kubo1338
25.12.12,17:08
Dobrý deň,
chcel by som Vás poprosiť o radu, rád by som vybudoval dočasnú maštaľ (kozín) na pozemku v podhorskej oblasti v extraviláne obce. Vedel by mi niekto z Vás poradiť, aké povolenie, ohlásenie by som na túto stavbu bez pevných základov potreboval?
Ďakujem
Xanti
25.12.12,16:15
Stojí niečo na tvojom pozemku kde chceš stavbu realizovať?
Ak tam nič nestojí tak Ti treba stavebné povolenie ... ak Tam niečo máš ako hlavnú stavbu tak stačí ohlásenie stavby.
kubo1338
25.12.12,16:18
veru nie je to len orná pôda a pašienky, ale ak tá maštal nemá pevný základ aj tak treba stavebné povolenie?
Xanti
25.12.12,16:20
veru nie je to len orná pôda a pašienky, ale ak tá maštal nemá pevný základ aj tak treba stavebné povolenie?
Ano ak nič nestojí tak tá mašťaľ bude hlavná budova a potrebuješ stavebné povolenie. Teraz napr. keby si si chcel oplotiť tie pozemky tak aj na plot by si potreboval stavebné povolenie, lebo nemáš tam hlavnú stavbu.
Takže potrebuješ stavebné povolenie na maštaľ.
kubo1338
25.12.12,16:25
Uff no tak to bude asi na dlhšie, na to budem asi potrebovat projekt pre stavebné povolenie a kopu iných vecí :-(
Xanti
25.12.12,16:34
Určite áno .. je to na dlhšie, najlepšie Ti poradia na obci na stavebnom odbore. Povedia Ti čo všetko potrebuješ. Neriskovala by som na čierno stavať.
kubo1338
25.12.12,16:47
Samozrejme nechcel by som to stavať na čierno...ďakujem Ti za radu skúsim na obci :-)
Brčo
25.12.12,19:40
Nerád by som zavádzal,ale ak nebude maštal pevne spojena zo zemou a pripojena na siete,tak podla paragrafu 43 nesplňa definiciu stavby a nie je treba povolenie. či??

§ 43
Stavba


Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.

Napr.taka unimobunka,alebo maringotka
kubo1338
25.12.12,20:08
Aj takto som sa už nad tým zamyslel, lebo celá hospodárska budova by mala byť postavená z drevených trámov postavených na betonových kockách a nebude napojená na žiadnu prípojku, elektrina bude z elektrocentráli. Nebude mať betonový základ v zemi ani betonové pätky. Vedel by mi v tomto poradiť nejaký právnik ? čo vy na to?
wagner
25.12.12,20:19
Iba dopĺňam k úvahám, či treba alebo netreba povolenie. Stavebný zákon poľnohospodársku stavbu tiež definuje ako stavbu.Nedefinuje ju ako dočasnú stavbu.
§ 43c
Nebytové budovy
(1) Nebytové budovy sú stavby, v ktorých je viac ako polovica ich využiteľnej podlahovej plochy určená na nebytové účely. Medzi nebytové budovy patria

a) hotely, motely, penzióny a ostatné ubytovacie zariadenia na krátkodobé pobyty,
b) budovy pre administratívu, správu a na riadenie, pre banky a pošty,
c) budovy pre obchod a služby vrátane autoservisov a čerpacích staníc,
d) dopravné a telekomunikačné budovy, stanice, hangáre, depá, garáže a kryté parkoviská,
e) priemyselné budovy a sklady, nádrže a silá,
f) budovy pre kultúru a na verejnú zábavu, pre múzeá, knižnice a galérie,
g) budovy pre školstvo, na vzdelávanie a výskum,
h) nemocnice, zdravotnícke a sociálne zariadenia,
i) kryté budovy pre šport,
j) poľnohospodárske budovy a sklady, stajne a maštale,
k) budovy a miesta na vykonávanie náboženských aktivít, krematóriá a cintoríny,
l) kultúrne pamiatky, ktoré nie sú bytovými budovami,
m) ostatné nebytové budovy, napríklad nápravné zariadenia alebo kasárne.
Xanti
26.12.12,07:28
Nerád by som zavádzal,ale ak nebude maštal pevne spojena zo zemou a pripojena na siete,tak podla paragrafu 43 nesplňa definiciu stavby a nie je treba povolenie. či??

§ 43
Stavba


Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.

Napr.taka unimobunka,alebo maringotka
Vieš keby nemám osobnú skúsenosť s úradníkmi ohľadom ohlasovania stavby tak nenapíšem ani pol slova.

