kenny135
12.12.12,20:28
Chcel by som sa spýtať, či mi vie niekto poradiť ako sa zbaviť hlienu resp. aká môže byť príčina. Potešilo by keby sa jednalo aj o nejakého lekára.
Každé ráno, keď vstanem mám vysušené hrdlo a.. v podstate cele horne dýchacie cesty. Suché a zahlienené. Pri mori to trva tiež avšak dochádza k miernemu zlepšeniu. Tak isto, keď som spával napr. v Tatrach pod stanom... stále.. sice jemne lepšie.. ale stále to tak bolo.
chcem podotknúť, že tento problém nemám iba ráno. V podstate je to plnšie celý deň.

Čo sa týka zdravotného stavu doktorka moje hrdlo nazvala ako jemne granulované. Som alergik už od 6 rokov.. rozne sa to menilo cez trávy, biliny, psi až k stavu, ku ktorému som sa dostal pre pár rokmi keď som začal aktívnejšie športovať, otužovať sa atď. Moja chorobnosť je takmer nulová. Keď sa niečo nalepí tak 1 krát za rok max a to som za 3 dni ok.
Tak isto moje pľúca pískajú. Bol som poslaný na všetky možné aj nemožné vyšetrenia pľúc a dýchania. Jediné, čo to ukázalo je -70 Eur na mojom konte. Toto trvá dlhodobo... takže to bolo postupne. Spirometria, ponámahový test, hematologia, CL v pote...ani už neviem.. proste nič... všetko neg. a hodnoty sú v poriadku. Žiadne ani len zvýšenia či zníženia hodnôt, žiadne abnormality..

K alergologičke som už prestal posledný rok chodiť z jediného dôvodu. Vždy trvala na tom, že je potrebné sa objednávať po pol roku mesiac dopredu. To som si tam nakoniec počkal celý deň a dostal som lieky... vždy iný druh. Metóda pokus omyl. Nechcem tým samozrejme nič zhadzovať určite pokúšať sa meniť liečbu, keď je tá predošlá bezvýsledná je rozumné... ale úprimne posledný rok, čo tie lieky neberiem nemám najmenšiu ani len 1% zmeny =) ... takže tie lieky boli zbytočné.
Tak isto boli na správach veci typu "nábeh na astmu" avšak nikdy ani po inhalovaní alergénov, námahe, zaštipcovaniu nosa, v stave zahlienenia ako popisujem nebola žiadna abnormalita. Len, keď som tam vtedy do toho fukal čo to dalo tak mi už tŕpli líca pravdepodobne slabým okysličením (neviem to je len moj amatérsky nazor).
Jar = alergia 3 kychnutia.... august september čo mám vraj mať najkritickejšie... vlastne si ani nepamätám že by som niekde zrovna naháňal vreckovky. Bolo treba tak, ako celý zvyšok roka u priemerného zdravého človeka.
Tak isto musím dodať, že moje pľúca a dýchanie sú v podstate až na túto miernu nepohodlnosť vo výbornom stave. Nerobí mi problém bežať 10km vkuse. To nepreháňam ani nemyslím obrazne. Tak isto nádychové potápanie je mojim dosť blízkym záujmom... takže zdržiavanie dychu a pod.. tak isto. Pohoda.

Snažím sa toho zbaviť jednak preto, že lepkavý hustý hlien je proste nepohodlný, nepríjemný... v dôsledku toho musím spočiatku aktivít občas proste pluť. Tak isto si sem tam v dosledku toho odkaslem... obzvlast pri tom potápaní.. Kedže to jemne zredne a rozpúšťa sa... a celkovo mi to na to robí dobre, ale iba prechodne tj. na par hod po takejto činnosti. Pomáha v podstate všetko.. aj keď sa poriadne zadýcham tak sa niečo proste rozpustí, ohreje.. čo ja viem =)

Takže trošku nechutná téma.. viem.
Vie mi niekto niečo odporúčiť poradiť? či už prostredie, inhalovanie niečoho.... nejaký domáci recept, možnú príčinu... Budem vďačný za každú radu.

Ďakujem
Majte sa pekne a veľa zdravia =)

Peťo
buchač
12.12.12,19:36
Necitujem celý príspevok ...

Lenže je tam spomínaný alergológ .
Bolo by zahodno navštíviť aj ORL oddelenie ...

Môže sa jednať aj o vychýlenú prepážku , nejaký dlhodobý zápal v dutinách , ktorý sa takto prejavuje ...
Mal som kolegu s takýmto problémom , pravidelne chodil prebíjať nosné dutiny a mal na určitý čas po ich vyčistení ( obyčajné vyfúkanie ) pokoj ...
Andy Kralik
13.12.12,05:09
Skúsil by som doma zvlhčovač a čistič vzduchu pre alergikov (keď sa ti to zlepšuje v tatrách pod stanom, hlavný rozdiel bude asi v tom že vzduch tam bude hlavne vlhší). Najlepšie celú noc. A zopár rokov po sebe ísť aspoň na 3 týždne k moru.

A asi sa bude treba aj vrátiť k alergológovi (možno k inému), ale aj k imunológovi resp k spomenutému ORLlógovi :)
Stina
13.12.12,05:37
Dôležité je uvoľniť nánosy hlienu a toxického materiálu z dýchacích ciest. Inhalácia je opäť skvelo doporučený prostriedok.
Pri zanesení dutín použiť inhaláciu s hlbokými nádychmi v trvaní cca 15 minút 2 % roztok. Ako veľmi vhodný navrhujem eukalyptus , ktorý je vhodný pri ochoreniach dýchacieho systému a problémoch s dutinami, borovica ktorú používame pri potlačení príznakov prechladnutia, majorán ktorý čistí dutiny. Dala by som však otázku, či sa nejedná aj o zápal alebo infekciu - v tom prípade navrhujem použiť protizápalový esenciálny olej ako je levanduľa, mäta alebo tea tree.