Janmal
26.12.12,11:22
dobry deň, prosim o radu.Mam už 2 roky malu čov ktora fungovala normalne , po čase sa v poslednej komore pri vytoku na vrchu začali hromadiť chuchvalce kalu.Maník čo mi tu čov montoval povedal že su to uhynute bakterie a že by bolo dobre to vyťahať.Spravil som to ale hoci su tam už 3 sačky novych bakterii SEPTIFOS VIGOR farba vody je stale svetlo hneda akoby tam bakterie ani neboli sice nezapacha ale obavam sa ze tie potvorky sa tam už neujali.saponaty použivam všetky eko. Wc blok je tam momentálne harpic max.Myslíte si že to je tým wc blokom?Používate nejaké špeciálne wc bloky?
Ďakujem Vám všetkým za návrhy postrehy a rady
bosoriak
26.12.12,11:12
Ahoj. Aku mas COVku, myslim znacku?

Bakterie v COVke su uhynute iba vtedy, ak je voda sivo-cierna a zapacha.
Tie chuchvalce kalu pri odtoku sa tam robia z dvoch dovodov:
1. ak je COV pretazovana, cize ak periete viac ako 1 - 2 x denne a este do toho povedzme pustite umyvacku a potom sa traja ludia osprchuju a to vsetko v kratkom intervale.
2. Ak je v COVke prilis vela kyslika, cize sa bakterie premnozuju.

Tiez napis, ci robite pravidelne kontroly a cistenia.

Este je dobre spravit si test vody v COVke - do 1 l nadoby nabrat vodu z aktivacnej casti, nechat pol hodinu postat. Mnozstvo usadeneho kalu by malo byt od 25-40%. Ak je to menej, treba bakterie doplnit, ak je ho viac, treba z COVky odcerpat a doplnit cistou vodou.
Toto su zakladne veci, co sa zatial daju robit. Ak mas moznost, je lepsie vziat bakterie z uz fungujucej COVky, tie uz su "odolnejsie".

Inak svetlohneda farba je celkom OK, COVka by nemala zapachat, ale malo by ju byt citit takou slabou skoricovou vonou. Ak si myslis, ze je to tym WC blokom, tak nie je nic jednoduchsie, treba ho odstranit a sledovat zmeny :-)
Janmal
27.12.12,17:42
Dobrý deň,
vďaka za rady,ja som to písal hlavne preto že predtým (v lete)voda bola čokoládovohnedá,vraj správne taká ma byť,to mi vravel chlapík ktorý čov(eko-MV-plasty typ-VX4) spušťa,no aminule keď bol susedovi opravovať,tak zašiel sa pozrieť.On to aj odmeral ten kal(bolo ho malo)dal mi bakterie ale po mesiaci žiadna zmena.Voda stále svetlohnedá a tie chuchvalce na povrchu v odtokovej časti.Raz mi tam aj nalial nejaku chemiu(kyselinu železitu?neviem presne) aby to kleslo na dno.trochu pomohlo ale je to znova.Vravím možno hľadám problém kde nie je ale podľa mňa ten kal na povrchu pri výtoku nemá čo robiť.
S pozdravom Janmal
arizona
27.12.12,18:01
bosoriak
28.12.12,10:08
Dobrý deň,
vďaka za rady,ja som to písal hlavne preto že predtým (v lete)voda bola čokoládovohnedá,vraj správne taká ma byť,to mi vravel chlapík ktorý čov(eko-MV-plasty typ-VX4) spušťa,no aminule keď bol susedovi opravovať,tak zašiel sa pozrieť.On to aj odmeral ten kal(bolo ho malo)dal mi bakterie ale po mesiaci žiadna zmena.Voda stále svetlohnedá a tie chuchvalce na povrchu v odtokovej časti.Raz mi tam aj nalial nejaku chemiu(kyselinu železitu?neviem presne) aby to kleslo na dno.trochu pomohlo ale je to znova.Vravím možno hľadám problém kde nie je ale podľa mňa ten kal na povrchu pri výtoku nemá čo robiť.
S pozdravom Janmal


To je pravda, ten kal tam nema byt. Ale jeho priciny su tie, co som napisala vyssie. A je pravda, ze voda ma byt cokoladovohneda, ale je to znamkou toho, ze bakterii je tam malo, nie ze su mrtve. Inak je este mozne, ze mate COVku, ktora je na vasu domacnost privelka, tipujem, ze ak je to typ VX4, je to asi pre 4 osoby. Ak vas je menej, to moze byt problem.
Opat, odporucam zajst za susedom, vziat od neho 50 l kalu z jeho COVky a uvidis zmeny.
Vela zdaru.
Katy a R
28.12.12,10:30
asi veru nemajú chúďatká čo "konzumovať" - treba viacej ....... :)
popluhard
29.03.15,16:54
Dobrý deň ,my máme tiež čov VH6 sme 4 a pri prvom spustení bolo všetko ok. No po čase sa tiež vytvoril plávajúci koláč ktorý nesmredel kým sa sním nehýbalo. Pár krát som ju vypráznil a spustil no po čase sa to zopakovalo . Po poslednom vytiahnutí - celkom na komplet, som si všimol pri napúštaní bublinky v odtokovej časti tam kde je privarená deliaca stena k plášťu a vystužujúci diel . Tak som odobral vodu a zalepil tavnou pištolou . Dal bakterie ako treba 3x2 odmerky a je už tomu 14 dní a voda je hnedastej farby ALE ČÍRA čo je podstata a vôbec nesmrdí a kal takmer nulový, radosť pozerať . Uvidím o dva týždne . Ale ak to pôjde tak ako doteraz tak ju čistím až na jeseň alebo pri dobrej konštalácii hviezd až o rok.Tak radím zistiť či niekde nieje únik lebo to môže byť príčina vzniku neprimeraného kalu a zlého chodu .