Tiež som mala také predstavy ako i ty, že ak to nie je pevne spojené zo zemou tak netreba stavebné povolenie. Tiež som šla na OU ohlásiť drobnú stavbu altánok k chate. Tak pracovníčka mi povedala, že kedže na chatu nemám stavebné ( bolo ale za komančov dané ) a nie je skolaudovaná, tak potom k altánku potrebujem stavebné povolenie. Ma to prekvapilo, potom mi vysvetlili nuansy zákona. A je to tak ako som písala.

Ak na pozemku nie je hlavná budova, tak aj na plot potrebuješ stavebné povolenie. Akonáhle tam čosi hlavné postavíš napríklad maštaľ, chatku, alebo čo ja viem čo. A chceš stavať ďalej tak stačí potom ohlásenie drobnej stavby. No na prvú stavbu potrebuješ stavebné povolenie.
Brčo
26.12.12,07:35
Plne suhlasim,že na stavbu treba stavebne povolenie,ale ak to nie je stavba-nema pevný základ,tak....
Xanti
26.12.12,07:49
Plne suhlasim,že na stavbu treba stavebne povolenie,ale ak to nie je stavba-nema pevný základ,tak....
Hm... myslíš že altanok mal pevný základ :D ale preto som zadávateľa odporučila na miestny stavebný odbor úrad v obci, aby sa informoval tam. Tam mu najlepšie vysvetlia čo potrebuje, lebo ja mu odporučím stavebné povolenie, ty postavenie stavby a príde kontrola a fasne pokutu. Preto je lepšie sa informovať. Za opýtanie nič nedá.
kubo1338
26.12.12,11:43
No uvidíme...skúsim zájsť na náš stavebný úrad a potom vás budem informovať čo oni na to, ale nejako ružovo to nevidím.....:-)
wagner
26.12.12,20:39
Vieš keby nemám osobnú skúsenosť s úradníkmi ohľadom ohlasovania stavby tak nenapíšem ani pol slova.


Ak na pozemku nie je hlavná budova, tak aj na plot potrebuješ stavebné povolenie. .

Tak s týmto nesúhlasím - to na obecnom úrade nepoznajú stavebný zákon.
7) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.
A je jedno, kde to oplotenie je. Na to nemajú právo za normálnych okolností pýtať stavebné povolenie. (stavebné povolenie požadujú za iných okolností, ale nemajú právo zaň pýtať poplatok ako za stavebné povolenie)
Xanti
26.12.12,21:26
Wagner nehádam sa .... :D
Nandrolon
27.12.12,06:08
V prvom rade by tie tetky mali ísť na školenie zo stavebného zákona a nebolo by na škodu aj časť účtovníctva, hlavne stavby a drobné stavby...

- to, čo ste tu definovali hore čo všetko sú stavby, že aj hosp. budovy a podobne, s tým súhlasím, ale stavba musí spĺňať určité predpoklady a pokiaľ tam nič nebetónuje, iba to položí na kocky tak to v žiadnom prípade nie je stavba.
Ak by to aj bolo betonované a spĺňalo by to vyššie uvedené podmienky stavebného zákona o tzv. drobnej stavbe, tak by to na úrad síce mal povinnosť ohlásiť, ale stavebný úrad by nemal reagovať.
Ono to funguje tak, že ak niečo robíš a nie si si istý či je to stavba, alebo nie, tak to ohlásiš na stavebný úrad a čakáš /neviem či 30 dní alebo koľko je tam lehota/.
Stavebný úrad sa buď ozve /mal by sa ozvať iba v prípade že treba stav. povolenie/ alebo sa neozve. Toto "neozvanie" sa považuje za vyjadrenie že netreba stav. povolenie...

A čo sa týka oplotenia, tak samotné oplotenie nie je NIKDY STAVBA, ale iba DROBNÁ STAVBA...

To čo počúvam o hlavnej a vedľajšej budove, to počujem úplne prvýkrát v takomto ponímaní... možno sa to týkalo TZ a hlavnej budovy, ale vyslovene ako to tu bolo podané to je totálna blbosť, a viem, že úradníčky sú s prepáčením často blbé a mali by sa ísť školiť...
účtovanie nehnuteľností vykonávam už 13-ty rok a chodím na všetky možné školenia špecializované na túto problematiku...

PS: predtým ako pôjdeš na stavebný úrad si niečo o tom naštuduj, hlavne nech sú to AKTUÁLNE informácie a od viacerých zdrojov, pretože sa môže stať že tam nejaká tetka bude školiť teba s totálnymi vymyslenými informáciami...
wagner
27.12.12,21:53
V prvom rade by tie tetky mali ísť na školenie zo stavebného zákona a nebolo by na škodu aj časť účtovníctva, hlavne stavby a drobné stavby...


