stanka613
11.12.12,21:50
chcela by som sa opýtat, može sa stat niečo take že v nemenovanej firme niekto pracuje na 4 smeny a cez vianočné sviatky má vycachovanú dovolenku a tí ľudia čo pracujú v tej istej firme len denné smeny majú zaplatené vianočné sviatky, je to v súlade zo zákom že niekto má sviatky preplatené a druhý si musia dať dovolenku?
taiko
11.12.12,22:28
- ked si v smeme na sviatok, tak by si to mala mat zaplatene ako sviatok (myslim ze to bol niekedy 200% priplatok)
- ked mas dovolenku vo sviatok tak veru kolegovia co su v smene dostanu na vyplatu viac ako Ty

Co myslis pod tym, ze si "musia dat dovolenku"? Chces mat dovolenku cez sviatky, ci nechces? Ked chces mat dovolenku, tak o tych co robia cez sviatocny den sa nestaraj. Ty mas co chces a oni tiez maju co chcu.
kopretinka
11.12.12,23:22
- ked si v smeme na sviatok, tak by si to mala mat zaplatene ako sviatok (myslim ze to bol niekedy 200% priplatok) 100%
- ked mas dovolenku vo sviatok tak veru kolegovia co su v smene dostanu na vyplatu viac ako Ty

Co myslis pod tym, ze si "musia dat dovolenku"? Chces mat dovolenku cez sviatky, ci nechces? Ked chces mat dovolenku, tak o tych co robia cez sviatocny den sa nestaraj. Ty mas co chces a oni tiez maju co chcu.

.
premiko
12.12.12,01:30
chcela by som sa opýtat, može sa stat niečo take že v nemenovanej firme niekto pracuje na 4 smeny a cez vianočné sviatky má vycachovanú dovolenku a tí ľudia čo pracujú v tej istej firme len denné smeny majú zaplatené vianočné sviatky, je to v súlade zo zákom že niekto má sviatky preplatené a druhý si musia dať dovolenku?

kurna a by si este chcela?

mat dovolenku a zaplateny aj sviatok ?! ... a ludia co musia byt v praci (hoci by boli radsej s rodinami) nemali by sa ti nahodou ospravedlnit ?

ja budem na stedry den v nocnej 12 hod ... potom dve nocne 25 a 26 a rovnako 31. 12 ... keby to slo kedykolvek vymenim stedry den mojej sluzby za volno, ver mi ...
mzdarka renca
12.12.12,03:20
chcela by som sa opýtat, može sa stat niečo take že v nemenovanej firme niekto pracuje na 4 smeny a cez vianočné sviatky má vycachovanú dovolenku a tí ľudia čo pracujú v tej istej firme len denné smeny majú zaplatené vianočné sviatky, je to v súlade zo zákom že niekto má sviatky preplatené a druhý si musia dať dovolenku?

ak nebude pracovať počas sviatkov, tak v zmysle zákonníka práce nesmie byť dovolenka, ale tak isto, ako ostatní má mať zaplatený sviatok. nerozhoduje, či pracuje na zmeny, alebo s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom, alebo v nepretržitej prevádzke.

mimotemy prosím, ak neviete odpovedať na otázku, nekomentujte, prečo a načo niekto robí, či nie počas vianočných sviatkov. pýtajúcemu ste neodpovedali na to, čo sa pýtal, a v odbornej téme si tu robíte pokec. ďakujem za pochopenie.
stanka613
12.12.12,06:35
chcela by som doplnit nemenovaná firma pozastavuje výrobu cez sviatky a admin.pracovnici majú zaplatené sviatky nedavajú si dovolenky a robotníci si majú dat dovolenky
Tweety
12.12.12,06:37
chcela by som doplnit nemenovaná firma pozastavuje výrobu cez sviatky a admin.pracovnici majú zaplatené sviatky nedavajú si dovolenky a robotníci si majú dat dovolenky
Je to prekážka na strane zamestnávateľa, má teda za tieto dni zaplatiť zamestnancom náhradu príjmu všetkým rovnako.
ivka70
12.12.12,06:41
Je to prekážka na strane zamestnávateľa, má teda za tieto dni zaplatiť zamestnancom náhradu príjmu všetkým rovnako.

