáciu?

No tak to je asi specificky pripad, ja som mal na mysli vtedy, ak vsetko funguje ako ma.
korela
12.02.13,00:14
Všetky nepresakujú.
korela
12.02.13,00:17
Niekde sa stala chyba, najskôr už v projekte.
korela
12.02.13,00:29
Ahojte všetci.. na moje otázky som dostala odpovede na obecnom úrade takéto.. "Všetci musia platiť a my čo nie sme napojený na kanalizáciu platíme o niečo menej.." lebo oni majú dohodu s preskanom nejakou firmou. na moje otázky s kade to majú odsúhlasene a že to nieje spravodlivé odpovedali.."že to už veľa ľudí chcelo napadnúť ale nepochodili lebo to majú potvrdené okresnou prokuratúrov ktorá im to schválila takže aj sťažnosť sa vraj vrátila späť a občan nepochodil.. a tí čo nezaplatia dajú ich na úrad životného prostredia a tí vraj prídu skontrolovať žumpu a ak žumpa presakuje do pôdy (čo vätšinou všetky) dostane občan ešte väčšiu pokutu". takéto odpovede som dostala. :(
Jednak všetky nepresakujú.
Ale v princípe ide o to, či to platí na celom území republiky.
Skúste osloviť nejakú TV, rozhlas, ako na to. Máte v tomto smere aj písomné vyjadrenie? Nad okresom sú aj iní kompetentní.
Neviem, kde by zobrali ľudí na kontroly septikov. Niekto má napr. tri. Keby prišli, tak im ukáže nepriepustnú, to funguje asi tak.
Napojenie na kanalizáciu hygienické, lenže ľudia v dnešnej dobe, žiaľ, na to nemajú. Tak sú celé ulice s vybudovanou kanalizáciou, ale nikto nie je pripojený. Vyhodené peniaze.
egyptanka
15.02.13,18:08
ved hej ale ako im to dokázať!! Oni sú v tomto dobre prešpekulovaný..
command
16.02.13,05:19
A v niektorych dedinach nie a nie tu kanalizaciu spravit clovek by sa rad pripoijil ale nema na co sa pripojit.
toranor
07.03.13,07:47
Dnes som pri kontrole fa. od ZSVaK zistil že nám účtujú aj Stočné - pritom na kanalizáciu napojený nie sme, máme vlastnú žumpu. Kanalizáciu by som s radosťou privítal, v našej oblasti nie je.
Je spomínané stočné účtované neoprávnene a ako ho môžem žiadať vrátiť, odpadové vody sa likvidujú odvozom fek. vozom. Vodárne fakturujú službu ktorú neposkytli.
Pýtam sa, googlil som ale nenašiel som odpoveď.
misoft
07.03.13,15:17
Zabudol si na vodu zhora - dážď - aj za to sa platí stočné! A to už môže odtekať aj do kanalizácie.