GC_DIABLO
19.12.12,21:44
Zdravím všetkých poraďákov.
Uvažujeme o prestavbe podkrovia rodinného domu, kde je vcelku veľké prízemie, kde bývajú moji rodičia a na poschodí sú dve manzardy a z oboch strán manzard vcelku rozľahlá povala. Prestavbou by sme získali byt o rozhlohe zhruba 90-100m štvorcových.
Je tu ale problém: RD sa nachádza na hlavnej ceste v meste (Vrbové, okr. Piešťany), na strane ulice, ktorá je zrovna o čosi nižšie položená ako náprotivná strana, takže pri všetkých dažďoch voda tečie zrovna po tej našej strane. Zároveň, na našej strane cesty neviem či je podložie také zlé alebo čo, ale všetky domy na ulici majú popraskané múry. Samozrejme, po hlavnej ceste jazdia kamióny, autobusy,...
Moja mama sa pred časom rozhodla, že je potrebné opraviť strechu a žiaľ dala si zle poradiť, vymenila strechu z pálenej škridly za betónovú KM-Beta. Po nejakom čase začal múr do ulice sadať a na bočných aj vnútorných stenách sa objavili šikmé pukliny (začínajúce tak 2-3 metre od steny do ulice pri zemi a približujúce sa k stene do ulice smerom hore), ktoré sa stále zväčšujú. Medzičasom mama vymenila práve z tohto dôvodu strešnú krytinu za ľahkú plechovú, no múr sadá samozrejme ďalej. Podložie je ílovité a dom je z pálenej tehly, približne 80-100 rokov starý (stál už počas vojny, na strope na manzarde máme zaplátanú dieru po nevybuchnutej leteckej bombe ;) ), dotyčná stena má hrúbku približne 50-60cm, no nevie sa, aké sú základy, zrejme až také super nebudú. Stena, ktorá sadá má dĺžku približne 14 metrov, z čoho časť tvorí podbránie, dom má pôdorys približne tých 14x14 metrov, pričom praskliny sa najprv prejavovali iba na priamo priľahlých stenách, teraz sa začali objavovať aj ďalej v dome, zrejme ako predná stena do ulice ťahá celú konštrukciu. Prasklina má zatiaľ približne 0,5cm, pričom najväčšia je na vonkajších stenách, na vnútorných to nie je také znateľné. Zhruba 6 rokov dozadu sa riešila aj kanalizácia, ktorá bola práve kdesi na ulici kúštik od múra tiež sadnutá asi o 5cm a na tom mieste prasknutá.
Chcem preto poprosiť o dobrú radu, čo s tým. Môj predpoklad neviem či správny je, že by sa mal rozkopať chodník a základy by sa mali spevniť výrazne betónom, vraj je aj nejaký betón na tento účel, ktorý sa pri tuhnutí rozťahuje? Začať od rohov domu a postupovať smerom do stredu? Bude to stačiť alebo treba aj nejakú železobetónovú obruč niekde vyššie, trebárs pod stropom? Mama síce zavolala nejakého statika, no za pol roka nemá výsledok, hoci povedal dačo o tom spevnení betónom.
Každopádne každá rada nad zlato. Vopred veľmi ďakujem.
zknihy
19.12.12,21:30
Zdravím všetkých poraďákov.
Uvažujeme o prestavbe podkrovia rodinného domu, kde je vcelku veľké prízemie, kde bývajú moji rodičia a na poschodí sú dve manzardy a z oboch strán manzard vcelku rozľahlá povala. Prestavbou by sme získali byt o rozhlohe zhruba 90-100m štvorcových.
Je tu ale problém: RD sa nachádza na hlavnej ceste v meste (Vrbové, okr. Piešťany), na strane ulice, ktorá je zrovna o čosi nižšie položená ako náprotivná strana, takže pri všetkých dažďoch voda tečie zrovna po tej našej strane. Zároveň, na našej strane cesty neviem či je podložie také zlé alebo čo, ale všetky domy na ulici majú popraskané múry. Samozrejme, po hlavnej ceste jazdia kamióny, autobusy,...
