player85
12.12.12,18:31
ahojte, tento rok som sa rozhodla,ze ku stedrovečernej večeri budeme mať lososa :) len háčik je v tom, že neviem nejaký super receptík...poradí mi niekto ? nechcem linky na recepty z netu, ale taký vlastný recept niekoho z vas ;) dakujem
Tweety
12.12.12,17:37
Losos je asi najlepší na prírodno, zapečený. Trocha korenia, soli, citrónovej šťavy,cesnačiku, masla alebo oliv. oleja, múky. So zemiakmi, šalátom.
taiko
12.12.12,17:40
Kukni sa tu. To je moja stranka, Ja som ho varil uz aj tak aj tak. Oba lososy su fajne

http://www.jedloakopriatel.sk/losos-na-zelenine/

Ak si k tomu fuknes este nejaku limetovu, alebo (citronovu) omacku, tak to bude parada. Tu mozes urobit aj tak, ze do vypeku po lososovi pridas kokosove, alebo ovsene mlieko, alebo smotanu, ktoru trosku zahustis solamilom, trosku povaris, pridas limetkovu stavu a trosku soli a mas vybavene. A mozes to aj s opekanymi zemiakmi podavat.
Ak budes tu omacku robit z kokosoveho mlieka, tak smozrejme cierne olivy vynechas
player85
12.12.12,17:46
Kukni sa tu. To je moja stranka, Ja som ho varil uz aj tak aj tak. Oba lososy su fajne

http://www.jedloakopriatel.sk/losos-na-zelenine/

Ak si k tomu fuknes este nejaku limetovu, alebo (citronovu) omacku, tak to bude parada. Tu mozes urobit aj tak, ze do vypeku po lososovi pridas kokosove, alebo ovsene mlieko, alebo smotanu, ktoru trosku zahustis solamilom, trosku povaris, pridas limetkovu stavu a trosku soli a mas vybavene. A mozes to aj s opekanymi zemiakmi podavat.
Ak budes tu omacku robit z kokosoveho mlieka, tak smozrejme cierne olivy vynechas


Super, to vyzerá úžasne - určite vyskúšam urobiť práve toto, dakujem ;)
avalik
12.12.12,17:51
ja robievam lososa len opeceneho na masle, k tomu listovy spenat s cesnakom (da sa pouzit aj mrazeny spenatovy pretlak v pripade nudze) a varene zemiacky
taiko
12.12.12,17:56
ja robievam lososa len opeceneho na masle, k tomu listovy spenat s cesnakom (da sa pouzit aj mrazeny spenatovy pretlak v pripade nudze) a varene zemiacky
nechcem, aby to vyzeralo, ze sa Ti chcem revansovat :D, ale ten Tvoj recept vyzera tiez fajne Hned volam zene nech rozmrazi lososa na zajtra.
Podla mna jednoduche chute su naozaj s lososom najlepsie. Zlozitosti zabiju chut lososa, uz som aj videl ze nejaky fesak strcil lososa do fritaku. To je hotova vrazda dobreho maska.
Tweety
12.12.12,17:58
bettylou
12.12.12,18:05
v Ano šéfe! mali tiež dobrý recept na lososa, viem, že ho robili celého, a kosti a hlava šli ešte aj na polievku. Nejak ho marinovali v soli. Neviem, v ktorej časti, ale ak sa chce niekomu hľadať...
avalik
12.12.12,18:07
ze revansovat :) ... hlavne nech vam zajtra chuti :)
Dáša_
12.12.12,18:40
ja som minulý rok na Štedrý večer robila lososa na pare, ku tomu som v elektrickej rúre piekla celé zemiaky v šupke, len tak na rošte. Na to prišlo bylinkové maslo - len s čerstvým petržlenom, pažítkou a soľou. Žiadne koreniace prípravky z obchodu. Plus kto potreboval, dal si citrón, či limetku. A bolo to úžasné, žiaden zemiakový šalát, ani vysmážaná ryba sa tomu nevyrovnala.
pivko
12.12.12,19:13
Nevidím dovod kaziť si vianoce lososom , lososa mám dosť celý rok. Vianoce jednoznačne kapor.
ivuliatko
12.12.12,19:22
My máme najradšej lososa opečeného na masle (iba posoleného a pokvapkaného citrónom), k nemu varené alebo opekané zemiaky a na hotovú rybku si dávame "sós" odkukaný v Chorvátsku - citrónová šťava, olivový olej, pretlačený cesnak, trochu soli a veľa petržlenovej vňaťky nasekanej nadrobno.