Doplnim, ak firma nepracuje, lebo su sviatky, tak vsetci maju narok na nahradu mzdy za sviatok za tu zmenu, ked mali pracovat, ale kvoli sviatku nepracuju.

Dovolenku by si musel clovek v nepretrzitej prevadzke zobrat na svoju zmenu v pripade, keby jeho zmena riadne pracovala a on chce ostat doma (vtedy si ju berie napriek sviatku).
Ak su vsak prac. zmeny zrusene, maju aj v nepretrzitej prevadzke narok ludia na nahradu mzdy za sviatok, teda ziadna dovolenka.
stanka613
12.12.12,06:44
ale čo má robiť pracovník - robotník, ked mu zamesnávatel prikázal čerpat dovolenku cez sviatky
mzdarka renca
12.12.12,07:03
ale čo má robiť pracovník - robotník, ked mu zamesnávatel prikázal čerpat dovolenku cez sviatky
no, proti hlúposti sa je veľmi ťažké brániť, ale najlepší argument z môjho pohľadu je ten, že sa opýta, že podľa akého § a zákona si má zobrať dovolenku v deň sviatku? V Zákonníku práce je jasne napísané, ako je platená neprítomnosť v práci počas sviatkov. 27.-28.12. ak budú doma, je jasné, že si musia čerpať dovolenku, nakoľko tieto dni nie sú sviatkami. 24.-26.12. musia mať zaplatené sviatky.
Helik3
12.12.12,07:43
u nás je prax taká, že zamestnanec si zoberie dovolenku: jeden deň bezprostredne pred sviatkami (alebo po) a ďalšie tri dni počas sviatkov a tým pádom má na tie tri dni sviatkov priznanú NÁHRADU ZA SVIATOK. vyčerpá vlastne len jeden deň dovolenky pred sviatkami...
Indeed
12.12.12,07:46
ak nebude pracovať počas sviatkov, tak v zmysle zákonníka práce nesmie byť dovolenka, ale tak isto, ako ostatní má mať zaplatený sviatok. nerozhoduje, či pracuje na zmeny, alebo s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom, alebo v nepretržitej prevádzke.

mimotemy prosím, ak neviete odpovedať na otázku, nekomentujte, prečo a načo niekto robí, či nie počas vianočných sviatkov. pýtajúcemu ste neodpovedali na to, čo sa pýtal, a v odbornej téme si tu robíte pokec. ďakujem za pochopenie.

Ty si administrátor portálu ??

Nie je tu už aj bez Teba dosť cenzury ?
taiko
12.12.12,07:54
Doplnim, ak firma nepracuje, lebo su sviatky, tak vsetci maju narok na nahradu mzdy za sviatok za tu zmenu, ked mali pracovat, ale kvoli sviatku nepracuju.

Dovolenku by si musel clovek v nepretrzitej prevadzke zobrat na svoju zmenu v pripade, keby jeho zmena riadne pracovala a on chce ostat doma (vtedy si ju berie napriek sviatku).
Ak su vsak prac. zmeny zrusene, maju aj v nepretrzitej prevadzke narok ludia na nahradu mzdy za sviatok, teda ziadna dovolenka.
A co by sa stalo v pripade, ak by firma pracovala a ludia by boli v smene na sviatok. Mali by taku istu mzdu za ten sviatok, ako ti, ktori by v smene neboli, lebo im proste smena na sviatok nevysla? Ci by to bolo tak ze Ti, ktori nemaju smenu by nemali ziadnu nahradu (lebo proste vtedy robit nemaju), a ti co maju smenu by dostali zaplatene za smenu+100% priplatok. Narazm na to co pisala "mzdarka rena", ze mzdu za smenu vo siatok dostanu aj ti, co ziadnu smenu naplanovanu na sviatok nemali. Ci som nieco nepochopil?
Indeed
12.12.12,08:01
Čo ja pamätám , tak platenie sviatkov boli furt O***Y , hlavne ak dotyčný cez sviatok pracoval....