Moja mama sa pred časom rozhodla, že je potrebné opraviť strechu a žiaľ dala si zle poradiť, vymenila strechu z pálenej škridly za betónovú KM-Beta. Po nejakom čase začal múr do ulice sadať a na bočných aj vnútorných stenách sa objavili šikmé pukliny (začínajúce tak 2-3 metre od steny do ulice pri zemi a približujúce sa k stene do ulice smerom hore), ktoré sa stále zväčšujú. Medzičasom mama vymenila práve z tohto dôvodu strešnú krytinu za ľahkú plechovú, no múr sadá samozrejme ďalej. Podložie je ílovité a dom je z pálenej tehly, približne 80-100 rokov starý (stál už počas vojny, na strope na manzarde máme zaplátanú dieru po nevybuchnutej leteckej bombe ;) ), dotyčná stena má hrúbku približne 50-60cm, no nevie sa, aké sú základy, zrejme až také super nebudú. Stena, ktorá sadá má dĺžku približne 14 metrov, z čoho časť tvorí podbránie, dom má pôdorys približne tých 14x14 metrov, pričom praskliny sa najprv prejavovali iba na priamo priľahlých stenách, teraz sa začali objavovať aj ďalej v dome, zrejme ako predná stena do ulice ťahá celú konštrukciu. Prasklina má zatiaľ približne 0,5cm, pričom najväčšia je na vonkajších stenách, na vnútorných to nie je také znateľné. Zhruba 6 rokov dozadu sa riešila aj kanalizácia, ktorá bola práve kdesi na ulici kúštik od múra tiež sadnutá asi o 5cm a na tom mieste prasknutá.
Chcem preto poprosiť o dobrú radu, čo s tým. Môj predpoklad neviem či správny je, že by sa mal rozkopať chodník a základy by sa mali spevniť výrazne betónom, vraj je aj nejaký betón na tento účel, ktorý sa pri tuhnutí rozťahuje? Začať od rohov domu a postupovať smerom do stredu? Bude to stačiť alebo treba aj nejakú železobetónovú obruč niekde vyššie, trebárs pod stropom? Mama síce zavolala nejakého statika, no za pol roka nemá výsledok, hoci povedal dačo o tom spevnení betónom.
Každopádne každá rada nad zlato. Vopred veľmi ďakujem.

Nie som síce stavar, ale trošku som sa motal okolo stavieb a údržby.
Takže ja by som ti navrhol :

postupne odkopať ( tých 14 metrov tak na 3-4 razy) okolo domu až na spodok základov - mal by tam byť rastlý terén / nezamŕzajúca hlbka = cca 70 cm
keby nebol dať niečo na spôsob pilót (povedzme na 1,5 metra od seba / meter do hĺbky / vrták 200 mm / železobetón
do pôvodného základu navrtať (povedzme 3 diery nad sebou - rozteč takých 25-30 cm / každé 2 metre )
zaliať tam roxory
na roxory (zo základu aj z pilot) navariť výstuž (zvariť ju postupne okolo celého základu domu )
doliať nový základ profilu šxv = 300 x 600 mm
počkať rok
opraviť praskliny

Takýto veniec spevní základy a zmenší tlak na podložie a určite to už nebude sadať (jedine ak by cvičilo podložie)
220870
20.12.12,06:21
Výmena krytiny pálenej za betónovú nemá nič spoločné s praskaním múrov(m2 pálenej a betonovej krytiny váži takmer rovnako).Presne naopak to, že ste dali na starú strechu plech ste urobili veľmi zle.
Postup čo treba urobiť:
1.)Skontrolovať krov jeho napojenia kramlami a tiahlami ,či nieje niečo niekde uvolnené .Krovy môžu rozťahovať múry
2.)urobiť sondu do zeme, pod základ domu, najlepšie v mieste kde je prasknutý múr
3.)treba to nafotiť a dať sem nejaké fotto domu aj s prasklinami podľa prasklín a ich smeru sa niekedy dá určiť príčina.
petermikuláš
20.12.12,12:39
Prečo ke´d dali na starú strechu plech urobili veľmi zle?
GC_DIABLO
20.12.12,16:08
foto skúsim nejaké zohnať. Čo sa týka krytiny, nuž, praskanie začalo nejaký rok dva po tom, čo mama dala na strechu novú betónovú krytinu, problém bol zrejme aj v tom, že pol strechy do dvora zostalo so starou krytinou a pol do ulice (kde začal sadať múr), bol práve z novej krytiny.
misstka
20.12.12,16:23
Výmena krytiny pálenej za betónovú nemá nič spoločné s praskaním múrov(m2 pálenej a betonovej krytiny váži takmer rovnako).Presne naopak to, že ste dali na starú strechu plech ste urobili veľmi zle.