Ale Vianoce si neviem predstaviť bez vyprážaného kapra a porádneho majonézového šalátu :)
buchač
12.12.12,19:22
Lososy nech grizlíkovia papajú ...:)

Ryby mám rád ...
No neviem si pomôcť , ale losos mi nechutí v žiadnej úprave ...:confused:
pivko
12.12.12,19:27
A keby to bol aspoň originál losos čo tu predávajú , ale je to losos chovaný ako pangas v Thajsku .
pivko
12.12.12,19:29
My máme najradšej lososa opečeného na masle (iba posoleného a pokvapkaného citrónom), k nemu varené alebo opekané zemiaky a na hotovú rybku si dávame "sós" odkukaný v Chorvátsku - citrónová šťava, olivový olej, pretlačený cesnak, trochu soli a veľa petržlenovej vňaťky nasekanej nadrobno.

Ale Vianoce si neviem predstaviť bez vyprážaného kapra a porádneho majonézového šalátu :)
Takto si urob makrelu a bude chutiť lepšie ako losos.
avalik
12.12.12,19:31
pridam este moj oblubeny recept na cestoviny s lososom

lososa pokrajat na kusky a opiect na masle spolu s nahrubo nastruhanou mrkvou (niekedy pridavam aj kukuricu) ... zaliat slahackovou smotanou, nechat prevriet. nakoniec pridat uvarene cestoviny.
Melnick
12.12.12,19:38
A keby to bol aspoň originál losos čo tu predávajú , ale je to losos chovaný ako pangas v Thajsku .
To mi nehovor, však za jednu podkovičku 2 - 3 cm hrubú dám aj 5 €čok!!!!!
bettylou
12.12.12,21:49
sašimi je veľmi chutný spôsob "úpravy", ale to z mrazeného nespravíš, musel by byť čerstvý. nepýtať sa: sašimi - surová ryba nakrájaná na plátky s citrónom, nakladaným zázvorom a chrenom. Plus nejaký kusok zelene (rozumej šalátu) na ozdobu.
taiko
12.12.12,21:53
A keby to bol aspoň originál losos čo tu predávajú , ale je to losos chovaný ako pangas v Thajsku .
No ander neviem, ci by chudakovi lososovi v Thajsku nebolo teplo, ked je doma v severnych moriach. A ten losos, co ho po cely rok jes, je tiez z Thajska?:---
taiko
12.12.12,21:59
To mi nehovor, však za jednu podkovičku 2 - 3 cm hrubú dám aj 5 €čok!!!!!
V metre som myslim kupoval za 21EUR/kg a to boli filety. No kazdodenna potrava to nie je veru, ale raz za cas je to fajn.
avalik
12.12.12,22:10
ja mrazene lososove filety kupujem v IKEA (4x 125g bezna cena za 9 €) ... alebo aj v Lidli (balene po 2 ks) - ked je akcia robim si zasoby :)
taiko
12.12.12,22:13
ja mrazene lososove filety kupujem v IKEA (4x 125g bezna cena za 9 €) ... alebo aj v Lidli (balene po 2 ks) - ked je akcia robim si zasoby :)
V metre maju myslim cerstve, aspon sa tak tvaria (tie co su v celku nie su slizke a nemaju zakalene oci), len ho treba hned zamrazit, ked sa nejde pouzit
avalik
12.12.12,22:16
V metre maju myslim cerstve, aspon sa tak tvaria (tie co su v celku nie su slizke a nemaju zakalene oci), len ho treba hned zamrazit, ked sa nejde pouzit

obcas kupim aj "falat" cerstveho ... ale ked je akcia 50% dole beriem aj spomenute mrazene :)
bettylou
12.12.12,22:18
nie, chovajú sa na farmách v severnom atlantiku
taiko
12.12.12,22:19
obcas kupim aj "falat" cerstveho ... ale ked je akcia 50% dole beriem aj spomenute mrazene :)
pani je tiez z vychodu? :D (....kupim aj falat...)
bettylou
12.12.12,22:20
obcas kupim aj "falat" cerstveho ... ale ked je akcia 50% dole beriem aj spomenute mrazene :)

a tie chladené, to nie sú rozmrazené?
avalik
12.12.12,22:28
a tie chladené, to nie sú rozmrazené?