Ak by to aj bolo betonované a spĺňalo by to vyššie uvedené podmienky stavebného zákona o tzv. drobnej stavbe, tak by to na úrad síce mal povinnosť ohlásiť, ale stavebný úrad by nemal reagovať.
Ono to funguje tak, že ak niečo robíš a nie si si istý či je to stavba, alebo nie, tak to ohlásiš na stavebný úrad a čakáš /neviem či 30 dní alebo koľko je tam lehota/.
Stavebný úrad sa buď ozve /mal by sa ozvať iba v prípade že treba stav. povolenie/ alebo sa neozve. Toto "neozvanie" sa považuje za vyjadrenie že netreba stav. povolenie...


PS: predtým ako pôjdeš na stavebný úrad si niečo o tom naštuduj, hlavne nech sú to AKTUÁLNE informácie a od viacerých zdrojov, pretože sa môže stať že tam nejaká tetka bude školiť teba s totálnymi vymyslenými informáciami...

Tak zase nemáš pravdu vo všetkom. Stavebný zákon jednoznačne stanovuje, že neozvanie sa úradu ako si nazval nepozná:

§ 57
Ohlásenie stavebnému úradu
(1) Stavebník je povinný uskutočnenie stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác uvedených v § 55 ods. 2 vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu. K ohláseniu drobnej stavby pripojí jednoduchý situačný výkres; ak ide o jednoduchú stavbu podľa § 55 ods. 2 písm. a), pripojí podklady s náležitosťami žiadosti o stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu. Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.

(2) Stavebník môže uskutočniť stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce ohlásené podľa odseku 1 len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky. K písomnému oznámeniu stavebný úrad pripojí overený jednoduchý situačný výkres a ak ide o jednoduchú stavbu podľa § 55 ods. 2 písm. a), k písomnému oznámeniu pripojí overenú projektovú dokumentáciu. Stavebník môže začať uskutočňovať ohlásenú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce do dvoch rokov odo dňa jeho doručenia stavebníkovi, pokiaľ stavebný úrad neurčí inak.

Inak aktuálne informácie si naštuduje len v stavebnom zákone - podľa neho je povinný sa riadiť aj stavebný úrad aj obecný úrad. Doporučujem Ti ho poriadne naštudovať.
Nandrolon
28.12.12,17:22
joooooooooj, toľko vtipov na večer, že "zase".... dovoľ mi zasmiať sa... stačí mi len prečítať niektoré tvoje príspevky...

ty si to zase nepochopil, alebo nepochopila...

ja som hovoril že stavebný úrad sa ti nemusí ozvať, vtedy sa to považuje že to môžeš realizovať bez stav. povolenia...

Ale keď už zabrdnem do tvojho príspevku, to čo je za OBR somarina že stavebný úrad nepozná neozvanie sa úradu ? to ti niekto napísal? Ako to môže poznať, keď sa mu jednoducho neozveš, či chceš povedať že ty ohlasuješ stavebnému úradu aj výmenu zárubne vo firme ?????????????????

Dokonca podmienkou TZ nie je ani vydané stavebné povolenie.
Ak mením napríklad slabšiu klimatizáciu /ktorá je súčasťou budovy/ za silnejšiu a pridávam ju do viacerých miestností, tak je to JEDNOZNAČNE TZ BUDOVY a netreba to hlásiť ani mať stavebné povolenie... takisto napríklad protipožiarne dvere... TZ budovy /netreba žiadne ohlásenie/...
Vidím, že všetko vidíš iba z tej svojej strany a jednej knižky...
Ja ti zase dovolím NAŠTUDOVAŤ poriadne zákon o dani s príjmu, zákon o DPH, časť colného zákona a v konečnom dôsledku aj stavebný zákon, ktorý evidentne nie moc dobre ovládaš.

PS: ná základe praxe viem, že niekedy stavebný úrad proste nereaguje...
Nandrolon
30.12.12,07:17
stavebný zákon ovládam len do takej miery, koľko mne účtovníkovi postačuje, zato ty vieš o účtovníctve a daniach veľké H...O
bukalo
12.05.17,00:33
xanti nerad prosim ta niekomu ked nevieš ,nepiš len čo si mysliš ked neovladaš zakon. dakujem
misoft
12.05.17,09:04
Hmmm..... ešte si sa tu ani len neohrial a už tu napomínaš... ani si neporadil, neposlúžil....
Bacha! Takíto "rýpalovia" sa tu dlho neudržia.
Tvoja odpoveď je Neužitočná.
A budem sledovať ďalší vývoj... A dám krk na to, že všetky tie mínusky v príspevkoch hore sú od teba.....
Lehota 24 hodín... a poletíš....