Postup čo treba urobiť:
1.)Skontrolovať krov jeho napojenia kramlami a tiahlami ,či nieje niečo niekde uvolnené .Krovy môžu rozťahovať múry
2.)urobiť sondu do zeme, pod základ domu, najlepšie v mieste kde je prasknutý múr
3.)treba to nafotiť a dať sem nejaké fotto domu aj s prasklinami podľa prasklín a ich smeru sa niekedy dá určiť príčina.
ja sa v tomto vôbec nevyznám, naopak ty dávaš veľmi dobré rady, vidno, že sa vyznáš vo veciach stavby, ale aj tak, hoci ja som laik a teba považujem za odborníka, v tomto s tebou nesúhlasím.
do tých technických vecí sa nevyznám, ale je fakt, že veľa ľudí čo dali na starý dom betónovú škridlu mali problémy s praskaním domu a ľutovali svoje rozhodnutie a niektorí boli nútený vymeniť škridlu za ten plech. Ja teda neviem, či to je tou škridlou-jej váhou alebo zlým postupom pri jej pokrývaní, respektíve pri rekonštrukcii strechy. Tak by ma celkom zaujímalo, že ak váha problém nie je, tak v čom robia ľudia chybu?
GC_DIABLO
20.12.12,17:23
tiež by ma zaujímalo, prečo tak píšeš, 220870. Ten problém so sadajúcim múrom sa objavil práve až po výmene strešnej krytiny a nech je ako chce, stará pálená škridla je výrazne ľahšia ako tá KM Beta, mal som možnosť poťažkať a môžem to teda zodpovedne povedať, že rozdiel vo váhe je a výrazný. Mimochodom, na streche neboli menené hrady, ale iba latkovanie, pri výmene za plech si nie som istý, či použili latkovanie, ale zrejme ho vymenili alebo upravili pre potreby plechovej strechy, ktorá je teraz na celom dome. Plech je skutočne ľahký, takže si nemyslím, že by mohol spôsobiť priamo dačo také, aj vzhľadom k tomu, že stena začala sadať dávno pred výmenou krytiny za plech.
Uvažujem, či nie je skutočne podložie problémov aj kvôli tomu, že skutočne všetky domy na ulici sú rovnakým spôsobom popraskané, niektoré viac, niektoré menej, no u nás sa to začalo práve tou KM Betou na polovici strechy do ulice... Len dúfam, že sa to podarí vyriešiť, inak naše plány na bývanie budeme musieť zrejme veľmi zrevidovať :(
220870
20.12.12,17:59
To sa našiel taký vôl ktorý rozobral pol strechy a nechal zakrytú druhú polovicu starou škridlou.Toto je absolútna chyba ,toto sa nesmie robiť už len skrz bezpečnosť práce.
Rozdiel vo váhe takmer nenasiakavej betonovej škridly a úplne nasiakavej starej škridly je v prospech KM Bety!!!!
Váha sterchy, strešnej krytiny je úplne zanedbateľná na múry a základy domu.Svoju mylnú predstavu si skúste napraviť na 6 poschodových činžiakoch , ktoré sa v tých časoch tiež stavali.Záťaž jednotlivých poschodí, stropov a zariadení interiérov ,jena základy a múry neporovnateľne vyššia ,ako záťaž akejkoľvek mne známej krytiny.Ja som kedysi pokrýval strechy.Taká sedlová strecha plne pokrytá keramickou krytinou sa pri aj slabom vánku triasla .Pre porovnanie .Ak som si sadol na hrebeň strechy tak to bol pocit ,ako v naštartovanom aute.Keramická krytina vytvára tlak na pomúrnice .Takáto strecha s krovami a ťažkou krytinou sedela na múroch ,ako prikovaná.Pomúrnice majú za úlohu roznášať tlak krokiev.Na rozdiel veľmi ľahká plechová krytina doslova tancovala .Vetry ju boli schopné doslova podvihnúť (najmä pri strmších strechách)tým uvolňovala múry a tie následkom toho praskajú.(úplne iné je to keď máte na dome železobetonový veniec , na toto sú tie plechy stavané ,ale dať to na starý neovencovaný dom je totálna chujovina ja by som za to projektantom bral papiere).Ďaľšia vec je sneh a jeho rozdielne šmýkanie sa po streche.Ak máte z jednej strany plech a z druhej škridlu tak z plechu sa sneh zošmikne dolu zatiaľ čo na škridle stále drží a z jednej strany zaťažuje strechu niekoľko násobne vyššou záťažou ,ako má samotná škridla.Toto zaťaženie dokáže znásobiť vietor a doslova rozvibrovať stavbu tak ,že bude praskať ešte viac.Strechy a ich povolené zataženie sa nestavajú na udržanie váhy škridly ,ale na udrdžanie váhy mokrého snehu z jednej strany strechy vyfúkaného vetrom a na druhej strane strechy naviaty závej ,a to všetko zaťažené silným vetrom.Takže ešte raz váha škridly ja absolútne zanedbateľná váha ktorou sú zaťažené múry a už vonkoncom nie základy, ktoré nesú neporovnateľne väčšie váhy poschodí múrov a zariadení domov..
