zlobpreis
31.12.12,07:58
Spozoroval som, že obkladačky v kupelni sa vyduli a oddelili od steny. Dostal som miernu mrtvicu, lebo tu byvam 3.rok a ludia, ktorí davali obkladačky boli podla mna dobrí.
Preklepal som prstom celu stenu a su to dva rady obkladačiek odlepené zhora nadol. Potom je rad prilepený a potom začína opäť podozirvá "dutá" odozva.
Ked sa to pokúšam jemne zatlačiť späť, nejde to a ani tým nepohnem. Bojím sa, aby nebola odlúpená stena na kachnličkách.
Každopadne asi budem musieť dať dole odlepené obkladačky, vyčistiť ich a použiť znova na obklad. Po druhe ma trapi, prečo sa to stalo. Stena je so susedom, preto nemože byť (namala by byť) len oddelovacou, ale nosnou.
Nemáte niekto už skúsenosti s podobnou činnosťou, čomu sa vyvarovať pri skladaní obkladačiek zo steny aby sa nepoškodili?
Vdaka za každú radu
bodliak
31.12.12,07:06
Steny medzi susednými bytmi nemusia byť nosné.
Robia sa hrubšie, ale to je kvôli zvukovej izolácii.

Aká bola špára medzi obkladačkami ?
Opravoval som raz obklad, ktorý bol odfláknutý a navyše uložený na styk, úplne nadoraz, aby v rohoch nemuseli rezať... Tak to v slabšom mieste povolilo a oddelilo sa od steny.
zlobpreis
31.12.12,07:17
Spára je tam pomerne stabilná 4mm. Je pravdepodobné, že sa pohla stena? Aký postup navrhujete? Vdaka.
marleau
31.12.12,07:20
Pravdepodobne chýba pojivo medzi podkladom a lepidlom na obkladačky,buď duvilax alebo adhézny mostík. Je dosť možné,že obklad bol lepený priamo na panel a ten bol mastný ešte od výroby,bratovi sa takto zosypala celá jedna stena omietky. Dať dolu obkladačky bez ich poškodenia bude drina,neviem,či je to možné,lepidlo na nich drží ako šľak,ono nedrží asi len na podklade,ak je mastný,aj preto teraz držia spolu a odlepujú sa ako celok. Len vďaka tomu to ešte nepadlo.
220870
31.12.12,12:05
Môže byť prasknutá stena pod obkladom(stalo sa mi už niečo podobné).Ale najčastejšie to býva nekvalitnou prácou obkladača.Príliš mu uschol lep nanesený na stene a obklad sa zle prilepil.V takomto prípade stačí prerezať karbobrúskou špáru na vydutých miestach obkladačky , steny a obklad očistiť od zvyškov lepidla a nalepiť obklad znovu a poriadne.Väčšinou sa to dá bez poškodenia obkladačiek.
lapejko
01.01.13,22:40
ak je stena tehlová a ostala na nej pôvodná vápenná omietka, ktorá je nenosná pod obklad, zvykne sa oddeliť tá od tehly, lepšie drží iba na škárach muriva.
Ferdosondo
02.01.13,04:37
V takomto prípade stačí prerezať karbobrúskou špáru na vydutých miestach obkladačky
Ten, kto toto zvládne bez poškodenia obkladačiek, môže ísť s kľudným svedomím robiť chirurga.
220870
02.01.13,06:18
Ten, kto toto zvládne bez poškodenia obkladačiek, môže ísť s kľudným svedomím robiť chirurga.
