luciaaa12
19.12.12,13:53
Dobry den,
mam taky dost vazny problem. Kedze mam pozemok vedla vodneho toku, tak mi Povodie Vahu pri stavbe domu napisalo dodrzat liniu 5 metrov od brehu. To som dodrzala, hoci s nevolou, nakolko tym padom na mojich 300 m2 z pozemku, ktory ma rozlohu 800 m2 nemozem nic robit, nic postavit, lebo povodie ma ochranne pasmo. Ked som im vypisovala, aby spravili breh, lebo ma vytopi, tak nemaju na to peniaze a povedali mi, ze si mam chranit svoj majetok podla zakona ja a tak som si ho spravila na vlastne naklady. Teraz chcem postavit garaz a tu je problem. Mam velmi obmedzeny priestor a ta garaz by mala stat nie 5 m od brehu, ale 3 m od brehu inac mi tam nevojde. A otazka znie? Ked dostanem stavebne povolenie (kde bude uvedene dodrzat ochrannu liniu 5 m) a postavim garaz menej ako tych 5 metrov, ake su za to sankcie? Pokuta alebo zburanie stavby? V okoli kazdy dom je postaveny resp. penzion (kedze zijem v turistickej oblasti Demanovskej doliny) s porusenim tejto podmienky. Oni su velke ryby, ja som len obycajny clovek. Oni potrebuju tu liniu kvoli tomu, ze ked pride povoden, tak sa tam potrebuju dostat "pavukom". Chlapi mi povedali, ze aj 3 metre staci, aby sa tam dostali, plus druha strana brehu je uplne volna a mozu sa tam bezproblemov dostat. Ale neda sa ponhut. Dalej Povodie Vahu mi povedalo, ze oni su iba poradny organ pre zivotne prostredie a ked nema namietky, tak nic nezmozu. ZP mi dalo kladne stanovisko, ale aj tak teraz tu mi chodia kontrolovat, co tam chcem robit, ako preco, (spravila som si povrchove upravy bez zakladovej dosky) a to nemozem takto stavat s nedodrzanim linie. Ako to vlastne je? Oni ma obmedzuju, mojich 300 m2 vobec nemozem vyuzivat, kupila som si to, platim z toho dan a mozem tam mat maximalne travu? Nepoznate niekto dobre zakon o vodach resp. vodny zakon, alebo vlastnu skusenost, aby som sa mohla posunut dalej? Pripadne poradit nejakeho pravnika, ktory riesil taketo veci?
arizona
19.12.12,15:33
diafan
11.04.16,19:53
Dobry den, mozem sa opytat, ako ste napokon dopadli? Situaciu mame podobnu... Dakujem za odpoved!
januli
20.09.17,15:55
Mam skúsenosť. Povodie vie urobiť výnimku ak chce. Mali sme prípad, keď stavebník postavil na brehu vodného toku, priamo na opernom múre koryta stavbu.... Bez povolenia... Nikto im to nezbural, dostal dokonca dodatočne stavebné povolenie a skolaudoval. Môžem vám poslať ich rozhodnutie.... Keď mohol on, tak môžete aj vy.... Ci?