GC_DIABLO
20.12.12,18:04
Pôvodne bola na celom dome pálená škridla.
Potom bola vymenená polovica strechy, časť do dvora zostala z pálenej škridly, časť do ulice z KM Bety.
Kvôli započatiu praskania múru do ulice výmena kompletnej strechy za plechovú krytinu Rova, takže teraz je na celej streche Rova

Aspoň prikladám približné nákresy. Pôdorys je približný pôdorys domu z pohľadu od ulice, pričom tá bočná čiara je stena, ktorá tvorí podbránie, strecha je aj nad ňou. Prasklina je aj na tejto stene, aj na stene v podbrání aj na ďalších stenách vo vnútri domu. Fotky aspoň z Google maps street view...
ace123
20.12.12,21:41
Dopredu sa hlasim ako absolutny laik. Moj nazor, nie je to kvoli krytine, ale kvoli sadaniu zakladu v rohu domu. Na potvrdenie by bola super informacia, ak uz niekde nebola, ci je ta puklina hore sirsia ako dolu. Ak ano, tak je to na 100% co hovorim. Dovod sadania, ci su to tazke auta alebo mena vlhkostnych pomerov pod zakladom [napr. vytaty strom], neviem povedat.
GC_DIABLO
20.12.12,22:21
dom je na hlavnej ulici, kde za deň prejde fakt hromada kamiónov, nákladiakov, autobusov, áut. V blízkosti je poklop kanalizácie, po ktorom mnohé, hlavne ťažké autá prejdú, takže to otriasa všetkými domami v okolí. Okrem toho, v podbrání bola pred pár rokmi opravovaná kanalizácia, ktorá tam bola prasknutá, takže možno je to podmáčaním základov, ktovie.
zknihy
20.12.12,22:25
To sa našiel taký vôl ktorý rozobral pol strechy a nechal zakrytú druhú polovicu starou škridlou.Toto je absolútna chyba ,toto sa nesmie robiť už len skrz bezpečnosť práce.
Rozdiel vo váhe takmer nenasiakavej betonovej škridly a úplne nasiakavej starej škridly je v prospech KM Bety!!!!
Váha sterchy, strešnej krytiny je úplne zanedbateľná na múry a základy domu.Svoju mylnú predstavu si skúste napraviť na 6 poschodových činžiakoch , ktoré sa v tých časoch tiež stavali.Záťaž jednotlivých poschodí, stropov a zariadení interiérov ,jena základy a múry neporovnateľne vyššia ,ako záťaž akejkoľvek mne známej krytiny.Ja som kedysi pokrýval strechy.Taká sedlová strecha plne pokrytá keramickou krytinou sa pri aj slabom vánku triasla .Pre porovnanie .Ak som si sadol na hrebeň strechy tak to bol pocit ,ako v naštartovanom aute.Keramická krytina vytvára tlak na pomúrnice .Takáto strecha s krovami a ťažkou krytinou sedela na múroch ,ako prikovaná.Pomúrnice majú za úlohu roznášať tlak krokiev.Na rozdiel veľmi ľahká plechová krytina doslova tancovala .Vetry ju boli schopné doslova podvihnúť (najmä pri strmších strechách)tým uvolňovala múry a tie následkom toho praskajú.(úplne iné je to keď máte na dome železobetonový veniec , na toto sú tie plechy stavané ,ale dať to na starý neovencovaný dom je totálna chujovina ja by som za to projektantom bral papiere).Ďaľšia vec je sneh a jeho rozdielne šmýkanie sa po streche.Ak máte z jednej strany plech a z druhej škridlu tak z plechu sa sneh zošmikne dolu zatiaľ čo na škridle stále drží a z jednej strany zaťažuje strechu niekoľko násobne vyššou záťažou ,ako má samotná škridla.Toto zaťaženie dokáže znásobiť vietor a doslova rozvibrovať stavbu tak ,že bude praskať ešte viac.Strechy a ich povolené zataženie sa nestavajú na udržanie váhy škridly ,ale na udrdžanie váhy mokrého snehu z jednej strany strechy vyfúkaného vetrom a na druhej strane strechy naviaty závej ,a to všetko zaťažené silným vetrom.Takže ešte raz váha škridly ja absolútne zanedbateľná váha ktorou sú zaťažené múry a už vonkoncom nie základy, ktoré nesú neporovnateľne väčšie váhy poschodí múrov a zariadení domov..