Stalo sa .Idem robiť na chirurgiu.:)
bulnova
02.01.13,11:07
Cca pred 8-rokmi manžel obkladal známemu kúpeľňu. V lete sa ozval, že asi 1m2 sa "hýbe". Určite nešlo o lajdackú prácu. Pretože majitelia pracujú v zahraničí a byt temperujú v čase neprítomností, zvažovali sme ,že príčinou môže byť aj zatopenie susedami, uzavretými priestorami bez topného telesa a pod. Po odstránení kachličiek sa zistila príčina - prasknutý panel, ktorý spôsobil odutie kachličiek. Prekvapujúje je to, že bytový dom bol postavený cca pred 20-timi rokmi ( tejto lokatite boli niekedy močiare a silne sa pred výstavbou pilotizovalo). Čiže skutočný dôvod - ak - je naozaj možné zistiť až po odstránení kachličiek. oprava naozaj nevyžaduje experta.
oondrejj
02.01.13,18:11
ak je starší byt tak je možné že bol podklad zlý. My sme tiež mali v byte taký problém, obkládačky sa začali vydúvať a keď sme ich zhodili, zistili sme, že to nebolo spôsobene zlou prácou ale omietkou na pôvodnej stene. Ta sa odlepovala a tak logicky ni obkladačky nedržali. Všetky sme zhodili a nalepili tentokrát príamo na tehlu. A áno dá sa to bez poškodenia obkladačiek ale za chyrurga nejdem.
zlobpreis
03.01.13,16:20
Zhodil som obkladačku a uvidel som nasledovné:
C:\Users\Bystro\Foto stena kupelna

Zrejme je presne to čo si pisal, chýba pojivo medzi stenou a obkladačkou. Co vlastne znamená tá zelená farba na stene?
Ako sa dá dať dole z obkladačky lepidlo?
Vdaka.
lapejko
03.01.13,19:41
foto ešte asi nedáš, ale keď je na stene zelená farba/akákoľvek farba, obkladačky sú nalepené na omietke a to dokonca maľovanej, to znamená, že celá plocha, ktorá znie duto a ešte sa neodúva musí ísť dole a treba nový, nosný podklad...lepidlo z nasiakavých obkladačiek s nedá dať dole...
zlobpreis
04.01.13,06:27
zabudol som napisat, ze je to panelový blok. Rohove obkladacky uz dole dávať nechcem, tie chcem podlepiť špárovačkou, ale najprv chcem stenu potrieť adheznym mostikom alebo penetracnym mliekom, aby vznikol spoj ku stene. Nakoniec chcem poprilipať zvyšné obklady.
lapejko
04.01.13,22:21
aj na paneli je tenká vrstva omietky, ktorá sa pred obkladaním musí odstrániť, žiadny náter takisto nie je nosný, adhézny mostík ani iná zázračná penetrácia to nespraví...
Lehotan
08.01.13,17:55
Ak bolo lepidlo kvalitné a obkladačky lepené v správnom čase bude s ním problém dať ho dole. Jedna s možností by bola, robil som to znamemu - zbrúsiť ho špeciálnym pilníkom na obkladačky. Obkladačku je však potrebné lícnou stranou dať na pevný podklad, vybavený tkaninou, aby sa nepoškrabala... Je to však dobrá piplačka a makačka.
Adrika37
17.10.13,09:37
Nám sa stala trochu iná habaďúra s obkladačkami v kúpelni.V 2006-tom sme si dali prpobiť bytové jadro,všetko prebehlo normálne a boli sme spokojný.No v roku 2012 nás susedia vytopily,voda tiekla po stenách a teda aj po obkladačkách.No obklad držalPoistná udalosť sa riešila ohľadom iba otečených stien a zvráskavenej stierky,obklad nie.Po roku som zistil že sa nám začali odlepovať obkladačky.Medzera bola už taká veľká že sa dal prst vopchať do špáry a tak som sa pustil do rozborky obkladu,aké bolo mioje prekvapenie ke´d som dal dole obkladačky a tie boli ako nové ani štipka lepidla na nich nezostala iba na krajoch biela špárovačka.Všetok spojovací materiál zostal na stene.Ten som včera pracne pneu kladivom odzbíjal dole c betónového panela,no zistil som že sa nám odúvajú aj na vedľajšej stene no tá je vystavaná z iporu.Ako dám dole tú maltu z iporu lebo pneu kladivom sa bojím do toho zasiahnuť.
A ešte otázka aká mohla byť príčina že sa odlepil obklad a na obkladačkách neni ani trochu malty alebo lepidla,po očistení krajov sú ako nové.Žeby to vytopenie alebo zlá adhézia oobkladu k pojivu.