A tak ako si to niekto predstavoval že ked pojde vo sviatok do roboty ,že bude mať platené 3x

tak to si mohol len namýšľať...

že bude mať platené aj smenu aj 100 % a ešte aj sviatok k tomu - trt makový !

Najlepšie vyhrali tí,čo boli cez sviatok doma , tí mali platený sviatok podĺa priemeru na dovolenku

tí ktorí išli cez sviatok do roboty , tých vždy o***ali , mali platenú šichtu + nejakých 50% a finito

Žiadna firma,nie je ochotná nejako extra preplácať svojich zamestnancov
mzdarka renca
12.12.12,08:03
A co by sa stalo v pripade, ak by firma pracovala a ludia by boli v smene na sviatok. Mali by taku istu mzdu za ten sviatok, ako ti, ktori by v smene neboli, lebo im proste smena na sviatok nevysla? Ci by to bolo tak ze Ti, ktori nemaju smenu by nemali ziadnu nahradu (lebo proste vtedy robit nemaju), a ti co maju smenu by dostali zaplatene za smenu+100% priplatok. Narazm na to co pisala "mzdarka rena", ze mzdu za smenu vo siatok dostanu aj ti, co ziadnu smenu naplanovanu na sviatok nemali. Ci som nieco nepochopil?
- ak má zamestnanec naplánovanú zmenu vo sviatok a nepracuje, tak mu patrí náhrada mzdy za sviatok.
- ak zamestnanec nemal naplánovanú zmenu počas sviatku, tak nemá nárok na náhradu príjmu
- ak zamestnanec pracuje počas sviatku, patrí mu dosiahnutá mzda + príplatok za sviatok (súkromný sektor 50%, verejná správa 100%)
taiko
12.12.12,08:08
- ak má zamestnanec naplánovanú zmenu vo sviatok a nepracuje, tak mu patrí náhrada mzdy za sviatok.
- ak zamestnanec nemal naplánovanú zmenu počas sviatku, tak nemá nárok na náhradu príjmu
- ak zamestnanec pracuje počas sviatku, patrí mu dosiahnutá mzda + príplatok za sviatok (súkromný sektor 50%, verejná správa 100%)
Dakujem pekne, fajna info.
stanka613
12.12.12,08:29
chcela by som ešte doplniť informácie robotník má pracovať
23.12 - dennú 24.12 - dennú 25.12 - dennú 26.12 - volno 27.12 - nočná to je riadny rozpis
a nový upravený rozpis počas sviatkov
23.12 - denná 24.12 - T13 25.12 - dovolenka 26.12 - volno 27.12 - dovolenka
odovodnenie zo strany zamestnavatela je to rozhodnutie riaditelskej rady
mzdarka renca
12.12.12,08:35
chcela by som ešte doplniť informácie robotník má pracovať
23.12 - dennú 24.12 - dennú 25.12 - dennú 26.12 - volno 27.12 - nočná to je riadny rozpis
a nový upravený rozpis počas sviatkov
23.12 - denná 24.12 - T13 tomuto označeniu nerozumiem 25.12 - dovolenka podľa Zákonníka práce § 122 musí byť zaplaená náhrada za sviatok 26.12 - volno 27.12 - dovolenka
odovodnenie zo strany zamestnavatela je to rozhodnutie riaditelskej rady

odpodeď v texte

§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.

(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.
stanka613
12.12.12,09:27
T13 je označenie v 4 smennej prevádzke - technologické volno niečo také na ktoré má nárok raz za kalendárny mesiac
Indeed
13.12.12,06:31
niečo podobné ako STT-zváranie, tiež som kukal na to jak puk...