Podľa mňa strechy viac rozvibrovala doprava - choď sa pozrieť na domy v Šali na ulici od semaforov smer Galanta - praskali prakticky všetky domy - - asi 12 rokov je pre odľahčenie jednosmerná.
220870
21.12.12,07:56
Súhlasím s tou dopravou tá tomu nepridá .Vrbové poznám ešte donedávna tá cesta cez Vrbové pripomínala tankodrom.Ale pokiaľ je dom postavený tak ako má ,tak doprava mu neublíži.Doprava len odkryje nedostatky.Čiže doprava nieje príčinou ,ale následokom chyby stavby.Ďaší z faktorov ktorý si mákto uvedomuje je veľmi suchý rok .Tento rok veľmi veľa domov popraskalo nieje to ojedinelý prípad.Príčinou bolo sucho a s tým spojené vysušovanie vlhkej hliny pod stavbami.Mne tiež praskol dom .Tento rok cez leto sme ho celý podkopali ,základ prehĺbili o 40 cm a podbetonovali.
https://picasaweb.google.com/107564108512268292937/20120728?authkey=Gv1sRgCKzP4oW8vc2BOw
chandler
21.12.12,08:16
je to tak ako hovori 220870, kvoli vahe skridli to nie je - ved len sneh na streche vazi niekokonasobne viac ako su rozdiely medzi hociakymi skridlami.
tiez by som povedal ze je to kvoli suchu a zmene vlhkosti - je tam il, praska stena otocena na juh. treba postupne podkopavat zaklady a podbetonovat ich.
ace123
21.12.12,08:25
Súhlasím s tou dopravou tá tomu nepridá .Vrbové poznám ešte donedávna tá cesta cez Vrbové pripomínala tankodrom.Ale pokiaľ je dom postavený tak ako má ,tak doprava mu neublíži.Doprava len odkryje nedostatky.Čiže doprava nieje príčinou ,ale následokom chyby stavby.Ďaší z faktorov ktorý si mákto uvedomuje je veľmi suchý rok .Tento rok veľmi veľa domov popraskalo nieje to ojedinelý prípad.Príčinou bolo sucho a s tým spojené vysušovanie vlhkej hliny pod stavbami.Mne tiež praskol dom .Tento rok cez leto sme ho celý podkopali ,základ prehĺbili o 40 cm a podbetonovali.
https://picasaweb.google.com/107564108512268292937/20120728?authkey=Gv1sRgCKzP4oW8vc2BOw

Mozem poprosit o viac informacii? Tiez mam prasklinu na dome, zatial som dal sadrovy pasik, ci to pracuje, ale podbetonovanie zvazujem. Alebo staci info, ci ako na tej poslednej fotke sa potom pokracovalo vlastne postupne dalej, alebo iba na tychto "bodoch"?
GC_DIABLO
21.12.12,20:20
Vďaka za fotky, pozrel som, zaujímavé to je.