predavac tvrdi, ze cerstve ... ale zistim ja ako zakaznik ci ten cely kus nebol uz na lodi zmrazeny a tak dodany do obchodu? - ale radsej nech ho primrazia aby vydrzal :D
taiko
12.12.12,22:30
a tie chladené, to nie sú rozmrazené?
no ak neojebabravaju, tak by nemali byt. Oni by mali byt v lade nalozene, ale nie zmrazene. Ale uprimne povedane, ktovie ako to robia. Neviem, ci vozia cerstve ryby z Polska, alebo odkial.
Mozno to robia aj tak ze pred dobou spotreby tie mrazene rozmrazia, aby bol dojem ze su cerstve :D. Preto som pisal , ze sa tak tvaria ako cerstve. Tu v NL cerstve su, ale na Slovensku pravdupovediac neviem. Mozno je to jeden cert.
Na druhej strane ak predavaju lososy, ktore su zmrazene hned po uloveni, ked su uplne cerstve, tak tym asi tiez nemozno nic vytknut, lebo maso z lososa vraj dobre vydrzio mrazenie a nepremeni sa na blato. Spytam sa nabuduce v Metre, ze co a ako :).
Aha tuto pani o tom pise viac
http://www.beyondsalmon.com/2007/01/technique-of-week-how-to-freeze-fish.html
ze vraj aj zalezi, ako sa to zmrazuje a hlavne rozmrazuje......
avalik
12.12.12,22:32
jedla som uz lososa v takejto uprave ... a viac mi chuti tepelne spracovany
taiko
12.12.12,22:42
tu v NL predavaju aj diveho. Myslim ze ten druhy recept je z diveho, co take neviem co biele z neho vytieklo :-)
Zdenka 0705
13.12.12,05:06
parený losos je vynikajúci, ochutím len soľou, trochu masla a nejaké bylinky - už tiež nepečiem
promont maja
13.12.12,05:29
... u nás robíme lososa ( strieborného) poliateho kyslou smotanou ( veľký téglik = taký dvojnásobný), v ktorej sme rozmiešali bylinky na ryby s kvapou olivového oleja na pekáči ... a takto ho upečieme ... k tomu v tej istej rúre, na druhom, a oveľa hlbšom, pekáči pečieme zemiaky v šupke ... zemiačiky sú pokrájané na štvrtinky, osolené, a premiešané s olivovým olejom ... toto mávame v robotke vždy na koniec roka ... k tomu dobré vínko ...
pivko
13.12.12,05:48
No ander neviem, ci by chudakovi lososovi v Thajsku nebolo teplo, ked je doma v severnych moriach. A ten losos, co ho po cely rok jes, je tiez z Thajska?:---
Ja som napísal že je chovaný ako Pangas v Thajsku , nie že v Thajsku. To znamená že ten losos ktorý je u nás na pultoch bol chovaný v rybníku a nie lovený v mori.V Rakúsku to majú na pulte rozdelené , orig.losos a lacný losos .U nás len ten šmejd.
taiko
13.12.12,06:03
Ja som napísal že je chovaný ako Pangas v Thajsku , nie že v Thajsku. To znamená že ten losos ktorý je u nás na pultoch bol chovaný v rybníku a nie lovený v mori.V Rakúsku to majú na pulte rozdelené , orig.losos a lacný losos .U nás len ten šmejd.
Ok, mea culpa, beriem spat. Inac aj v NL maju oboje a rozdiel nie je velky. Divy -> 22.50, "Normalny" -> 20,50EUR za kilo
Zdenka 0705
13.12.12,09:13
od 20.12. akcia v Lidli :D .. aj ja kupujem