Inak keby to bolo za posledný rok-dva, že boli suché, ale začalo to o dosť dávnejšie. Akože nepostupuje to nejako závratnou rýchlosťou, my sme sa s manželkou odtiaľ odsťahovali 5,5 roka dozadu a to už to vznikalo v tom čase, odvtedy mama vymenila tú krytinu za plech. Takže pracuje to už možno tak 7 rokov. Len my sme kúpili byt na hypo a mama nemala na opravy ani peniaze ani chuť, hoci je to divné, keď v dome chce bývať a nevzdala by sa ho ani za nič. Teraz sa aspoň dala ukecať, aby sa zobrala hypotéka, spravilo sa podkrovie pre nás a čo možno najviac opráv nutných (základy, elektrické rozvody). My sme práve predali byt, budeme bývať ešte do konca januára maximálne, potom podnájom a čo najskôr oprava tohto RD. Neviete niekto prípadne o nejakom dobrom statikovi, ktorý by vedel poradiť, prípadne vypracovať posudok a dohliadnuť na to možno aj pri výkopových prácach? Dáme to spraviť firme, možno Žákstav alebo inej, hoci p. Žáka poznáme a robil nám aj fasádu na tom dome...
Najviac ma desí, že praskliny sa objavujú aj ďalej v dome na priečkach, všetky sa ale zväčša tiahnu tým istým smerom do ulice, môže to byť tým predným múrom, však? Len teda aby tam nebol nejaký väčší problém ešte...

Edit: ešte som našiel takýto plánik domu, červenou som vyznačil, kde sa vyskytujú pukliny. Hore je tá stena do ulice. A ešte jedna vec mi napadla: jedna z rín zhruba v strede tej steny (vedľa brány) bola zle spravená, ešte stále nie je opravená, lebo firma, ktorá robila strechu, je už zrejme zrušená. Namiesto veľkej diery zo žľabu do ríny je iba naznačená diera, že sa do nej ledva prst vojde, takže voda keď sú veľké dažde zvykne pretekať. Samozrejme, hoci je dom pred pár rokmi nanovo podrezaný kvôli zemnej vlhkosti, v tom mieste začala napriek tomu stúpať po stene vlhkosť a objavila sa nedávno aj plesnina na stene tesne nad podlahou. Zrejme aj to bude jeden z dôvodov, prečo tá stena tak pracuje.
P.S. tá stena, ktorá tvorí podbránie (úplne vľavo na obrázku, nemá šírku iba 15cm, ale približne 30-40cm)

Na inom fóre mi napísali, že či by nebolo jednoduchšie a lacnejšie zbúrať dom a postaviť nový. Nuž neviem teda, pre mňa táto voľba nie je, aj vzhľadom k tomu, že mama na tom dome dosť lipne a ani by ho nezbúrala, ani by sa nesťahovala inde (nie že by som ju už dávnejšie neskúšal ukecať).
GC_DIABLO
28.12.12,20:27
Pridávam ďalšie fotky, konečne som sa tam dostal :)
Ja to vidím tak, že ílovité podložie je máčané pri každom daždi a pri odmäku tým, že nie je dobre spravený odtok vody zo strechy domu, voda z ríny tečie rovno pod dom a pred domom je iba betónom vyspravený výkop po plynofikácii, ako aj kanalizácii, pričom betón je popraskaný a deravý, takže aj tam si voda nachádza svoju cestu. A keďže je podložie ílovité, tak sa stena "šmýka" po ňom.
Uvažoval by som o zmene odtoku vody od domu zo strechy tak, že by sa ríny napojili na rúry pod chodníkom, ktoré by vodu odvádzali až ku ceste a teda by voda netiekla do základov domu. Zároveň zrejme izolácia steny od chodníka. Mimochodom, vody tam bude zrejme dosť, pretože pred časom bola celá predná stena do ulice nanovo podrezaná a zaizolovaná, no pri ríne vidno, že si voda našla cestu aj nad izoláciu, pričom vo vnútri domu sa už začala v tých miestach tvoriť plesnina, ktorá tam dlhé roky nebola po podrezaní muriva, takže tej vody tam málo zrejme nebude. Otázny by bol už len spôsob, ako zabezpečiť múr proti ďalšiemu sadaniu. Či odkopaním a podbetónovaním základov, alebo napr. injektovanie alebo pilóty, napr. Uretek (poznáte niekto?), alebo iný spôsob. Otázkou je pre mňa aj finančná náročnosť, čo samozrejme zistím :), myslíte,že 10000€ je na toto veľa alebo málo? Samozrejme na zastavenie sadania, nie na opravy trhlín a pod, nakoľko aj tak je plánované aj znižovanie stropu sadrokartónovými podhľadmi a pod.,lebo stropy sú skutočne vysoké, aj 3m.
M3G
28.12.12,21:52
Pridávam ďalšie fotky, konečne som sa tam dostal :)
Ja to vidím tak, že ílovité podložie je máčané pri každom daždi a pri odmäku tým, že nie je dobre spravený odtok vody zo strechy domu, voda z ríny tečie rovno pod dom a pred domom je iba betónom vyspravený výkop po plynofikácii, ako aj kanalizácii, pričom betón je popraskaný a deravý, takže aj tam si voda nachádza svoju cestu. A keďže je podložie ílovité, tak sa stena "šmýka" po ňom.
Uvažoval by som o zmene odtoku vody od domu zo strechy tak, že by sa ríny napojili na rúry pod chodníkom, ktoré by vodu odvádzali až ku ceste a teda by voda netiekla do základov domu. Zároveň zrejme izolácia steny od chodníka. Mimochodom, vody tam bude zrejme dosť, pretože pred časom bola celá predná stena do ulice nanovo podrezaná a zaizolovaná, no pri ríne vidno, že si voda našla cestu aj nad izoláciu, pričom vo vnútri domu sa už začala v tých miestach tvoriť plesnina, ktorá tam dlhé roky nebola po podrezaní muriva, takže tej vody tam málo zrejme nebude. Otázny by bol už len spôsob, ako zabezpečiť múr proti ďalšiemu sadaniu. Či odkopaním a podbetónovaním základov, alebo napr. injektovanie alebo pilóty, napr. Uretek (poznáte niekto?), alebo iný spôsob. Otázkou je pre mňa aj finančná náročnosť, čo samozrejme zistím :), myslíte,že 10000€ je na toto veľa alebo málo? Samozrejme na zastavenie sadania, nie na opravy trhlín a pod, nakoľko aj tak je plánované aj znižovanie stropu sadrokartónovými podhľadmi a pod.,lebo stropy sú skutočne vysoké, aj 3m.

Napadlo ma, či to podrezanie muriva iba na jednej stene neurobilo daný problém so sadaním? Možno to bolo podrezané priďaleko....Každopádne voda je potvora a prvé treba vyriešiť práve tú vodu, aby sa nedostávala do základov.
GC_DIABLO
28.12.12,22:00
podrezané to bolo nad úrovňou chodníka takým spôsobom, že boli vybrané dva pásy tehál, vložená izolácia a tehly naspäť zamurované. Bolo to robené na preskáčku, meter vybraný, meter ponechaný, atď, po vytuhnutí boli tie ponechané časti urobené tiež. Spravené to bolo dobre a nič nepraskalo ani nepracovalo. Robila to firma Žákstav z Vrbového, ktorí pokiaľ viem zachraňovali aj Kúriu Beňovského, ktorá tiež sadala. O tejto firme uvažujeme aj k tomuto sadajúcemu múru. Ale najprv musím zohnať nejakého statika. Bol sa na to ešte v lete pozrieť statik Ing. Csenky, popozeral, vraj vypracuje posudok a o týždeň sa ozve a odvtedy nič, hoci sme to zatiaľ veľmi nenaháňali, ale aj tak, asi nepotrebuje zarobiť, každopádne sa neozval už. Jediné čo povedal že asi tým podbetónovaním, no bez riadneho posudku... Bolo by fajn osloviť iného statika, len nemám zatiaľ potuchy akého a kto je naozaj dobrý vo svojom fachu z Piešťan a okolia...
M3G
31.12.12,18:03
Z hľadiska toho, ako sa tvorí tá prasklina, sú iba dve možnosti - buď sadá zadná časť domu(o čom dosť pochybujem), alebo sadá predná časť domu. Keď chcete mať istotu, zavolajte statika, ale ja by som v prvom rade odviedol vodu zo základov domu a potom by som postupne podkopal základy v prednej časti domu a spevnil ich. Potom by som sa sústredil na najväčšiu prasklinu, či sa ďalej nezväčšuje. Robil by som si to asi sám, na výkop by som si zavolal miestneho kopáča. Prípravné práce, t.j. zváranie roxorov by som si radšej urobil sám. Betónovanie detto.
janovie
19.01.13,08:11
SSC dostala pokutu za hluk kamionov na ceste I.triedy v obci Dvorianky!

Blizsie info:
http://dvorianky5.webnode.sk/video/
http://dvorianky5.webnode.sk/

(http://dvorianky5.webnode.sk/)Informacie ohladne spoplatnenia I-79:
http://dvorianky5.webnode.sk/